Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Georgebek2 είπε

Και γω ΕΛΙΝ comfort ειμαι. Που σκεφτεσαι να πας;

Ακομα δεν ξερω, θα δω τις τιμες στο excel! Λογικα σε καποιο απο τα προγραμματα με συνεπεια της Ελιν

6 ώρες πριν, korakios είπε

έβγαλε ? αν όχι πήγες μέσω ΡΑΕ ή ΣτΚ ?

Ναι μου εβγαλε κανονικα 20 μερες μετα και μου επεστρεψε το αναλογο ποσο! Εχεις ετοιμασει το excel με τιμες Αυγουστου?

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Βγήκε ο λογαριασμός Ελίν 

και σε εμενα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Εχεις ετοιμασει το excel με τιμες Αυγουστου?

όχι ακόμα , το καθυστερώ όσο μπορώ 😁

14 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Ναι μου εβγαλε κανονικα 20 μερες μετα και μου επεστρεψε το αναλογο ποσο!

@tryfos

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
5 ώρες πριν, userAnon είπε

 

@korakios

δηλαδή το παρακάτω είναι που ισχύει για την περίπτωση μου.. 

image.png.0e214be49eee945520b6533567dc6463.png

αυτό που μου κάνει εντύπωση στους υπολογισμούς είναι ότι αν βάλω 91kwh μου βγάζει 112€ και 87€ αύξηση

 

η αυξημένη ταρίφα σαν πάγιο φαίνεται αν βάλεις μηδέν κιλοβατώρες

image.png.4c625fe230c8c02b335ac43beacc4880.png

απλά μείωσαν λίγο το κόστος κιλοβατώρας , γιαυτό και αν καις σε παροχή των 25kva "μόνο"  13685kw το έτος , έρχεται στα ίσα του 😁

5 ώρες πριν, userAnon είπε

αν βάλω 10000kwh μου βγάζει 26€ αύξηση. Άρα τι? Όσοι έχουν μέχρι 6.000 kwh είναι αυτοί που υπερκαλύπτουν την αύξηση για να καλύφτουν και καλά τα έξοδα/συντήρηση/αναπτυξη της ΔΕΔΔΗΕ?

βρε τα είπαμε πριν : ανάπτυξη ...

σοβαρά πάντως το λέγαμε στο προηγούμενο part1 , στο τέλος το κόστος προμήθειας θα είναι μικρό σε σχέση με τις ρυθμιζόμενες που δε μπορεί να αποφύγει κάποιος για ευνόητους λόγους

αφού είμαστε και oftopic πάρε και άλλη ανάπτυξη που έρχεται :

https://www.mononews.gr/business/pios-tha-plirosi-akriva-tis-midenikes-times-revmatos-i-efthines-tou-admie

https://www.ienergeia.gr/ananeosimes-piges-energeias/25953/mayri-trypa-ston-eidiko-logariasmo-ape

https://www.ot.gr/2023/06/28/energeia/ilektrismos/logariasmoi-reymatos-i-narki-tou-logariasmou-ton-yko-apeilei-me-ayksiseis/

 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, favou2000 είπε

Ναι, αν πληρώνεις 5 ,6 εργάσιμες πιο νωρίς δεν τραβάει από την πάγια,και παίρνεις και περισσότερα yellows

Αν γνωρίζεις σε παρακαλώ, πόση είναι η διαφορά στα yellows (σε σχέση με την πάγια) ?
 

Spoiler

Στην ελπε χάνεις όλη την ''€πιστροφή'' (3%)  της eurobank, αν πληρωθεί με πάγια.
Στην cosmote σου κόβει την έκπτωση στον επόμενο αν πληρώσεις νωρίτερα από την πάγια εντολή. Σου δίνει ένα τυράκι για κάποια mb στο κινητό, αλλά σου κόβει την έκπτωση, το αντίθετο δηλαδή από την ελπε.
Στον ήρων τώρα με τα yellows και την πάγια δεν γνωρίζω τι παίζει.
Τώρα που μου ήρθε ο πρώτος χρεωστικός (μετά από 6 μήνες...), να τον πληρώσω νωρίτερα ή να περιμένω την αυτόματη χρέωση της κάρτας ?
* υπάρχει περίπτωση να μου ακυρωθεί η πάγια μετά κάποιο χρονικό διάστημα αν δεν τραβάει χρήματα ? 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Γιατι, περιμένουμε ανακοινώσεις ή κατι αλλο? :P

έτοιμο είναι , να κοιτάτε ημερομηνία διόρθωσης στο Α1 κελί κάθε φύλλου

για τυχών λάθη ταγκάρετε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερώτηση προς όποιον ξέρει.

