Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jasonas21 είπε

ναι δεν το διατυπωσα σωστα! Οποτε για καθε αρχικη τιμη που ανακοινωνουν για τους πρωτους 6 μηνες του συμβολαιου μου θα ισχυει 10% εκπτωση! Αλλα δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο δεν ανακοινωνουν κατευθειαν την τιμη που διαμορφωνεται αφου μπαινει αυτοματα και δεν ειναι εκπτωση συνεπειας.... για μαρκετινγκ?

ίσως παραθυράκια για αργότερα , θα δείξει στο μέλλον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στο excel ειναι υπολογισμενη η 10% εκπτωση?

 

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Για μετά τους 6 μήνες θα έχεις +5%  πας δηλαδή στο 15% εκπτώση

αυτο το ξερω, απλα δεν εχω καταλαβει τον σκοπο της αρχικης + εκπτωση! πιστευω χτυπαει καλυτερα στο ματι, για το μαρκετινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί προφανώς κάτι μου διαφεύγει και δεν καταλαβαίνω τι, αν και είμαι σίγουρος οτι είναι κάτι απλό.

Είμαι ακόμα στο nrg on time. Σκεφτόμουν να πάω στο zenith home day and night που έχει την χαμηλότερη τιμή ημερήσιας/νυχτερινής κατανάλωσης.

Βάση τελικού εκκαθαριστικού μου, έχω 307ημέρα και 125 νύχτα. Βέβαια ο εκκαθαριστικός ηταν για 2μηνο μόνο.

Ωστόσο, οταν βάζω τις τιμές, ο πίνακας που παίρνω είναι ο:

Spoiler

image.png.f7a5655b530072c442c4b48eb0830207.png

Τελείως πρόχειρα βέβαια έβαλα ίδια κατανάλωση σε κάθε τετράμηνο. Πέραν των παγίων, τι είναι αυτό που "χάνω" στο σκεπτικό και άλλα προγράμματα είναι οικονομικότερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Georgebek2 said:

Παιδες τα 50ε του ΗΡΩΝ ειναι για ενα λογαριασμο ή γινεται πιστωση για επομενους;

Αν είναι πιστωτικός πάει στον επόμενο.

Αν είναι έναντι πάνω από 50, μπαίνει το 50 άρικο στον έναντι και μετά αφαιρείται στον εκκαθαριστικό στην αξία έναντι (δηλαδή προστίθεται γιατί -(-50) = +50). Και μετά παρακάτω σε άλλη γραμμή στον εκκαθαριστικό ξαναμπαίνει η έκπτωση. Ουσιαστικά 1 φορά τη παίρνεις, μερικοί μπερδεύονται και νομίζουν ότι το πήραν 2 φορές.

Επί τη ευκαιρία πριν λιγο εκανα econtract για αέριο και ρεύμα μαζί... μου ζήτησε στη τελευταία σελίδα υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη της παροχής (δε ξέρω αν εννοούσε για ρεύμα ή αέριο, έγραψα και για τα 2 σε 1 δήλωση). Όσοι είστε σε ενοίκιο δε σας ενδιαφέρει (ζητάει μισθωτήριο φαντάζομαι), αλλά αν είστε ιδιοκτήτες να το έχετε υπόψιν γιατί μπορεί να φάτε πόση ώρα τζάμπα φτάνοντας στο 9ο βήμα και να σας λείπει ένα δικαιολογητικό.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, wasd είπε

Πέραν των παγίων, τι είναι αυτό που "χάνω" στο σκεπτικό και άλλα προγράμματα είναι οικονομικότερα; 

  

Στις 30/7/2022 στις 9:54 ΜΜ, korakios είπε

Οι τιμές των οικιακών προγραμμάτων είναι οι αρχικές τιμές χωρίς έκπτωση . Ο υπολογισμός των εκπτώσεων συνέπειας γίνεται στα τετράμηνα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

  

Η δεύτερη παράθεσή σου ήταν το λάθος μου. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση.

 

Στο πρόγραμμα της ζενιθ δεν υπαρχει συνέπεια. Αρα παιρνουμε τις τιμές απο τον πρώτο λογαριασμό.

Επιπλέον, μου ακούγετε πιο "βολικό" καθώς μετά δεν μπλέκεις σε περίπτωση αποχώρησης με τις κουτοπονηριες για μη αποδοση συνεπειας στον εκκαθαριστικό..

