Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη ρε παιδια δεν εκατσε καποιος να δει τις τιμες των παροχων ωστε να δωσουν αντιστοιχες επιδοτησεις για να ειναι παντου ιδιες οι τελικες τιμες; Μονο ΔΕΗ νομιζαν πως υπαρχει, αντε βγαλε επιδοτηση να παμε για μπανιο η φαση ολη.. Μιλαμε για μεγαλη πατατα, θα ρεφαρουν τον επομενο μηνα λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα πανε ολοι τωρα ΗΡΩΝ και we και τον αλλο μηνα αυτοι θα τα ανεβασουν και θα παιζουμε περα δωθε 

Βεβαια η μεταβαση δε θα γινεται αμεσα και στο κενο διαστημα θα πληρωνεις αλλα 

Τραγικα πραγματα με τα οποια λιγοι μπορουν να  ασχοληθουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, booogieman said:

Δηλαδη ρε παιδια \ δεν εκατσε καποιος να δει τις τιμες των παροχων ωστε να δωσουν αντιστοιχες επιδοτησεις για να ειναι παντου ιδιες οι τελικες τιμες; Μονο ΔΕΗ νομιζαν πως υπαρχει, αντε βγαλε επιδοτηση να παμε για μπανιο η φαση ολη.. Μιλαμε για μεγαλη πατατα, θα ρεφαρουν τον επομενο μηνα λογικα.

Δεν κολλάει καθόλου το θα ρεφάρουν.. Γιατι αν εχεις 0 χρέωση ρεύματος γιατι να μην κανεις πχ meening για ενα μηνα καργα... και να εχεις 24/7 τα κλιματιστικά και οτι αλλο θεσ στο φουλ!! Με λιγα λογια σπαταλη ενέργειας.. αφου 0 μασ χρεωνουν. Τον επομενο μηνα εκτος οτι μπορεις να πας στον επομενο φθηνοτερο, αν ο παροχος σου απο 0 σε παει σε 0,25 πχ ε θα καψεις κλασικα οσο λιγοτερο μπορεις. Αρα η ζημια γινεται σε εμας στο περιβαλλον στην τσεπη μας αφου ο παροχος θα παρει 0,639!!! για οσς κιλοβατορες καψεις!!!!! αρα οσοι εχουν 0 αν πανε και καψουν 2000kwh ενω εκαιγαν 200 ο παροχος θα παρει 2000χ0,639.. δεν πιστευω οτι πρπει να το αφησουν ετσι!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μονο που τα λεφτα που θα παρει ο παροχος αν καψεις εσυ 2000 κιλοβατωρες, θα τα παρει απο το κρατος που τα παιρνει απο τους φορους μας.

Καποια στιμγη το ταμειο θα μεινει ρεστο και εκει να μας δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, διάβαζα το thread απο πέρσι, όπου μετά τη λαμογιά της NRG πήγα σε Protergia σταθερό, για 12 μήνες, με νυχτερινό, και 4μηνιαία κατανάλωση περί των 1200 Η + 400 Ν. Διάβασα προηγούμενες σελίδες, αλλά ειλικρίνα έχω χαθεί λίγο. Καταλαβαίνω πως πλέον αξίζει να επιλέγουμε κυμαινόμενο αντί σταθερό? Στη περίπτωση μου, θέλω να διαλέξω ένα πάροχο και να μην ξαναασχοληθώ για ένα έτος. Κάποιος φίλος με παρόμοιες χρεώσεις για να συμβουλέψει?

Ευχαριστώ και θα συνεχίσω το διάβασμα στα προηγούμενα Posts.

Επεξ/σία από wendor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

Ναι μονο που τα λεφτα που θα παρει ο παροχος αν καψεις εσυ 2000 κιλοβατωρες, θα τα παρει απο το κρατος που τα παιρνει απο τους φορους μας.

Καποια στιμγη το ταμειο θα μεινει ρεστο και εκει να μας δω.

Ναι αυτο ακριβως λεω!!! οτι θα τα παρει απο το κρατος αρα ζημειωνει εμας τους ιδίους. Συν το περιβαλλον που θα επιβαρυνθει επιπλεον σε σχεση με πριν.

12 λεπτά πριν, wendor είπε

Καλημέρα, διάβαζα το thread απο πέρσι, όπου μετά τη λαμογιά της NRG πήγα σε Protergia σταθερό, για 12 μήνες, με νυχτερινό, και 4μηνιαία κατανάλωση περί των 1200 Η + 400 Ν. Διάβασα προηγούμενες σελίδες, αλλά ειλικρίνα έχω χαθεί λίγο. Καταλαβαίνω πως πλέον αξίζει να επιλέγουμε κυμαινόμενο αντί σταθερό? Στη περίπτωση μου, θέλω να διαλέξω ένα πάροχο και να μην ξαναασχοληθώ για ένα έτος. Κάποιος φίλος με παρόμοιες χρεώσεις για να συμβουλέψει?

