Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Επειδή δεν θέλω να μπλέκω με την προτέργια και τις ασαφείς τους χρεώσεις , είμαι ανάμεσα σε Elin Home Bonus - και Solar S1 με μηδενικό πάγιο. 
Ελπίζω στο Home Bonus - να μην κρύβεται κάποια παγίδα , διότι θέλω το μηδενικό πάγιο (-1€/μήνα στην περίπτωση αυτή) , χωρίς ρήτρα αποχώρησης και ας έχει λίγο υψηλότερη τιμή kwh αν και με την συνέπεια , γράφει 0.125€/kwh , χαμηλότερη από την Solar.

το αρνητικο παγιο τι σημαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, tomtsir είπε

Επειδή δεν θέλω να μπλέκω με την προτέργια και τις ασαφείς τους χρεώσεις , είμαι ανάμεσα σε Elin Home Bonus - και Solar S1 με μηδενικό πάγιο. 
Ελπίζω στο Home Bonus - να μην κρύβεται κάποια παγίδα , διότι θέλω το μηδενικό πάγιο (-1€/μήνα στην περίπτωση αυτή) , χωρίς ρήτρα αποχώρησης και ας έχει λίγο υψηλότερη τιμή kwh αν και με την συνέπεια , γράφει 0.125€/kwh , χαμηλότερη από την Solar.

ρήτρα αποχώρησης έχει καταργηθεί προ πολλού (πριν το μηχανισμό)

για τυχών παγίδες δεν είδα κάτι αλλά εννοείται κοιτάς τους όρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, reyma3 είπε

το αρνητικο παγιο τι σημαινει;

Έχει 2 προγράμματα η Elin , ένα Home Bonus - (με -1 ευρώ πάγιο και 0.125€/kwh για Ιουλ.2023) και το Home Bonus + ( με 5 ευρώ πάγιο και 0.0975€/kwh). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όντας τελείως άβγαλτος με το τι συμβαίνει  με τους παρόχους, και έχοντας χαθεί στις ορολογίες και βλέποντας διάφορα περίεργα οταν πάω να συγκρίνω τα διάφορα πακέτα με κύριο γνωμονα την €/kwh , μπαίνω σε καινούριο σπίτι και πρέπει να επιλέξω με ποιον πάροχο να αρχίσω, για μια μέση κατανάλωση,  έχετε κάτι να προτείνετε ή κάποια συμβουλή για το που να δίνω προσοχή οταν εξετάζω τις διαφορετικές προσφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsoki είπε

Καλησπέρα, όντας τελείως άβγαλτος με το τι συμβαίνει  με τους παρόχους, και έχοντας χαθεί στις ορολογίες και βλέποντας διάφορα περίεργα οταν πάω να συγκρίνω τα διάφορα πακέτα με κύριο γνωμονα την €/kwh , μπαίνω σε καινούριο σπίτι και πρέπει να επιλέξω με ποιον πάροχο να αρχίσω, για μια μέση κατανάλωση,  έχετε κάτι να προτείνετε ή κάποια συμβουλή για το που να δίνω προσοχή οταν εξετάζω τις διαφορετικές προσφορές?

για τιμές κοίτα το φύλλο "Ιστορικό Τιμών" του excel στην 1η σελίδα του νήματος

στο 2ο φύλλο με τα κυμαινόμενα υπολογίζεται αναλογικά ανα έτος με τρέχουσες τιμές μηνός , εκεί δώσε βάση στη στήλη σχόλια για τυχών παγίδες

Γενικά υπάρχει τάση να βγαίνουν νέα φθηνά προγράμματα και τα παλιά να μένουν ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

για nrg δες το simple

 

 

Αρα να υποθέσω οτι η απαντηση επι του ερωτηματος μου,ειναι να μην πάω σε πακέτο,αλλά χωριστά να δω το ρεύμα και χωριστά το φυσικο αέριο.

Σωστά ? 

 

Το ερωτημα ηταν = ( Θυμάμαι παλιά ο Korakios αλλά και αλλα παιδια ειχαν αναφερθει στο θέμα της λύσης του πακέτου.  Εψαξα αλλά δεν το βρηκα. Νομιζω οτι ειχαν πει οτι δεν συμφερει το πακέτο μαζί? Η κάνω λάθος? Αυτο δεν θυμάμαι. Αν δεν συμφέρει τοτε θα κανουμε τωρα μονο το ρευμα και το φυσικο αεριο μετα απο κανένα μήνα που θα μπούμε ουσιαστικά στο σπιτι. Αν πάλι συμφερει το πακετο θα κατσουμε να ψαξουμε μεταξυ των εταιριών.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφόρα για το GreenPass (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/greenpass/) που υποθετικά δινέται για ενα χρονο δωρέαν με το ΔΕΗ Myhome 4-All   , υπαρχει καποια παγιδα που πρεπει να εχω στο νου μου ?  Να το βγαλω τελειώς εκτός απο την προσφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsoki είπε

Οσον αφόρα για το GreenPass (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/greenpass/) που υποθετικά δινέται για ενα χρονο δωρέαν με το ΔΕΗ Myhome 4-All   , υπαρχει καποια παγιδα που πρεπει να εχω στο νου μου ?  Να το βγαλω τελειώς εκτός απο την προσφορά?

