Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα. Το καρφιτσωμένο μήνυμα με το excel που πήγε?

Στις 22/8/2023 στις 5:49 ΜΜ, korakios είπε

Το παρών νήμα ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ και τα προγράμματά της ,κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

προγράμματα ΔΕΗ , ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά , σύγκριση κόστους θέρμανσης κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι ένα excel το οποίο αναφέρει τις τιμές στα οικιακά κυμαινόμενα και επαγγελματικά)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11qPKNlaHSK95vl5tau3hccNx53GrPAvEnGt8FKdM7PY

οι τιμές δημοσιεύονται κάθε 20 του μηνός και το excel ενημερώνεται με τη βοήθεια μελών

Για όσους συμμετέχουν στη συμπλήρωση/διόρθωση τιμών ανοίξτε το spoiler :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καλό είναι αν ένα πρόγραμμα έχει συνέπεια ή έκπτωση να αναγράφεται η τιμή σαν μαθηματικός τύπος και όχι σκέτη η τελική

πχ αν ένα πρόγραμμα έχει 15% έκπτωση με 0,12 αρχικής τότε το κελί να συμπληρώνεται ως

=0,12*0,85

Αφού έχουν συμπληρωθεί οι τιμές , αν δείτε κάποιο λάθος μετά απο κάποιες μέρες , να το αναφέρετε και εδώ

Στο φύλλο με τα οικιακά είναι απλό να δείτε τα προγράμματα με τη φθηνότερη κιλοβατώρα.

Στα επαγγελματικά (Γ21&Γ22) υπάρχει η δυνατότητα συμπλήρωσης ετήσιας κατανάλωσης ωστε να φαίνεται η διαφορά σε € στη στήλη "Ζημιά ή όφελος ανα έτος" (αν είναι μείον είναι ζημιά) σε σχέση με της ΔΕΗ

(Ή απλά δείτε τη στήλη τελική με ΦΠΑ). Για συμπλήρωση κατανάλωσης κατεβάστε πρώτα το excel και μην συμπληρώνετε κατανάλωση online

Στη στήλη σχόλια υπάρχουν επιπλέον πληροφορίες για κάθε πρόγραμμα

Καλό είναι να παρακολουθείτε το νήμα και για τυχών απορίες να κοιτάτε πρώτα τις τελευταίες σελίδες ή να κάνετε αναζήτηση στο νήμα πριν ρωτήσετε

Φυσικά πάντα να ελέγχετε και τη σύμβαση πριν υπογράψετε .

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

@Thresh όποτε μπορέσεις να το κάνεις sticky ?

 

 

Επεξ/σία από valantis123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Ευχαριστώ. Αλλά γιατί δεν είναι καρφιτσωμένο όπως ήταν, να το βρίσκουμε και εμείς οι κοινοί θνητοί? 🙂

Είδα το εχει ζήτηση ο κόρακας, τώρα δεν ξερω αν το έχουν δει, αλλά ναι θέλει sticky εννοείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bloummy είπε

385 κατανάλωση σε 20 μέρες συνολικά

Έτσι που τα λες, μην το πεις ούτε του παπά.

385/20 βγαίνει 19.25 την ημέρα.

Η 2' κλίμακα 0.05 που χρεώθηκες είναι πάνω από 13.33

Και η 3' (που την πέρασες), χρεώνει 0.085 στα 16.66

Τυχερός είσαι 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έτσι που τα λες, μην το πεις ούτε του παπά.

385/20 βγαίνει 19.25 την ημέρα.

Η 2' κλίμακα 0.05 που χρεώθηκες είναι πάνω από 13.33

Και η 3' (που την πέρασες), χρεώνει 0.085 στα 16.66

Τυχερός είσαι 

τυχερΗ...

αλλά να ρωτήσω κάτι; οι ΥΚΩ αναλογικά βγαίνουν; γιατί σε διάστημα 143 ημερών (βάση εκ/κών λογ/σμών) έχω καταναλώσει 685 kwh άρα στην τετραμηνία (και βάλε)  δεν ξεπερνάω το όριο των 1600 για να αλλάξω κλίμακα.. 

