Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να βρω που αναφέρονται οι νυχτερινές χρεώσεις. Θα είναι μπροστά στα μάτια μου, αλλά δεν.

Νομίζω πως έχει αναρτήσει μόνο τις ημερήσιες και έχει βάλει σαν σημείωση πάνω στην τιμή ημέρας (σαν pop-up βγάζει της νύκτας αν σύρεις από πάνω το ποντίκι)

Επίσης αν θυμάμαι καλά, μόνο η ΔΕΗ και η Ζενίθ έχουν μειωμένη τιμή τη νύκτα (0.041 και 0.02 νομίζω αντίστοιχα)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Inler είπε

Σε πόσες μέρες μπορέσατε να κάνετε εγγραφή στο app της Elpedison? 

Μόλις σου έρθει ειδοποίηση με SMS για την έναρξη της εκπροσώπησης, θα μπορέσεις να κάνεις εγγραφή.

Επεξ/σία από motoboots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να βρω που αναφέρονται οι νυχτερινές χρεώσεις. Θα είναι μπροστά στα μάτια μου, αλλά δεν.

δεν έχει το νέο excel απλά υπάρχει το ιστορικό τιμών ημερήσιων

4 ώρες πριν, petranthe είπε

Το παλιό exel που βαζεις καταναλώσεις κτλ υπάρχει κάπου;

δεν είχε νόημα μιας και οι τιμές αλλάζουν ανα μήνα

Απο το νέο έτος θα ξαναπαίξει νέο αναλυτικό excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τα τιμολόγια που ανακοινώθηκαν.. Από τους προμηθευτές..

https://energypress.gr/news/raaey-analytikoi-katalogoi-me-ta-timologia-ilektrismoy-gia-septembrio

χωρίς συνέπεια (άχρηστη ΡΑΕ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορακιε σωτηρα!

ολα τα ωραια καποτε τελειωνουν..

το προγραμμα που μ εστειλες πριν δυο χρονια (my home online Γ1Νυχτερινο) τελειωνει στις 6 Οκτωβριου

και πρεπει να ψαχτω παλι γμτ

πως περναν τα χρονια! 😥

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DarK_HumOuR είπε

Κορακιε σωτηρα!

ολα τα ωραια καποτε τελειωνουν..

το προγραμμα που μ εστειλες πριν δυο χρονια (my home online Γ1Νυχτερινο) τελειωνει στις 6 Οκτωβριου

και πρεπει να ψαχτω παλι γμτ

πως περναν τα χρονια! 😥

20 Σεπ το ξαναβλέπεις , ή ξεκινάς τουρισμό στην ελπε με το green για το 80άρι κατανάλωσης απο τώρα

γενικά πρέπει να παρακολουθείς τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για εμάς που είχαμε MyHome μέχρι τώρα με τιμές Νοεμβρίου 2021, αυτό τον χειμώνα πόσο θα πληρώνουμε χοντρικά την kWh? 

Επίσης, οι τιμές πλέον είναι αυτές που γράφουν στην σελίδα τους ή ισχύει αυτό που ίσχυε και τότε που σου βάζουν έξτρα χρεώσεις στον λογαριασμό; Αν και νομίζω έχω διαβάσει εδώ παλιά ότι έχουν ενσωματωθεί οι χρεώσεις σε ένα νούμερο. 

Έχω καταλάβει ότι συμφέρει 100% κυμαινόμενο πρόγραμμα, σωστά; πλέον τα σταθερά έχουν γίνει απλησίαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2022 στις 4:09 ΜΜ, korakios είπε

Ξεπερνάμε το γεγονός που κάνανε όλοι οι πάροχοι με τη μη παρουσίαση της ρήτρα στις διαφημιζόμενες τιμές και ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα και υποσημειώσεις σαν ατομική ειδοποίηση στο παρελθόν και πάμε συγκεκριμένα για την elpedison

- Επιστροφή εκπτώσεων συνέπειας (αν είναι δυνατόν) , σε πρόωρη αποχώρηση

- Αυτόματες ανανεώσεις συμβολαίων (με δέσμευση)

- Εκτός φυσικά του οτι ήταν πανάκριβη η ρήτρα αναπροσαρμογής στη συγκεκριμένη εταιρία , είχε τύπο υπολογισμού που δεν ήταν σύμφωνος με οδηγία της ΡΑΕ και λάμβανε υπόψιν παραμέτρους απο ΑΔΜΗΕ (αποκλίσεις και λογαριασμούς προσαυξήσεων) , με αποτέλεσμα να χρεώνει ρήτρα αναδρομικά . (όταν έκανε εκκαθάριση ο ΑΔΜΗΕ)

