Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Εχω συμβολαιο  μεχρι 4/10 στο παλιο ΔΕΗ my homeOnline με 0.096 ημερας και 0,075 νύχτας.  Με πήραν απο Ζενιθ για προσφορά και τους το ξεκοψα εξ αρχής λεγοντας 1ον εχω συμβολαιο  και 2ον εχετε καλύτερη τιμή απο το  τωρινό μου συμβολαιο με ΔΕΗ; Μου ειπε φυσικά 0,08400 ημερας και  0,06400 νύχτας με τις κρατικές επιδοτήσεις.  Προς το παρον τους ειπα δεν ενδιαφερομαι αφου εχω κλειστό συμβολαιο. Βλέπω στο excel του korakios πως προφανώς η   κυρία που μιλησα στο τηλεφωνο εννοούσε  το Power Home Day & Night. Υπαρχει καποια παγιδα  απο πίσω που δεν βλεπω  και εχει το συγκεκριμένο προγραμμα τοσο χαμηλή τιμή σε σχέση με τα υπολοιπα προγραμματα της που ειναι αρκετά ακριβότερα;  Εννοειται θα μεινω μεχρι Οκτωμβριο σε ΔΕΗ απλά σιγά σιγά ξεκινάω να το ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tsigpan said:

Καλησπέρα.

Εχω συμβολαιο  μεχρι 4/10 στο παλιο ΔΕΗ my homeOnline με 0.096 ημερας και 0,075 νύχτας.  Με πήραν απο Ζενιθ για προσφορά και τους το ξεκοψα εξ αρχής λεγοντας 1ον εχω συμβολαιο  και 2ον εχετε καλύτερη τιμή απο το  τωρινό μου συμβολαιο με ΔΕΗ; Μου ειπε φυσικά 0,08400 ημερας και  0,06400 νύχτας με τις κρατικές επιδοτήσεις.  Προς το παρον τους ειπα δεν ενδιαφερομαι αφου εχω κλειστό συμβολαιο. Βλέπω στο excel του korakios πως προφανώς η   κυρία που μιλησα στο τηλεφωνο εννοούσε  το Power Home Day & Night. Υπαρχει καποια παγιδα  απο πίσω που δεν βλεπω  και εχει το συγκεκριμένο προγραμμα τοσο χαμηλή τιμή σε σχέση με τα υπολοιπα προγραμματα της που ειναι αρκετά ακριβότερα;  Εννοειται θα μεινω μεχρι Οκτωμβριο σε ΔΕΗ απλά σιγά σιγά ξεκινάω να το ψαχνω.

Aν έχεις ΚΟΤ συμφέρει το κυμαινόμενο της Ζενίθ, γιατί υπάρχει έξτρα επιδότηση στους ευάλωτους. Εδώ και καιρό δηλαδή βγαίνουν σχεδόν τζάμπα τα κυμαινόμενα με ΚΟΤ. Κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι... έλεγα ότι δε πρόκειται να συνεχιστούν οι επιδοτήσεις τόσο καιρό, ήταν μεγάλο το ρίσκο να φύγω απ'το σταθερό... και ξέμεινα στο Online.

Ίσως σπάσω το συμβόλαιο 20 Αυγουστου, αν ανακοινωθούν καλές τιμές για τον Σεπτέμβριο. Γιατί είναι κι αυτο το ζήτημα με τους εναλλακτικούς (Zenith, elpedison κλπ_... βγάζουν φτηνα προγράμματα και τους επόμενους μήνες ανεβάζουν τιμές

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, korakios είπε

βάσει πιθανοτήτων NRG , αλλά δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας

 

Μιλησα σημερα. Εμαθα και τελικά οτι εχει γινει συμβαση με ΔΕΔΔΗΕ (νεα πολυκατοικία) υπαρχει κουτι αλλά ειναι κενό μέσα. Δεν υπάρχει δηλαδή μετρητης.

Οποτε μου ειπαν απο nrg οτι αν στειλω τα δικαιολογητικά πρωι πρωι αυριο,το μεσημερι καθε μερας στέλνουν μαζικα αιτησεισ σε ΔΕΔΔΗΕ. Σε ερώτηση μου ποσο καιρό μπορεί να κανει ο δεδδηε ,μου ειπε οτι ισως κάνει 5-7 εργάσιμες (πολύ αργά το βλέπω) και σε παιρνει τηλέφωνο για ραντεβου ισως? για να βάλει τον μετρητή στο κουτί. Οταν τον βάλει εχεις μετα άμεσα ρεύμα.