για ΔΕΗ στο άλλο νήμα

17 λεπτά πριν, xraxra είπε

Αρα να υποθέσω οτι η απαντηση επι του ερωτηματος μου,ειναι να μην πάω σε πακέτο,αλλά χωριστά να δω το ρεύμα και χωριστά το φυσικο αέριο.

Σωστά ? 

ναι

για αέριο σου απάντησα στο άλλο νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59865584

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω για το παρακάτω? η παροχή που αναφέρει η Ελιν είναι για κοινόχρηστο χωρο πολυκατοικίας, και είμαι ο διαχειριστής..

μου είχε έρθει 1 μειλ πριν 2-3 μήνες το οποίο αγνόησα γιατί θεώρησα ότι αφορά επαγγελματικά συμβόλαια μόνο.

αφορά και για τα επαγγελματικά μεν που είναι για κοινοχρηστα δε? Γιατί γνωρίζουν ότι είναι για κοινόχρηστα. Θα τους καλέσω αύριο (τώρα είναι εκτός ωραρίου) όμως θα ήθελα να γνωρίζω τι τρέχει.

```

Αξιότιμη κυρία/ Αξιότιμε κύριε,

Σας έχουμε επανηλλειμένως ενημερώσει για την υποχρέωση σας (σύμφωνα με την ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/55413/1079) στην συμπλήρωση και υποβολή της επισυναπτόμενης Υπεύθυνης Δήλωσης προς την Εταιρεία μας. Η Υπεύθυνη Δήλωση, η οποία είναι απαραίτητο να συμπληρώσετε, προκειμένου να λάβετε την πρόσθετη επιδότηση ή οποία αποφασίστηκε με στόχο την περαιτέρω ενίσχυση της επιχείρησής σας από την Πολιτεία και εγκρίθηκε πρόσφατα για τη χώρα μας σύμφωνα με την Ανακοίνωση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σε σχέση με «το προσωρινό πλαίσιο κρίσης για τη λήψη μέτρων κρατικής ενίσχυσης με σκοπό τη στήριξη της οικονομίας μετά την επίθεση της Ρωσίας κατά της Ουκρανίας», όπως τροποποιούμενο ισχύει, (C/2022/426/1) σας επισυνάπτεται εκ νέου.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Η ΕΚΚΡΕΜΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ, Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΘΕΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΕΝΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ AΠΟΔΟΘΕΙ.

Η συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση θα αποσταλεί στην εταιρεία μας ηλεκτρονικά στο email electricon@elin.gr το συντομότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

γνωρίζει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω για το παρακάτω?

καλύτερα εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/?do=getNewComment

μάλλον αυτοματοποιημένο ήταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

για ΔΕΗ στο άλλο νήμα

ναι

για αέριο σου απάντησα στο άλλο νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59865584

Οκευ. Ευχαριστώ. 

Σκέφτομαι τώρα επειδή απο Οκτώβριο 2023 μπορει να αλλάξουν όλα(μεθοδος υπολογισμού κλπ) και επειδή μεχρι τοτε ειναι πρακτικά 2 μηνες μόνο,και η οποια κατανάλωση δεν θα ειναι μεγάλη,μηπως η αποφαση μεταξύ ρευματος ΔΕΗ και ρεύματος NRG SIMPLE δεν ειναι η τιμή (που βαση του excel ειναι το NRG SIMPLE) αλλά σε ποιον απο τους 2 θα τελειώσω πιο γρήγορα ,ωστε να εχω ρευμα .

Σε ποιον δηλαδή εχω λιγοτερες πιθανότητες να αργησουν ή να κολλήσουν.

Στην nrg μου ειπαν περιπου 5 εργασιμες. Στην ΔΕΗ (λόγω καύσωνα κλπ δεν θα πάει σε κατάστημα)  αν το κάνουμε θα γινει ειτε τηλεφωνικά ειτε με e-contract.Δεν ρωτησα για χρονο . 

Αρα μεταξυ των 2 αυτων εταιριών ,βασει πιθανοτητων , που θα ειναι πιθανότερο να εχω ρευμα πιο γρήγορα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xraxra είπε

Αρα μεταξυ των 2 αυτων εταιριών ,βασει πιθανοτητων , που θα ειναι πιθανότερο να εχω ρευμα πιο γρήγορα? 

