Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

από ΔΕΗ σε Ηρων και ο τελικός της ΔΕΗ έχει λάθος μέτρηση κατά 4000 kwh νύχτας,

πήρα ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν να μιλήσω με Ηρων,

πήρα Ηρων μου είπαν να μιλήσω με ΔΕΔΔΗΕ.

τη δευτέρα θα μιλήσω και με τη ΔΕΗ, έχει κανεις αντίστοιχη εμπειρία?

Στον Δεδδηε τι σου ειπαν; Γιατι η αλλαγη παροχου γινεται απο αυτους... Με ποιες μετρησεις εγιναν; Περασαν για την καταμετρηση; Που εδωσαν οι παροχοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο ΔΕΔΔΗΕ είπε ότι στην αλλαγή παρόχου δεν εμπλέκονται και στέλνει ο νέο πάροχος στον παλιό.
από Ηρων μου είπαν ότι ο ΔΕΔΔΗΕ πρέπει να στείλει τη σωστή μέτρηση,
το βλέπω να τρέχω ΡΑΕ για μεσολάβηση, 
για να δούμε τι θα πει και η ΔΕΗ

και δεν μπορώ να ακυρώσω και την πάγια εντολή στο site τις ΔΕΗ μην πάει να πάρει το 1000αρίκο, θα κλειδώσω την κάρτα

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

ο ΔΕΔΔΗΕ είπε ότι στην αλλαγή παρόχου δεν εμπλέκονται και στέλνει ο νέο πάροχος στον παλιό.
από Ηρων μου είπαν ότι ο ΔΕΔΔΗΕ πρέπει να στείλει τη σωστή μέτρηση,
το βλέπω να τρέχω ΡΑΕ για μεσολάβηση, 
για να δούμε τι θα πει και η ΔΕΗ

Καποιος εχει δωσει λαθος  την μετρηση... Δεν σου ειπαν ποιος το εκανε; Φανταζομαι δεν θα  εχει γινει  η καταμετρηση απο το τοπικο πρακτορειο του Δεδδηε..Θα πρεπει να το ζητησεις...Γιατι απο την ΡΑΕ θα αργησουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, takoulou said:

Καποιος εχει δωσει λαθος  την μετρηση... Δεν σου ειπαν ποιος το εκανε; Φανταζομαι δεν θα  εχει γινει  η καταμετρηση απο το τοπικο πρακτορειο του Δεδδηε..Θα πρεπει να το ζητησεις...Γιατι απο την ΡΑΕ θα αργησουν..

ελπίζω την δευτερα να βγάλω άκρη, προς το παρόν έριξα την πάγια εντολή στην revolut και αφού έκανε επιβεβαίωση έριξα freeze στην κάρτα (αφού δεν μπορώ να κλείσω την πάγια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 hours ago, Dark_son20 said:

από ΔΕΗ σε Ηρων και ο τελικός της ΔΕΗ έχει λάθος μέτρηση κατά 4000 kwh νύχτας,

πήρα ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν να μιλήσω με Ηρων,

πήρα Ηρων μου είπαν να μιλήσω με ΔΕΔΔΗΕ.

τη δευτέρα θα μιλήσω και με τη ΔΕΗ, έχει κανεις αντίστοιχη εμπειρία?

O ΔΕΔΔΗΕ ευθύνεται... πάρε τηλέφωνο στο 2111900500 να δεις τι θα σου πούνε, κι αν δε σε καλύπτει η απάντηση τους ότι θα το διορθώσουν... κατέβασε το mydeddie app και άνοιξε αίτημα για λανθασμένη καταμέτρηση. Στο αίτημα μπορείς να ανεβάσεις και φώτο, οπότε θα βοηθούσε να έχεις τη φώτο με τις ενδείξεις που είχαν αναγραφεί στην αίτηση.

edit: Eκτός κι αν έκανες εσύ λάθος κι έδωσες πχ στον ΗΡΩΝ τη συνολική μέτρηση αντί για τη νυχτερινή (αν έχεις ψηφιακό μετρητή). Εκεί γίνονται πολλά λάθη.

