Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 04/08/2023 at 12:54, favou2000 said:

Ακριβώς το ίδιο και σεμενα.Δεν μου έβγαλε ειδοποίηση να βάλω δική μου μέτρηση.Το ευχάριστο είναι ότι τελικά αφαιρέθηκε το 50ευρω ,οποτε επιβεβαιώνεται ότι μπαίνει για δεύτερη φορά σε πελατες που ήταν και παλιότερα.Επισης άνοιξε και η επιλογη για την πάγια εντολή με κάρτα.

Edit: Τελικά ήταν προγραμματισμένη μέτρηση από τον Δεδδηε δεν το είχα δεί.

 

On 05/08/2023 at 07:42, Greg29M said:

Εγώ ήδη αυτό κάνω 🤣

 

On 05/08/2023 at 09:10, favou2000 said:

Μέχρι στιγμής 2Χ50 Ήρων +45 που ξέχασαν να μου ζητήσουν πίσω όταν έφυγα από solar ,+40 από ελπε εκονομυ σύνολο 185, μέχρι 31 Δεκεμβρίου πιστεύω να τα έχω διπλασιάσει 😂

γνωρίζετε αν δίνουν τα 50ε για κάθε ΑΦΜ/πελάτη ή για κάθε μετρητή παροχής;

πχ αν κάνω αίτηση για δυο ακίνητα, στο ίδιο ονομα/ΑΦΜ, θα λάβω 100ε (50ε για κάθε παροχή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, prefuse είπε

 

 

γνωρίζετε αν δίνουν τα 50ε για κάθε ΑΦΜ/πελάτη ή για κάθε μετρητή παροχής;

πχ αν κάνω αίτηση για δυο ακίνητα, στο ίδιο ονομα/ΑΦΜ, θα λάβω 100ε (50ε για κάθε παροχή);

Θεωρώ πως είναι για κάθε παροχή γιατί δύο ακίνητα δύο διαφορετικές αιτήσεις δύο διαφορετικοί λογαριασμοί ουσιαστικά,  είναι προσωπική μου άποψη μπορείς να ρωτήσεις στο τηλέφωνο ή με email.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

 

 

γνωρίζετε αν δίνουν τα 50ε για κάθε ΑΦΜ/πελάτη ή για κάθε μετρητή παροχής;

πχ αν κάνω αίτηση για δυο ακίνητα, στο ίδιο ονομα/ΑΦΜ, θα λάβω 100ε (50ε για κάθε παροχή);

Στις αρχές του χρόνου που μετέφερα 2 παροχές στον Ήρωνα στο όνομά μου πιστώθηκα 2 Χ 50= € 100 συνολικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prefuse είπε

γνωρίζετε αν δίνουν τα 50ε για κάθε ΑΦΜ/πελάτη ή για κάθε μετρητή παροχής;

πχ αν κάνω αίτηση για δυο ακίνητα, στο ίδιο ονομα/ΑΦΜ, θα λάβω 100ε (50ε για κάθε παροχή);

Το 50ρικο πάει ανά παροχή.
Αλλά καλύτερα να κάνεις την πρώτη αίτηση και μετά όταν είσαι πελάτης Ήρων, στο myheron σου δίνει επιλογή (ως προσφορά) για επιπλέον παροχή με -50€ (με econtract πάντα).
Αν κάνεις ταυτόχρονα δύο online αιτήσεις... τους καις -το ήδη καμένο- μηχανογραφικό τους.....  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκατσα και διάβασα όλο το νήμα. Εχω κάποιες απορίες, γιατί κανένας δεν αναφέρεται στην Πρωτεργια η στην Watt Volt? Γιατί κυριαρχεί τόσο πολύ η Ηρων αυτόν τον καιρό (για το 50ρικο μόνο)? Είναι τόσο τραγικά μεγάλες οι διαφορες στις τιμές μεταξύ των παρόχων που σας κάνει να αλλάζετε κάθε μήνα? Μην πέσετε να με φάτε ρωτάω πραγματικά με μεγάλη έκπληξη και προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

Πρωτεργια

Προσοχή ασάφεια χρεώσεων

21 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

η στην Watt Volt

ακριβή

γενικά υπάρχουν φθηνότερα προγράμματα

21 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

Γιατί κυριαρχεί τόσο πολύ η Ηρων αυτόν τον καιρό (για το 50ρικο μόνο)?

ναι

21 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

Είναι τόσο τραγικά μεγάλες οι διαφορες στις τιμές μεταξύ των παρόχων που σας κάνει να αλλάζετε κάθε μήνα?