βάσει πιθανοτήτων NRG , αλλά δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 μέρες από αφού γύρισε και το ρολόι από elpedison σε ηρων , με πήραν αν μου πουν ότι τη δευτέρα έρχεται το courier με την δωροεπιταγή του σκλαβενίτη, δεν τους είπα ότι ήδη έχω φύγει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2023 στις 8:25 ΜΜ, NV_me είπε

Λυπάμαι για το ύφος σας αγαπητέ/αγαπητή, γιατί είναι ειρωνικό στα όρια του προσβλητικού. Αν είχατε διαβάσει λίγο καλύτερα την ανάρτησή μου και δε βιαζόσασταν απλά να το παίξετε ξερόλας και τιμητής των παρόχων, θα προσέχατε πως η εν λόγω οφειλή δεν προέκυψε από εμένα αλλά από τον προηγούμενο χρήστη που όπως ανέφερα ήταν συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού. Η δε οφειλή προέκυψε γιατί απλά δεν υπήρχαν (και συνεχίζουν να μην υπάρχουν) τα απαιτούμενα χρήματα από τον οφειλέτη. Εξού και οι ερωτήσεις μου, μιας που τώρα πλέον ο ίδιος αριθμός παροχής είναι σε άλλο ΑΦΜ. Εν πάση περιπτώσει, ευχαριστώ για τον χρόνο που σπαταλήσατε, αλλά άλλη φορά -ειδικά στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε- μη βιαστείτε να "φωτογραφήσετε" καποιον ως μπαταχτσή, επειδή απλά προσπαθεί να τα βγάλει πέρα για την οικογένειά του...

Εάν σας προσέβαλλε το ύφος μου σας ζητάω συγνώμη. Εσείς όμως δημοσίως ρωτήσατε εάν υπάρχει δυνατότητα να "πυροβοληθεί" η οφειλή. Φυσικά και πρόσεξα πως η οφειλή αφορά συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού και προφανώς αλλάξατε τον χρήστη της παροχής για να αποφύγετε την αποκοπή της (κάτι τέτοιο δεν θα ίσχυε προφανώς εάν ο χρήστης της παροχής ήταν κάποιος άγνωστος που διέμενε παλιότερα στο οίκημα μιας και καμία ευθύνη δεν θα φέρατε για τις οφειλές του). Ξερόλας δεν το παίζω, μπορώ όμως να μοιράστώ την εμπειρία μου για αυτά που ξέρω (όπως εσείς ζητήσατε στην εισαγωγή του αρχικού σας μυνήματος) και να σας κατευθύνω προς την σωστή επιλογή. Αυτή λοιπόν δεν είναι το πιστόλιασμα της οφειλής (κάτι που θα έκανε τον συγγενή σας μπαταχτσή και εσάς που ρωτάτε συνεργό του) αλλά ο διακανονισμός της και η σταδιακή αποπληρωμή της. Άλλωστε εάν κάθε χρήστης παροχής άφηνε αντίστοιχη οφειλή (400€) προς οποιοδήποτε πάροχο (που αυθαίρετα εσείς θεωρείτε πως τιμώ) τότε θα δημιουργείτω χρέος στην αγορά ίσο με 7.000.000 (αριθμός ρολογιών) Χ 400€ = 2.800.000.000€ τα οποία με μαθηματική βεβαιότητα θα οδηγούσαν στην κατάρρευση της αγοράς (κλείσιμο εταιρειών και οικογένειες εργαζομένων στον δρόμο) και στην συνεπακόλουθη κρατική της ρύθμιση (με τελικές τιμές για τον καταναλωτή σε υπερδιπλάσια επίπεδα). Σε κάθε περίπτωση και μιας και το μέγεθος των επισφαλειών δημιουργεί επιπλέον κόστη νομικής είσπραξης των οφειλομένων, το τελικό σύνολο αυτών ενσωματώνεται στα τιμολόγια των συνεπών πελατών (οι οποίοι έχουν οικογένειες να θρέψουν επίσης) και οι οποίοι επιβαρύνονται δυσανάλογα για κάτι που δεν θα έπρεπε να τους αναλογεί. Κλείνοντας, και για να μην σας κουράσω άλλο, καλό θα ήταν εάν δυσκολεύεστε να πληρώσετε εφάπαξ την οφειλή (εσείς η ο συγγενής σας) να κάνετε μία ρύθμιση αυτής και να αποπληρώσετε. Σε κάθε περίπτωση, εάν έβγαλα την εσφαλμένη εντύπωση πως - βάσει των λεγομένων σας - θέλετε να σας επιβεβαιώσει κάποιος από το φόρουμ πως οι οφειλές πυροβολούνται χωρίς συνέπειες, σας ζητάω συγνώμη. Για να είμαι ειλικρινής όμως, διαβάζοντας πάλι την αρχική σας τοποθέτηση εξακολουθώ να καταλαβαίνω το ίδιο...

Την κάνω πάστε παρακάτω 

image.png.6e1aa09c3ab50fbe3d89e66dfe4efcc6.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...