 

1) Αρα δεν ειναι οκευ και καλός χρόνος αν ισχυει οτι την ιδια μέρα φευγει το αιτημα σε ΔΕΔΔΗΕ?

2)Υπαρχει ελπιδα ο ΔΕΔΔΗΕ να κανει λιγότερο χρόνο? Μιλάμε για Αθηνα Νεο Κόσμο

3) Εχει ουσια αν μαθω απο nrg τον αριθμο αιτηματος ,να παιρνω τον ΔΕΔΔΗΕ να τους πριζω ευγενικά ? Οτι βοηθηστε δεν εχω ρευμα,δεν ειναι μια απλή μεταφορά εταιρίας?  Υπάρχει ελπιδα να συγκινηθούν? Απο την πείρα σας.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xraxra είπε

Μιλησα σημερα. Εμαθα και τελικά οτι εχει γινει συμβαση με ΔΕΔΔΗΕ (νεα πολυκατοικία) υπαρχει κουτι αλλά ειναι κενό μέσα. Δεν υπάρχει δηλαδή μετρητης.

Οποτε μου ειπαν απο nrg οτι αν στειλω τα δικαιολογητικά πρωι πρωι αυριο,το μεσημερι καθε μερας στέλνουν μαζικα αιτησεισ σε ΔΕΔΔΗΕ. Σε ερώτηση μου ποσο καιρό μπορεί να κανει ο δεδδηε ,μου ειπε οτι ισως κάνει 5-7 εργάσιμες (πολύ αργά το βλέπω) και σε παιρνει τηλέφωνο για ραντεβου ισως? για να βάλει τον μετρητή στο κουτί. Οταν τον βάλει εχεις μετα άμεσα ρεύμα.

 

1) Αρα δεν ειναι οκευ και καλός χρόνος αν ισχυει οτι την ιδια μέρα φευγει το αιτημα σε ΔΕΔΔΗΕ?

2)Υπαρχει ελπιδα ο ΔΕΔΔΗΕ να κανει λιγότερο χρόνο? Μιλάμε για Αθηνα Νεο Κόσμο

3) Εχει ουσια αν μαθω απο nrg τον αριθμο αιτηματος ,να παιρνω τον ΔΕΔΔΗΕ να τους πριζω ευγενικά ? Οτι βοηθηστε δεν εχω ρευμα,δεν ειναι μια απλή μεταφορά εταιρίας?  Υπάρχει ελπιδα να συγκινηθούν? Απο την πείρα σας.

 

Ευχαριστω

είμασρε oftopic ,

https://deddie.gr/el/eggyimenes-ypirisies-katanaloton/

4 εργάσιμες , χωρίς όμως να σημαίνει οτι θα το τηρήσουν , βέβαια μετά πληρώνει αποζημίωση

σίγουρα θα θέλει ραντεβού για την εγκατάσταση του μετρητή

Απο τη στιγμή που λες για πολυκατοικία είσαι στα επαγγελματικά Γ21

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,

Δεν ξερω αν εχει απαντηθει αλλα λιγο που εψαξα δεν το βρηκα κατι.

Απο 27/5 μεταφερθηκα απο το SOLAR GENEROUS HOME στο SIMPLY GENEROUS HOME. Πριν μερικες μερες εκδοθηκε ο λογαριασμος και εχει μπει στις συμπληρωματικες χρεωσεις: 

" Αγορά Έναντι κατανάλωσης EN.A 82,00  ευρω. "

Οποτε στα δινουν λιγα λιγα αλλα πρεπει  να τα επιστρεψεις μαζεμενα...

Δεν ειναι και το καλυτερο οταν ο λογαριασμος μου αυτο το μηνα αντι για 77 ευρω ειναι 159...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ppetros είπε

Γεια χαρα,

Δεν ξερω αν εχει απαντηθει αλλα λιγο που εψαξα δεν το βρηκα κατι.

Απο 27/5 μεταφερθηκα απο το SOLAR GENEROUS HOME στο SIMPLY GENEROUS HOME. Πριν μερικες μερες εκδοθηκε ο λογαριασμος και εχει μπει στις συμπληρωματικες χρεωσεις: 

" Αγορά Έναντι κατανάλωσης EN.A 82,00  ευρω. "

Οποτε στα δινουν λιγα λιγα αλλα πρεπει  να τα επιστρεψεις μαζεμενα...

