Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, prefuse είπε

Πληρώνω κανονικά τα 60€ για να κερδίσω την συνέπεια

ναι

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

και μετα μου επιστρέφουν την εγγύηση;

αν είναι τελικός έπρεπε να στην είχαν επιστρέψει

 

αν δεν είναι , τότε στον επόμενο που θα είναι τελικός θα χρεωθείς μέχρι ημερομηνία εκπροσώπησης απο Ηρών μείον την εγγύηση

αν είναι πιστωτικός , τότε θα τα βάλουν σε τράπεζα (ζήτα και το ποσό συνέπειας στη χρέωση ενέργειας του τελικου)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στην σελιδα 686 αναρτησα τον λογαριασμο μου,θελω να ρωτησω εκει στις ρυθμιζομενες χρεωσεις,στο Ελληνικο συστημα μεταφορας ηλεκτρικης ενεργειας, η καταναλωση που ειχα 220 κιλοβατωρες,γιατι εσπασε σε 186 και 34 αντοιστιχα,και δεν εσπασε πχ 200 και 20;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, iliata2410 said:

στην σελιδα 686 αναρτησα τον λογαριασμο μου,θελω να ρωτησω εκει στις ρυθμιζομενες χρεωσεις,στο Ελληνικο συστημα μεταφορας ηλεκτρικης ενεργειας, η καταναλωση που ειχα 220 κιλοβατωρες,γιατι εσπασε σε 186 και 34 αντοιστιχα,και δεν εσπασε πχ 200 και 20;

Ξεχωρίζει την ημερήσια από τη νυχτερινή κατανάλωση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμβόλαιο των γονιών μου με τη ΔΕΗ λήγει 11 Νοεμβρίου 2023 (myhomeonline KOT B με σταθερη τιμη 0,096€ kWh - 0,045€ kWh έκπτωση ΚΟΤ= 0,05€kwh).

Συμφέρει λέτε να το καταργήσω και να τους πάω elpedison για 40αρι και σχεδόν τζάμπα τιμές με ΚΟΤ και ΗΡΩΝ για 50αρι μετά; Η να το αφήσω να τελειώσει και μετά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Greg29M said:

Το συμβόλαιο των γονιών μου με τη ΔΕΗ λήγει 11 Νοεμβρίου 2023 (myhomeonline KOT B με σταθερη τιμη 0,096€ kWh - 0,045€ kWh έκπτωση ΚΟΤ= 0,05€kwh).

Συμφέρει λέτε να το καταργήσω και να τους πάω elpedison για 40αρι και σχεδόν τζάμπα τιμές με ΚΟΤ και ΗΡΩΝ για 50αρι μετά; Η να το αφήσω να τελειώσει και μετά; 

Εγώ το έκανα ήδη, είμαι ΗΡΩΝ από 3/8. Αλλά η σύμβαση μου έληγε αρχές Οκτώβρη, οπότε μικρότερο το ρίσκο.

Πολύ φοβάμαι όμως πως αν κάνεις τώρα econtract στον ΗΡΩΝ, θα σου στείλουν την αίτηση Παρασκευή το νωρίτερο. Υπογράφεις, μετά θα πρέπει να περάσει από έλεγχο... δηλαδή Δευτέρα. Θα σταλεί ΔΕΔΔΗΕ τη Δευτέρα ή θα σε πάρει 15Αύγουστο;

Elpedison μπορείτε να πάτε αύριο το πρωί σε κατάστημα, και μπορεί να γίνει η αλλαγή σε 1 μέρα. Απλά φροντίστε να γραφτούν οι ενδείξεις στην αίτηση. Επίσης να επισημάνετε αν θέλετε τα 40 ευρώ να αφαιρεθούν στον πρώτο/πρώτους λογαριασμού ή αν θέλετε επιταγή 40ευρώ από Σκλαβενίτη.

Σε κάθε περίπτωση έχετε χάσει αρκετές μέρες απ'τη μηδενική τιμή του Αυγούστου, κι εννοείται υπάρχει το ρίσκο να αυξηθούν οι τιμές τους επόμενους μήνες, να μειωθούν οι επιδοτήσεις των ΚΟΤ και να πληρώσετε παραπάνω απ'ότι το Online με ΚΟΤ-Β. Κανείς δε μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει τους επόμενους μήνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ το έκανα ήδη, είμαι ΗΡΩΝ από 3/8. Αλλά η σύμβαση μου έληγε αρχές Οκτώβρη, οπότε μικρότερο το ρίσκο.

 

Ειμαι στην ιδια θεση με εσενα αφου  ληγει το σταθερο ΔΕΗ my home online  με 0,096, στις 4/10. Η αποχωρηση πριν τη ληξη του συμβολαιου δεν εχει καποιο πεναλτυ προωρης αποχωρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, tsigpan said:

Ειμαι στην ιδια θεση με εσενα αφου  ληγει το σταθερο ΔΕΗ my home online  με 0,096, στις 4/10. Η αποχωρηση πριν τη ληξη του συμβολαιου δεν εχει καποιο πεναλτυ προωρης αποχωρησης;

Για το τελευταίο 3μηνο είναι 6ευρώ+ΦΠΑ. Θα σου απαντήσω αύριο-μεθαύριο στο θέμα της ΔΕΗ, σήμερα βγήκε τελικός... δεν έχω ακόμα το PDF να δω αν το χρέωσαν.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα δοκιμαστικό econtract για Ήρων, για να δω τί χαρτιά θελει, έβαλα όλα τα στοιχεία σωστά και ότι ναι kw γιατί δεν ήμουν στο ακίνητο να δω, στο προτελευταίο βήμα ζητούσε και τον λογαριασμό του πρώην παρόχου, τον έβαλα και όταν πάτησα αποστολή για να πάει στο επόμενο τελευταίο βήμα κόλλησε το σύμπαν και έκλεισα τον browser.

