Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι στο myHomeOpen της ΔΕΗ και από περιέργεια, θέλω να ψαχτώ λίγο να δω τι δίνουν οι υπόλοιποι πάροχοι μήπως και υπάρχει κατι που συμφερει περισσότερο.

Ποια site/πηγές χρησιμοποιείτε για σύγκριση τιμών/προσφορών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, bikey77 said:

Ποια site/πηγές χρησιμοποιείτε για σύγκριση τιμών/προσφορών; 

Ειμαστε αυταρκεις...διαβασε το excel της υπογραφης του @korakios εδω https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι νέος χρήστης και έχω ένα ερώτημα με τις ρυθμίζόμενες χρεώσεις. Έχω Elpedison, και ήρθε ο εκκαθαριστικός.  Μου έχουν αυτό το πράγμα 

Το οποίο έχει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις του τετραμήνου. Αλλά στους έναντι έχω πληρώσει κανονικά ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Είναι λογικό να πληρώνει κανείς ξανά όλες αυτές; Δεν μου μοιάζει πως υπάρχει κάποιου είδους διαφοροποίηση στην τιμή.

Το πρόγραμμά μου ήταν Νυχτερινό 24 ώρες και πριν 2 βδομάδες το έκανα green.

 

image.png.10263b66b83ec4da00d5d3bbd8ec73c0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Vorranor said:

Παιδιά είμαι νέος χρήστης και έχω ένα ερώτημα με τις ρυθμίζόμενες χρεώσεις. Έχω Elpedison, και ήρθε ο εκκαθαριστικός.  Μου έχουν αυτό το πράγμα 

Το οποίο έχει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις του τετραμήνου. Αλλά στους έναντι έχω πληρώσει κανονικά ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Είναι λογικό να πληρώνει κανείς ξανά όλες αυτές; Δεν μου μοιάζει πως υπάρχει κάποιου είδους διαφοροποίηση στην τιμή.

Το πρόγραμμά μου ήταν Νυχτερινό 24 ώρες και πριν 2 βδομάδες το έκανα green.

 

image.png.10263b66b83ec4da00d5d3bbd8ec73c0.png

Στην εκκαθάριση υπολογίζει απ'την αρχή όλες τις χρεώσεις ρεύματος, και αφαιρεί ό,τι ποσό έχεις προπληρώσει στους έναντι (καθαρά για ρεύμα και τεμ)

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2023 στις 9:07 ΜΜ, favou2000 είπε

Τουλάχιστον μέχρι το τέλος του χρόνου κερδισμένος θα είναι όποιος θα είναι σε κυμαινόμενο.Αρκει βέβαια να έχει κάποιο χρόνο και να ασχολείται τουλάχιστον μία φορά το μήνα βλέποντας τις τιμές που ανακοινώνουν στις 20.Η εμπειρία το τελευταίο χρόνο Αυτό έχει δείξει και μάλιστα αν συνυπολογιστούν μέσα και τα μπόνους και τα δώρα που διάφοροι πάροχοι έδιναν και δίνουν το κέρδος είναι αρκετά σημαντικό, βέβαια αυτό προϋποθέτει κάποιος να διαθέτει όρεξη και χρόνο.

Θεωρείς ότι μέχρι τέλος του χρόνου και κυρίως για τους μήνες Οκτώβριο-Δεκέμβριο η τιμή της kWh θα παραμείνει κάτω από τα 0,16€;

Συμφωνώ ότι αν κάποιος θέλει να εκμεταλλευτεί τον "ανταγωνισμό" θα πρέπει ανα μήνα να ελέγχει τους τιμοκαταλόγους αλλά πιστεύω οτι είναι πρακτικά ανέφικτο για κάποιον να λειτουργήσει έτσι και να γυρνάει από εταιρία σε εταιρία, λαμβανομένων υπόψη και των διαδικασιών μεταφοράς σύνδεσης κλπ. Άσε που δεν είναι μόνο οι τιμές που χρεώνει ο κάθε πάροχος που πρέπει κανείς να λάβει υπόψη αλλά και η αξιοπιστία του, η διαφάνεια χρεώσεων τα τυχόν μπόνους οπότε το πράμα γίνεται πολύπλοκο.