Επεξ/σία από wasd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Πρώτος στην ουσία λογαριασμός από Φυσικό Αέριο. 2023-07-28-1-4-3_αντίγραφο.pdf2023-07-28-1-4-3_αντίγραφο.pdf

Έχει κανείς υπόψη τι είναι αυτό το υποσύνολο στις λοιπές χρεώσεις; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pantelista είπε

Καλησπέρα κι από μένα. Πρώτος στην ουσία λογαριασμός από Φυσικό Αέριο. 2023-07-28-1-4-3_αντίγραφο.pdf2023-07-28-1-4-3_αντίγραφο.pdf

Έχει κανείς υπόψη τι είναι αυτό το υποσύνολο στις λοιπές χρεώσεις; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

μη διαθέσιμο λέει , ανέβασε screenshot μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pantelista είπε

Καλησπέρα κι από μένα. Πρώτος στην ουσία λογαριασμός από Φυσικό Αέριο. 2023-07-28-1-4-3_αντίγραφο.pdf2023-07-28-1-4-3_αντίγραφο.pdf

Έχει κανείς υπόψη τι είναι αυτό το υποσύνολο στις λοιπές χρεώσεις; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Άκυρο! Έκανα τις προσθέσεις και έβγαλα το.... Υποσύνολο 🤣🤣🤣

4 λεπτά πριν, pantelista είπε

Άκυρο! Έκανα τις προσθέσεις και έβγαλα το.... Υποσύνολο 🤣🤣🤣

Για την ιστορία.... 

Polish_20230731_213607024.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, favou2000 είπε

Μάλλον ισχύει αυτό που αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω στην αρχή το ξεκίνησαν χωρίς ΚΟΤ και μετά το αλλάξανε εμένα  που είναι λίγο παλιότερη 23/6 είναι χωρίς ΚΟΤ.IMG_20230731_002749.jpg.68ea281d07b9cd8035833266f15b8f5e.jpg

 

23 ώρες πριν, dasnowy είπε

Σε πρόσφατη αλλαγή παρόχου στην αίτηση έγραφε πως το simply εφαρμόζεται σε ΚΟΤ πάντως. Θα δείξει και τον επόμενο μήνα που θα πάρω λογαριασμό. Screenshot_2023-07-30-23-19-52-542_com.google.android_apps.docs-edit.jpg.5e7d42ce3b4eb4387507a375ee2895d6.jpg

@korakiosΠάντως εγώ έστειλα σήμερα email, ρωτώντας το customer service του ΗΡΩΝ αν το πρόγραμμα δέχεται και ΚΟΤ. Πολύ θετικό που οι λογαριασμοί σας το δείχνουν αλλά ας έχουμε και την γραπτή απάντηση - όταν μου απαντήσουν.

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν είναι πιστωτικός πάει στον επόμενο.

Αν είναι έναντι πάνω από 50, μπαίνει το 50 άρικο στον έναντι και μετά αφαιρείται στον εκκαθαριστικό στην αξία έναντι (δηλαδή προστίθεται γιατί -(-50) = +50). Και μετά παρακάτω σε άλλη γραμμή στον εκκαθαριστικό ξαναμπαίνει η έκπτωση. Ουσιαστικά 1 φορά τη παίρνεις, μερικοί μπερδεύονται και νομίζουν ότι το πήραν 2 φορές.

Επί τη ευκαιρία πριν λιγο εκανα econtract για αέριο και ρεύμα μαζί... μου ζήτησε στη τελευταία σελίδα υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη της παροχής (δε ξέρω αν εννοούσε για ρεύμα ή αέριο, έγραψα και για τα 2 σε 1 δήλωση). Όσοι είστε σε ενοίκιο δε σας ενδιαφέρει (ζητάει μισθωτήριο φαντάζομαι), αλλά αν είστε ιδιοκτήτες να το έχετε υπόψιν γιατί μπορεί να φάτε πόση ώρα τζάμπα φτάνοντας στο 9ο βήμα και να σας λείπει ένα δικαιολογητικό.

Από θέμα τιμής, άξιζε το διπλό στον ΗΡΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , μπηκα για να καταλαβω κ γω λιγα πράγματα μιασ κ μετακομιζω σε νεο σπιτι δυαρι με την κοπελα μου και η αληθεια ειναι οτι πιο πολυ μπερδεύτηκα παρα καταλαβα . Τι ακριβωσ πρεπει να προσεξω να κοιταξω για να ψάξω καταλληλο παροχο εκτοσ απο την τιμη τησ κιλοβατώρας; Το σπιτι εχει κ νυχτερινή χρεωση απ οσο γνωριζω πλην ομωσ δεν γνωριζω κατι αλλο .λιγες συντομεσ συμβουλές για να μην σασ κουραζω κιολασ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ρωτανε ολοι το ιδιο οπωσ κ γω κ μπορει καπου μεσα στο νημα να υπάρχει η απαντηση σε προγενέστερο χρονο απλα διαπιστωσα μ οσα διαβασα εδω τελευταια οτι μαλλον το χασα το μπαλακι. Ευχαριστώ παντωσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...