Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, NV_me είπε

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1. Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;

2. Υπάρχει δυνατότητα να καθυστερήσει ή να "πυροβοληθεί" η οφειλή και με ποιους κινδύνους (προσαυξήσεις, κυνηγητό νομικά...);

Πάντα έχει ενδιαφέρον η προσπάθεια να μην πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου. Άλλωστε για ποιον λόγο να μην φεσώσεις έναν πάροχο; Τα φέσια βεβαία που αφήνουν κάποιοι τα πληρώνουν στο τέλος οι λιγότερο έξυπνοι που είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους (μιας και οι τιμές προφανώς προσαυξάνονται από τις εταιρείες λόγω των επισφαλειών). 

Οπότε ας σε διαβεβαιώσω με την σειρά μου πως για 400€, ναι! Ναι θα χρεωθείς προσαυξήσεις με τον νόμιμο τόκο (και με ζόρικο επιτόκιο πλέον) ναι! η υπόθεση σου θα καταλήξει σε εισπρακτική που θα σας κυνηγήσει, ναι! εάν δεν συμμορφωθείς θα σας γίνει αγωγή και ναι! θα πληρώσεις και τα δικαστικά έξοδα!!!!!

Άλλη φορά να μάθεις να αφήνεις χρέη μέχρι κανα 50ρικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NV_me είπε

Χαιρετώ την παρέα! Πρώτο μου μήνυμα, ελπίζω να μην τα θαλασσώσω...

 

     Έχω μερικές απορίες και παρακαλώ να μου απαντήσουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν αντίστοιχη εμπειρία και όχι κάποιοι που "άκουσαν ή ξέρουν φίλο φίλου που...". Είναι σημαντικό!

     Πριν περίπου ένα μήνα άλλαξα πάροχο αερίου & ρεύματος (για ευνόητους λόγους δεν θέλω να δημοσιοποιήσω ακόμα από πού έφυγα και πού πήγα, καθότι το θεματάκι μου "τρέχει"). Η αλλαγή πάντως έχει ολοκληρωθεί στο 100%. Ο υπάλληλος του νέου παρόχου ήταν ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΣ και εκτός των άλλων, προώθησε όπως του ζήτησα τις αιτήσεις αλλαγής στο όνομά μου (ενώ πριν ήταν σε συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού). Κατά την αίτηση αλλαγής, υπήρχε ανοικτό χρεωστικό υπόλοιπο περί τα 400€ στο αέριο και ο παρότι ο υπάλληλος με ενημέρωσε πως κατά των έλεγχο των δικαιολογητικών θα μου ζητηθεί απόδειξη εξόφλησης ή διακανονισμού, εν τέλει τίποτα δε ζητήθηκε και όπως προανέφερα η αλλαγή πραγματοποιήθηκε ομαλότατα. Ο δε παλαιός πάροχος έβγαλε τελικό εκκαθαριστικό αερίου και πλέον υπάρχει μη λιξηπρόθεσμη οφειλή 500€ (επαναλαμβάνω ΣΕ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ 1ου ΣΥΓΓΕΝΙΚΟΥ ΒΑΘΜΟΥ, όχι στο δικό μου).

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1. Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;

2. Υπάρχει δυνατότητα να καθυστερήσει ή να "πυροβοληθεί" η οφειλή και με ποιους κινδύνους (προσαυξήσεις, κυνηγητό νομικά...);

 

Σας ευχαριστώ.

 

αν ασχοληθούν ,

για το ρεύμα μπορεί να βγει Διαταγή Πληρωμής

για το αέριο διακοπή παροχής (άσχετα με το που άλλαξες πάροχο) και (άκυρο , άλλαξε το ΑΦΜ άρα Διαταγή Πληρωμής )

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην πασρέα,

Παιδιά ειναι να αλλάξω συμβόλαιο και πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε ΗΡΩΝ GENEROUS HOME ή SIMPLY GENEROUS HOME

Από ότι είδα και  τα δύο έχουν ΤΕΜ αλλά το Simply δεν έχει σταθερή τιμή... Τι θα επιλέγατε εσείς;

 

Screenshot 2023-07-11 155750.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Από ότι είδα και  τα δύο έχουν ΤΕΜ αλλά το Simply δεν έχει σταθερή τιμή...

