Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Οχι δεν μπορει να γινει σαν ΚΟΤ...Μονο επαγγελματικά προγράμματα για καταστημα..

Ακόμα και αν δεν θέλεις τιμολόγιο πρεπει να βάλω επαγγελματικό? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι άλλο θα δούμε πια. Νέα παροχή Ήρων με ενεργοποίηση στις 19/7. Πρώτος λογαριασμός με περίοδο 19-28/7 με έκδοση 31/7. Το περίεργο είναι ότι δεν με άφησε να βάλω μέτρηση αυτές τις μέρες. Screenshot_2023-08-04-11-10-10-629_gr.heron.myheron-edit.jpg.73bad5fe5f2eec1e3c9fa5621c12bfb1.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dasnowy είπε

Τι άλλο θα δούμε πια. Νέα παροχή Ήρων με ενεργοποίηση στις 19/7. Πρώτος λογαριασμός με περίοδο 19-28/7 με έκδοση 31/7. Το περίεργο είναι ότι δεν με άφησε να βάλω μέτρηση αυτές τις μέρες. Screenshot_2023-08-04-11-10-10-629_gr.heron.myheron-edit.jpg.73bad5fe5f2eec1e3c9fa5621c12bfb1.jpg

Ακριβώς το ίδιο και σεμενα.Δεν μου έβγαλε ειδοποίηση να βάλω δική μου μέτρηση.Το ευχάριστο είναι ότι τελικά αφαιρέθηκε το 50ευρω ,οποτε επιβεβαιώνεται ότι μπαίνει για δεύτερη φορά σε πελατες που ήταν και παλιότερα.Επισης άνοιξε και η επιλογη για την πάγια εντολή με κάρτα.

Edit: Τελικά ήταν προγραμματισμένη μέτρηση από τον Δεδδηε δεν το είχα δεί.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, petranthe είπε

Και μενα μια από τα ίδια. Μηπως εκδόθηκε εκαθαριστικος από μετρηση του ΔΕΔΗΕ; 

έναντι λέει

Τώρα είτε διαλύθηκε ξανά η μηχανογράφηση ή απλά αλλάξανε τον κύκλο ημερομηνία έκδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, gunman said:

Ακόμα και αν δεν θέλεις τιμολόγιο πρεπει να βάλω επαγγελματικό? Ευχαριστώ

Εννοείται... ο πάροχος θα σου ζητήσει δικαιολογητικό σχέσης με το ακίνητο πχ μισθωτήριο αν είσαι ενοικιαστής ή Ε9 αν είσαι ιδιοκτήτης. Θα δούνε λοιπόν ότι είναι κατάστημα, και αναγκαστικά θα βάλεις επαγγελματικό ρεύμα.

Αν η παροχή είναι μέχρι 25kva, αυτή τη στιγμή συμφέρει το Elpedison Green Εconomy με 0.08, αλλά ποιος ξέρεις τι τιμή θα έχει τους επόμενους μήνες. Ρίξε διάβασμα σε προηγούμενες σελίδες, κοίτα και το excel του κοράκιου.

 

 

5 hours ago, korakios said:

Τώρα είτε διαλύθηκε ξανά η μηχανογράφηση ή απλά αλλάξανε τον κύκλο ημερομηνία έκδοσης

Ξέμειναν κι αυτοί από λεφτά όπως η Volton, ή έδωσε εντολή η ΡΑΕ να τιμολογούν όλοι έγκαιρα;

Δε νομίζω να είναι τυχαίο.

12 hours ago, favou2000 said:

Το ευχάριστο είναι ότι τελικά αφαιρέθηκε το 50ευρω ,οποτε επιβεβαιώνεται ότι μπαίνει για δεύτερη φορά σε πελατες που ήταν και παλιότερα.Επισης άνοιξε και η επιλογη για την πάγια εντολή με κάρτα.

Edit: Τελικά ήταν προγραμματισμένη μέτρηση από τον Δεδδηε δεν το είχα δεί.