Δεν ειναι και το καλυτερο οταν ο λογαριασμος μου αυτο το μηνα αντι για 77 ευρω ειναι 159...

εκανες αλλαγη προγραμματος στην ιδια την εταιρεια και παλι σε χρεωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ppetros είπε

Γεια χαρα,

Δεν ξερω αν εχει απαντηθει αλλα λιγο που εψαξα δεν το βρηκα κατι.

Απο 27/5 μεταφερθηκα απο το SOLAR GENEROUS HOME στο SIMPLY GENEROUS HOME. Πριν μερικες μερες εκδοθηκε ο λογαριασμος και εχει μπει στις συμπληρωματικες χρεωσεις: 

" Αγορά Έναντι κατανάλωσης EN.A 82,00  ευρω. "

Οποτε στα δινουν λιγα λιγα αλλα πρεπει  να τα επιστρεψεις μαζεμενα...

Δεν ειναι και το καλυτερο οταν ο λογαριασμος μου αυτο το μηνα αντι για 77 ευρω ειναι 159...

έχει αναφερθεί οτι παίρνουν πίσω τις εκπτώσεις του ΕΝΑ

απο όσο θυμάμαι ήταν 90€ μπόνους που έπαιρνες σταδιακά (εκτός απο τη χαμηλή κιλοβατώρα)

δεν ξέρω τι αφορούν τα 82€ ,edit , αν δλδ αφορούν το bonus ή αν όντως χάνεις και τις εκπτώσεις στην κιλοβατώρα (όπως και γράφουν οι ειδικοί όροι)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, korakios είπε

 

Απο τη στιγμή που λες για πολυκατοικία είσαι στα επαγγελματικά Γ21

Ισως το διατυπωσα λάθος. Η πολυκατοικια ειναι νέα. Εμεις ενοικιάσαμε ενα διαμέρισμα.  Καθε διαμερισμα (οικία)θα έχει το δικο του ρολοι. Γιατι Γ21? οικιακή παροχή δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ισως το διατυπωσα λάθος. Η πολυκατοικια ειναι νέα. Εμεις ενοικιάσαμε ενα διαμέρισμα.  Καθε διαμερισμα (οικία)θα έχει το δικο του ρολοι. Γιατι Γ21? οικιακή παροχή δεν είναι?

Για διαμέρισμα ναι , οικιακή . Νόμιζα έλεγες για κοινόχρηστο ρεύμα (φώτα, ανσανσέρ κτλ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, korakios said:

έχει αναφερθεί οτι παίρνουν πίσω τις εκπτώσεις του ΕΝΑ

απο όσο θυμάμαι ήταν 90€ μπόνους που έπαιρνες σταδιακά (εκτός απο τη χαμηλή κιλοβατώρα)

δεν ξέρω τι αφορούν τα 82€ ,edit , αν δλδ αφορούν το bonus ή αν όντως χάνεις και τις εκπτώσεις στην κιλοβατώρα (όπως και γράφουν οι ειδικοί όροι)

Ναι λογικο ειναι αφου απ οσο θυμαμαι ηταν υπχρεωτικη η παραμονη στο solar για 12 μηνες. Κι εγω τα 90 ευρω θυμαμαι.

Απο την μεταβαση μου στο SOLAR GENEROUS HOME εκδοθηκαν 2 λογαριασμοι.

Στον 1ο λογαριασμο ειχε εκπτωση "ΕΝ.Α solar" 35,00 ευρω, στο 2ο λογαριασμο εκπτωση "ΕΝ.Α solar" 24,00 ευρω και στον 3ο και τελευταιο που βγηκε πριν λιγες μερες και που ειμαι ηδη στο SIMPLY GENEROUS HOME εχει μια ακομα "ΕΝ.Α solar" εκπτωση 23,00 ευρω.

Αρα συνολο 82 ευρω τα οποια και σωστα μου χρεωσαν.

Τα τελευταια 23 ευρω οκ δεν μετρανε μια και απο τη μια στις χρεωσεις προμηθειας ρευματος μου τα αφαιρει αλλα παρακατω τα συμπεριλαμβανει στις προσθετες οποτε μια η αλλη.

