Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Από 10 Ιουνίου είμαι στη ΖΕΝΙΘ για ρεύμα. Δεν έχω πάρει ακόμα λογαριασμό. Εκανα εγγραφή στο site τους για να δώσω πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα. Με αφήνει να δώσω πάγια εντολή μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό, όχι σε πιστωτική. Πήρα τηλέφωνο και μου λένε πρέπει να δώσω ΙBAN. Τους λέω μπορείτε να μου το δώσετε εγγράφως. Μου λένε πήγαινε σε κατάστημα. Υπάρχει κάποιος στη ΖΕΝΙΘ που να ξέρει ότι όντως δεν δέχονται πάγια εντολή σε πιστωτική κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, fair_play είπε

Καλησπέρα. Από 10 Ιουνίου είμαι στη ΖΕΝΙΘ για ρεύμα. Δεν έχω πάρει ακόμα λογαριασμό. Εκανα εγγραφή στο site τους για να δώσω πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα. Με αφήνει να δώσω πάγια εντολή μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό, όχι σε πιστωτική. Πήρα τηλέφωνο και μου λένε πρέπει να δώσω ΙBAN. Τους λέω μπορείτε να μου το δώσετε εγγράφως. Μου λένε πήγαινε σε κατάστημα. Υπάρχει κάποιος στη ΖΕΝΙΘ που να ξέρει ότι όντως δεν δέχονται πάγια εντολή σε πιστωτική κάρτα;

σε πιο προγραμμα μπηκες με τι κοστος και μια καρτα υγειας την πηρες που λενε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, reyma3 είπε

σε πιο προγραμμα μπηκες με τι κοστος και μια καρτα υγειας την πηρες που λενε;

Στο power home day & night. 0,099 ημέρας, 0079 νύχτας, 5 πάγιο

Την κάρτα δεν την έχω πάρει ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fair_play είπε

Καλησπέρα. Από 10 Ιουνίου είμαι στη ΖΕΝΙΘ για ρεύμα. Δεν έχω πάρει ακόμα λογαριασμό. Εκανα εγγραφή στο site τους για να δώσω πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα. Με αφήνει να δώσω πάγια εντολή μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό, όχι σε πιστωτική. Πήρα τηλέφωνο και μου λένε πρέπει να δώσω ΙBAN. Τους λέω μπορείτε να μου το δώσετε εγγράφως. Μου λένε πήγαινε σε κατάστημα. Υπάρχει κάποιος στη ΖΕΝΙΘ που να ξέρει ότι όντως δεν δέχονται πάγια εντολή σε πιστωτική κάρτα;

νομίζω μόνο με τράπεζα γίνεται (κάνε αίτημα ερώτησης στο support)

στη χειρότερη βάλε σε τράπεζα για να μη χρεωθείς την εγγύηση και πλήρωνε χειροκίνητα με κάρτα απο το ebill για να μη σου κρατά προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

νομίζω μόνο με τράπεζα γίνεται (κάνε αίτημα ερώτησης στο support)

στη χειρότερη βάλε σε τράπεζα για να μη χρεωθείς την εγγύηση και πλήρωνε χειροκίνητα με κάρτα απο το ebill για να μη σου κρατά προμήθεια

Εννοείς να κάνω την πάγια εντολή και να πληρώνω με πιστωτική κάρτα κάποιες (;) μέρες πριν την ημερομηνία  λήξης του λογαριασμού για να μην μου τραβάει χρήματα και από τον τραπεζικό λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fair_play είπε

Εννοείς να κάνω την πάγια εντολή και να πληρώνω με πιστωτική κάρτα κάποιες (;) μέρες πριν την ημερομηνία  λήξης του λογαριασμού για να μην μου τραβάει χρήματα και από τον τραπεζικό λογαριασμό;

ναι , αρκετές μέρες πριν τη λήξη η πληρωμή , ώστε να έχει ενημερωθεί το σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι κάνει αυτή η elpedison ρε παιδιά... παραθέτω την προσφορά που μου στειλανε για αλλαγή απο το economy στο economy green.. (δεν μιλάω εγω μαζί τους ειναι για το πατρικό απλα επειδή δεν έχει μαιλ ο πατέρας μου τα στέλνουν σε μένα)

απο πότε εχει συμβόλαιο 24 μηνες το green economy?

