Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άλλο το πάγιο που είναι η μηνιαία ανακοινωμένη τιμή, κι άλλο η χρέωση Green στους ειδικούς όρους.

 

Όχι το ίδιο πρέπει να είναι. Εμένα άλλο μου φαίνεται ψιλοΰποπτο, ότι το παρουσιάζει σαν να μην είναι μέρος του λογαριασμού αλλά ότι χρεώνεται σαν ξεχωριστή υπηρεσία, άρα αν καταγγείλεις την σύμβαση όπως λέει η νομοθεσία, σκέφτομαι μήπως σου πει μετά η ΕΛΠΕ "ναι, αλλά έχεις υπογράψει και την υπηρεσία green που έχει 12μηνη δέσμευση, και πρέπει να συνεχίσεις να μας πληρώνεις 5€+ΦΠΑ για ακόμα Χ μήνες"... Τραβηγμένο αλλά δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ τώρα το είδα αλλά με τόση μεγάλη κατανάλωση που έχω στο επαγγελματικό, πάλι κερδισμένος είμαι. Όσοι βάλατε οικιακό, πάρτε το 40άρι και μετά φύγετε αν συμφέρει κάτι άλλο.

Αυτό ακριβώς θα κάνω…το 40αρι θα πάρω και τον επόμενο ξανα Ηρων για  το 50 αρι

Ενταξει απλά πρέπει να προσλάβουμε δικηγόρο να διαβάζει τους όρους τους …

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, mechpanos said:

Όχι το ίδιο πρέπει να είναι.

  Δεν είναι το ίδιο. Το πάγιο στο οικιακό είναι 3.5 στο επαγγελματικό 5

Η χρέωση Green είναι έξτρα 5 το μήνα.

27 minutes ago, mechpanos said:

σκέφτομαι μήπως σου πει μετά η ΕΛΠΕ "ναι, αλλά έχεις υπογράψει και την υπηρεσία green που έχει 12μηνη δέσμευση, και πρέπει να συνεχίσεις να μας πληρώνεις 5€+ΦΠΑ για ακόμα Χ μήνες"... Τραβηγμένο αλλά δεν ξέρω...

Δε παίζει αυτό... καθώς στους όρους γράφει ότι "Η χρέωση θα πραγματοποιείται με αναλογία ημερών (πχ. 60€ / 365 x 30)".  Αν μείνεις 45 μέρες, θα χρεωθείς συνδρομή Green 7.5 ευρώ.

Αυτή η χρέωση αποτελεί καταχρηστική πρακτική κατά τη γνώμη μου... ουσιαστικά είναι έμμεσο επιπλέον πάγιο, ενώ η κυβέρνηση έχει θεσπίσει ανώτατη χρέωση παγίων 5 ευρώ. 

Βλέπε Ν4951/2022, Άρθρο 138, παρ4ζ: "Για την περίοδο της παρ. 1 το ύψος των παγίων χρεώσεων που επιβάλλονται ανά κατηγορία πελάτη, ανεξαρτήτως του όγκου της κατανάλωσης, δεν δύναται να υπερβαίνει το ποσό των πέντε (5) ευρώ μηνιαίως"

Και Ν4951/2022, Άρθρο 138, παρ5: "Η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (Ρ.Α.Ε.) παρακολουθεί την εφαρμογή του παρόντος, ιδίως ως προς τη διαμόρφωση των τιμών, τις συνθήκες ανταγωνισμού και εύρυθμης λειτουργίας των αγορών , καθώς και την τυχόν εμφάνιση καταχρηστικών πρακτικών. Αν διαπιστώσει σχετικές παραβάσεις, εφαρμόζει τις διαδικασίες και επιβάλλει τις κυρώσεις του άρθρου 36 του ν. 4001/2011 (Α΄ 179)".

Εγώ προς το παρών θα το κάνω γαργάρα, γιατί αν αρχίσουμε τις καταγγελίες στη ΡΑΕ από τώρα και τους αναγκάσει να το αποσύρουν... θα ανεβάσουν τη τιμή προμήθειας στους επόμενους μήνες για πατσίσουν τη χασούρα. Ας εκμεταλευτούμε λοιπόν όλοι τη χαμηλή τιμή προμήθειας 0.08 και τα δώρα που μοιράζουν αβέρτα... και τέλος του χρόνου θα στείλουμε μαζί ομαδικά να πάρουμε πίσω τις χρεώσεις green.😉

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, alexiskara είπε

Αυτό ακριβώς θα κάνω…το 40αρι θα πάρω και τον επόμενο ξανα Ηρων για  το 50 αρι

Ενταξει απλά πρέπει να προσλάβουμε δικηγόρο να διαβάζει τους όρους τους …

Ζήτα 80άρι - δες παραπάνω - βγήκε καινούργια προωθητική!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, revmatopliktos είπε

Τελικά έγινε η αλλαγή από zenith day and night σε power home for all.Με πήραν σήμερα και το μετατρέψαμε.

