Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, v_vasilis είπε

Καλησπέρα. Αναζητώ βοήθεια να καταλάβω σε έναντι λογαριασμό του ΗΡΩΝ πως γίνεται η κατανομή των kWh στα 2 προγράμματα καθώς έγινε μετάβαση από Generous σε Simply στις 24/5. Γιατί υπάρχουν 3 κατηγορίες τιμών στις Χρεώσεις? 

Ανάλυση ΗΡΩΝ.jpg

το ταμειο ενεργειακης μεταβασης δεν θα επρεπε να ειναι στην χρεωση προμηθειας  γιατι ετσι δεν φαινεται να πληρωνεις λιγοτερες κιλοβατωρες 

Επεξ/σία από reyma3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, v_vasilis είπε

Καλησπέρα. Αναζητώ βοήθεια να καταλάβω σε έναντι λογαριασμό του ΗΡΩΝ πως γίνεται η κατανομή των kWh στα 2 προγράμματα καθώς έγινε μετάβαση από Generous σε Simply στις 24/5. Γιατί υπάρχουν 3 κατηγορίες τιμών στις Χρεώσεις? 

Ανάλυση ΗΡΩΝ.jpg

Από 4/5 έως 23/5 είναι 181 generous

Από 24/5 έως 31/5 είναι 73 simply

Και την 1/6  είναι 9 ,παλι simply νέος μήνας νέα τιμή γι'αυτό στα έχει χωριστά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, reyma3 είπε

το ταμειο ενεργειακης μεταβασης δεν θα επρεπε να ειναι στην χρεωση προμηθειας  γιατι ετσι δεν φαινεται να πληρωνεις λιγοτερες κιλοβατωρες 

Το ταμείο ενεργειακής μετάβασης δεν είναι η επιδότηση από το κράτος? Και σε άλλους λογαριασμούς ο Ήρωνας στις Χρεώσεις το έχει...

38 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Από 4/5 έως 23/5 είναι 181 generous

Από 24/5 έως 31/5 είναι 73 simply

Και την 1/6  είναι 9 ,παλι simply νέος μήνας νέα τιμή γι'αυτό στα έχει χωριστά. 

Ευχαριστώ, μοιάζει λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά simply με home generous προσπαθώ να καταλάβω.Στην μια περίπτωση έχεις έκπτωση συνέπειας και στην άλλη δεν έχεις.προσπαθω να δω τα ωφέλη.προφανως προϋποθέσεις υπάρχουν για να μπει κάποιος εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Διαφορά simply με home generous προσπαθώ να καταλάβω.Στην μια περίπτωση έχεις έκπτωση συνέπειας και στην άλλη δεν έχεις.προσπαθω να δω τα ωφέλη.προφανως προϋποθέσεις υπάρχουν για να μπει κάποιος εκεί.

Χοντρικά, το simply είναι πιο φθηνό, στον ίδιο λογαριασμό σου αφαιρεί έκπτωση 10% επί της κατανάλωσης πχ είχες 100 κιλοβατώρες θα πληρώσεις 90.Στο generous η έκπτωση συνέπειας μπαίνει στον επόμενο λογαριασμό.Δεν υπάρχουν προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Μόλις μπήκα σε καινούριο σπίτι και θέλω να βάλω ρεύμα και αέριο.

Μπορώ να έχω καμία γρήγορη πρόταση?

Έχω καιρό να ασχοληθώ με αυτά!

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, mastoras007 said:

Καλησπέρα σε όλους!

Μόλις μπήκα σε καινούριο σπίτι και θέλω να βάλω ρεύμα και αέριο.

Μπορώ να έχω καμία γρήγορη πρόταση?

Έχω καιρό να ασχοληθώ με αυτά!

Ευχαριστώ 

Κάνε ηλεκτρονικά ένα double στον Ήρων (simply generous και double home flex) για να πάρεις 100 ευρώ δώρο (50 στο ρεύμα και 50 στο αέριο). Ο Ήρων έχει το πιο φτηνό ρεύμα για τον Ιούλιο. Την Παρασκευή βγαίνουν οι νέες τιμές αλλά αν χρειάζεσαι άμεσα ρεύμα και δε μπορείς να περιμένεις κάνε αίτηση στον Ήρων. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2023 at 13:49, ekrepali said:

Είναι σίγουρα πάντα ανοιχτή πλέον η πλατφόρμα. Αν δώσεις ένδειξη οποιαδήποτε ημερομηνία πριν το 2μηνο, στέλνουν στον πάροχο τη συγκεκριμένη ένδειξη πάνω στο 2μηνο. Αν δώσεις ένδειξη οποιαδήποτε ημερομηνία μετά το 2μηνο, στέλνουν τη συγκεκριμένη ένδειξη στο πάροχο πάνω στο 4μηνο αν δε περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ, ή αν περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ την αγννούν.

@tryfos εστειλα σήμερα νέα ένδειξη και μου εβγαλε πάλι αυτό που σου έλεγα.