Και προγραμματισμένη που είναι... πρώτη φορά βλέπω να τιμολογούν τόσο γρήγορα. Με τα προηγούμενα δεδομένα, θα σου έβγαζαν αυτό το λογαριασμό στις 30/8.
Για το 50άρικο, καλή φάση. Άμα βγαίνουν και τόσο γρήγορα λογαριασμοί... μήπως να αλλάζουμε κάθε μήνα μεταξύ ΗΡΩΝ και Elpedison να μαζεύουμε 50άρια και 40άρια; 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε


Για το 50άρικο, καλή φάση. Άμα βγαίνουν και τόσο γρήγορα λογαριασμοί... μήπως να αλλάζουμε κάθε μήνα μεταξύ ΗΡΩΝ και Elpedison να μαζεύουμε 50άρια και 40άρια; 🤣

 

Εγώ ήδη αυτό κάνω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Για το 50άρικο, καλή φάση. Άμα βγαίνουν και τόσο γρήγορα λογαριασμοί... μήπως να αλλάζουμε κάθε μήνα μεταξύ ΗΡΩΝ και Elpedison να μαζεύουμε 50άρια και 40άρια; 🤣

Μέχρι στιγμής 2Χ50 Ήρων +45 που ξέχασαν να μου ζητήσουν πίσω όταν έφυγα από solar ,+40 από ελπε εκονομυ σύνολο 185, μέχρι 31 Δεκεμβρίου πιστεύω να τα έχω διπλασιάσει 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Μέχρι στιγμής 2Χ50 Ήρων +45 που ξέχασαν να μου ζητήσουν πίσω όταν έφυγα από solar ,+40 από ελπε εκονομυ σύνολο 185, μέχρι 31 Δεκεμβρίου πιστεύω να τα έχω διπλασιάσει 😂

Άνετα 😂

Κι εγώ μια από τα ίδια... αν και για να μείνω πρόσφατα στον ΗΡΩΝ μου προσέφεραν και 3ο 50αρικο αλλά αρνήθηκα και τους είπα τον επόμενο μήνα θα σας έρθω, αφού εξαργυρώσω το 40αρι της elpe 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε και το pdf.

Spoiler

image.png.c4f1470dc949544344578fe0d23c4816.png

Βλέπω έβαλαν (σχεδόν) ανάλυση χρέωσης παγίου. Χρέωσαν και την εγγύηση στον πρώτο επειδή δεν είχα επιλέξει κατά την αίτηση πληρωμή με πάγια εντολή. Στη δικιά μου παροχή που το είχα επιλέξει στην αίτηση η εγγύηση δε χρεώθηκε στον πρώτο για να δώσει περιθώριο να ενεργοποιηθεί η πάγια.

Αυτή η έκτακτη χρέωση ΕΛΑΠΕ τι είναι και που τις βρήκαν τις 1498kwh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, dasnowy said:

Αυτή η έκτακτη χρέωση ΕΛΑΠΕ τι είναι και που τις βρήκαν τις 1498kwh;

Mήπως είναι αναδρομικά από προηγούμενη εκπροσώπηση; Θυμάμαι η Ελίν τα χρέωνε στην ώρα της,ενώ οι άλλοι δε χρέωναν.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ekrepali said:

Mήπως είναι αναδρομικά από προηγούμενη εκπροσώπηση; Θυμάμαι η Ελίν τα χρέωνε στην ώρα της,ενώ οι άλλοι δε χρέωναν.

Μάλλον αναδρομικά θα είναι. Η παροχή αυτή ήταν στον Ήρων από 11/2017 μέχρι 9/2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από ΔΕΗ σε Ηρων και ο τελικός της ΔΕΗ έχει λάθος μέτρηση κατά 4000 kwh νύχτας,

πήρα ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν να μιλήσω με Ηρων,

πήρα Ηρων μου είπαν να μιλήσω με ΔΕΔΔΗΕ.

τη δευτέρα θα μιλήσω και με τη ΔΕΗ, έχει κανεις αντίστοιχη εμπειρία?

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...