Επεξ/σία από econmis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας μου ειπε ενας γνωστο μας που εχει οπωροπωλειο γ21 ποσο ευχαριστημενος ειναι απο την we energy και εγω που εχω γ22 55kva , τους καλεσα και μου ειπανε την τιμη . 0,144 ευρω με 2,75 ευρω παγιο και με εμπροθεσμη εξοφληση παει 0,12 ευρω. Αλλα μου ειπανε οτι υπαρχει προγραμμα για γ22 που δεν υπαρχει στο ιντερνετ ,

το  WE_CORP, ένα πρόγραμμα που  ακολουθεί την πραγματική χονδρεμπορική τιμή και δεν θα υπάρχει πρόβλεψη, με αποτέλεσμα να έχετε πάντα το μέγιστο δυνατό όφελος προσφέροντας τιμή στο κόστος με το μικρότερο περιθώριο προμηθευτή στην αγορά 0,006 €/ΚWh.  (6€/MWh) 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ WE_CORP (ΠΑΡΟΧΕΣ Γ22)

 

Στα μέσα του επόμενου μήνα λαμβάνεται η Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα όπως αυτή ανακοινώνεται από τον Ανεξάρτητο    Διαχειριστή  Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΑΔΜΗΕ)

 

 

  • Υπολογίζοντας το ‘Αθροισμα [Κόστος Αγορών+Αποκλίσεις+Λογαριασμούς Προσαυξήσεων ΛΠ1, ΛΠ2,ΛΠ3]

 

  • (Στήλη ΣΥΝΟΛΟ) * 1,1357 (Συντελεστής Απωλειών ΧΤ)

 

  • Επ’ αυτού προστίθεται το αναμενόμενο περιθώριο του προμηθευτή 6€/ΜWh (0.006€/ΚWh)

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

 

 

 

  • WE_CORP 22 (XT) Στην προτελευταία στήλη  (ΣΥΝΟΛΟ) για τα τιμολόγια Γ22 (ΧΤ) * 1,1357 (Συντελεστής Απωλειών ΧΤ) +6€/ΜWh (0.006€/ΚWh) έτσι προκύπτει το αποτέλεσμα του πίνακα της προσφοράς αφού έχει αφαιρεθεί η κρατική επιδότηση.

 

              

                   

                   ΜΗΝΑΣ

                                            WE_CORP_22

ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

          ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

0.523

0.250

0.273 €/KWh

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

0.514

0.342

0.172 €/KWh

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

0.305

0.230

0.075 €/KWh

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

0.301

0.050

0.251 €/KWh

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

0.360

0.034

0.326€/KWh

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

0.245

0.134

0.11 €/KWh

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

0.197

0.00

0.197 €/KWh

ΜΑΡΤΙΟΣ

0.157

0.00

0.157€/KWh

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

0.152

0.00

0.152 €/KWh

ΜΑΪΟΣ

0.137

0.00

0.137€/KWh

ΙΟΥΝΙΟΣ

0.119

0.00

0.119€/KWh

 

0.151

0.00

0.151€/KWh

 

   

ολα αυτα τα ελαβα με email. 

βλεποντας την τιμη του Ιουνιου 0.119 αξιζει , αλλα το 0,151 δεν ξερω αμα αξιζει. 

Γενικα πιστευεται οτι αξιζει να παω σε τετοιο προγραμμα ;. 

Επισης μου ειπε οτι καθε 16 του μηνα βγαινουνε οι τιμες ρευματος στο προγραμμα αυτο με την χονδρικη τιμη και ενα μηνα πισω . Για αυτο δεν εχει ανακοινωθει ακομα του Αυγουστου η τιμη. 

Επισης το προγραμμα αυτο δεν εχει παγιο . 

Επισης καλο ειναι να το προσθεσεται στο excell συγκρισης τιμων. 

 

                  

 

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

Επισης καλο ειναι να το προσθεσεται στο excell συγκρισης τιμων.

