Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, akisdg είπε

Καλημέρα σε όλη την ομάδα,

Αφού τελικά δεν με αποτρέψατε να πάω στην elpedison (παρόλο που ο @korakios συνεχίζει να τονίζει στο excelaki του 'προσοχή στην εταιρία'🤣), όπως διαμορθώθηκαν τα δεδομένα σήμερα, δεν μου έμειναν πολλά περιθώρια να μπορέσω να αντισταθώ😂 (μεγάλη διαφορά πλέον στο day&nigth της Ζενιθ, δεν συμφέρει ούτε το νέο πρόγραμμα που έβγαλαν, για το οποίο μάλιστα και δεν με κάλεσαν ακόμα για να δούμε αν μπορούμε να μεταφερθούμε και τέλος είναι πρόκληση η προσφορά των 80 ευρώ). Φυσικά πάντα θα έχω τον νού μου κάθε 20 του μήνα, το οποίο άλλωστε και τώρα έκανα, άρα δεν νομίζω να την πατήσω κάπου.

Με αίτημά μου εχθες το απόγευα λοιπόν, έλαβα σε μια ωρα κλήση απο την εταιρία και μιλήσαμε για το πρόγραμμα green economy. Σε γενικες γραμμές αναφέρω τα ακόλουθα προς ενημέρωσή σας:

1. H προσφορά των 80ευρώ μου δόθηκε απευθείας χωρίς καν να την ζητήσω. Ήρθαν και οι όροι στο email και αφορά τους πρώτους λογαριασμούς μέχρι να καταναλωθούν (κατανάλωση ρεύματος) και όχι σπάσιμο στην διάρκεια του συμβολαίου

2. έλαβα με email του όρους του συμβολαίου και την προωθητική ενέργεια, και απάντησα απλά ότι τους αποδέχομαι στέλνοντας τα δικαιολογητικά (χωρίς υπογραφές κλπ). Με ενημέρωσαν ότι σε 3 μέρες περίπου θα έχει γίνει η μεταφορά.

3. επειδή θα κάνω χρήση πάγιας εντολής, την εγγύηση των 50ευρώ που θα υπάρχει στον 1ο λογαριασμό θα την αγνοήσω και δεν θα την πληρώσω, χωρίς να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα (αυτή είναι η τακτική που εφαρμόζουν)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.75397c5949365a7f4d39051716b713f0.png

 

εντάξει δεν έχω στο excel "μακρυά απο τη συγκεκριμένη εταιρία, μην πάτε κτλ..." , αλλά (είναι και λινκ) "προσοχή" 😛

έδωσες κατανάλωση ?

6 ώρες πριν, akisdg είπε

Απλά στους όρους που έλαβα και σας επισυνάπτω είδα, ότι υπάρχει η ρήτρα αναπροσαρμογής (ελπίζω να είναι τυπικό το ζήτημα και να μην έχουμε άλλα θέματα...με έχετε φοβίσει με αυτή την εταιρία🤣)

όλοι οι πάροχοι έχουν στα προγράμματα τη ρήτρα , απλά αναφέρεται οτι δεν ισχύει μέχρι τέλους του μηχανισμού .

Μπορεί και να τη χρεώσουν αναδρομικά 🤣 (πλάκα κάνω , βέβαια ικανούς τους έχω αν δεν υπήρχε βασικός έλεγχος)

Απλά έχε το νου σου μιας στο economy τον Ιούλιο εκτόξευσαν τις τιμές , άγνωστο αν κάνουν το ίδιο στο green απο Οκτ και μετά

Το σκέφτομαι και εγώ , απλά έρχεται η 2η νεκρή περίοδος (Σεπ-Οκτ) κατανάλωσης , βέβαια 80€ είναι καλό ποσό , ίσως κάνω χειμερινό τουρισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αλήθεια ειναι οτι το 80αρι ειναι πολύ καλό για να το αφήσεις. Θα κάνω αίτηση και γώ και σ ενα μηνα πίσω στο Ηρων Simply Generous για το νεο 50αρι.🫠

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petranthe είπε

Η αλήθεια ειναι οτι το 80αρι ειναι πολύ καλό για να το αφήσεις. Θα κάνω αίτηση και γώ και σ ενα μηνα πίσω στο Ηρων Simply Generous για το νεο 50αρι.🫠

Είναι όντως δελεαστικό! Αφού σκέφτομαι να πάω ΔΕΗ για 3 ημέρες και μετά καπάκι elpe πάλι για 80αρι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το ρεύμα είναι στο όνομα της συζύγου (έτσι δηλώθηκε εξ αρχής στο ΔΕΔΔΗΕ) θα υπάρχει πρόβλημα αν κάνω τις συνεννοήσεις (τηλεφωνικές και ότι άλλο χρειάζεται) εγώ με την εταιρεία; Γιατί η σύζυγος δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αλλαγή παρόχου..Για να αλλάξω το όνομα σε εμένα πρέπει να γίνει διακοπή στο ΔΕΔΔΗΕ όπως πχ όταν αλλάζει ο ιδιοκτήτης η είναι ποιο απλό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Επειδή το ρεύμα είναι στο όνομα της συζύγου (έτσι δηλώθηκε εξ αρχής στο ΔΕΔΔΗΕ) θα υπάρχει πρόβλημα αν κάνω τις συνεννοήσεις (τηλεφωνικές και ότι άλλο χρειάζεται) εγώ με την εταιρεία; Γιατί η σύζυγος δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αλλαγή παρόχου..Για να αλλάξω το όνομα σε εμένα πρέπει να γίνει διακοπή στο ΔΕΔΔΗΕ όπως πχ όταν αλλάζει ο ιδιοκτήτης η είναι ποιο απλό; 

