Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, Greg29M said:

Mολις εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός μου Elpedison με το δώρο των 40 ευρώ στο σύνολο του λογαριασμού και είναι πιστωτικός να γνωρίζετε.

1η Αυγούστου δε πηγες; Πότε πρόλαβαν; Εκκαθαριστικος, έναντι με ένδειξη ή έναντι κατά προσέγγιση είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

1η Αυγούστου δε πηγες; Πότε πρόλαβαν; Εκκαθαριστικος, έναντι με ένδειξη ή έναντι κατά προσέγγιση είναι;

Έναντι 9 ημερών από 1-10/08

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

το καλό το 80άρι

η Παπαρήγα η καλή!!!

 

1 ώρα πριν, zamc είπε

για να πεις οτι συμφέρει πρέπει να είσαι στη γύρα και έτοιμος να αλλάζεις εταιρία ανα τακτά διαστήματα

Για να μεγιστοποιήσεις το όφελος, μέχρι τέλος του έτους αυτό πρέπει να κάνεις, ναι! Δηλαδή, να μπαίνεις εδώ που τα κουβεντιάζουμε, και να παρακολουθείς το excel του @korakios που ενημερώνεται κάθε μήνα με όλα τα προγράμματα της αγοράς. Εκεί μπορείς να δεις και την εξέλιξη των προγραμμάτων, για να δεις ποια εταιρεία είναι η πιο σταθερή και δεν έχει απρόβλεπτα σκαμπανεβάσματα, τουλάχιστον σε σχέση με τις άλλες, αν δεν είσαι τύπος που έχει όρεξη για ψάξιμο και αλλαγές κάθε μήνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Έναντι 9 ημερών από 1-10/08

Αυτό με το έναντι 9-10 ημερών καινούριο είναι; Και ο Ηρων το κάνει ακριβώς έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, petranthe said:

Αυτό με το έναντι 9-10 ημερών καινούριο είναι; Και ο Ηρων το κάνει ακριβώς έτσι.

Μήπως τους έβαλε χέρι η ΡΑΕ και τους ανάγκασε να βγάζουν έγκαιρα λογαριασμούς για να μπορουν οι πελάτες να αλλάξουν πάροχο τον επόμενο μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μήπως τους έβαλε χέρι η ΡΑΕ και τους ανάγκασε να βγάζουν έγκαιρα λογαριασμούς για να μπορουν οι πελάτες να αλλάξουν πάροχο τον επόμενο μήνα;

Πιθανό ακούγεται, αν και παίζει να έχει σχέση με τα 50αρια και τα 40αρια που δινουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, razkal said:

Βάζει τιμές ΔΕΗ χωρίς Εκπτώσεις,    πως το λένε,  υπάρχουν τα ψέματα υπάρχει και στατιστική

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη την ομάδα,

Αφού τελικά δεν με αποτρέψατε να πάω στην elpedison (παρόλο που ο @korakios συνεχίζει να τονίζει στο excelaki του 'προσοχή στην εταιρία'🤣), όπως διαμορθώθηκαν τα δεδομένα σήμερα, δεν μου έμειναν πολλά περιθώρια να μπορέσω να αντισταθώ😂 (μεγάλη διαφορά πλέον στο day&nigth της Ζενιθ, δεν συμφέρει ούτε το νέο πρόγραμμα που έβγαλαν, για το οποίο μάλιστα και δεν με κάλεσαν ακόμα για να δούμε αν μπορούμε να μεταφερθούμε και τέλος είναι πρόκληση η προσφορά των 80 ευρώ). Φυσικά πάντα θα έχω τον νού μου κάθε 20 του μήνα, το οποίο άλλωστε και τώρα έκανα, άρα δεν νομίζω να την πατήσω κάπου.

Με αίτημά μου εχθες το απόγευα λοιπόν, έλαβα σε μια ωρα κλήση απο την εταιρία και μιλήσαμε για το πρόγραμμα green economy. Σε γενικες γραμμές αναφέρω τα ακόλουθα προς ενημέρωσή σας:

1. H προσφορά των 80ευρώ μου δόθηκε απευθείας χωρίς καν να την ζητήσω. Ήρθαν και οι όροι στο email και αφορά τους πρώτους λογαριασμούς μέχρι να καταναλωθούν (κατανάλωση ρεύματος) και όχι σπάσιμο στην διάρκεια του συμβολαίου

2. έλαβα με email του όρους του συμβολαίου και την προωθητική ενέργεια, και απάντησα απλά ότι τους αποδέχομαι στέλνοντας τα δικαιολογητικά (χωρίς υπογραφές κλπ). Με ενημέρωσαν ότι σε 3 μέρες περίπου θα έχει γίνει η μεταφορά.

