Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Μου θυμίζει παρόμοια σύμβαση αερίου... όπου ίσχυαν γενικοί όροι προγράμματος για 2 χρόνια με ρήτρα αποδέσμευσης ανά μήνα, και ειδικοί όροι προγράμματος για 1 χρόνο με ρήτρα επιστροφής όλης της έκπτωσης. Δηλαδή αν έφευγες στον 11 ο μήνα, θα πλήρωνες ρήτρα αποδέσμευσης για 13 μήνες και επιπλέον θα επέστρεφες όλες τις εκπτώσεις που είχες πάρει απ'την αρχή τη σύμβασης. Παιδιά... είναι καιρός να απαλλαχτείτε από παρόχους απατεώνες, αλλιώς θα είστε μια ζωή εγκλωβισμένοι. Βρείτε το φτηνότερο αορίστου πρόγραμμα, ώστε και φτηνή κιλοβατώρα να έχετε τώρα... αλλά και να έχετε ευελιξία επιλογής άλλου προγράμματος στο μέλλον.

Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το σταθερό συμβόλαιο που είχα, αλλά καταλαβαίνω τι λες. Ειδικά η Elpedison, είναι ο μοναδικός πάροχος με το σύστημα του loyalty pass και εξαργύρωση στον προηγούμενο λογαριασμό. Δεν μ 'αρέσει σαν προσέγγιση, για να υπάρχει τέτοια μεταβλητή, θα αλλάζει.

Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δεν γνωρίζεις πόσο θα πληρώσεις τον επόμενο μήνα, αφού το κουπόνι δημοσιεύεται-εκκαθαρίζεται στον μεθεπόμενο, που δεν ξέρεις πόσο θα είναι. Δηλαδή με λίγα λόγια, δεν ισχύει η τελευταία στήλη.

https://www.elpedison.gr/files/1/Τιμοκατάλογοι_Σεπτεμβριος_2022_23.08.pdf

Στο παραπάνω link, το Electricity Home Day πώς ξέρουμε ότι θα βγει 0,0594, αφού δεν ξέρουμε  πόσο θα είναι το loalty pass του Οκτώβρη; Μπορεί να το έχω καταλάβει και εγώ λάθος, οπότε αν κάποιος το κατάλαβε, ας το μοιραστεί μαζί μου.

 

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

2) Να κανονίσεις ραντεβού για νέα εκκαθαριστική καταμέτρηση, όχι δε γίνεται. Όταν κάνεις αίτηση αλλαγής παρόχου είτε θα γίνει δεκτή η δική σου ένδειξη, είτε θα έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπια (σ'αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να αφήσεις σε κάποιον κλειδί για να τους ανοίξει)

Θα κανονίσω να είμαι σπίτι! Αυτό είναι το πρόβλημα; Ακόμα και άδεια έχω πάρει για να έρθει ο καταμετρητής.🤣

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, johnykim είπε

Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δεν γνωρίζεις πόσο θα πληρώσεις τον επόμενο μήνα, αφού το κουπόνι δημοσιεύεται-εκκαθαρίζεται στον μεθεπόμενο, που δεν ξέρεις πόσο θα είναι. Δηλαδή με λίγα λόγια, δεν ισχύει η τελευταία στήλη.

σωστά , έχει αναλυθεί σε προηγούμενες σελίδες (άλλοι διαφωνούν βέβαια!)

Επεξ/σία από korakios
double post
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, johnykim είπε

 

Αλλά αφορά ληξιπρόθεσμες οφειλές. Ελπίζω να μην το δουν και εκδικητικά και για αλλαγή παρόχου.

Όπως σου είπε ο korakios... αλλαγή παρόχου = καταγγελία σύμβασης εκ μέρους του πελάτη. Θα πρέπει να επιστρέψεις τα 200. Ψάξε τώρα και τους ειδικούς όρους απ'το Electricity Home Day / Elpedison Home Night, να δεις μήπως έχει και επιστροφή των εκπτώσεων.