Την επόμενη μέρα, δηλ χθες, με πήρε τηλέφωνο υπάλληλος την Ήρων και μου είπε ότι η αίτηση έχει κατατεθεί, του είπα ότι έκανα δοκιμαστικό και να το ακυρώσουν καθώς θα κάνω άλλο με σωστά στοιχεία.

Με ενημέρωσε ότι δεν χρειάζεται καθώς μπορεί να τα διορθώσει πχ το email που ήταν λάθος και τις kw

Όταν του είπα να μου στείλει με email ότι έτσι ΔΕΝ χάνεται το 50αρικο καθώς αναλαμβάνει κάποιος υπάλληλος, μου είπε ότι αφού θα το αναφέρει το συμβόλαιο δεν υπάρχει πρόβλημα..του ξαναειπα να μου το στείλει και ένα Μάιλ γραπτό με αυτό που μόλις μου είπε και συνέχιζε να λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Λέω να κάνω νέο econtract για να είμαι σίγουρος, αλλά αν δεν χάνεται το 50αρικο και κερδίζει και αυτός κατι γιατί να μην τον διευκολύνω..

Γνωρίζετε κάτι επί αυτού;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για το τελευταίο 3μηνο είναι 6ευρώ+ΦΠΑ. Θα σου απαντήσω αύριο-μεθαύριο στο θέμα της ΔΕΗ, σήμερα βγήκε τελικός... δεν έχω ακόμα το PDF να δω αν το χρέωσαν.

Για το τελευταίο τρίμηνο είναι 0€ η ρήτρα αποχώρησης. Τσεκάρετε το παρακάτω αρχείο...

MY HOME ONLINE.PDF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, prefuse said:

Γνωρίζετε κάτι επί αυτού;

 

Γραπτή βεβαίωση απ'τον υπάλληλο δε πρόκειται να πάρεις, ή αν πάρεις θα καθυστερήσει πολύ. Έπρεπε να δεχτείς να γίνει η αίτηση. Μετά στέλνουν τη σύμβαση με email και σου λένε ή να υπογράψεις το PDF ή να κάνεις copy-paste ένα κείμενο αποδοχής. Αν δεν αναγράφεται το 50ρικο, απλά δεν υπογράφεις. Το τηλέφωνο για το συγκεκριμένο τμήμα είναι 216 0019740

13 minutes ago, Greg29M said:

Για το τελευταίο τρίμηνο είναι 0€ η ρήτρα αποχώρησης. Τσεκάρετε το παρακάτω αρχείο...

MY HOME ONLINE.PDF 757.02 kB · 1 download

Στο θέμα της ΔΕΗ, όχι εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ekrepali said:

Γραπτή βεβαίωση απ'τον υπάλληλο δε πρόκειται να πάρεις, ή αν πάρεις θα καθυστερήσει πολύ. Έπρεπε να δεχτείς να γίνει η αίτηση. Μετά στέλνουν τη σύμβαση με email και σου λένε ή να υπογράψεις το PDF ή να κάνεις copy-paste ένα κείμενο αποδοχής. Αν δεν αναγράφεται το 50ρικο, απλά δεν υπογράφεις. Το τηλέφωνο για το συγκεκριμένο τμήμα είναι 216 0019740

Στο θέμα της ΔΕΗ, όχι εδώ.

Εχώ ακόμα ένα συμβόλαιο και μου είχαν στείλει το συμβόλαιο σε pdf και ένα copy paste το κείμενο αποδοχής

Δεν με πειράζει να περιμένω καθώς το συγκεκριμένο ακίνητο είναι στο elpedison economy green που έχει αντίστοιχη τιμή, απλά αν γίνει πιο σύντομα θα έχω ώφελος τα 50€

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν ξαναπάρει τηλ έχω γραψει την ένδειξη του μετρητή και θα είμαι έτοιμος. Αλλιώς το βράδυ λέω να ξανακάνω νέα αίτηση ή αν προλάβω το τμήμα ανοιχτό να τους πάρω τηλ γιατί είμαι σε διακοπές και γυρνάω αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Ο Μυτιληναίος εξαγόρασε την VOLTERRA.

Όσο πάμε και λιγοστεύουμε :ph34r:.

https://europost.gr/exagora-tis-volterra-ti-mytilineos/

εδώ κλείσανε τα ΕΛΤΑ , μα τι εποχές ζούμε , στο τέλος θα δούμε κανα λουκέτο και στον ΟΤΕ και θα κλαίμε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, prefuse είπε

Όταν του είπα να μου στείλει με email ότι έτσι ΔΕΝ χάνεται το 50αρικο καθώς αναλαμβάνει κάποιος υπάλληλος, μου είπε ότι αφού θα το αναφέρει το συμβόλαιο δεν υπάρχει πρόβλημα..του ξαναειπα να μου το στείλει και ένα Μάιλ γραπτό με αυτό που μόλις μου είπε και συνέχιζε να λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στο συμβόλαιο αναγράφεται καθαρά αν παίρνεις το 50αρι οπότε μπορείς να είσαι σίγουρος όταν το λάβεις και να πράξεις αναλόγως.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...