Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα είδα τις τιμές της σταθερής, εντάξει συμφωνώ πως πλέον δε συμφέρει. απλά δε μπορώ να ασχολούμαι κάθε μήνα με 3 παροχές (δικιά μου, εξοχικού και γονιών).

Φαντάζομαι θα παω στη δικιά μου σε ότι συμφέρει, εξοχικό το αφήνω μέχρι το Πάσχα και των γονιών κάτι με χαμηλές χρεώσεις.

 

Ερώτηση, έχω συμβόλαιο μέχρι 07/09. Κάνω αίτηση τώρα, θα έχω πέναλτυ αν το σπάσω από σταθερό? Με ενδιαφέρει για να μη μεταβώ σε άλλο πρόγραμμα.

Η κατάργηση αφορά μόνο κυμαινόμενα? ΑΠό την NRG έχω την εισπρακτική να με ενοχλεί εδώ και μήνες, για τη χρέωση που έσπασα, αν και έχω απάντηση από το νομικό τους τμήμα και ΡΑΕ/συνήγορο Κτν ότι θα διαγραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, adi32 είπε

1) η αλλαγη στον παλιο παροχο φαινεται οταν ολοκληρωθει η μεταφορα?

2) πχ αν το συμβολαιο μου ληγει 21/9 πως θα ξερω ποτε πρεπει να κανω αιτηση για να μην πληρωσω το πεναλτι και για να μη χρεωνομαι πολυ καιρο με το βασικο τιμολογιο 

Οι αλλαγες απο παροχο σε παροχο δεν θα ειναι θεμα μιας μερας και ετσι οπως το κανανε θα τρελαθει ο κοσμος 

1) Nαι

2) Αν κάνεις αίτηση νωρίτερα από 21/9 ρισκάρεις να ενεργοποιηθεί γρήγορα η παροχή και να πληρώσεις πέναλτυ για το σταθερό. Επίσης μέχρι 20/9 δε θα ξέρεις τι τιμές θα ανακοινώσουν οι πάροχοι για τον Οκτώβριο. Μπορεί δηλαδή ο πάροχος στον οποίο θα κάνεις αίτηση να είναι ακριβότερος της Protergia. Oπότε περιμένεις 20/9 ανακοινώσεις και κάνεις αίτηση στα καπάκια. Υπόψιν η σύμβαση ξεκίνηση τη 1η μέρα που ενεργοποιήθηκε το σταθερό, όχι τη μέρα που το υπέγραψες. Αν δηλαδή τιμολογήθηκες για 1η φορά στο σταθερό της Protergia στις 21/9/21 τότε η σύμβαση λήγει 20/9/22 (από τις 21/9/22 δε πληρώνεις πέναλτυ)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Nαι

2) Αν κάνεις αίτηση νωρίτερα από 21/9 ρισκάρεις να ενεργοποιηθεί γρήγορα η παροχή και να πληρώσεις πέναλτυ για το σταθερό. Επίσης μέχρι 20/9 δε θα ξέρεις τι τιμές θα ανακοινώσουν οι πάροχοι για τον Οκτώβριο. Μπορεί δηλαδή ο πάροχος στον οποίο θα κάνεις αίτηση να είναι ακριβότερος της Protergia. Oπότε περιμένεις 20/9 ανακοινώσεις και κάνεις αίτηση στα καπάκια. Υπόψιν η σύμβαση ξεκίνηση τη 1η μέρα που ενεργοποιήθηκε το σταθερό, όχι τη μέρα που το υπέγραψες. Αν δηλαδή τιμολογήθηκες για 1η φορά στο σταθερό της Protergia στις 21/9/21 τότε η σύμβαση λήγει 20/9/22 (από τις 21/9/22 δε πληρώνεις πέναλτυ)

tο θεμα ειναι το νεκρο διαστημα οταν θα με βαλουν με 0,5 γιατι αμα τραβηξει κανα 15μερο θα χρεωθω κανα 150-200αρι . (το πεναλτι ειναι 70)

Το πιο ασφαλες ισως ειναι να δεχτω να με βαλουν απο 21/9 στο mvp και αναλογως μενω ή φευγω καπακι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

tο θεμα ειναι το νεκρο διαστημα οταν θα με βαλουν με 0,5 γιατι αμα τραβηξει κανα 15μερο θα χρεωθω κανα 150-200αρι . (το πεναλτι ειναι 70)