 

12 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ειναι εντυπωσιακο οτι ακομα και σημερα στο ραδιο ο σκρεκας δεν ειπε οτι θα γινει κατι για τις μηδενικες. ειπε οτι πρεπει να το κοιτατε σαν 4μηνο και οχι σαν μηνα. Γιατι? Αφου καθε μηνα πληρωνουμε οι περισσότεροι και καθε μηνα μας επιτρεπει να αλλαζουμε πάροχο. Δεν θυμαται καν τι λεει ο νομος? Θα μείνουν οι μηδενικες δηλαδη, οποτε σε ενα ευρωπαικιο κλιμα που πρεπει να εξοικονομησουμε ενέργεια, εχουμε καποιους με μηδενική χρεωση κατανάλωσης και ΧΩΡΙΣ πλαφον. δεν ειπε τιποτα για πλαφον. μαλιστα δεν θα γινετε διακοπη για χρεη αν αλλάξεις παροχο. 

To έχουν πάρει απόφαση να δώσουν μέχρι και τελευταίας δεκάρας απ'τον προϋπολογισμό και να επιδοτούν βάσει αρχικής τιμής ΔΕΗ όπου έχει το μεγαλύτερο πελατολόγιο. Πολιτική κουβέντα δε σηκώνει το θέμα γιατί θα κλειδωθεί (όπως το θέμα που παραπέμπει ο κοράκιος), η ουσία είναι ότι βρέχει λεφτά αυτή τη στιγμή και μελλοντικά ή θα λέμε πάλι "μαζί τα φάγαμε", ή 10 κορόιδα θα λέμε ότι πληρώναμε παραπάνω ενώ είχε ανακοινωθεί τζάμπα ρεύμα.

Το πήρα κι εγώ απόφαση να φύγω αύριο απ'το Yellow με 0.21 και να πάω στο Green... να γλυτώσω 250 ευρώ το Σεπτέμβρη για να πληρώσω πιο εύκολα τον ΦΠΑ τριμήνου. Και μετά ο θεός βοηθός. Αν είναι να φάω αγγούρι τον Οκτώβρη και τον Νοέμβρη, ας το φάω... ούτως ή άλλως το πρόβλημα μου από δω και πέρα δεν είναι 2 μήνες, αφού φαίνεται ότι αυτό το χάλι θα τραβήξει τουλάχιστον 5 χρόνια κι έχω να διατηρήσω ενεργοβόρα επιχείρηση. Τι θα κάνουμε, δε ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όπως σου είπε ο korakios... αλλαγή παρόχου = καταγγελία σύμβασης εκ μέρους του πελάτη. Θα πρέπει να επιστρέψεις τα 200. Ψάξε τώρα και τους ειδικούς όρους απ'το Electricity Home Day / Elpedison Home Night, να δεις μήπως έχει και επιστροφή των εκπτώσεων.

 

To έχουν πάρει απόφαση να δώσουν μέχρι και τελευταίας δεκάρας απ'τον προϋπολογισμό και να επιδοτούν βάσει αρχικής τιμής ΔΕΗ όπου έχει το μεγαλύτερο πελατολόγιο. Πολιτική κουβέντα δε σηκώνει το θέμα γιατί θα κλειδωθεί (όπως το θέμα που παραπέμπει ο κοράκιος), η ουσία είναι ότι βρέχει λεφτά αυτή τη στιγμή και μελλοντικά ή θα λέμε πάλι "μαζί τα φάγαμε", ή 10 κορόιδα θα λέμε ότι πληρώναμε παραπάνω ενώ είχε ανακοινωθεί τζάμπα ρεύμα.

Το πήρα κι εγώ απόφαση να φύγω αύριο απ'το Yellow με 0.21 και να πάω στο Green... να γλυτώσω 250 ευρώ το Σεπτέμβρη για να πληρώσω πιο εύκολα τον ΦΠΑ τριμήνου. Και μετά ο θεός βοηθός. Αν είναι να φάω αγγούρι τον Οκτώβρη και τον Νοέμβρη, ας το φάω... ούτως ή άλλως το πρόβλημα μου από δω και πέρα δεν είναι 2 μήνες, αφού φαίνεται ότι αυτό το χάλι θα τραβήξει τουλάχιστον 5 χρόνια κι έχω να διατηρήσω ενεργοβόρα επιχείρηση. Τι θα κάνουμε, δε ξέρω.