Ευχαριστώ και θα συνεχίσω το διάβασμα στα προηγούμενα Posts.

Για ενα ετος αν θες να μην ξανα ασχοληθείς τοτε μονο σταθερο. Στα κυμαινόμενα που συμφέρουν περισσότερο απο τα σταθερα θα πρπει να παρακολουθείς ανα μηνα και αν χρειαστει να αλλαξεις παροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

αρα οσοι εχουν 0 αν πανε και καψουν 2000kwh ενω εκαιγαν 200 ο παροχος θα παρει 2000χ0,639.. δεν πιστευω οτι πρπει να το αφησουν ετσι!!!! 

Στην θεωρία είναι όπως το λες, στην πράξη όχι όμως. Πόσο πιστεύεις είναι το νούμερο αυτών που θα επωφεληθούν τη μηδενική χρέωση για το Σεπτέμβριο; Αυτό το νούμερο πιστεύεις ότι είναι αρκετά μεγάλο για να επηρεάσει τη συνολική κατανάλωση ενέργειας; Σταγόνα στον ωκεανό. Αν βέβαια αυτό συνεχιστεί και τους επόμενους μήνες τότε θα αρχίσουν σιγά σιγά να πηγαίνουν όλο και περισσότεροι προς τα εκεί γιατί θα μαθευτεί, αλλά το βλέπω δύσκολο να κρατάει και 2ο μήνα, αν δεν το διορθώσουν και για αυτόν σήμερα-αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν ιδέα τι κάνουν με τις επιδοτήσεις ε? Λαχείο τώρα κάθε μήνα ποιος θα κερδίσει περισσότερα και φυσικά οι πάροχοι θα θυσαυρισουν περισσότερο από όλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ekrepali είπε

Καλά θυμάμαι λοιπόν. Για να μη χάσουν πελάτες πέρυσι το καλοκαίρι, δήθεν απορρόφησαν τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Και μετά τη χρέωναν στους λογαριασμούς με 2 μήνες καθυστέρηση... και φάνηκε ο κομπίνα στους τελικούς.

Την ίδια πουστιά θα κάνουν με το loyalty pass, δε θα δώσουν τίποτα για τον Αύγουστο. Παλιά τους τέχνη κόσκινο.

κλασικά όταν πλήρωνα σταθερό Elpedison x2 τιμή για 3-4 χρόνια ήταν καλά. Αλλά όταν ανέβηκαν οι τιμές μου έσπασαν το πρόγραμμα χωρίς να με ρωτήσουν Ποιος είναι ο λόγος του σταθερού τότε? 

Μόνο η ΔΕΗ τήρησε το συμβόλαιο της για το 24μηνο με 0,11 €

Επεξ/σία από BadIronTree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ναι αυτο ακριβως λεω!!! οτι θα τα παρει απο το κρατος αρα ζημειωνει εμας τους ιδίους. Συν το περιβαλλον που θα επιβαρυνθει επιπλεον σε σχεση με πριν.

Για ενα ετος αν θες να μην ξανα ασχοληθείς τοτε μονο σταθερο. Στα κυμαινόμενα που συμφέρουν περισσότερο απο τα σταθερα θα πρπει να παρακολουθείς ανα μηνα και αν χρειαστει να αλλαξεις παροχο.

Ναι σταθερό θέλω, δε θέλω να μπω στη διαδικασία να αλλάζω κάθε μήνα για 100-300€. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με τις χρεώσεις, βλέπω κάτι 0,5€ από 0,1-0,2 που έιμαι τώρα και στο excel έχω χαθεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, wendor είπε

Καταλαβαίνω πως πλέον αξίζει να επιλέγουμε κυμαινόμενο αντί σταθερό? Στη περίπτωση μου, θέλω να διαλέξω ένα πάροχο και να μην ξαναασχοληθώ για ένα έτος.

Σταθερό με 0.45 που είναι τώρα το φτηνότερο (WeEnergy Yellow) δε σε συμφέρει.

Θες δε θες θα πας κυμαινόμενο... η WeEnergy κι ο HΡΩΝ έδωσαν τις χαμηλότερες τιμές για Αύγουστο και Σεπτέμβριο.