τις διαφορές θα τις δεις στο excel στο φύλλο "Ιστορικό Τιμών"

edit : H W&V έχει αγοραστεί απο την Προτέργια , πλέον έχουν τα ίδια προγράμματα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

(για το 50ρικο μόνο)?

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα συγγενικού μου προσώπου.
Έχει δύο παροχές, η μία  με σχεδόν μηδενική κατανάλωση κι η άλλη απόλυτα μηδέν (δεν πατάει, αλλά θέλει ενεργή παροχή). Όπως καταλαβαίνεις στην συγκεκριμένη περίπτωση βάζει και στην τσέπη...
Καταλαβαίνω, είναι ακραίο το παράδειγμα, αλλά μην υποτιμάς το 50ρικο, ειδικά για χαμηλές καταναλώσεις κι εννοείται -αν έχεις το χρόνο/διάθεση- να πηγαινοέρχεσαι στους παρόχους (με σχετική ευκολία αφού όλα γίνονται online)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά αγχωτικό έως και ψυχωτικό για μένα πάντα να κάθομαι κάθε μήνα να το κάνω αυτό για 1-2 λεπτά του Ευρώ διαφορά στην kw. Δεν μας φτάνουν όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να σκεφτόμαστε? Δηλαδή αν έρχεται ένα 5€ συνολικά πάνω από αυτό που θα ερχόταν αν πήγαινες αυτόν τον μήνα στην χ ψ εταιρία (κι αυτό με διάφορους παράγοντες να παίζουν) οκ γιατί να κανείς όλη αυτή τη μανούρα? Μιλάω μόνο για εκτός ΔΕΗ παρόχους που έτσι κι αλλιώς γλιτώνεις αρκετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

Ναι αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά αγχωτικό έως και ψυχωτικό για μένα πάντα να κάθομαι κάθε μήνα να το κάνω αυτό για 1-2 λεπτά του Ευρώ διαφορά στην kw. Δεν μας φτάνουν όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να σκεφτόμαστε? Δηλαδή αν έρχεται ένα 5€ συνολικά πάνω από αυτό που θα ερχόταν αν πήγαινες αυτόν τον μήνα στην χ ψ εταιρία (κι αυτό με διάφορους παράγοντες να παίζουν) οκ γιατί να κανείς όλη αυτή τη μανούρα? Μιλάω μόνο για εκτός ΔΕΗ παρόχους που έτσι κι αλλιώς γλιτώνεις αρκετά 

μια ματιά τις τιμές δεν είναι και κάτι χρονοβόρο και χρειάζεται μιας και όταν βγάζουν νέο πρόγραμμα , αφήνουν τα παλιά ακριβά

επίσης μη το πας με εταιρίες , η κάθε εταιρία έχει διάφορα προγράμματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μήπως η τιμή του protergia οικιακό value (στο excel) για τον Αύγουστο πρέπει να αλλάξει; (απο 0,1150 σε 0,09460)

Επεξ/σία από tempo
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tempo είπε

@korakios μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μήπως η τιμή του protergia οικιακό value (στο excel) για τον Αύγουστο πρέπει να αλλάξει; (απο 0,1150 σε 0,09460)

νταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας,

κι εμενα ο Ηρων απο 22/6 που πηγα σ αυτους,βγαλαν με 31/7 τον 1ο λογαριασμο.το περιεργο και με μενα ειναι οτι δεν μου χρεωσαν,οπως βλεπετε, την εγγυηση,ενω την γραφει στην αρχη. πρωτη φορα ειμαι σ αυτη την εταιρεια,ηρθα απο ελπε οι οποιοι στον τελικο λογαριασμο μου δωσει πισω την εγγυηση.συστεμικο λαθος;θα δειξει με τον 2ο μαλλον...

 

ΗΡΩΝ2.jpg

ΗΡΩΝ1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lacta13 είπε

.συστεμικο λαθος;θα δειξει με τον 2ο μαλλον...

στον 1ο δεν την πληρώνεις μιας και σου δίνει περιθώριο να βάλεις την πάγια εντολή

αν δε βάλεις τότε στο 2ο θα χρεωθείς κανονικά

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yazidis είπε

Έχουμε εμπειρία στη Ζενιθ αν γίνεται πιο γρήγορα το συμβόλαιο του ρεύματος σε κατάστημα απ'ότι αν το κάνω online - τηλεφωνικά;

εμπειρία όχι , αλλά ηλεκτρονικά δίναν και 3 πάγια δώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...