Spoiler

βρε να δωσουν. αλλα το ρευμα ειναι ακριβο γιατι υπαρχει προβλημα στην επαρκεια πορων για την παραγωγή του. οι γερμανοι θα κοψουν το ζεστο νερο το χειμωνα και θα πλενουν τα χερια τους με 3 και 4 βαθμους νερο και εμεις θα εχουμε τσαμπα ρευμα? δεν γινετε να λες καψτε οσο θελετε ειναι τσαμπα. οκ την πρωτη μερα σου ξεφυγε. τωρα τι? 

απαραδεκτο να μην εχει βαλει ενα πλαφον η μια ελαχιστη τιμη. οχι για να τους τιμωρησει αλλα για να μην γινει υπερκαταναλωση. 

 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός θέματος, ζητώ συγνώμη.

Πολύ εξύπνη κίνηση ο "ηλεκτρικός τουρισμός", μας κρατάει απασχολήμενους ενώ βιώνουμε το "Χρηματιστήριο" 2.0

Δεν έχω λόγια πραγματικά.

Καλή δύναμη σε όλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε ίσως θα πρέπει να στήσεις καραούλι πότε θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ (αν και όταν περάσει), εκτός αν δεχτούν απλά ένα νούμερο

όχι δεν αφορά ληξιπρόθεσμες μόνο

σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης εκ μέρους του Πελάτη ή εκ μέρους της ELPEDISON λόγω υπερημερίας του Πελάτη ως προς την εξόφληση των ληξιπρόθεσμων οφειλών του, μετά την πάροδο δώδεκα (12) μηνών προμήθειας και προ της παρόδου είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, ο Πελάτης θα επιβαρυνθεί με τη μισή αξία του
Δώρου [ήτοι εκατό ευρώ (100€)] στον τελικό λογαριασμό κατανάλωσης που θα εκδοθεί από την ELPEDISON

και δεν εννοούσα αυτό που σίγουρα θα ζητήσουν πίσω , εννοώ να δεις αν στους όρους έχουν επιστροφή εκπτώσεων συνέπειας

Πωω, έχεις δίκιο, ξαναδιάβασα την πρόταση!😥

Μήπως να μην τα πληρώσω τότε;😈

https://www.protothema.gr/economy/article/1276941/skrekas-den-tha-kopei-to-reuma-se-katanalotes-pou-allaxan-paroho-kai-ehoun-ofeiles-ston-proigoumeno/

24 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε ίσως θα πρέπει να στήσεις καραούλι πότε θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ (αν και όταν περάσει), εκτός αν δεχτούν απλά ένα νούμερο

Τα Χριστούγεννα πάλι περνάει. Γι' αυτό ρώτησα αν γίνεται με ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mule206 είπε

Και εγώ μια από τα ίδια. 

Έληξε το πρόγραμμα μου κάπου στην άνοιξη,  μου έστειλαν επιστολή ότι θα μπω σε κυμαινόμενο από Ιούνιο αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει τπτ. 

Συνεχίζουν να με χρεώνουν σταθερά με 0.085 με συνέπεια. 

Και είμαι σε δίλημμα να αλλάξω ή όχι. 

Τι διλημμα ρε παιδια? Σοβαρα μιλατε?

  Στο ιδιο σταθερης χρέωσης προγραμμα με το δικο σας ήμουν και το εχασα βλακωδως γιατι μου την εφεραν τα σαινια της ΔΕΗ που δεν τηρησαν τη 14ημερη υπαναχωρηση (αφου δεν πιστευα κι εγω οτι η Volterra θα εμενε στο δεκαλεπτο και εκανα συμβολαιο στη ΔΕΗ). Απλα οταν πήρα εγγράφως διαβεβαίωση ότι και τον Αύγουστο θα παρεμενα στο V1,ειχε γίνει η καταγγελια της συμβασης! Οπότε αφου αλλαξε το ψηφίο θα ήμουν για τη Volterra επιστρεφοντας νέος πελατης και θα πηγαινα - αρχες Αυγούστου ηταν -- στα 67 λεπτα μείον την επιδοτηση.