Οποτε λογικα ο λογαριασμος μου θα επρεπε να ειναι 159,89 - 35,00- 24,00= 100,89 ευρω.

 

Απλα αυτοι τα εδωσαν με δοσεις ενω θα τα παρουν μαζεμενα αλλα ΟΚ. Δεν χαλασε  ο κοσμος. 

Απλα ειπα να το αναφερω μια και αλλοι θα εχουν ακολουθησει παρομοια πορεια στον ΗΡΩΝ (GENEROUS HOME BONUS --> SOLAR GENEROUS HOME --> SIMPLY GENEROUS HOME)

Spoiler

 

Επεξ/σία από ppetros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppetros είπε

Ναι λογικο ειναι αφου απ οσο θυμαμαι ηταν υπχρεωτικη η παραμονη στο solar για 12 μηνες. Κι εγω τα 90 ευρω θυμαμαι.

Απο την μεταβαση μου στο SOLAR GENEROUS HOME εκδοθηκαν 2 λογαριασμοι.

Στον 1ο λογαριασμο ειχε εκπτωση "ΕΝ.Α solar" 35,00 ευρω, στο 2ο λογαριασμο εκπτωση "ΕΝ.Α solar" 24,00 ευρω και στον 3ο και τελευταιο που βγηκε πριν λιγες μερες και που ειμαι ηδη στο SIMPLY GENEROUS HOME εχει μια ακομα "ΕΝ.Α solar" εκπτωση 23,00 ευρω.

Αρα συνολο 82 ευρω τα οποια και σωστα μου χρεωσαν.

Τα τελευταια 23 ευρω οκ δεν μετρανε μια και απο τη μια στις χρεωσεις προμηθειας ρευματος μου τα αφαιρει αλλα παρακατω τα συμπεριλαμβανει στις προσθετες οποτε μια η αλλη.

Οποτε λογικα ο λογαριασμος μου θα επρεπε να ειναι 159,89 - 35,00- 24,00= 100,89 ευρω.

 

Απλα αυτοι τα εδωσαν με δοσεις ενω θα τα παρουν μαζεμενα αλλα ΟΚ. Δεν χαλασε  ο κοσμος. 

Απλα ειπα να το αναφερω μια και αλλοι θα εχουν ακολουθησει παρομοια πορεια στον ΗΡΩΝ (GENEROUS HOME BONUS --> SOLAR GENEROUS HOME --> SIMPLY GENEROUS HOME)

  Απόκρυψη περιεχομένων

70265915_.jpg.6e181eadbfea012698f29195d128f52f.jpg

απο τη στιγμή που είχες χαμηλότερη χρέωση κιλοβατώρας και δεν έχασες κάτι με το Generous Solar, τοτε όλα καλά :)

στον επόμενο είναι να πάρεις το 15% συνέπειας απο τα 42€

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιότιμε κε

Σε συνέχεια της κάτωθι επικοινωνίας  σας σχετικά με την υπ΄αριθμ. 2******** παροχή, σας ενημερώνουμε ότι η παροχή σας εκπροσωπήθηκε από την εταιρεία μας από τις  16/08/2022 έως τις 18/12/2022 υπό το Εμπορικό  πρόγραμμα «GENEROUS BUSINESS S» στο οποίο ίσχυαν μεταξύ  άλλων και οι ακόλουθοι όροι:

•    Κυμαινόμενη χρέωση κατανάλωση ενέργειας, όπως αυτή ορίζεται μηνιαίως κα αναρτάται στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας μας www.heron.gr 
•    Πάγιο εμπορικού προγράμματος μηδενικό.
•    Έκπτωση συνέπειας  20% επί των ανταγωνιστικών χρεώσεων,η οποία αποδίδεται στον επόμενο του εμπροθέσμως εξοφλημένου λογαριασμού.
•    Η έκπτωση συνέπειας αφορά στην εξόφληση όλων των λογαριασμών,έναντι και εκκαθαριστικών.
•    Διάρκεια εμπορικού προγράμματος αορίστου χρόνου.

Η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας μας προβλέπει την έκδοση Έναντι και Εκκαθαριστικών Λογαριασμών.Οι Εκκαθαριστικοί Λογαριασμοί εκδίδονται βάσει των πιστοποιημένων ενδείξεων που γνωστοποιεί ο Διαχειριστής του Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας Α.Ε.(ΔΕΔΔΗΕ),ως ο μόνος αρμόδιος να μεταβαίνει στις παροχές και να λαμβάνει τα μετρητικά δεδομένα και εν συνεχεία τα προωθεί στον Προμηθευτή.

