Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, korakios said:

αναφέρθηκε αν κάνεις ηλεκτρονικά αίτηση δίνουν 3-4 πάγια δώρο , θα το κοιτάξω το βράδυ που θα ενημερώσω το excel

Τηλεφωνικά πριν λίγο μου είπαν ότι ένα πάγιο δίνουν δωρεάν με econtract. 

Τα παραπάνω δωρεάν πάγια είναι για ρεύμα +φυσικό αέριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αν τα 100 είναι η εγγύηση εννοείται οτι την επιστρέφουν (όπως όλοι)

για τη συνέπεια αν τυχών φύγεις βλέπεις

Καλά δεν μιλάμε για την εγγύηση, για τη συνέπεια μιλάμε. Μου έκανε εντύπωση ότι το λες τόσο σίγουρα ότι δίνει τη συνέπεια η WE στον τελευταίο. Υπάρχει αναφορά ή είναι η διαίσθησή σου αυτή;

Κάποια στιγμή θα φύγω αναγκαστικά γιατί περιμένω για μείωση ισχύος στα 15kva και το Γ21 έχει πιο μεγάλη προσφορά από όλους. Μέχρι και 0,08 βλέπω. 1,5 μήνα το παλεύω με το μ..λο που λέγεται ΔΕΔΔΗΕ και δεν προχωράει τίποτα. Ό,τι χειρότερο πλέον για δημόσιο ο ΔΕΔΔΗΕ. Μακριά, δεν κάνει ούτε για την πιο απλή δουλειά, εκτός του ότι οι χρεώσεις του λόγω μονοπωλίου είναι επιεικώς ληστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Υπάρχει αναφορά ή είναι η διαίσθησή σου αυτή;

υπάρχει ,αλλά δεν έχω κρατήσει λινκ και τα pm τα σβήνω

Στις 22/3/2023 στις 10:25 ΠΜ, jasonas21 είπε

@korakiosκαι η we δεν πιστωνει συνέπεια στον τελικο! Ακόμα περιμένω τον έκτακτο που μου είχαν πει

έβγαλε ? αν όχι πήγες μέσω ΡΑΕ ή ΣτΚ ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tέλη Αυγούστου οι οριστικές αποφάσεις για τα νέα τιμολόγια και το ξεπάγωμα της ρήτρας αναπροσαρμογής.

Στόχος να μελετηθούν οι τάσεις του Φθινοπώρου στην διεθνή αγορά των καυσίμων πριν ληφθούν οι αποφάσεις για την απόσυρση των έκτακτων μέτρων.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, jasonas21 said:

Να ρωτησω, τελικα τι εχουν πει απο την κυβερνηση? θα συνεχίσουν την επιδοτηση και την μη ρητρα αναπροσαρμογης και μετα τον Σεπτεμβρη? Ειμαι Ελιν τωρα στο Comfort home και θελω να αλλαξω ειτε σε αλλο προγραμμα τους με εκπτωση συνεπειας ειτε σε αλλη εταιρεια! Μην ξαναφευγω σε 2 μηνες παλι...

Και γω ΕΛΙΝ comfort ειμαι. Που σκεφτεσαι να πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, είμαι στο φυσικό maxi free basic με πάγιο 6€/μήνα κάνω περίπου 180 kWh το μήνα. Το αλλαζωρευμα λέει MAXI Free SUPER PLUS. Το 50€ δώρο που λέτε στο simple generous δεν μου το βγάζει κάπου. Ακούω προτασεις ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, 1comment said:

0.09 o Ήρων και δώρο δεύτερο πενηντάρικο....άρχοντες!!

Κι εγώ 2ο πενηντάρικο σε ένα χρόνο: είχα πάει Αύγουστο 22 έφυγα Μάρτιο 23 και γύρισα πριν λίγες μερες

1 hour ago, favou2000 said:

Tέλη Αυγούστου οι οριστικές αποφάσεις για τα νέα τιμολόγια και το ξεπάγωμα της ρήτρας αναπροσαρμογής.

Στόχος να μελετηθούν οι τάσεις του Φθινοπώρου στην διεθνή αγορά των καυσίμων πριν ληφθούν οι αποφάσεις για την απόσυρση των έκτακτων μέτρων.

Παρόλο που διαρρέει εδώ και καιρό ότι θα παρει παράταση ο μηχανικός, όπως βλέπουμε δυο χρόνια τώρα στο ρεύμα και τις έξτρα επιδοτησεις με κάθε ανακοίνωση, αν δε δεις ΦΕΚ μην πιστεύεις τίποτα…

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στον ΗΡΩΝ και έκανα αλλαγή από solar generous σε simply generous και Δυστυχώς μου πήρανε τις εκπτώσεις πίσω (84€). Καλά αναμενόμενο ήτανε και το περίμενα εξαρχής απλά ήλπιζα μήπως δεν γινότανε γιατί από ότι είδα σε κάποιους δεν τις πήρανε πίσω τις επιδοτήσεις.