3. επειδή θα κάνω χρήση πάγιας εντολής, την εγγύηση των 50ευρώ που θα υπάρχει στον 1ο λογαριασμό θα την αγνοήσω και δεν θα την πληρώσω, χωρίς να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα (αυτή είναι η τακτική που εφαρμόζουν)

Απλά στους όρους που έλαβα και σας επισυνάπτω είδα, ότι υπάρχει η ρήτρα αναπροσαρμογής (ελπίζω να είναι τυπικό το ζήτημα και να μην έχουμε άλλα θέματα...με έχετε φοβίσει με αυτή την εταιρία🤣)

 

Spoiler

image.png.75397c5949365a7f4d39051716b713f0.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, akisdg είπε

Απλά στους όρους που έλαβα και σας επισυνάπτω είδα, ότι υπάρχει η ρήτρα αναπροσαρμογής (ελπίζω να είναι τυπικό το ζήτημα και να μην έχουμε άλλα θέματα...με έχετε φοβίσει με αυτή την εταιρία🤣)

Σε όλα υπάρχει ρήτρα (εξ' ου και μεταβαλλόμενης τιμής) η οποία νομοθετικά έχει ανασταλεί μέχρι τέλος του χρόνου. Εμείς έτσι κι αλλιώς μήνα - μήνα παρατηρούμε και είμαστε έτοιμοι να την κάνουμε, και ειδικά τον Νοέμβρη προς Δεκέμβρη θα είμαστε πολύ προσεκτικοί αν δεν έχει παραταθεί το μέτρο, προς τα πού θα καταλήξουμε για σύμβαση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σε όλα υπάρχει ρήτρα (εξ' ου και μεταβαλλόμενης τιμής) η οποία νομοθετικά έχει ανασταλεί μέχρι τέλος του χρόνου. Εμείς έτσι κι αλλιώς μήνα - μήνα παρατηρούμε και είμαστε έτοιμοι να την κάνουμε, και ειδικά τον Νοέμβρη προς Δεκέμβρη θα είμαστε πολύ προσεκτικοί αν δεν έχει παραταθεί το μέτρο, προς τα πού θα καταλήξουμε για σύμβαση!

σχετικά με αυτό, αν έχεις κάνει πχ σύμβαση από Σεπτέμβριο που λέει τυπικά για ένα έτος (παρότι τώρα δεν ισχύει), μπορεί αν αλλάξει το τοπίο τέλος του χρόνου να ενεργοποιηθεί και να σε κλειδώσει μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, RipCity said:

μπορεί αν αλλάξει το τοπίο τέλος του χρόνου να ενεργοποιηθεί και να σε κλειδώσει μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο?

Δεν υπάρχει δέσμευση / πέναλτυ αποχώρησης στα κυμαινόμενα... είχε βγάλει και απόφαση η ΡΑΕ πριν ενεργοποιηθεί ο έκτακτος μηχανισμός (ΑΠΟΦΑΣΗ ΡΑΕ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 389/2022)

Το μόνο που πρέπει να προσέχετε στις συμβάσεις τους επόμενους μήνες είναι:

- Πιθανές συνδρομές πχ 100 ευρώ στο 1ο λογαριασμό και μετά δεν επιστρέφεται. Είχε η Ζενίθ κάτι τέτοια προγράμματα...

- Πιθανή επιστροφή έξτρα εκπτώσεων σε αέριο και ρεύμα, αν έχετε double energy και σπάσετε τη σύμβαση πριν τη λήξη. Η Elpedison αν θυμάμαι καλά ζητούσε πίσω όλες τις εκπτώσεις με αναδρομική ισχύ απ'την αρχή της σύμβασης.

- Πιθανά "δώρα" πχ smart διακόπτη που δίνει η Volton προαιρετικά, κι αν σπάσετε τη σύμβαση πριν τη λήξη τότε πρέπει να επιστρέψετε την αξία του "δώρου", δηλαδή 180 ευρώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω τη χαζή ερώτηση της ημέρας?

Αν φυγεις απο ΔΕΗ και πας σε άλλο πάροχο, τα δημοτικά τέλη και λοιπα τα πληρώνεις τον νεο πάροχο ή στη ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zamc είπε

Εγώ να κάνω τη χαζή ερώτηση της ημέρας?

Αν φυγεις απο ΔΕΗ και πας σε άλλο πάροχο, τα δημοτικά τέλη και λοιπα τα πληρώνεις τον νεο πάροχο ή στη ΔΕΗ?

Τα πληρώνεις στον νέο πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zamc είπε

Εγώ να κάνω τη χαζή ερώτηση της ημέρας?

Αν φυγεις απο  ΔΗ και πας σε άλλο πάροχο, τα δημοτικά τέλη και λοιπα τα πληρώνεις τον νεο πάροχο ή στη ΔΕΗ?

Θα βγει από τον προμηθευτή που ήσουν τα δημοτικά τέλη μέχρι την ημερομηνία της αλλαγής.. Και μετά τα επόμενα  τέλη θα τα βγάλει ο επόμενος προμηθευτής σου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...