Το πιο ασφαλες ισως ειναι να δεχτω να με βαλουν απο 21/9 στο mvp και αναλογως μενω ή φευγω καπακι 

Την επόμενη μέρα της λήξης του σταθερού, θα υπογράψεις το απλό οικιακό αορίστου https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako

Μη μπλέκεις με ειδικά προγράμματα, αφού όλα τα κυμαινόμενο το ίδιο χρεώνονται αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Την επόμενη μέρα της λήξης του σταθερού, θα υπογράψεις το απλό οικιακό αορίστου https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako

Μη μπλέκεις με ειδικά προγράμματα, αφού όλα τα κυμαινόμενο το ίδιο χρεώνονται αυτή τη στιγμή.

και αυτο ειναι χωρις ρητρα αποχώρησης ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, adi32 είπε

και αυτο ειναι χωρις ρητρα αποχώρησης ? 

Όσο είναι σε ισχύ ο μηχανισμός, κανένα κυμαινόμενο δεν έχει ρήτρα αποχώρησης. Αν όμως καταργηθεί ο μηχανισμός και βρίσκεσαι σε MVP, θα πληρώσεις ρήτρα για να πας αλλού. Παράνομα τη χρεώνουν κι αυτή καθώς υπάρχει απόφαση της ΡΑΕ από πέρυσι, αλλά απ'όπου τσιμπήσουν. Θα φας ταλαιπωρία για να φύγεις αζημίως σ'αυτό το ενδεχόμενο.
 

11 λεπτά πριν, adi32 είπε

και αυτο ειναι χωρις ρητρα αποχώρησης ? 

Νομίζω ναι, είναι σαν το Γ1 της ΔΕΗ. Ρώτα να σου πούνε.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε ολους. συμφωνα με τις τιμές που δινει η Ελίν στο ON οικιακό, για σεπτέμβρη εαν εισαι ,οπως εγώ σε κοτ β, βγαίνει τιμή kwh - 0.023 .

0.699- 0.677(επιδότηση κρατους)=0.022. αφαιρώ και το κοτ β , 0.022-0.045 = -0.023

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με Ελιν μου ειπαν, πως περιμένουν γραπτή ανακοινωση απο το υπουργείο για το πως ακριβώς θα γίνει,ωστόσο μου απέκλεισαν το ενδεχόμενο της επιστροφής χρημάτων. 

Μέσα στην ημέρα θα ενημερώσουν και το site τους για τις τελικες τιμες μετα την επιδοτηση. Η τιμή τους παραμένει σταθερά 0.699, δεν θα την αλλάξουν

Γνωρίζει κάποιος-α κάτι παραπάνω σχετικά με τις τιμές που βγαινουν μειον σε κάποιους παρόχους?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Merenda7 είπε

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με Ελιν μου ειπαν, πως περιμένουν γραπτή ανακοινωση απο το υπουργείο για το πως ακριβώς θα γίνει,ωστόσο μου απέκλεισαν το ενδεχόμενο της επιστροφής χρημάτων. 

Γνωρίζει κάποιος-α κάτι παραπάνω σχετικά με τις τιμές που βγαινουν μειον σε κάποιους παρόχους?

απορώ πως κάποιοι ονειρεύεστε μηδενικές ή και...πιστωτικές τιμές προμήθειας λόγω της κρατικής επιδότησης στους ανακοινωμένους τιμοκαταλόγους..Προφανώς και θα βγουν διευκρινιστικές οπότε υπομονη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geodimis είπε

απορώ πως κάποιοι ονειρεύεστε μηδενικές ή και...πιστωτικές τιμές προμήθειας λόγω της κρατικής επιδότησης στους ανακοινωμένους τιμοκαταλόγους..Προφανώς και θα βγουν διευκρινιστικές οπότε υπομονη!