Κάνε όλες τις συνεννοήσεις εσύ,θα τους πεις εξαρχεις ότι είναι στο όνομα της γυναίκας σου και ότι το συμβολαιο θα γίνει στο όνομα της και στα στοιχεία της και ότι αυτή θα το υπογράψει απλά τις συνεννοήσεις θα της κάνεις εσύ λόγο χρόνου 

Για αλλαγή διάβασε εδώ:

https://www.pricefox.gr/blog/αλλαγή-ονόματος-δεη

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Επειδή το ρεύμα είναι στο όνομα της συζύγου (έτσι δηλώθηκε εξ αρχής στο ΔΕΔΔΗΕ) θα υπάρχει πρόβλημα αν κάνω τις συνεννοήσεις (τηλεφωνικές και ότι άλλο χρειάζεται) εγώ με την εταιρεία; Γιατί η σύζυγος δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αλλαγή παρόχου..Για να αλλάξω το όνομα σε εμένα πρέπει να γίνει διακοπή στο ΔΕΔΔΗΕ όπως πχ όταν αλλάζει ο ιδιοκτήτης η είναι ποιο απλό; 

Ναι λίγο.. Γιατί θα σου πουν ότι είναι σε γυναικείο όνομα η παροχή.. Και θα πρέπει να μιλήσει ο ίδιος.. Θα ζητήσει την αλλαγή του ονόματος.. Απλά έχει μια μικρή διαδικασία.. Δεν γίνεται καμία διακοπή.. Απλά ας υπάρχει μια εξουσιοδότηση για όλα αυτά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, petranthe said:

Η αλήθεια ειναι οτι το 80αρι ειναι πολύ καλό για να το αφήσεις. Θα κάνω αίτηση και γώ και σ ενα μηνα πίσω στο Ηρων Simply Generous για το νεο 50αρι.🫠

Επειδη ειμαι ηδη Ηρων και ενδιαφέρομαι για το ίδιο, η ερώτηση μου είναι γιατί 80 ευρώ όταν στο σαιτ τους εμφανίζει 40 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, thessalos_ said:

Επειδή το ρεύμα είναι στο όνομα της συζύγου (έτσι δηλώθηκε εξ αρχής στο ΔΕΔΔΗΕ) θα υπάρχει πρόβλημα αν κάνω τις συνεννοήσεις (τηλεφωνικές και ότι άλλο χρειάζεται) εγώ με την εταιρεία; Γιατί η σύζυγος δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αλλαγή παρόχου..Για να αλλάξω το όνομα σε εμένα πρέπει να γίνει διακοπή στο ΔΕΔΔΗΕ όπως πχ όταν αλλάζει ο ιδιοκτήτης η είναι ποιο απλό; 

Αν σκοπεύεις να προχωρήσεις με την αλλαγή ονόματος και έχει λήξει η ΥΔΕ της παροχής σου, θα σου ζητήσουν καινούρια. Σου δίνουν περιθώριο 6 μήνες να την καταθέσεις αλλιώς σου κόβουν το ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν σκοπεύεις να προχωρήσεις με την αλλαγή ονόματος και έχει λήξει η ΥΔΕ της παροχής σου, θα σου ζητήσουν καινούρια. Σου δίνουν περιθώριο 6 μήνες να την καταθέσεις αλλιώς σου κόβουν το ρεύμα. 

Η ΥΔΕ έγινε περισυ οπότε κανένα πρόβλημα. Μπορώ πχ να μιλήσω με elpe να προχωρήσει η σύμβαση και μετά από 10 μέρες πχ να ζητήσουμε αλλαγή με κάνοντας νέα σύμβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Η ΥΔΕ έγινε περισυ οπότε κανένα πρόβλημα. Μπορώ πχ να μιλήσω με elpe να προχωρήσει η σύμβαση και μετά από 10 μέρες πχ να ζητήσουμε αλλαγή με κάνοντας νέα σύμβαση;

απο τη στιγμή που έχεις αποδεικτικού σχέσης του ακινήτου απλά κάνε στο όνομά σου εσύ την αίτηση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

απο τη στιγμή που έχεις αποδεικτικού σχέσης του ακινήτου απλά κάνε στο όνομά σου εσύ την αίτηση ....

Οκ σωστό και αυτό. Απλά ίσως να ζητήσουν στα δικαιολογητικά και κανένα Ε9 για να φαίνεται το ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ELPEDISON Green Economy παίρνει ΚΟΤ, σωστά; Η τιμολόγηση με ποιόν τρόπο γίνεται σε αυτή την περίπτωση όπου θα προκύψει αρνητική χρέωση; (0,08-0,05-0,045= -0,015)
Προσπαθώ να δω ποιο πρόγραμμα είναι καλύτερο αυτό ή το σκέτο Economy χωρίς πάγιο.
Όποιος έχει προηγούμενο λογαριασμό με ΚΟΤ ας τον ανεβάσει για να βλέπαμε την τιμολόγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...