Επίσης να αναφέρω ότι είχα ενεργοποιηθεί στις 07/08/2023 στην ZENIΘ Power Home Day & Night όπου σήμερα μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με μεταφέρανε απο 01/09/2023 στο νέο πρόγραμμα Power Home For All.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, barimagas είπε

Τελίκα μετά από δύο μήνες στον ΗΡΩΝ,  μόλις αιτήθηκα ξανά για ΕΛΠΕ green.ΕΚΠΤΩΣΗ_80€_SEP23_ACQUISITION.pdf  80 ευρώ δώρο μου είπαν. 

πως το πηρες το 80αρι;με e-contract?τηλεφωνο;καταστημα;γιατι δεν γραφει πουθενα για 80αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Δεν είναι το ίδιο. Το πάγιο στο οικιακό είναι 3.5 στο επαγγελματικό 5

Η χρέωση Green είναι έξτρα 5 το μήνα.

'Οχι ρε 'συ, το Green είναι 5 στο επαγγελματικό, 3.5 στο οικιακό (πόσταρε άλλος φίλος τον αντίστοιχο όρο του οικιακού), ταυτόσημο με το πάγιο. Απλά το έχουν βαφτίσει "υπηρεσία Green" αντί για "πάγιο". Γι' αυτό λέω!

 

Πάντως με το που με είδαν λίγο δύσπιστο, μου έδωσαν 80€ έκπτωση. Εμένα με καλύπτει, είναι μεγαλύτερο από το ρίσκο που αναλαμβάνω εγώ. Αλλά απορώ, και 80€ δώρο και 0.08€ χρέωση, τι στο καλό κάνουν;;;!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Δεν σου λέμε για να πληρώσεις παραπάνω. 2 χρόνια είχες το φθηνότερο 😂

Χαχαχαχα. Να ναι καλά ο κοράκιος και τα παιδιά εδώ μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, lacta13 said:

οντως ειναι το παγιο τους,που το βαφτιζουν green.οπως ειπες και ο φιλος 3,5 ειναι το οικιακο, 5 το επαγγελματικο

elpe.jpg

Ωραία, ξεμπλεχτήκαμε. Τζάμπα έγραφα το σεντόνι. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, korakios said:

δεν ξέρω αν έχει νόημα να βάλω κέρδος ή ζημιά σε σχέση με ΔΕΗ με kw/μήνα

αν και ειναι σημειο αναφορας, σου επιτρεπουμε να το παραλειψεις "Νονέ" μιας και τοσο θα σε βασανισουν τα νεα κολπα στις Ρυθμιζομενες Χρεωσεις...

I Understand Marlon Brando GIF by The Godfather

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, barimagas said:

Τελίκα μετά από δύο μήνες στον ΗΡΩΝ,  μόλις αιτήθηκα ξανά για ΕΛΠΕ green.ΕΚΠΤΩΣΗ_80€_SEP23_ACQUISITION.pdf  80 ευρώ δώρο μου είπαν. 

80 καθαρά, στους πρώτους λογαριασμούς... και όχι σπαστά το 2ο 40άρι! Ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, barimagas είπε

Τελίκα μετά από δύο μήνες στον ΗΡΩΝ,  μόλις αιτήθηκα ξανά για ΕΛΠΕ green.ΕΚΠΤΩΣΗ_80€_SEP23_ACQUISITION.pdf  80 ευρώ δώρο μου είπαν. 

την αίτηση την έκανες τηλεφωνικά και αν ναι σε ποιο τηλέφωνο κάλεσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 κλήσεις από Ήρων με το που είδανε την αίτηση για green.Σιγουρα θα δίνανε επιπλέον 50αρι όπως και την προηγούμενη φορά που έφυγα αλλά δεν το σήκωσα και έριξα προσωρινο  μπλοκ για να σταματήσει να χτυπάει.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...