Αν και είμαι ονειροπόλα, δεν ονειρεύομαι μηδενικές ή πιστωτικές τιμές. Προσπαθώ να ενημερωθώ για τι μέλλει γενέσθαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω home enter με 0.105 που λήγει τον Οκτώβριο. Με τη λογική ότι τον Οκτώβριο θα πάω σε κυμαινόμενο αξίζει να πάω από τώρα σε κυμαινόμενο ήρων ή we energy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχω home enter με 0.105 που λήγει τον Οκτώβριο. Με τη λογική ότι τον Οκτώβριο θα πάω σε κυμαινόμενο αξίζει να πάω από τώρα σε κυμαινόμενο ήρων ή we energy?

  

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

ΗΡΩΝ θα ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα με τη μεταφορά, μελλοντικά θα έχει σίγουρα θέμα στην εξυπηρέτηση και τη τιμολόγηση. 1ο λογαριασμό θα λάβεις όταν ευθυγραμμιστούν τα άστρα και τη συνέπεια του τελικού θα τη πάρεις μόνο με αίτημα στο MyRAE.

WeEnergy θα καθυστερήσεις ως και 2 βδομάδες για τη μεταφορά γιατί πλάκωσε κόσμος και δε προλαβαίνουν. Αλλά μελλοντικά θα έχεις καλή εξυπηρέτηση και λογαριασμούς στην ώρα τους (πρέπει να δίνεις μηνιαίες ενδείξεις)

 

 

 

 

 

  

46 λεπτά πριν, geodimis είπε

απορώ πως κάποιοι ονειρεύεστε μηδενικές ή και...πιστωτικές τιμές προμήθειας λόγω της κρατικής επιδότησης στους ανακοινωμένους τιμοκαταλόγους..Προφανώς και θα βγουν διευκρινιστικές οπότε υπομονη!

 

40 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Αν και είμαι ονειροπόλα, δεν ονειρεύομαι μηδενικές ή πιστωτικές τιμές. Προσπαθώ να ενημερωθώ για τι μέλλει γενέσθαι 

Mια απ'τα ίδια... αν είναι να γλυτώσω 250ευρώ το Σεπτέμβρη (φεύγοντας απ'το σταθερό με 0.21), να ξέρω τουλάχιστον ότι παίρνω ρίσκο μόνο για Οκτώβρη - Νοέμβρη που λήγει το 6μηνο μου. Γιατί αν κάνω τώρα την αλλαγή και βγει διευκρίνιση μέσα στον Σεπτέμβριο ότι αντί για μηδενική τιμή θα έχω 0.17 και μετά βλέπουμε τους επόμενους μήνες... ε μετά θα κουτουλάω το κεφάλι μου στο τοίχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχω home enter με 0.105 που λήγει τον Οκτώβριο. Με τη λογική ότι τον Οκτώβριο θα πάω σε κυμαινόμενο αξίζει να πάω από τώρα σε κυμαινόμενο ήρων ή we energy?