κανένα δεν έχει σταθερή τιμή

δες στο excel 1η σελίδα , το φύλλο με "Ιστορικό Τιμών" και 21 του μηνός τσεκάρεις τιμές Αυγούστου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Ευχαριστώ @korakios 

Θα επιλέξω το Simply καθώς δείχνει φθηνότερο... Χτυπάω 845 kWh το μήνα και έχω νυχτερινό.

Ίσως η χαμηλότερη τιμή να βοηθήσει 

καλή μόνωση θα βοηθήσει καλύτερα , μετά πας στο νήμα κλιματιστικών, αντλίας , πετάς θερμοπομπούς  κτλ

συνέχεια στα αντίστοιχα θέματα , όχι εδώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Πάντα έχει ενδιαφέρον η προσπάθεια να μην πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου. Άλλωστε για ποιον λόγο να μην φεσώσεις έναν πάροχο; Τα φέσια βεβαία που αφήνουν κάποιοι τα πληρώνουν στο τέλος οι λιγότερο έξυπνοι που είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους (μιας και οι τιμές προφανώς προσαυξάνονται από τις εταιρείες λόγω των επισφαλειών). 

Οπότε ας σε διαβεβαιώσω με την σειρά μου πως για 400€, ναι! Ναι θα χρεωθείς προσαυξήσεις με τον νόμιμο τόκο (και με ζόρικο επιτόκιο πλέον) ναι! η υπόθεση σου θα καταλήξει σε εισπρακτική που θα σας κυνηγήσει, ναι! εάν δεν συμμορφωθείς θα σας γίνει αγωγή και ναι! θα πληρώσεις και τα δικαστικά έξοδα!!!!!

Άλλη φορά να μάθεις να αφήνεις χρέη μέχρι κανα 50ρικό!

Λυπάμαι για το ύφος σας αγαπητέ/αγαπητή, γιατί είναι ειρωνικό στα όρια του προσβλητικού. Αν είχατε διαβάσει λίγο καλύτερα την ανάρτησή μου και δε βιαζόσασταν απλά να το παίξετε ξερόλας και τιμητής των παρόχων, θα προσέχατε πως η εν λόγω οφειλή δεν προέκυψε από εμένα αλλά από τον προηγούμενο χρήστη που όπως ανέφερα ήταν συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού. Η δε οφειλή προέκυψε γιατί απλά δεν υπήρχαν (και συνεχίζουν να μην υπάρχουν) τα απαιτούμενα χρήματα από τον οφειλέτη. Εξού και οι ερωτήσεις μου, μιας που τώρα πλέον ο ίδιος αριθμός παροχής είναι σε άλλο ΑΦΜ. Εν πάση περιπτώσει, ευχαριστώ για τον χρόνο που σπαταλήσατε, αλλά άλλη φορά -ειδικά στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε- μη βιαστείτε να "φωτογραφήσετε" καποιον ως μπαταχτσή, επειδή απλά προσπαθεί να τα βγάλει πέρα για την οικογένειά του...