Για την προαναφερόμενη παροχή η εταιρεία μας έλαβε ενημέρωση με Τελικές ενδείξεις και συγκεκριμένα στις  18/12/2022 με Ένδειξη στον Κωδικό (11)  47936 και συνεπεία αυτού εκδόθηκε ο με Α/Α 001007808854 Τελικός Εκκαθαριστικός Λογαριασμός  στον οποίο καταγράφεται κατανάλωση ενέργειας 172kWh  για την περίοδο κατανάλωσης από 07/09/2022 - 18/12/2022(103 ημέρες).

Να επισημάνουμε ότι σε κάθε Εκκαθαριστικό λογαριασμό εκκαθαρίζονται/αφαιρούνται τα ποσά των έναντι λογαριασμών που περιλαμβάνονται χρονικά στην περίοδο κατανάλωσης του Εκκαθαριστικού/Τελικού Εκκαθαριστικού λογαριασμού και συγκεκριμένα  εκκαθαρίζονται/αφαιρούνται τα πεδία «Χρέωση Προμήθειας Ρεύματος  Α’» , «Ρυθμιζόμενες χρεώσεις Β’», «Συμπληρωματικές Χρεώσεις  Γ’». 
Μεταξύ των ποσών που εκκαθαρίζονται/αφαιρούνται ,περιλαμβάνεται η έκπτωση συνέπειας που έχει αποδοθεί ήδη στους έναντι λογαριασμούς της ίδιας περιόδου κατανάλωσης με τον Τελικό Εκκαθαριστικό Λογαριασμό.
Οι Έναντι λογαριασμοί,δε,  περιλαμβάνουν εκτιμώμενη κατανάλωση υπολογιζόμενη είτε Σύμφωνα με Πίνακα εκτίμησης κατανάλωσης ,είτε Σύμφωνα με προηγούμενη Αντιπροσωπευτική περίοδο.

Για την εν θέματι παροχή εκδόθηκε στις  31/10/2022 ο με Α/Α  001006529236 Έναντι λογαριασμός περιόδου κατανάλωσης από 07/09/2022 - 26/09/2022 με εκτιμώμενη  κατανάλωση 264kWh, στις 30/11/2022 εκδόθηκε  ο με Α/Α  001006825352  Έναντι λογαριασμός περιόδου κατανάλωσης από 27/09/2022 - 25/10/2022 με εκτιμώμενη  κατανάλωση  383kWh και στις 31/12/2022 εκδόθηκε   ο με Α/Α  001007153203  Έναντι λογαριασμός περιόδου κατανάλωσης από 26/10/2022 - 15/11/2022 με εκτιμώμενη  κατανάλωση  277kWh.

Παράλληλα  έχετε λάβει έκπτωση συνέπειας και συγκεκριμένα στον με Α/Α 001007153203 Έναντι λογαριασμό το ποσό  των 54,12€.

Στον  με Α/Α 001007808854 Τελικό Εκκαθαριστικό Λογαριασμό  στον οποίο καταγράφεται η πραγματική κατανάλωση ενέργειας 172kWh  για την περίοδο κατανάλωσης από 07/09/2022 - 18/12/2022 η προς απόδοση έκπτωση συνέπειας για την πραγματική σας κατανάλωση είναι  Χρέωση Προμήθειας  30,40+36,30+23,50+11,40 = 101,60€ * 20% = 20,32€ το συνολικό προς απόδοση ποσό έκπτωσης, ενώ σας έχει ήδη αποδοθεί το ποσό των 54,12€ και συνεπώς δεν απομένει ποσό προς απόδοση επί του Τελικού  Εκκαθαριστικού Λογαριασμού σας.

Κλείνοντας θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επικοινωνία και δηλώνουμε  ότι παραμένουμε στη διάθεσή σας για όποια πρόσθετη πληροφορία ή διευκρίνηση χρειαστείτε σε επικοινωνία σας στο 18 228 & 213 033 3000 ή εναλλακτικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]
 

 

ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ?

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marios1515 είπε

ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ?

σκοπός ήταν να σε μπερδέψουν με τον τελευταίο έναντι και να νομίζεις οτι σου έδωσαν και παραπάνω , μέσω ΡΑΕ ήταν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...