Ναι, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχουν γίνει λάθη. Είτε επειδή δεν υπήρχαν ενδείξεις στην αίτηση και ο ΔΕΔΔΗΕ έκανε την αλλαγή με τις ενδείξεις της τελευταίας καταμέτρησης, είτε επειδή έγινε μπάχαλο με τις ενδείξεις των ψηφιακών μετρητών. Χτες ανέφερα μια απλή διαδικασία για να βλέπετε τις ενδείξεις που καταχωρήθηκαν στην αλλαγή παρόχου ώστε να διαπιστώνετε πιθανά λάθη εγκαίρως... και όχι κατόπιν εορτής όταν βγαίνει ο τελικός. 

On 03/08/2023 at 18:54, ekrepali said:

Στην εφαρμογή myDeddie, στη καρτέλα Μετρήσεις --> Στατιστικά Καταναλώσεων -- Ενδείξεις Παροχής

μπορείτε να δείτε το ιστορικό των ενδείξεων στη παροχή σας. Εμφανίζονται οι επιτόπιες του ΔΕΔΔΗΕ, οι ενδιάμεσες στο 2μηνο (αν έχουμε καταχωρήσει στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ), και οι ενδείξεις κατά την αλλαγή παρόχου.

Είναι χρήσιμο όταν αλλάζετε πάροχο, για να επιβεβαιώνετε την τελευταία ημέρα εκπροσώπησης στο προηγούμενο πάροχο και την ένδειξη που καταχωρήθηκε... αν είναι σωστή.

Για να βγάλεις άκρη, πες μας (ημερήσιες και νυχτερινές)...

- Ποιες ήταν οι ενδείξεις της προηγούμενης εκκαθαριστικής καταμέτρησης στη ΔΕΗ.

- Ποιες ενδείξεις έδωσες στην αίτηση στον ΗΡΩΝ.

- Ποια είναι οι ενδείξεις στον τελικό λογαριασμό της ΔΕΗ.

Άμα τα γράψεις αυτά... θα βρούμε ποιος έκανε λάθος.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το excel του συμφορουμιτη korakios που υπάρχει στην πρώτη σελίδα ισχύει ακόμη;

Μου εχουν έρθει διάφορες διαφημίσεις με τιμή kWh κατω των 10 λεπτών τελευταία.

Είμαι σε σκέψη να σπάσω πρώιμα το σταθερό της ΔΕΗ που λήγει τέλη Οκτώβρη(0.11 λεπτά)

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πρόταση αυτήν την στιγμή; Στα υπόψη βρίσκομαι στις <500 kWh τον μήνα (ζω μόνος).

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, petranthe said:

Και μενα μια από τα ίδια. Μηπως εκδόθηκε εκαθαριστικος από μετρηση του ΔΕΔΗΕ; 

 

21 hours ago, korakios said:

έναντι λέει

Τώρα είτε διαλύθηκε ξανά η μηχανογράφηση ή απλά αλλάξανε τον κύκλο ημερομηνία έκδοσης

Έναντι λέει και σε μένα αλλά οι μετρήσεις είναι από το ρολόι μου στο τέλος του μήνα (από ΔΕΔΔΗΕ δλδ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Το excel του συμφορουμιτη korakios που υπάρχει στην πρώτη σελίδα ισχύει ακόμη;

Μου εχουν έρθει διάφορες διαφημίσεις με τιμή kWh κατω των 10 λεπτών τελευταία.

Είμαι σε σκέψη να σπάσω πρώιμα το σταθερό της ΔΕΗ που λήγει τέλη Οκτώβρη(0.11 λεπτά)

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πρόταση αυτήν την στιγμή; Στα υπόψη βρίσκομαι στις <500 kWh τον μήνα (ζω μόνος).

