Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αν θες εκκαθάριση νωρίτερα του τετράμηνου , ναι

Για να καταλάβω καλύτερα ο εκκαθαριστικός που ήρθε τώρα γράφει επόμενη καταμέτρηση 30 Σεπτεμβρίου,εγώ ποια ημερομηνία πρέπει να δώσω την ένδειξη εκεί;Μπορώ και στον Ήρων άσχετα αν ανοίξει η όχι το σύστημα για ένδειξη;η εκεί μόνο για τα έναντι ανοίγει;έχω μπερδευτεί λιγάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iliata2410 είπε

Για να καταλάβω καλύτερα ο εκκαθαριστικός που ήρθε τώρα γράφει επόμενη καταμέτρηση 30 Σεπτεμβρίου,εγώ 1. ποια ημερομηνία πρέπει να δώσω την ένδειξη εκεί;

2. Μπορώ και στον Ήρων άσχετα αν ανοίξει η όχι το σύστημα για ένδειξη;η εκεί μόνο για τα έναντι ανοίγει;έχω μπερδευτεί λιγάκι 

1. δεν έχω ιδέα , υποθέτω 30 Ιουλίου συν/πλην εβδομάδα , πάρε ΔΕΔΔΗΕ τηλ

2. Πάρε τηλ στον Ηρών

πιστεύω οτι δίνεις μεγάλη σημασία χωρίς ουσιαστικό λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απλά δίνω στον Ήρων κάθε μήνα και το αφήνω να πάει αναλογικά. Σίγουρα τώρα με τον καύσωνα που η κατανάλωση έχει πάει 28kwh/μέρα (3 12αρια inverter και ένα 18αρι on-off που δουλεύουν σχεδόν όλη μέρα πλέον) θα βγω χαμένος καθώς τον Ιούλιο στο simply με ΚΟΤ έχω τζάμπα ρεύμα και οι kwh θα πάνε και με το ακριβότερο generous αλλά λόγω μικρότερης κατανάλωσης τους προηγούμενους μήνες οριακά δε θα βγω εκτός ορίου ΚΟΤ στο τετράμηνο στις ημερήσιες κιλοβατώρες (1900kwh).

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί ευκαιρίας σας χρωστάω ένα εκκαθαριστικό,δυστυχώς χάλασε το pc ,και με ταμπλετ δυσκολεύομαι,καθώς πρέπει να βρω προγράμματα,για να σβήσω τα στοιχεία μου,και από android για να ανέβει εδώ ,κάποιος χρήστης ανέφερε ότι είναι λίγο μανικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, iliata2410 said:

Επί ευκαιρίας σας χρωστάω ένα εκκαθαριστικό,δυστυχώς χάλασε το pc ,και με ταμπλετ δυσκολεύομαι,καθώς πρέπει να βρω προγράμματα,για να σβήσω τα στοιχεία μου,και από android για να ανέβει εδώ ,κάποιος χρήστης ανέφερε ότι είναι λίγο μανικι

Μπορείς να τραβήξεις screenshot την σελίδα, να κάνεις επεξεργασία και να σβήσεις τα στοιχεία με το πινέλο και μετά να ανεβάσεις το screenshot. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Πείτε μου αν φαίνεται,και όποιος θέλει ας τοποθετηθεί 

αν τα έναντι είναι σωστά (167,36€) τότε στον επόμενο επιστρέφεις την έκπτωση πλασματικής κατανάλωσης του προηγούμενου έναντι -7,61€ και θα πάρεις το 20% τον ποσών "Χρέωση προμήθειας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, iliata2410 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2023-07-16-23-30-52-0033.jpeg.56f4e31833602ec7baa0f56e1e22224a.jpegScreenshot_2023-07-16-23-31-29-3432.jpeg.55fe68bb93e299939ee3071d1e352bb0.jpegScreenshot_2023-07-16-23-31-56-2923.jpeg.14fa1e86389bab6cd631bcd31872c44a.jpeg

 