Δηλαδή σε μια περίοδο συνεχούς αύξησης της χοντρικής , στο λογαριασμό ερχόταν νορμάλ ρήτρα (προσαύξηση) σε σχέση με άλλους πάροχους , αλλά αυτή αφορούσε προηγούμενη (φθηνότερη) περίοδο και δεν καταλάβαινε κάποιος το οτι τα προγράμματά της δε συμφέρανε (χάσανε και μέρος του powerpass)

Φάνηκε ξεκάθαρα όταν απο 1/8/22 που ενσωματώθηκε η ρήτρα στη βασική τιμή , βάλανε σε λογαριασμούς "αναδρομική χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής "

- Επίσης απο 1/8/22 η εταιρία ανακοίνωνε έκπτωση που θα έβγαινε τον επόμενο μήνα (loyal pass). Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό , είχε τον όρο θα πιστώνεται προκαταβολικά και ουσιαστικά πήγανε να φάνε την έκπτωση του Αυγούστου (το κατάλαβε μόνο ο @ekrepali) και μετά απο παρέμβαση της ΡΑΕ κόψανε τα κολπάκια

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω 😁

 κανοντας αναζητηση το "προσοχη στην συγκεκριμενη εταιρια", βρηκα αυτο.

αλλαξε κατι απο τοτε ή κανουν τα ιδια;

απ οτι βλεπω στο σαιτ τους νυχτερινο δεν εχουν, αλλα με 0,080 δε με χαλαει.

στο σαιτ τους λεει 80€ δωρο, στο εξελ 40€ δωρο καταναλωσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DarK_HumOuR είπε

στο σαιτ τους λεει 80€ δωρο, στο εξελ 40€ δωρο καταναλωσης

80 δίνανε αλλά τώρα ενημέρωσαν το site

πάρτε γραπτώς οτι το υπόλοιπο ποσό (αν δε φτάνει 80€ η χρέωση προμήθειας) θα αφαιρεθεί σε επόμενους λογαριασμούς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

80 δίνανε αλλά τώρα ενημέρωσαν το site

πάρτε γραπτώς οτι το υπόλοιπο ποσό (αν δε φτάνει 80€ η χρέωση προμήθειας) θα αφαιρεθεί σε επόμενους λογαριασμούς

Εμένα πάντως που εκδόθηκε πρώτος λογαριασμός πιστώθηκε το δώρο και είναι πιστωτικός. Οπότε μετράει και για τους επόμενους…

IMG_4546.jpeg

1 ώρα πριν, korakios είπε

80 δίνανε αλλά τώρα ενημέρωσαν το site

πάρτε γραπτώς οτι το υπόλοιπο ποσό (αν δε φτάνει 80€ η χρέωση προμήθειας) θα αφαιρεθεί σε επόμενους λογαριασμούς

Βέβαια ο @korakios έχει ένα δίκιο για την γραπτή διαβεβαίωση, διότι στο έντυπο με τα 80€ δώρο άλλαξαν τη διατύπωση σε σύγκριση με το προηγούμενο με τα 40€ δώρο. 

 

 

IMG_4550.jpeg

IMG_4549.jpeg

Επεξ/σία από Greg29M
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως το γραφουν, το 80αρι πρεπει να πιστωθει στον 1ο λογαριασμο και εαν δεν εχει αντιλογιστει ολοκληρο απο την καταναλωση του πελατη, θα εμφανιζεται ως αρνητικο.

πχ, εκαψες 10€, σου πιστωσαν 80€, θα σου ερθει ο 1ος λογαριασμος -70€

δεν διευκρινιζει ομως αν το -70 θα μεταφερεται και στον επομενο ή θα το μηδενιζουν.

οπως και να εχει, ας μας το εξηγησουν γραπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DinoSOS είπε

Παιδιά καλησπέρα, νέος στο site κι εγώ, μια ερώτηση (μην με κράξετε) το excel του korakios με τις τρέχουσες τιμές των παροχών που το βρίσκω;; Ευχαριστώ!

δες ενα ποστ του.

στην υπογραφη του πατας πανω της και σε παει σε ενα αλλο ποστ.

εκει θα δεις ενα λινκ docs.google που ειναι αυτο που ψαχνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...