Τουλάχιστον τρεις πάροχοι αυτόν το μήνα είναι κάτω από τα 10 σέντς ενδεικτικά αναφέρω ηρων simply generous,(50ευρω δώρο με econtract )elpedison green economy(40ευρω δώρο) και ζενιθ home day and night, προσοχή κάθε 20 του μήνα πρέπει να έχεις το νου σου για τις νέες τιμές του προγράμματος όπως όλοι μας εδώ μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, favou2000 said:

Τουλάχιστον τρεις πάροχοι αυτόν το μήνα είναι κάτω από τα 10 σέντς ενδεικτικά αναφέρω ηρων simply generous,(50ευρω δώρο με econtract )elpedison green economy(40ευρω δώρο) και ζενιθ home day and night, προσοχή κάθε 20 του μήνα πρέπει να έχεις το νου σου για τις νέες τιμές του προγράμματος όπως όλοι μας εδώ μέσα.

Oι αλλαγές που ανακοινώνονται 20 του μήνα, αφορούν την 1η του επόμενου;

Να φανταστώ δεν υπάρχει περίοδος ελάχιστης παραμονής;

Είμαι δύο χρόνια σχεδόν σε σταθερό και έχω χάσει κάθε επαφή.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Oι αλλαγές που ανακοινώνονται 20 του μήνα, αφορούν την 1η του επόμενου;

Να φανταστώ δεν υπάρχει περίοδος ελάχιστης παραμονής;

Είμαι δύο χρόνια σχεδόν σε σταθερό και έχω χάσει κάθε επαφή.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι αφορούν την 1η του επόμενου.

Όχι δεν υπάρχει μπορείς να φεύγεις κάθε μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

O ΔΕΔΔΗΕ ευθύνεται... πάρε τηλέφωνο στο 2111900500 να δεις τι θα σου πούνε, κι αν δε σε καλύπτει η απάντηση τους ότι θα το διορθώσουν... κατέβασε το mydeddie app και άνοιξε αίτημα για λανθασμένη καταμέτρηση. Στο αίτημα μπορείς να ανεβάσεις και φώτο, οπότε θα βοηθούσε να έχεις τη φώτο με τις ενδείξεις που είχαν αναγραφεί στην αίτηση.

 

Ναι, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχουν γίνει λάθη. Είτε επειδή δεν υπήρχαν ενδείξεις στην αίτηση και ο ΔΕΔΔΗΕ έκανε την αλλαγή με τις ενδείξεις της τελευταίας καταμέτρησης, είτε επειδή έγινε μπάχαλο με τις ενδείξεις των ψηφιακών μετρητών. Χτες ανέφερα μια απλή διαδικασία για να βλέπετε τις ενδείξεις που καταχωρήθηκαν στην αλλαγή παρόχου ώστε να διαπιστώνετε πιθανά λάθη εγκαίρως... και όχι κατόπιν εορτής όταν βγαίνει ο τελικός.

 

  

 

 

Πλέον το τηλέφωνο του Δεδδηε είναι το 8004004000..Και είναι δωρεάν εδώ και πολυ καιρό.. Το άλλο έχει χρέωση.. 

Αν μιλήσεις μαζί τους  θα σου πουν με τι ενδείξεις έγινε η αλλαγή.. Και ποια ημερομηνία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, razkal said:

Έναντι λέει και σε μένα αλλά οι μετρήσεις είναι από το ρολόι μου στο τέλος του μήνα (από ΔΕΔΔΗΕ δλδ). 

Εμένα είναι όντως έναντι. Περίεργο που δεν άνοιξε να βάλω εγώ μέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_2023-08-05-22-50-55-1714.jpeg.8c46eee12c710a3b3bbceee6222c77d4.jpegScreenshot_2023-08-05-22-51-17-3892.jpeg.1355f7dd60544abd49473e8b226b344f.jpegScreenshot_2023-08-05-22-52-31-4572.jpeg.a0b65e14ec308edc08d1d3f497100928.jpegΕδώ είμαι πάλι νέος λογαριασμός.Η απορία μου είναι,γιατί η κατανάλωση αυτήν την φορά έσπασε στα 2 και όχι στα 3 όπως την προηγουμένη φορά; Μήπως επειδή είναι από 31 Μαϊου δεν υπολογίζονται μια ημέρα στην ουσία που είναι ο Μάιος;

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...