Προφανώς. Απλά ένας θεός ξέρει πότε θα ολοκληρωθεί η μετάβασή σου στη We (πχ από πρωί Δευτέρας που μίλησα στο τηλ. μαζί τους, καθότι έχουν καταργήσει την διαδικασία σύναψης σύμβασης μέσω "econtract", και έχω ζητήσει να μου στείλουν με mail την σύμβαση, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση, ενώ μου είχαν "τάξει" ότι θα το λάμβανα Τρίτη). Αν καθυστεράνε ακόμη περισσότερο την διαδικασία ενεργοποίησης μετά που θα δώσεις έγγραφα, φέξε μου και γλύστρισα. Είναι στη μέση και ο ΔΕΔΔΗΕ που επειδή τρέχουν και δεν προλαβαίνουν αυτόν τον καιρό, άρα μεγάλο το ρίσκο. Γιατί αν είναι να ενεργοποιηθείς μέσα Σεπτέμβρη, καληνύχτα. Όσο για τον Ήρωνα, αν και προφανώς είναι πιο συμμαζεμένοι/οργανωμένοι, κόσμος που ξέρει εδώ μέσα, αναφέρει ότι έχουν εμγάλο ζόρι με την έκδοση λογαριασμών (συν δε τοις άλλοις, η "φτηνή τιμή" του ήρωνα, προϋποθέτει - στην ουσία - παραμονή σε αυτόν, για να παίρνεις σίγουρα την έκπτωση συνέπειας 20%, η οποία ποιος ξέρει πώς και πότε θ' αποδίδεται). Του κατ ε λονγκ στόρυ σορτ, εγώ θα έλεγα καλύτερα "μείνε ΔΕΗ" (δηλαδή  Γ1, που θα γίνει "Open" από 1/10, με ανακοίνωση χαρακτηριστικών του από 20/9, στο οποίο θα μεταφερθείς by default με το που θα λήξει το Εντερ), μη κόβοντας το Εντερ από τώρα. Οι εναλλακτικοί είναι "όλο εκπλήξεις" και κολπάκια - άσε που κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναλλάξει το σκηνικών τιμών στις 20/9 που θα ανακοινωθούν τον Οκτώβρη. Τα παραπάνω, ανάλογα α) με την κατανάλωση που θα έχεις τον Σεπτέμβρη (αν πχ μιλάμε για καμμιά 250αριά κιλοβατώρες, δεν ξέρω πόσο αξίζει να μπεις στη βάσανο μια διαδικασίας ψυχοφθόρας που ίσως χρειαστεί να επαναλάβεις τον άλλο μήνα και να ΞΑΝΑλλάξεις πάροχο...Αν το κάνεις τώρα, θα κερδίσεις κα'να 40άρι το λιγότερο για τον Σεπτέμβρη, είτε σε We είτε σε ήρωνα, αλλά όπως είπαμε αυτό θα σημαίνει ότι θα πρέπει να είσαι στα καρφιά για το μέλλον...(είτε αναφορικά με τους λογαριασμούς, είτε με τις χρεώσεις). Αν σε παίρνει να πληρώνεις την κιλοβατώρα με 0,15 για όση κατανάλωση έχεις (ειδικά αν είναι η λίγη που είπαμε), σκέψου το καλά πριν μπεις σε τριπάκι που ίσως μετανιώσεις στην πορεία. ΑΝ πάλι, ακόμη και 10€/μήνα διαφορά είναι σοβαρή ιστορία για 'σένα (ειδικά αν έχεις μεγάλη κατανάλωση), κυριολεκτικά στρίψε κέρμα και δες τί λέει για We και Ήρωνα.

Σούμα : αν θες "την ησυχία σου", μείνε ΔΕΗ (και άσε να σε πάνε στο Όπεν). Αν κυνηγάς και το δεκάρικο, Ήρωνα για "πιο σίγουρα", ή We για ακόμα φθηνότερα (αν και όοοοποτε σε κάνουν πελάτη τους....) - για ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ, καθώς μετά ίσως χρειαστεί να ξαναμετακινηθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, washcloud είπε