Spoiler

Screenshot_2023-07-18-10-04-44-995_gr.appart.powercut.jpg.2ae8813d1bcdaedcc789d73567e0d2ec.jpg

Θα πάρω αύριο ένα τηλέφωνο να βεβαιωθεί ότι έχει καταχωρηθεί η ένδειξη, μη κάνουν καμία βλακεία και στείλουν τον περασμένο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dasnowy είπε

Κάνε ηλεκτρονικά ένα double στον Ήρων (simply generous και double home flex) για να πάρεις 100 ευρώ δώρο (50 στο ρεύμα και 50 στο αέριο). Ο Ήρων έχει το πιο φτηνό ρεύμα για τον Ιούλιο. Την Παρασκευή βγαίνουν οι νέες τιμές αλλά αν χρειάζεσαι άμεσα ρεύμα και δε μπορείς να περιμένεις κάνε αίτηση στον Ήρων. 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ρεύμα, αλλά έχω χαθεί με τόση πληροφορία για τους παρόχους. Για κατανάλωση ~200 kWh το μήνα, που μπορώ να στραφώ; Είχα Protergia MVP για 2 χρόνια και δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος.

Πριν δω οτιδήποτε σκεφτόμουν να γυρίσω στη ΔΕΗ. Προτιμώ να δίνω εγώ μέτρηση κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, agn0spt93 said:

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ρεύμα, αλλά έχω χαθεί με τόση πληροφορία για τους παρόχους. Για κατανάλωση ~200 kWh το μήνα, που μπορώ να στραφώ; Είχα Protergia MVP για 2 χρόνια και δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος.

Πριν δω οτιδήποτε σκεφτόμουν να γυρίσω στη ΔΕΗ. Προτιμώ να δίνω εγώ μέτρηση κάθε μήνα.

Αν έχεις ήδη ρεύμα σε αλλο πάροχο θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι την Παρασκευή για να βγουν οι νέες τιμές. Μπορείς να κάνεις και από τώρα αίτηση για simply generous με econtract στον Ήρων ώστε την Παρασκευή αν δεις πως έχει πάλι φτηνή τιμή να δεχτείς. Εγώ είχα κάνει econtract για μια παροχή την Κυριακή και ήρθε σήμερα το email με την αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν έχεις ήδη ρεύμα σε αλλο πάροχο θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι την Παρασκευή για να βγουν οι νέες τιμές. Μπορείς να κάνεις και από τώρα αίτηση για simply generous με econtract στον Ήρων ώστε την Παρασκευή αν δεις πως έχει πάλι φτηνή τιμή να δεχτείς. Εγώ είχα κάνει econtract για μια παροχή την Κυριακή και ήρθε σήμερα το email με την αίτηση. 

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ρεύμα. Μπορώ να περιμένω μέχρι τη Παρασκευή, αλλά ιδανικά θα ήθελα να συνδεθώ έως 26-27/07.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

@tryfos εστειλα σήμερα νέα ένδειξη και μου εβγαλε πάλι αυτό που σου έλεγα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2023-07-18-10-04-44-995_gr.appart.powercut.jpg.2ae8813d1bcdaedcc789d73567e0d2ec.jpg

Θα πάρω αύριο ένα τηλέφωνο να βεβαιωθεί ότι έχει καταχωρηθεί η ένδειξη, μη κάνουν καμία βλακεία και στείλουν τον περασμένο μήνα.

Eτσι ειχα κανει εγω πριν κανενα 2μηνο.....ειχα δωσει ενδειξη εναν μηνα νωριτερα.Μπηκα να την ακυρωσω με τον κωδικο αλλα μου εβγαζε σφαλμα.

Πηρα μετα τηλεφωνο και την ακυρωσα και μετα απο εναν μηνα ξαναεδωσα και βγηκε κανονικα ο λογαριασμος με τις τελευταιες ενδειξεις.Τις σωστες δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, agn0spt93 said:

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ρεύμα. Μπορώ να περιμένω μέχρι τη Παρασκευή, αλλά ιδανικά θα ήθελα να συνδεθώ έως 26-27/07.

Κάνε αίτηση με econtract στον Ήρων, που δίνει και το 50άρι, σήμερα για να έχεις την αίτηση έτοιμη για αποδοχή την Παρασκευή που θα βγουν οι τιμές. Αν κάνεις econtract σήμερα θα σου στείλουν την αίτηση ή αύριο ή μεθαύριο. Μπορείς να δεχτείς και πριν την Παρασκευή ώστε να σου συνδέσουν το ρεύμα πιο γρήγορα και μέτα να φύγεις με βεβαίωση εκπροσώπησης αν έχουν ακριβή τιμή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Κάνε αίτηση με econtract στον Ήρων, που δίνει και το 50άρι, σήμερα για να έχεις την αίτηση έτοιμη για αποδοχή την Παρασκευή που θα βγουν οι τιμές. Αν κάνεις econtract σήμερα θα σου στείλουν την αίτηση ή αύριο ή μεθαύριο. Μπορείς να δεχτείς και πριν την Παρασκευή ώστε να σου συνδέσουν το ρεύμα πιο γρήγορα και μέτα να φύγεις με βεβαίωση εκπροσώπησης αν έχουν ακριβή τιμή. 

Το Generous Simply πρόγραμμα δεν είναι αυτό που σου δίνει τα 50€ της εγγραφής σε νέα αίτηση; Αυτό δεν προτείνεις να κάνω;

Φαντάζομαι ότι στο άμεσο μέλλον, έχω τη δυνατότητα να σπάσω το συμβόλαιο και να μεταβώ σε άλλο πάροχο σε περίπτωση που δεν με καλύπτει ή βρω κάτι πιο οικονομικό.

Edit: Θα έβαζα πάγια εντολή ούτως ή άλλως αν έχει σημασία αυτό σε έκπτωση συνέπειας ή κάτι..

Επεξ/σία από agn0spt93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...