5 ώρες πριν, korakios είπε

αν ασχοληθούν ,

για το ρεύμα μπορεί να βγει Διαταγή Πληρωμής

για το αέριο διακοπή παροχής (άσχετα με το που άλλαξες πάροχο) και (άκυρο , άλλαξε το ΑΦΜ άρα Διαταγή Πληρωμής )

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαταγή πληρωμής προς ποιον; Τον νέο χρήστη στον οποίο ανήκει πλέον η παροχή ή τον παλαιό που δημιούργησε την οφειλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NV_me είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαταγή πληρωμής προς ποιον; Τον νέο χρήστη στον οποίο ανήκει πλέον η παροχή ή τον παλαιό που δημιούργησε την οφειλή;

Προς το ΑΦΜ που έχει το χρέος , όχι το νέο χρήστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NV_me είπε

Λυπάμαι για το ύφος σας αγαπητέ/αγαπητή, γιατί είναι ειρωνικό στα όρια του προσβλητικού. Αν είχατε διαβάσει λίγο καλύτερα την ανάρτησή μου και δε βιαζόσασταν απλά να το παίξετε ξερόλας και τιμητής των παρόχων, θα προσέχατε πως η εν λόγω οφειλή δεν προέκυψε από εμένα αλλά από τον προηγούμενο χρήστη που όπως ανέφερα ήταν συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού. Η δε οφειλή προέκυψε γιατί απλά δεν υπήρχαν (και συνεχίζουν να μην υπάρχουν) τα απαιτούμενα χρήματα από τον οφειλέτη. Εξού και οι ερωτήσεις μου, μιας που τώρα πλέον ο ίδιος αριθμός παροχής είναι σε άλλο ΑΦΜ. Εν πάση περιπτώσει, ευχαριστώ για τον χρόνο που σπαταλήσατε, αλλά άλλη φορά -ειδικά στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε- μη βιαστείτε να "φωτογραφήσετε" καποιον ως μπαταχτσή, επειδή απλά προσπαθεί να τα βγάλει πέρα για την οικογένειά του...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαταγή πληρωμής προς ποιον; Τον νέο χρήστη στον οποίο ανήκει πλέον η παροχή ή τον παλαιό που δημιούργησε την οφειλή;

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει η περίπτωση της αδερφής μου. Νέα αίτηση για ρεύμα στο όνομά της (πριν ήταν στο όνομα του νοικάρη). Ο νοικάρης άφησε χρέος, το χρέος πέρασε στον πρώτο λογ/σμο της αδερφής μου χωρίς καμία συγγένεια. Επικοινωνεί με το νοικάρη, εκείνος το πληρώνει. Στέλνει όλα τα δικαιολογητικά στη δεη και ακόμα (βγήκε δεύτερος λογ/σμος) το χρέος εμφανίζεται! Ενώ είναι πληρωμένο από το νοικάρη! Τώρα ακόμα προσπαθεί να βρει άκρη αλλά οι επικοινωνίες με τη δεη είναι προβληματικές. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, 1comment said:

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει η περίπτωση της αδερφής μου. Νέα αίτηση για ρεύμα στο όνομά της (πριν ήταν στο όνομα του νοικάρη). Ο νοικάρης άφησε χρέος, το χρέος πέρασε στον πρώτο λογ/σμο της αδερφής μου χωρίς καμία συγγένεια. Επικοινωνεί με το νοικάρη, εκείνος το πληρώνει. Στέλνει όλα τα δικαιολογητικά στη δεη και ακόμα (βγήκε δεύτερος λογ/σμος) το χρέος εμφανίζεται! Ενώ είναι πληρωμένο από το νοικάρη! Τώρα ακόμα προσπαθεί να βρει άκρη αλλά οι επικοινωνίες με τη δεη είναι προβληματικές. 

Ο νοικαρης πλήρωσε με τον δικό του κωδικο πληρωμής η με της αδερφής σου;  Αν η οφειλή είχε μεταφερθεί στο ΑΦΜ της αδερφής σου κι εκείνος πλήρωσε με το δικό του κωδικο πληρωμής, τότε προφανώς έχει παε σαν πιστωτικό υπόλοιπο στη καρτέλα του. Σε κάθε περίπτωση είναι παράνομο που πέρασαν την οφειλή στο ΑΦΜ της αδερφής σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ο νοικαρης πλήρωσε με τον δικό του κωδικο πληρωμής η με της αδερφής σου;  Αν η οφειλή είχε μεταφερθεί στο ΑΦΜ της αδερφής σου κι εκείνος πλήρωσε με το δικό του κωδικο πληρωμής, τότε προφανώς έχει παε σαν πιστωτικό υπόλοιπο στη καρτέλα του. Σε κάθε περίπτωση είναι παράνομο που πέρασαν την οφειλή στο ΑΦΜ της αδερφής σου 