ενημερωτικά ρωτάω για να ξέρω τί άλλο πρέπει να προσέχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Greg29M είπε

Aν είσαι πολύ κοντά στην κάλυψη του 50αρικου φύγε για Elpedison

Δεν ξέρω αν είμαι κοντά στην κάλυψη του 50αρικου, μια βδομάδα είμαι στο νέο σπίτι. Το θέμα είναι, η αποχώρηση από το εκάστοτε πρόγραμμα, θα σημαίνει και επιστροφή του δώρου που δίνουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2023 στις 5:49 ΜΜ, korakios είπε

Το παρών νήμα ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ και τα προγράμματά της ,κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

προγράμματα ΔΕΗ , ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά , σύγκριση κόστους θέρμανσης κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι ένα excel το οποίο αναφέρει τις τιμές στα οικιακά κυμαινόμενα και επαγγελματικά)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11qPKNlaHSK95vl5tau3hccNx53GrPAvEnGt8FKdM7PY

οι τιμές δημοσιεύονται κάθε 20 του μηνός και το excel ενημερώνεται με τη βοήθεια μελών

Για όσους συμμετέχουν στη συμπλήρωση/διόρθωση τιμών ανοίξτε το spoiler :

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλό είναι αν ένα πρόγραμμα έχει συνέπεια ή έκπτωση να αναγράφεται η τιμή σαν μαθηματικός τύπος και όχι σκέτη η τελική

πχ αν ένα πρόγραμμα έχει 15% έκπτωση με 0,12 αρχικής τότε το κελί να συμπληρώνεται ως

=0,12*0,85

Αφού έχουν συμπληρωθεί οι τιμές , αν δείτε κάποιο λάθος μετά απο κάποιες μέρες , να το αναφέρετε και εδώ

Στο φύλλο με τα οικιακά είναι απλό να δείτε τα προγράμματα με τη φθηνότερη κιλοβατώρα.

Στα επαγγελματικά (Γ21&Γ22) υπάρχει η δυνατότητα συμπλήρωσης ετήσιας κατανάλωσης ωστε να φαίνεται η διαφορά σε € στη στήλη "Ζημιά ή όφελος ανα έτος" (αν είναι μείον είναι ζημιά) σε σχέση με της ΔΕΗ

(Ή απλά δείτε τη στήλη τελική με ΦΠΑ). Για συμπλήρωση κατανάλωσης κατεβάστε πρώτα το excel και μην συμπληρώνετε κατανάλωση online

Στη στήλη σχόλια υπάρχουν επιπλέον πληροφορίες για κάθε πρόγραμμα

Καλό είναι να παρακολουθείτε το νήμα και για τυχών απορίες να κοιτάτε πρώτα τις τελευταίες σελίδες ή να κάνετε αναζήτηση στο νήμα πριν ρωτήσετε

Φυσικά πάντα να ελέγχετε και τη σύμβαση πριν υπογράψετε .

  Απόκρυψη περιεχομένων

@Thresh όποτε μπορέσεις να το κάνεις sticky ?

 

Δεν μπορώ να βρω που αναφέρονται οι νυχτερινές χρεώσεις. Θα είναι μπροστά στα μάτια μου, αλλά δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Bloummy είπε

τυχερΗ...

αλλά να ρωτήσω κάτι; οι ΥΚΩ αναλογικά βγαίνουν; γιατί σε διάστημα 143 ημερών (βάση εκ/κών λογ/σμών) έχω καταναλώσει 685 kwh άρα στην τετραμηνία (και βάλε)  δεν ξεπερνάω το όριο των 1600 για να αλλάξω κλίμακα.. 

ενημερωτικά ρωτάω για να ξέρω τί άλλο πρέπει να προσέχω

685/143 βγάζει κάτω από 5.

Πώς βγήκαν 385 οι 20 ημέρες?

ΜΗΠΩΣ 'έπαιξες' με την ένδειξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

685/143 βγάζει κάτω από 5.

Πώς βγήκαν 385 οι 20 ημέρες?

ΜΗΠΩΣ 'έπαιξες' με την ένδειξη?

όχι καμία σχέση.. έκανα μια εξυπηρέτηση και την έφαγα στο κεφάλι.. νέοι ένοικοι τους έδωσα ρεύμα μέχρι να γίνει η δική τους σύνδεση.. ήταν και οι πολλές οι ζέστες.. προφανώς έκαιγαν 2 air condition .. πολύ θέλει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KaRouLi είπε

Δεν ξέρω αν είμαι κοντά στην κάλυψη του 50αρικου, μια βδομάδα είμαι στο νέο σπίτι. Το θέμα είναι, η αποχώρηση από το εκάστοτε πρόγραμμα, θα σημαίνει και επιστροφή του δώρου που δίνουν? 

Όχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...