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ: 24 ΜΗΝΕΣ

ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ: ΚΑΘΕ 1 ΜΗΝΑ

ΠΡΟΣΘΕΤΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ: ΟΧΙ

ΛΟΙΠΕΣ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ: ΟΧΙ

ΛΟΙΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ: NAI - 3.50€ ΜΗΝΙΑΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ “ELPEDISON GREEN”

Spoiler

Screenshot 2023-07-07 at 8.39.07 PM.png

Screenshot 2023-07-07 at 8.41.36 PM.png

Screenshot 2023-07-07 at 8.40.07 PM.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prefuse Μετά τη λήξη του έκτακτου μηχανισμού θα χρεώνουν 0.08 και ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς όρια... που θα είναι διπλά ακριβότερο απ'τα παλιά κυμαινόμενα που είχαν χρέωση πχ 0.06 και ρήτρα αναπροσαρμογής με όριο 50Ε/ΜWH. Σε συνδιασμό με τη πιθανότητα να ανέβει πάλι η χονδρική θα έρχονται λογαριασμοί 500-1000 ευρώ.

Προσπαθούν λοιπόν να σε "δέσουν" με σύμβαση 24 μηνών, ώστε να μη μπορείς να αλλάξεις πρόγραμμα αν βγάλουν κάτι φτηνότερα. Να φύγεις και να πας σε άλλο πάροχο θα μπορείς ελεύθερα αν δε χρωστάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

απο πότε εχει συμβόλαιο 24 μηνες το green economy?

δεν έχει ρήτρα αποχώρησης (τα κυμαινόμενα δεν έχουν πλέον)

1 ώρα πριν, prefuse είπε

παραθέτω την προσφορά που μου στειλανε για αλλαγή απο το economy στο economy green..

το θέμα είναι να ολοκληρωθεί άμεσα , έχει ήδη γράψει το κοντέρ απ 1/7 με ακριβή κιλοβατώρα και ο μήνας πήγε 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, korakios said:

δεν έχει ρήτρα αποχώρησης (τα κυμαινόμενα δεν έχουν πλέον)

το θέμα είναι να ολοκληρωθεί άμεσα , έχει ήδη γράψει το κοντέρ απ 1/7 με ακριβή κιλοβατώρα και ο μήνας πήγε 7

αρα το 24 μηνο συμβόλαιο ειναι τυπικό και να συμφωνήσουμε; 

γιατι μας έιπαν και καλά οτι ισχύει μονο για 48 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, prefuse είπε

αρα το 24 μηνο συμβόλαιο ειναι τυπικό και να συμφωνήσουμε; 

αν δεν έχεις πρόβλημα με την ελπέ , ναι

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

γιατι μας έιπαν και καλά οτι ισχύει μονο για 48 ωρες

γιατί ο πωλητής θα πει ότι του έρθει στο κεφάλι

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosπρος ενημερωση σου, ενας λογαριασμος απο μεγαλοπαροχο, στην Νεα Υορκη. Ειναι κατοικιας και απο οτι ειδα σε επαγγελματικο μικρης επιχειρησης το κοστος ηταν 70% πιο πανω.

IMG_8223.jpg

IMG_8224.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2023 στις 10:01 ΜΜ, korakios είπε

δεν έχει ρήτρα αποχώρησης (τα κυμαινόμενα δεν έχουν πλέον)

Γιατι εχω την εντυπωση πως η ρήτρα απαγόρευσης απλά είναι παγωμένη μέχρι 1/8 (;) και μετά συνεχίζει κανονικά το συμβόλαιο/δέσμευση;

Αν υπογράψεις δηλαδή τώρα και θες να φύγεις όσο ισχύουν τα μέτρα ελάφρυνσης δεν πληρώνεις κάτι. Αν θες να φύγεις προς φθινόπωρο την πάτησες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...