Προφανώς. Απλά ένας θεός ξέρει πότε θα ολοκληρωθεί η μετάβασή σου στη We (πχ από πρωί Δευτέρας που μίλησα στο τηλ. μαζί τους, καθότι έχουν καταργήσει την διαδικασία σύναψης σύμβασης μέσω "econtract", και έχω ζητήσει να μου στείλουν με mail την σύμβαση, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση, ενώ μου είχαν "τάξει" ότι θα το λάμβανα Τρίτη). Αν καθυστεράνε ακόμη περισσότερο την διαδικασία ενεργοποίησης μετά που θα δώσεις έγγραφα, φέξε μου και γλύστρισα. Είναι στη μέση και ο ΔΕΔΔΗΕ που επειδή τρέχουν και δεν προλαβαίνουν αυτόν τον καιρό, άρα μεγάλο το ρίσκο. Γιατί αν είναι να ενεργοποιηθείς μέσα Σεπτέμβρη, καληνύχτα. Όσο για τον Ήρωνα, αν και προφανώς είναι πιο συμμαζεμένοι/οργανωμένοι, κόσμος που ξέρει εδώ μέσα, αναφέρει ότι έχουν εμγάλο ζόρι με την έκδοση λογαριασμών (συν δε τοις άλλοις, η "φτηνή τιμή" του ήρωνα, προϋποθέτει - στην ουσία - παραμονή σε αυτόν, για να παίρνεις σίγουρα την έκπτωση συνέπειας 20%, η οποία ποιος ξέρει πώς και πότε θ' αποδίδεται). Του κατ ε λονγκ στόρυ σορτ, εγώ θα έλεγα καλύτερα "μείνε ΔΕΗ" (δηλαδή  Γ1, που θα γίνει "Open" από 1/10, με ανακοίνωση χαρακτηριστικών του από 20/9, στο οποίο θα μεταφερθείς by default με το που θα λήξει το Εντερ), μη κόβοντας το Εντερ από τώρα. Οι εναλλακτικοί είναι "όλο εκπλήξεις" και κολπάκια - άσε που κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναλλάξει το σκηνικών τιμών στις 20/9 που θα ανακοινωθούν τον Οκτώβρη. Τα παραπάνω, ανάλογα α) με την κατανάλωση που θα έχεις τον Σεπτέμβρη (αν πχ μιλάμε για καμμιά 250αριά κιλοβατώρες, δεν ξέρω πόσο αξίζει να μπεις στη βάσανο μια διαδικασίας ψυχοφθόρας που ίσως χρειαστεί να επαναλάβεις τον άλλο μήνα και να ΞΑΝΑλλάξεις πάροχο...Αν το κάνεις τώρα, θα κερδίσεις κα'να 40άρι το λιγότερο για τον Σεπτέμβρη, είτε σε We είτε σε ήρωνα, αλλά όπως είπαμε αυτό θα σημαίνει ότι θα πρέπει να είσαι στα καρφιά για το μέλλον...(είτε αναφορικά με τους λογαριασμούς, είτε με τις χρεώσεις). Αν σε παίρνει να πληρώνεις την κιλοβατώρα με 0,15 για όση κατανάλωση έχεις (ειδικά αν είναι η λίγη που είπαμε), σκέψου το καλά πριν μπεις σε τριπάκι που ίσως μετανιώσεις στην πορεία. ΑΝ πάλι, ακόμη και 10€/μήνα διαφορά είναι σοβαρή ιστορία για 'σένα (ειδικά αν έχεις μεγάλη κατανάλωση), κυριολεκτικά στρίψε κέρμα και δες τί λέει για We και Ήρωνα.

Σούμα : αν θες "την ησυχία σου", μείνε ΔΕΗ (και άσε να σε πάνε στο Όπεν). Αν κυνηγάς και το δεκάρικο, Ήρωνα για "πιο σίγουρα", ή We για ακόμα φθηνότερα (αν και όοοοποτε σε κάνουν πελάτη τους....) - για ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ, καθώς μετά ίσως χρειαστεί να ξαναμετακινηθείς...

και γιατι οχι φυσικο αεριο ? και εκει πολυ καλες τιμες εχει απο οτι ειδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Έχω home enter με 0.105 που λήγει τον Οκτώβριο. Με τη λογική ότι τον Οκτώβριο θα πάω σε κυμαινόμενο αξίζει να πάω από τώρα σε κυμαινόμενο ήρων ή we energy?

Γιατί να κουνηθείς απο τώρα; Το πανηγύρι μόλις άρχισε γιατί να βιαστείς ειδικά όταν η λήξη σου συμπιπτεί με έναρξη θερμού πολέμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, washcloud είπε