Αυτό που έμαθα όμως από τους ίδιους τους εργαζόμενους του ΗΡΩΝ που δεν έτυχε να το διαβάσω εδώ μέσα είναι ότι αν συστήσεις κάποιον πελάτη σου δίνουνε μπόνους 20 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, chocorellos said:

Είμαι στον ΗΡΩΝ και έκανα αλλαγή από solar generous σε simply generous και Δυστυχώς μου πήρανε τις εκπτώσεις πίσω (84€). Καλά αναμενόμενο ήτανε και το περίμενα εξαρχής απλά ήλπιζα μήπως δεν γινότανε γιατί από ότι είδα σε κάποιους δεν τις πήρανε πίσω τις επιδοτήσεις.

Αυτό που έμαθα όμως από τους ίδιους τους εργαζόμενους του ΗΡΩΝ που δεν έτυχε να το διαβάσω εδώ μέσα είναι ότι αν συστήσεις κάποιον πελάτη σου δίνουνε μπόνους 20 ευρώ 

Και στην elpedison γίνεται αυτό ίσως και σε άλλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tryfos είπε

Καλά δεν μιλάμε για την εγγύηση, για τη συνέπεια μιλάμε. Μου έκανε εντύπωση ότι το λες τόσο σίγουρα ότι δίνει τη συνέπεια η WE στον τελευταίο. Υπάρχει αναφορά ή είναι η διαίσθησή σου αυτή;

 

To ειχα ρωτησει παλιοτερα κι εχω γραπτη απαντηση οτι την δινουν την εκπτωση συνεπειας στον τελευταιο λογαριασμο.Εστω κι αν βγαλουν εκτακτο θα στην δωσουν.

Στειλε μου ενα p.m. αν μπορεις και το βραδυ θα ψαξω και θα προσπαθησω να σου στειλω την απαντηση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nkour είπε

Καλησπέρα σας, είμαι στο φυσικό maxi free basic με πάγιο 6€/μήνα κάνω περίπου 180 kWh το μήνα. Το αλλαζωρευμα λέει MAXI Free SUPER PLUS. Το 50€ δώρο που λέτε στο simple generous δεν μου το βγάζει κάπου. Ακούω προτασεις ευχαριστώ 

καταρχάς δε δίνεις σημασία σε site στυλ αλλάζορεύμα λόγω συνεργασιών με παρόχους και μη διαφάνειας

το πρόγραμμα που έχεις είναι παλιό κι ακριβό , επίσης με μεγάλο πάγιο (6€ αποκλείεται) γενικά η κατανάλωσή σου είναι μικρή για μεγάλο πάγιο

τσέκαρε πολύ αργά το βράδυ ή αύριο το πρωί το excel στην 1η σελίδα με τιμές Αυγούστου , καθώς και το φύλλο με "Ιστορικό Τιμών"

τα 50€ τα δίνει ο Ηρών με αίτηση ηλεκτρονικά

2 ώρες πριν, chocorellos είπε

Είμαι στον ΗΡΩΝ και έκανα αλλαγή από solar generous σε simply generous και Δυστυχώς μου πήρανε τις εκπτώσεις πίσω (84€). Καλά αναμενόμενο ήτανε και το περίμενα εξαρχής απλά ήλπιζα μήπως δεν γινότανε γιατί από ότι είδα σε κάποιους δεν τις πήρανε πίσω τις επιδοτήσεις.

πάλι καλά που δε ζήτησαν και την έκπτωση κιλοβατώρας όπως προβλέπουν οι όροι του Ε.ΝΑ

δεν υπήρχε κάποιος που δεν επέστρεψε την επιδότηση Ε.ΝΑ

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Συγνώμη, οι παρακάτω υπολογισμοί στις ρυθμιζόμενες είναι σωστοί?

μιλάω για τα 20,27

 

image.png.a712603b12913c32e60c6a8514f137fb.png

ναι ,ανάπτυξη το λένε και ισχύει απο Μάιο , τσέκαρε το τελευταίο φύλλο του excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@korakios

δηλαδή το παρακάτω είναι που ισχύει για την περίπτωση μου.. 

image.png.0e214be49eee945520b6533567dc6463.png

αυτό που μου κάνει εντύπωση στους υπολογισμούς είναι ότι αν βάλω 91kwh μου βγάζει 112€ και 87€ αύξηση

 

αν βάλω 10000kwh μου βγάζει 26€ αύξηση. Άρα τι? Όσοι έχουν μέχρι 6.000 kwh είναι αυτοί που υπερκαλύπτουν την αύξηση για να καλύφτουν και καλά τα έξοδα/συντήρηση/αναπτυξη της ΔΕΔΔΗΕ?

image.png.32b2d6ee09b76eec654ef77446123fc1.png

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...