Τώρα η αλλαγη παροχου γινεται σε χρόνο dt, δεν μετραει ο ΔΕΔΔΗΕ. Τους παρακαλεσα μαλιστα εγγραφως να μη ληφθεί υποψιν η αρχικη καταγγελια αφου επεσα στις απλουστευσεις της τροπολογιας και εριξαν το μπαλακι στους δυο προμηθευτες.

Το τραβάτε οσο παει κι οταν θα έρθει νεα ειδοποίηση έχετε κι  αλλες 60 μερες ως την αλλαγη προγραμματος σε κυμαινομενο.

ΤΥΧΕΡΑΚΗΔΕΣ  😉

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Τι διλημμα ρε παιδια? Σοβαρα μιλατε?

  Στο ιδιο σταθερης χρέωσης προγραμμα με το δικο σας ήμουν και το εχασα βλακωδως γιατι μου την εφεραν τα σαινια της ΔΕΗ που δεν τηρησαν τη 14ημερη υπαναχωρηση (αφου δεν πιστευα κι εγω οτι η Volterra θα εμενε στο δεκαλεπτο και εκανα συμβολαιο στη ΔΕΗ). Απλα οταν πήρα εγγράφως διαβεβαίωση ότι και τον Αύγουστο θα παρεμενα στο V1,ειχε γίνει η καταγγελια της συμβασης! Οπότε αφου αλλαξε το ψηφίο θα ήμουν για τη Volterra επιστρεφοντας νέος πελατης και θα πηγαινα - αρχες Αυγούστου ηταν -- στα 67 λεπτα μείον την επιδοτηση.

Τώρα η αλλαγη παροχου γινεται σε χρόνο dt, δεν μετραει ο ΔΕΔΔΗΕ. Τους παρακαλεσα μαλιστα εγγραφως να μη ληφθεί υποψιν η αρχικη καταγγελια αφου επεσα στις απλουστευσεις της τροπολογιας και εριξαν το μπαλακι στους δυο προμηθευτες.

Το τραβάτε οσο παει κι οταν θα έρθει νεα ειδοποίηση έχετε κι  αλλες 60 μερες ως την αλλαγη προγραμματος σε κυμαινομενο.

ΤΥΧΕΡΑΚΗΔΕΣ  😉

 

Ακριβώς! Μακάρι να παρέμενε και εμένα το σταθερό στα 7 λεπτά/kwh που είχα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μια ερώτηση, εφυγα απο τη προτέργεια και πήγα ΔΕΗ. Στη προτέργεια είχα fixed προγραμμα χωρίς ρήτρα, ο τελευταίος όμως λογαριασμός μου ήρθε με ρήτρα 70 ευρό, το ανεβαζω μπας και βγάλουμε καμιά ακρη. Επισης πλήρωνα 11 λεπτα/KWh , τώρα μου τη χρέωσαν 0,12384
Επίσης όταν πήγα στη προτέργεια πλήρωσα εγγυηση 88 ευρό και μου έιπαν όταν φύγω θα τα παρω πίσω, πως θα τα παρω πίσω? Στη δεη που πήγα πλήρωσα εγγυηση άλλα 100 εγγύηση.Μήπως θέλουν τπτ κλωτσιές στη προτέργεια, τους είχα συμπαθήσει 11 μήνες τώρα.190 ευρο για 692 Kwh,πολλά μου φαίνονται

12208013306814119-21062022 - 01082022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Οπότε αφου αλλαξε το ψηφίο θα ήμουν για τη Volterra επιστρεφοντας νέος πελατης και θα πηγαινα - αρχες Αυγούστου ηταν -- στα 67 λεπτα μείον την επιδοτηση.