έχω ήδη προφίλ στον ηρων για μια παροχή (χ) την οποία πρόσφατα την μετέφερα σε άλλο αφμ. 

θέλω στο δικό μου προφίλ (στον ΗΡΩΝ) που δεν έχει παροχή πλέον να φέρω μια άλλη παροχή (ψ) που ειναι στο όνομα μου. θα δικαιούμαι το 50αρικο σαν νέα παροχή ή επειδή υπάρχει προφίλ δεν θα θεωρηθεί σαν νέο e-contract? 

να κάνω σε αυτήν την περίπτωση αν ισχύει,  άλλο προφίλ με διαφορετικό mail?

Επεξ/σία από chocorellos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, foul είπε

Αν γνωρίζεις σε παρακαλώ, πόση είναι η διαφορά στα yellows (σε σχέση με την πάγια) ?
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στην ελπε χάνεις όλη την ''€πιστροφή'' (3%)  της eurobank, αν πληρωθεί με πάγια.
Στην cosmote σου κόβει την έκπτωση στον επόμενο αν πληρώσεις νωρίτερα από την πάγια εντολή. Σου δίνει ένα τυράκι για κάποια mb στο κινητό, αλλά σου κόβει την έκπτωση, το αντίθετο δηλαδή από την ελπε.
Στον ήρων τώρα με τα yellows και την πάγια δεν γνωρίζω τι παίζει.
Τώρα που μου ήρθε ο πρώτος χρεωστικός (μετά από 6 μήνες...), να τον πληρώσω νωρίτερα ή να περιμένω την αυτόματη χρέωση της κάρτας ?
* υπάρχει περίπτωση να μου ακυρωθεί η πάγια μετά κάποιο χρονικό διάστημα αν δεν τραβάει χρήματα ? 


 

Δεν κάνει διαχωρισμό με πάγια η απευθείας με πιστωτική οπότε μάλλον θα είναι το ίδιο δλδ 1€ Χ10 yellows Με χρεωστική είναι 1€ Χ5 yellows 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας. Απ οτι βλεπω και  στο excell  για όσους εχουμε νυχτερινο τιμολόγιο οι μοναδικές επιλογες ειναι τα προγραμματα της ΔΕΗ και ZENITH day and night; Επίσης  στο τριφασικό(τετοια ειναι η παροχή μου)  υπαρχει καποια επιπλεον χρεωση-πάγιο που μου διαφευγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsigpan είπε

Καλημερα σας. Απ οτι βλεπω και  στο excell  για όσους εχουμε νυχτερινο τιμολόγιο οι μοναδικές επιλογες ειναι τα προγραμματα της ΔΕΗ και ZENITH day and night; Επίσης  στο τριφασικό(τετοια ειναι η παροχή μου)  υπαρχει καποια επιπλεον χρεωση-πάγιο που μου διαφευγει;

όλα παίρνουν νυχτερινό , το αναφέρω σε περίπτωση που μπερδεύτηκες

για τριφασικό , όχι , οι πάροχοι δε χρεώνουν κάτι επιπλέον αλλά τσέκαρε το παραπάνω ποστ μου στο spoiler

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω ότι υπάρχει πολύς κόσμος με το πρόγραμμα Simply Generous του ΗΡΩΝ , υπάρχει κάποια κρυφή χρέωση αν πάρεις τα 50€ με την ηλεκτρονική αίτηση σε τυχόν αποχώρηση; Διότι το πρόγραμμα αυτό κάθε αυτό δεν έχει χρονική δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Διότι το πρόγραμμα αυτό κάθε αυτό δεν έχει χρονική δέσμευση.

κανένα κυμαινόμενο δεν έχει

5 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Μιας και βλέπω ότι υπάρχει πολύς κόσμος με το πρόγραμμα Simply Generous του ΗΡΩΝ , υπάρχει κάποια κρυφή χρέωση αν πάρεις τα 50€ με την ηλεκτρονική αίτηση σε τυχόν αποχώρηση;

δεν έχει αναφέρει κάποιος κάτι τέτοιο , αντίθετα αν φύγεις και ξαναπας το ξαναδίνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...