ΗΡΩΝ θα ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα με τη μεταφορά, μελλοντικά θα έχει σίγουρα θέμα στην εξυπηρέτηση και τη τιμολόγηση. 1ο λογαριασμό θα λάβεις όταν ευθυγραμμιστούν τα άστρα και τη συνέπεια του τελικού θα τη πάρεις μόνο με αίτημα στο MyRAE.

WeEnergy θα καθυστερήσεις ως και 2 βδομάδες για τη μεταφορά γιατί πλάκωσε κόσμος και δε προλαβαίνουν. Αλλά μελλοντικά θα έχεις καλή εξυπηρέτηση και λογαριασμούς στην ώρα τους (πρέπει να δίνεις μηνιαίες ενδείξεις)

18 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

κλασικά όταν πλήρωνα σταθερό Elpedison x2 τιμή για 3-4 χρόνια ήταν καλά. Αλλά όταν ανέβηκαν οι τιμές μου έσπασαν το πρόγραμμα χωρίς να με ρωτήσουν Ποιος είναι ο λόγος του σταθερού τότε? 

Μόνο η ΔΕΗ τήρησε το συμβόλαιο της για το 24μηνο με 0,11 €

ΔΕΗ, Protergia, WEenergy τήρησαν τα σταθερά σε όλη τη διάρκεια. Οι υπόλοιποι έκαναν τροποποίηση μετά το αρχικό 6μηνο της σύμβασης (επιτρέπεται απ'τον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας)

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Mariannatzouma είπε

Τον νου μου τον έχω... Αλλά σε αυτό που είπες πριν δεν ισχύει δε μπορείς να ξέρεις ποιος πάροχος έχει χαμηλές τιμές συνέχεια γιατί πολύ απλά δεν έχει κανένας... Αυτός που είχε τον περασμένο μήνα την χαμηλότερη τώρα έχει την υψηλότερη και μάλλον έτσι θα συνεχίσει για να μοιραστούν και στους υπόλοιπους παρόχους.

@Korakios για τους όρους του ΦΑΕ σε τι αναφέρεσαι; γιατί αυτό που έβαλες δεν είναι σε ισχύ μεχρι τον Ιούλιο του 23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσαν  επιδότηση με βάση το τιμολόγιο της ΔΕΗ για να βγει 15 λεπτά το ρεύμα στο σπίτι αυξάνοντας πάρα πολύ την επιδότηση. Στα επαγγελματικά όμως γ22 εμείς πληρώνουμε 0,50 σχεδόν. 0,80-0,30=0,50. Που σημαίνει τα προιόντα στο σουπερμαρκετ θα αυξηθούν. Δεν ξέρω αν στο φεκ μετά το κρατήσουν την επιδότηση η αν σχετίζεται με εκλογες η τπτ άλλο.

Είχα σταθερό στην volton με 0,16 είχαν σπάσει τα τηλέφωνα να μου το κάνουν 0,15 1 σε κυμαινόμενο και μάλιστα είχε όρο το συμβόλαιο ότι ποτέ ότι και να γίνει δεν θα πληρώσω πάνω από 0,16 . Με λίγα λόγια ήθελαν να χάσουν 0,01 για να πάρουν την κρατική επιδότηση. Απορούσα, γιατί μου πρότειναν, κάτι με το οποίο ζημιώνονταν. Προφανώς σου λέει, πληρώσουν δεν πληρώσουν κάποιοι εμείς τα λεφτά μας θα τα πάρουμε από το κράτος. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΗΡΩΝ θα ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα με τη μεταφορά, μελλοντικά θα έχει σίγουρα θέμα στην εξυπηρέτηση και τη τιμολόγηση. 1ο λογαριασμό θα λάβεις όταν ευθυγραμμιστούν τα άστρα και τη συνέπεια του τελικού θα τη πάρεις μόνο με αίτημα στο MyRAE.

WeEnergy θα καθυστερήσεις ως και 2 βδομάδες για τη μεταφορά γιατί πλάκωσε κόσμος και δε προλαβαίνουν. Αλλά μελλοντικά θα έχεις καλή εξυπηρέτηση και λογαριασμούς στην ώρα τους (πρέπει να δίνεις μηνιαίες ενδείξεις)

η αλλαγη στον παλιο παροχο φαινεται οταν ολοκληρωθει η μεταφορα?

πχ αν το συμβολαιο μου ληγει 21/9 πως θα ξερω ποτε πρεπει να κανω αιτηση για να μην πληρωσω το πεναλτι και για να μη χρεωνομαι πολυ καιρο με το βασικο τιμολογιο 

Οι αλλαγες απο παροχο σε παροχο δεν θα ειναι θεμα μιας μερας και ετσι οπως το κανανε θα τρελαθει ο κοσμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...