ποτέ δεν έφυγες απο εκεί ,οι 14 μέρες πάντα ισχύουν , βέβαια ήθελε ΡΑΕ και υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

  ________________________________________

στου Ηρών η τιμή μετά την έκπτωση είναι μικρότερη της επιδότησης , άρα και μηδέν η χρέωση για Σεπτέμβριο

Αδύνατον μου φαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

blue όχι green

Green θα βάλω. Έχει μεν 1 ευρώ παραπάνω πάγιο, αλλά στο 2ο έτος παραμονής είναι 0.005Ε/ΚWH φτηνότερο απ'το Blue.

δηλαδή καταργηθεί ο μηχανισμός, κι αν επιστρέψει η τιμολόγηση με ρήτρα αναπροσαρμογής, κι αν είμαι ακόμα πελάτης τους ως τότε... θα έχω όφελος γύρω στα 70 ευρώ το χρόνο. Οπότε ας δώσω 12 ευρώ παραπάνω στα πάγια και βλέπουμε.

YΓ: Πήρα τηλ την elpedison γι'αυτό που συζητούσαμε χτες (μέχρι τις 21:00 δουλεύουνε και είχα 10 λεπτά αναμονή! ).. μου είπανε ότι το Loyalty Pass Σεπτεμβρίου είναι για την κατανάλωση Σεπτεμβρίου, του Οκτωβρίου για τον Οκτώβρη... άρα της λέω αν ενεργοποιηθεί τώρα τον Αύγουστο θα πληρώσω τη κιλοβατώρα με 1ευρώ. Όχι μου λέει θα δωθεί loyalty pass τον Αύγουστο 44 λεπτά η κιλοβατώρα, παίζαμε τη κωλοκυθιά να μου πει από πού προκύπτει αυτό και μου έλεγε για την ανακοίνωση που έγινε αρχές Αυγούστου (εκείνη με τη ρήτρα αντιαναπροσαρμογής) που είχανε ανακοινώσει τελικές τιμές 0.17 (εκτιμώμενη)... της λέω ότι η ΡΑΕ απαγόρευσε το συγκεκριμένο τιμολόγιο και μετά επέμενε πως αποκλείεται να δώσει ο πάροχος τελική τιμή 0.60 τον Αύγουστο γιατί 'θα τους πάνε μέσα'. 😅 Έχει ζουμί η υπόθεση, θα στείλω ερώτημα γραπτώς αλλά αμφιβάλλω αν θα απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, coyote2 είπε

Αδύνατον μου φαίνεται 

σεβαστό :)

 

8 λεπτά πριν, john5757 είπε

καλησπέρα, μια ερώτηση, εφυγα απο τη προτέργεια και πήγα ΔΕΗ. Στη προτέργεια είχα fixed προγραμμα χωρίς ρήτρα, ο τελευταίος όμως λογαριασμός μου ήρθε με ρήτρα 70 ευρό, το ανεβαζω μπας και βγάλουμε καμιά ακρη. Επισης πλήρωνα 11 λεπτα/KWh , τώρα μου τη χρέωσαν 0,12384
Επίσης όταν πήγα στη προτέργεια πλήρωσα εγγυηση 88 ευρό και μου έιπαν όταν φύγω θα τα παρω πίσω, πως θα τα παρω πίσω? Στη δεη που πήγα πλήρωσα εγγυηση άλλα 100 εγγύηση.Μήπως θέλουν τπτ κλωτσιές στη προτέργεια, τους είχα συμπαθήσει 11 μήνες τώρα.190 ευρο για 692 Kwh,πολλά μου φαίνονται

12208013306814119-21062022 - 01082022.pdf 1.28 MB · 4 downloads

το συμβόλαιό σου έληξε 21/7

για αυτές τις μέρες σωστά τιμολογήθηκες ρήτρα 0,41€/kw , αναλογικά για 169 κιλοβατώρες

για την εγγύηση γράφει 0€ , μήπως είχες βάλει πάγια εντολή και την πήρες πίσω ?

δες προηγούμενους , γράφανε το ποσό της εγγύησης ?

αν κάνανε λάθος κάνε αμφισβήτηση

 

ΥΓ. βάλε άμεσα νυχτερινό απο ΔΕΔΔΗΕ (στο άλλο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...