Προφανώς. Απλά ένας θεός ξέρει πότε θα ολοκληρωθεί η μετάβασή σου στη We (πχ από πρωί Δευτέρας που μίλησα στο τηλ. μαζί τους, καθότι έχουν καταργήσει την διαδικασία σύναψης σύμβασης μέσω "econtract", και έχω ζητήσει να μου στείλουν με mail την σύμβαση, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση, ενώ μου είχαν "τάξει" ότι θα το λάμβανα Τρίτη). Αν καθυστεράνε ακόμη περισσότερο την διαδικασία ενεργοποίησης μετά που θα δώσεις έγγραφα, φέξε μου και γλύστρισα. Είναι στη μέση και ο ΔΕΔΔΗΕ που επειδή τρέχουν και δεν προλαβαίνουν αυτόν τον καιρό, άρα μεγάλο το ρίσκο. Γιατί αν είναι να ενεργοποιηθείς μέσα Σεπτέμβρη, καληνύχτα. Όσο για τον Ήρωνα, αν και προφανώς είναι πιο συμμαζεμένοι/οργανωμένοι, κόσμος που ξέρει εδώ μέσα, αναφέρει ότι έχουν εμγάλο ζόρι με την έκδοση λογαριασμών (συν δε τοις άλλοις, η "φτηνή τιμή" του ήρωνα, προϋποθέτει - στην ουσία - παραμονή σε αυτόν, για να παίρνεις σίγουρα την έκπτωση συνέπειας 20%, η οποία ποιος ξέρει πώς και πότε θ' αποδίδεται). Του κατ ε λονγκ στόρυ σορτ, εγώ θα έλεγα καλύτερα "μείνε ΔΕΗ" (δηλαδή  Γ1, που θα γίνει "Open" από 1/10, με ανακοίνωση χαρακτηριστικών του από 20/9, στο οποίο θα μεταφερθείς by default με το που θα λήξει το Εντερ), μη κόβοντας το Εντερ από τώρα. Οι εναλλακτικοί είναι "όλο εκπλήξεις" και κολπάκια - άσε που κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναλλάξει το σκηνικών τιμών στις 20/9 που θα ανακοινωθούν τον Οκτώβρη. Τα παραπάνω, ανάλογα α) με την κατανάλωση που θα έχεις τον Σεπτέμβρη (αν πχ μιλάμε για καμμιά 250αριά κιλοβατώρες, δεν ξέρω πόσο αξίζει να μπεις στη βάσανο μια διαδικασίας ψυχοφθόρας που ίσως χρειαστεί να επαναλάβεις τον άλλο μήνα και να ΞΑΝΑλλάξεις πάροχο...Αν το κάνεις τώρα, θα κερδίσεις κα'να 40άρι το λιγότερο για τον Σεπτέμβρη, είτε σε We είτε σε ήρωνα, αλλά όπως είπαμε αυτό θα σημαίνει ότι θα πρέπει να είσαι στα καρφιά για το μέλλον...(είτε αναφορικά με τους λογαριασμούς, είτε με τις χρεώσεις). Αν σε παίρνει να πληρώνεις την κιλοβατώρα με 0,15 για όση κατανάλωση έχεις (ειδικά αν είναι η λίγη που είπαμε), σκέψου το καλά πριν μπεις σε τριπάκι που ίσως μετανιώσεις στην πορεία. ΑΝ πάλι, ακόμη και 10€/μήνα διαφορά είναι σοβαρή ιστορία για 'σένα (ειδικά αν έχεις μεγάλη κατανάλωση), κυριολεκτικά στρίψε κέρμα και δες τί λέει για We και Ήρωνα.

Σούμα : αν θες "την ησυχία σου", μείνε ΔΕΗ (και άσε να σε πάνε στο Όπεν). Αν κυνηγάς και το δεκάρικο, Ήρωνα για "πιο σίγουρα", ή We για ακόμα φθηνότερα (αν και όοοοποτε σε κάνουν πελάτη τους....) - για ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ, καθώς μετά ίσως χρειαστεί να ξαναμετακινηθείς...

Τελικά έκανα αίτηση στον ήρων με econtract. Θα δω αν θα ανέβει η τιμή όταν δουν την επιδότηση και το πολύ πολύ δεν υπογράφω και μένω ΔΕΗ. Υπολόγισα και τα 50 ευρώ που δίνουν στον πρώτο λογαριασμό φτάνουν για "προκαταβολή" έκπτωσης συνέπειας μέχρι 333 kwh. Αυτό για τους λογαριασμούς θα το κοιτάξω. Αυτή τη στιγμή δίνω μηνιαία την κατανάλωση και παίρνω λογαριασμό με ebill. Συν ότι παίρνω πισώ την εγγύηση 105 ευρώ απ' τη ΔΕΗ.

 

8 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

και γιατι οχι φυσικο αεριο ? και εκει πολυ καλες τιμες εχει απο οτι ειδα..

Έχω σε άλλη παροχή και μου βγάζουν την πίστη ώρες ώρες

2 λεπτά πριν, geodimis είπε

Γιατί να κουνηθείς απο τώρα; Το πανηγύρι μόλις άρχισε γιατί να βιαστείς ειδικά όταν η λήξη σου συμπιπτεί με έναρξη θερμού πολέμου;

άφου έτσι και αλλιώς θα φύγω από enter τον οκτώβρη κάτι θα γλυτώσω τον σεπτέμβρη μιας και ξέρω πως θα πάνε οι τιμές αυτό τον μήνα. Δεν ρισκάρω πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...