Ναι έτσι έγινε. Ο νοικάρης πλήρωσε αφού είχε βγει ο πρώτος λογ/σμος της αδερφής μου. Στην εξυπηρέτηση είπαν στην αδερφή μου, να επικοινωνήσει αυτός μαζί τους ώστε να δουν ότι πλήρωσε και να βγάλουν πιστωτικό στην αδερφή μου. Τραγελαφικές καταστάσεις. Νομίζω ότι για να το καναν στην αδερφή μου, είναι κοινή γραμμή όσο αφορά τη δεη σε αλλαγή ονόματος αν υπάρχει οφειλή στην παροχή. Υπήρχε ένας όρος στην υπεύθυνη δήλωση που μπέρδευε πολύ αλλά τελικά αυτό ήταν (χωρίς τη δήλωση δεν προχώραγε η αίτηση). Μας μπέρδεψε γιατί νομίζαμε ότι αφορούσε χρέη του χρήστη (της αδερφής μου) από παλιότερες παροχές ότι μεταφέρονται στη νέα παροχή. Είχα αναρτήσει τον όρο τότε στο θέμα της δεη. Αν τον βρω, θα τον βάλω εδώ. 

Λοιπόν, τα βρήκα. Η πρώτη σύμβαση ήταν μέσω econtract:

Spoiler

Αποδέχομαι ανεπιφύλακτα τις οφειλές που προέρχονται από την ίδια παροχή εφόσον έκανα χρήση και από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας. Ενημερώθηκα ότι, για την ολοκλήρωση της σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας, θα χρειαστεί να προχωρήσω είτε στην εξόφληση, είτε στην κατάλληλη ρύθμιση των οφειλών μου, ή αποδέχομαι τυχόν μεταφορά υπολοίπου σε παροχή μου

Δεν μου φάνηκε σωστός ο όρος και της είπα να μην κάνει αποδοχή. Το ακυρώσαμε και της είπα να το κάνει τηλεφωνικά. Τηλεφωνικά ρωτήθηκε από την υπάλληλο αν αποδέχεται οφειλές που υπάρχουν στην παροχή και είπε όχι. Έπειτα μας έστειλαν νέα σύμβαση με υπεύθυνη δήλωση με τον παρακάτω όρο.

Αποδέχομαι τη μεταφορά ενδεχόμενου χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου, στην παροχή μου με ΑΠ ---- που προέρχεται από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας.

Ούτε αυτός ο όρος μου φάνηκε νορμάλ. Εκ νέου τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση. Μας εξήγησαν ότι δεν αφορούσε χρέη άλλου χρήστη, αλλά χρέη της ίδιας αν είχε παλιότερα οφειλή. Χωρίς την αποδοχή δεν γινόταν η σύμβαση. Τελικά το αποτέλεσμα ήταν να μεταφερθεί το χρέος του προηγούμενου χρήστη σε αυτήν. Όλα αυτά θέλουν προσοχή γιατί θα τα βρουν μπροστά τους όλοι όσοι κάνουν αλλαγή ονόματος στη δεη. Φαίνεται ότι η εν λόγω εταιρία έχει βρει τρόπο ώστε να μην της αφήνει οφειλές κανένας. Τις μεταφέρει στον επόμενο... Δεν ξέρω αν αυτοί οι όροι ισχύουν και στις άλλες εταιρίες σε αλλαγή ονόματος σε υπάρχουσα παροχή. 

 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Ενοικιαση νεου διαμερίσματος σε νεόκτιστη πολυκατοικία και πρεπει να γινει συνδεση σε ρεύμα και σε φυσικο αεριο(Αθηνα).