όχι , ειναι παράνομα προγράμματα , απο το νέο έτος όταν επιστρέψουμε στα χοντρική+κέρδος ή διαφημιζόμενη τιμή + ρήτρα

με τη παρούσα φάση του ΧΕ και τους συντελεστές στα προγράμματα , προς το παρών καλύτερα μείνε στις δημοσιευμένες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@johnmegarythmos Η χονδρική ρεύματος το χειμώνα θα έχει ανοδική πορεία... μπορεί να έχουμε και τις περσινές τρελές καταστάσεις με απότομη άνοδο και να φας αγγούρι. Ενώ στις τιμές που δημοσιεύονται πριν μπει ο μήνας, όλο και κάποιος πάροχος θα ανακοινώσει τιμή χαμηλότερη του κόστους και θα έχει αυτός χασούρα κι όχι εσύ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, korakios είπε

όχι , ειναι παράνομα προγράμματα , απο το νέο έτος όταν επιστρέψουμε στα χοντρική+κέρδος ή διαφημιζόμενη τιμή + ρήτρα

με τη παρούσα φάση του ΧΕ και τους συντελεστές στα προγράμματα , προς το παρών καλύτερα μείνε στις δημοσιευμένες τιμές

 

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

@johnmegarythmos Η χονδρική ρεύματος το χειμώνα θα έχει ανοδική πορεία... μπορεί να έχουμε και τις περσινές τρελές καταστάσεις με απότομη άνοδο και να φας αγγούρι. Ενώ στις τιμές που δημοσιεύονται πριν μπει ο μήνας, όλο και κάποιος πάροχος θα ανακοινώσει τιμή χαμηλότερη του κόστους και θα έχει αυτός χασούρα κι όχι εσύ.

σας ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση. Περιμενω να βγει ο λογαριασμος της δεη στο επαγγελματικο και σκεφτομαι να κανω αιτηση στην we energy στο blue με 0,12 ευρω την κιλοβατωρα για να την δοκιμασω διοτι βλεπω αρκετο κερδος σε συγκριση με την δεη. 

Η we energy εφαρμοσε αναδρομικη ρητρα οπως η elpedison ; ή οχι; περυσι; 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, johnmegarythmos said:

 

1) Περιμενω να βγει ο λογαριασμος της δεη στο επαγγελματικο και σκεφτομαι να κανω αιτηση στην we energy στο blue με 0,12 ευρω την κιλοβατωρα για να την δοκιμασω διοτι βλεπω αρκετο κερδος σε συγκριση με την δεη. 

2) Η we energy εφαρμοσε αναδρομικη ρητρα οπως η elpedison ; ή οχι; περυσι; 

Σε 3 μέρες θα ανακοινωθούν οι τιμές του Σεπτεμβρίου, οπότε πρέπει να δεις αν θα έχει πάλι η WE φτηνό τιμολόγιο ή αν θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού πχ Ελίν.

H Εlpedison ήταν η μοναδική εταιρία που τιμολογούσε τη ρήτρα αναπροσαρμογής με 4 ως 6 μήνες καθυστέρηση, με την αιτιολογία ότι αργούσε να ανακοινώσει ο ΑΔΜΗΕ τα στοιχεία. Οι άλλοι πάροχοι τιμολογούσαν με βάσει τις τιμές χονδρικής (όπου είναι το 95% του κόστους της ρήτρας) κι αν υπήρχαν αποκλείσεις τις ενσωμάτωναν στη ρήτρα των επόμενων λογαριασμών. Ουσιαστικά η Elpedison έφτιαξε το φτηνόπωρο του 2021 μια εικονική πραγματικότητα για τους καταναλωτές, καθώς έβλεπαν φτηνούς λογαριασμούς σε σύγκριση με άλλους παρόχους που τιμολογούσαν τη ρήτρα στην ώρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, ekrepali said:

Σε 3 μέρες θα ανακοινωθούν οι τιμές του Σεπτεμβρίου, οπότε πρέπει να δεις αν θα έχει πάλι η WE φτηνό τιμολόγιο ή αν θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού πχ Ελίν.