Πείτε μου αν φαίνεται,και όποιος θέλει ας τοποθετηθεί 

δεν δειχνει ημερομηνιες καταναλωσεις ειναι πολυ αοριστο ετσι οπως το εχει 

Μόλις τώρα, reyma3 είπε

δεν δειχνει ημερομηνιες καταναλωσεις ειναι πολυ αοριστο ετσι οπως το εχει 

επισης γιατι δεν εισαι στο simply ειδα πολλη ακριβη την κιλοβατωρα

3 λεπτά πριν, reyma3 είπε

δεν δειχνει ημερομηνιες καταναλωσεις ειναι πολυ αοριστο ετσι οπως το εχει 

επισης γιατι δεν εισαι στο simply ειδα πολλη ακριβη την κιλοβατωρα

επισης η εκπτωση συνεπειας δεν σου επιασε ολους τους μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, reyma3 είπε

δεν δειχνει ημερομηνιες καταναλωσεις ειναι πολυ αοριστο ετσι οπως το εχει 

επισης γιατι δεν εισαι στο simply ειδα πολλη ακριβη την κιλοβατωρα

επισης η εκπτωση συνεπειας δεν σου επιασε ολους τους μηνες

Περίοδος κατανάλωσης αναγράφεται πάνω, όσο αναφορά για το δεύτερο θα μιλήσω με Ηρώ και θα σε πω. Update:μόλις μίλησα με δεδηε, μου είπαν για εκκαθάριση 2μηνο,να δώσω στις εξής ημερομηνίες:20 έως 26 Ιουλίου, και στις 29 Σεπτεμβρίου άσχετα με το τι θα δώσω εγώ στον Ηρών. Δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει αυτό, η μήπως γίνει κάποιο μπέρδεμα. 

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Περίοδος κατανάλωσης αναγράφεται πάνω, όσο αναφορά για το δεύτερο θα μιλήσω με Ηρώ και θα σε πω. Update:μόλις μίλησα με δεδηε, μου είπαν για εκκαθάριση 2μηνο,να δώσω στις εξής ημερομηνίες:20 έως 26 Ιουλίου, και στις 29 Σεπτεμβρίου άσχετα με το τι θα δώσω εγώ στον Ηρών. Δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει αυτό, η μήπως γίνει κάποιο μπέρδεμα. 

Δεν θα γίνει κανένα μπέρδεμα.. Θα πάρει ο προμηθευτής σου τις ενδείξεις από τον Δεδδηε. .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αναζητώ βοήθεια να καταλάβω σε έναντι λογαριασμό του ΗΡΩΝ πως γίνεται η κατανομή των kWh στα 2 προγράμματα καθώς έγινε μετάβαση από Generous σε Simply στις 24/5. Γιατί υπάρχουν 3 κατηγορίες τιμών στις Χρεώσεις? 

Ανάλυση ΗΡΩΝ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν θα γίνει κανένα μπέρδεμα.. Θα πάρει ο προμηθευτής σου τις ενδείξεις από τον Δεδδηε. .. 

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν κάθε 31 του μήνα που εκδιδετε λογαριασμός, στις 31 Αυγούστου θα εκδοθεί εκκαθαριστικό διμήνου και στης 30 Σεπτεμβρίου άλλο ένα εκκαθαριστικό διμήνου σωστά; Επίσης τους ρώτησα, αν γίνεται μηνιαίο εκκαθαριστικό να βγαίνει και με είπαν μόνο διμηνο

42 λεπτά πριν, takoulou είπε

 

 

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, korakios είπε

το πολύ πολύ να δίνεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ ανα δίμηνο αν και μέλη λένε οτι η πλατφόρμα είναι συνέχεια ανοιχτή το τελευταίο διάστημα, δε γνωρίζω τι παίζει )

Είναι όντως ανοιχτή συνέχεια και υπάρχει αναφορά, ότι αν δώσεις νωρίτερα από το 2μηνο που δεν περνάνε, η μέτρηση στέλνεται στον πάροχο πιο μετά, στο 2μηνο (δηλαδή μπορεί και 1 μήνα μετά), και δημιουργείται μπάχαλο.

Νομίζω ότι υπ' αυτές τις συνθήκες η καταχώριση στον ΔΕΔΔΗΕ πλέον γίνεται ενασχόληση για τους πολύ μερακλήδες χομπίστες της ενέργειας και δεν αξίζει.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πλέον πιο διαλυμένη και ανύπαρκτη δημόσια υπηρεσία από τον ΔΕΔΔΗΕ. Δεν κάνει απολύτως τίποτα σωστά.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...