Στο ρευμα ειμασταν μεταξύ ΔΕΗ και ΝRG. Τώρα μαθαμε οτι καποιοι γειτονες εκαναν πακετο και στα 2 στην NRG. 

Θυμάμαι παλιά ο Korakios αλλά και αλλα παιδια ειχαν αναφερθει στο θέμα της λύσης του πακέτου.  Εψαξα αλλά δεν το βρηκα.

Νομιζω οτι ειχαν πει οτι δεν συμφερει το πακέτο μαζί? Η κάνω λάθος? Αυτο δεν θυμάμαι.

Αν δεν συμφέρει τοτε θα κανουμε τωρα μονο το ρευμα και το φυσικο αεριο μετα απο κανένα μήνα που θα μπούμε ουσιαστικά στο σπιτι.

Αν πάλι συμφερει το πακετο θα κατσουμε να ψαξουμε μεταξυ των εταιριών.

Ευχαριστώ αν μπορει κάποιος να απαντήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να αλλάξω πάροχο σε ένα σπίτι που έχει κατανάλωση 300kwh το καλοκαίρι και τους υπόλοιπους μήνες σχεδόν μηδενική , κοιτάω τα προγράμματα του αρχείου και βλέπω μερικά που δίνουν 10€/μήνα έκπτωση ή -1€/μήνα πάγιο. 

Προϋποθέτουν κάποια κατανάλωση ή δεν γίνεται  συμψηφισμός με τα πάγια δημου-ερτ;

*Ξεκινάω να κοιτάω λίγο πιο αναλυτικά τους όρους , απλά αν κάποιος το γνωρίζει σίγουρα θα με διευκόλυνε ή εάν έχει κάποια πρόταση για την παροχή θα με βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Στο ρευμα ειμασταν μεταξύ ΔΕΗ και ΝRG.

για nrg δες το simple

31 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Επειδή θέλω να αλλάξω πάροχο σε ένα σπίτι που έχει κατανάλωση 300kwh το καλοκαίρι και τους υπόλοιπους μήνες σχεδόν μηδενική , κοιτάω τα προγράμματα του αρχείου και βλέπω μερικά που δίνουν 10€/μήνα έκπτωση ή -1€/μήνα πάγιο. 

αυτό με τα δώρα θέλει υπολογισμό μιας και μπορεί να σου δίνουν ανα μήνα αλλά είναι και το πάγιο

Πχ έχει η Προτέργια ένα με μηδενικό πάγιο και δίνει 100€ αλλά στο 24μηνο , συν το οτι έχει ακριβή κιλοβατώρα

βάλε στο excel κιλοβατώρες , έχε υπόψιν οτι το 50ρικο του Ηρών δεν το υπολογίζω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

για nrg δες το simple

αυτό με τα δώρα θέλει υπολογισμό μιας και μπορεί να σου δίνουν ανα μήνα αλλά είναι και το πάγιο

Πχ έχει η Προτέργια ένα με μηδενικό πάγιο και δίνει 100€ αλλά στο 24μηνο , συν το οτι έχει ακριβή κιλοβατώρα

βάλε στο excel κιλοβατώρες , έχε υπόψιν οτι το 50ρικο του Ηρών δεν το υπολογίζω

 

Επειδή δεν θέλω να μπλέκω με την προτέργια και τις ασαφείς τους χρεώσεις , είμαι ανάμεσα σε Elin Home Bonus - και Solar S1 με μηδενικό πάγιο. 
Ελπίζω στο Home Bonus - να μην κρύβεται κάποια παγίδα , διότι θέλω το μηδενικό πάγιο (-1€/μήνα στην περίπτωση αυτή) , χωρίς ρήτρα αποχώρησης και ας έχει λίγο υψηλότερη τιμή kwh αν και με την συνέπεια , γράφει 0.125€/kwh , χαμηλότερη από την Solar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...