H Εlpedison ήταν η μοναδική εταιρία που τιμολογούσε τη ρήτρα αναπροσαρμογής με 4 ως 6 μήνες καθυστέρηση, με την αιτιολογία ότι αργούσε να ανακοινώσει ο ΑΔΜΗΕ τα στοιχεία. Οι άλλοι πάροχοι τιμολογούσαν με βάσει τις τιμές χονδρικής (όπου είναι το 95% του κόστους της ρήτρας) κι αν υπήρχαν αποκλείσεις τις ενσωμάτωναν στη ρήτρα των επόμενων λογαριασμών. Ουσιαστικά η Elpedison έφτιαξε το φτηνόπωρο του 2021 μια εικονική πραγματικότητα για τους καταναλωτές, καθώς έβλεπαν φτηνούς λογαριασμούς σε σύγκριση με άλλους παρόχους που τιμολογούσαν τη ρήτρα στην ώρα τους.

Αν κατάλαβα καλά... Για τους πρώτους 4-6 μήνες που δεν τιμολογουσε την ρήτρα ήταν από τις φθηνότερες εταιρίες και μετά τους 4-6 μήνες, ήταν αυτόματα η πιο ακριβή γιατί ενσωμάτωνε την ρήτρα αναπροσαρμογής των 4-6 μηνών σε ένα λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, prefuse said:

Αν κατάλαβα καλά... Για τους πρώτους 4-6 μήνες που δεν τιμολογουσε την ρήτρα ήταν από τις φθηνότερες εταιρίες και μετά τους 4-6 μήνες, ήταν αυτόματα η πιο ακριβή γιατί ενσωμάτωνε την ρήτρα αναπροσαρμογής των 4-6 μηνών σε ένα λογαριασμό;

Εφόσον η ρήτρα τιμολογούνταν με 6 μήνες καθυστέρηση... χρωστούσαν οι καταναλωτές τις ρήτρες των 6 προηγούμενων μηνών χωρίς να το έχουν καταλάβει. Το διαπίστωσαν όταν αποφάσισαν να αλλάξουν πάροχο και η Elpedison χρέωσε μαζεμένη όλη τη ρήτρα αναπροσαρμογής που μέχρι τότε δεν είχε τιμολογήσει. Ή μερικοί που παρέμειναν στην Elpedison, το διαπίστωσαν το καλοκαίρι το καλοκαίρι του 2022 όταν "καταργήθηκε" η ρήτρα αναπροσαρμογής και ήρθαν τα νέα τιμολόγια... αλλά στους λογαριασμούς εξακολουθούσαν να έρχονται χρεώσεις με ρήτρα που αφορούσε το προηγούμενο 6μηνο και δεν είχε τιμολογηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θυμάμαι πριν κανένα 9-12 μήνες τότε που είχε σκάσει το θέμα με τις ακραίες τιμές ρεύματος, ότι είχε ανακοινωθεί ότι μπορούμε να αλλάξουμε πάροχο όποτε θέλουμε; ισχύει; Μπορώ τον Σεπτέμβριο, π.χ. να πάω στον Ήρωνα και τον Οκτώβριο να πάω στη ΔΕΗ και το Δεκέμβρη να πάω αλλού; ή υπάρχει ελάχιστη δέσμευση; Θέλω από τον Σεπτέμβριο να το ελέγχω αυτό, γιατί είναι λίγο πρόβλημα πλέον το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θυμάμαι πριν κανένα 9-12 μήνες τότε που είχε σκάσει το θέμα με τις ακραίες τιμές ρεύματος, ότι είχε ανακοινωθεί ότι μπορούμε να αλλάξουμε πάροχο όποτε θέλουμε; ισχύει; Μπορώ τον Σεπτέμβριο, π.χ. να πάω στον Ήρωνα και τον Οκτώβριο να πάω στη ΔΕΗ και το Δεκέμβρη να πάω αλλού; ή υπάρχει ελάχιστη δέσμευση; Θέλω από τον Σεπτέμβριο να το ελέγχω αυτό, γιατί είναι λίγο πρόβλημα πλέον το ρεύμα

Μπορείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...