Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά (ή καλημέρα 😜), είμαι σε φάση να αλλάξω πάροχο (είμαι στην ΔΕΗ τώρα στο όνομα της γιαγιάς μου ο λογαριασμός, η οποία και έχει πεθάνει).

Έχω διαβάσει το thread, έχω κάνει και το excelaki αλλά εξακολουθώ να είμαι τέρμα μπερδεμένος  😆

Ρε τι φάση απο οτι διαβάζω εδώ μέσα πλέον πρέπει να παρακολουθείς τις τιμές μέσω ΡΑΕ και να αλλάζω καθε μήνα? Δεν υπάρχει κάτι σταθερό που να συμφέρει και να μην έχω σκοτούρες στο κεφάλι μου?

Είμαι 1 άτομο μόνος μου και οι καταναλώσεις στους 2 τελευταίους εκκαθαριστικούς ήταν 757 και 856 αντίστοιχα (KW). Μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατι έχω πελαγώσει με τόσο info?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

Ρε τι φάση απο οτι διαβάζω εδώ μέσα πλέον πρέπει να παρακολουθείς τις τιμές μέσω ΡΑΕ και να αλλάζω καθε μήνα?

το "πλέον" σχετικό , έχει κανα χρόνο η φάση

30 λεπτά πριν, Captain_AMeAKA είπε

Έχω διαβάσει το thread, έχω κάνει και το excelaki αλλά εξακολουθώ να είμαι τέρμα μπερδεμένος  😆

σε τι πράγμα μπερδεύεσαι συγκεκριμένα ?

στο excel , ειδικά το φύλλο με "Ιστορικό Τιμών¨ είναι απλούστατο για σύγκριση τιμών

16 λεπτά πριν, reyma3 είπε

ΣΤΟΝ ΗΡΩΝ TO GENEROUS SOLAR ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ SIMPLY ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΕΙΔΑ;

το solar generous, είναι ουσιαστικά το generous και εντάσσεσαι σε κατηγορία του Ε.ΝΑ του Ηρών (γιαυτό και δεν το έχω στο excel)

μια ανάγνωση πίσω ή κάνοντας αναζήτηση το παρών νήμα θα καταλάβεις

υπήρχε ξεχωριστό νήμα που ξανακλείδωσε , οπότε ζήτα απο διαχειριστή να ξεκλειδώσει αν έχεις απορίες

διάβασε απο εκεί συγκεκριμένα για το Solar (ENA) generous

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791027-ηρων-ενα-και-solar-generous/?do=findComment&comment=59733880

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tryfos είπε

Ακόμα περιμένει κόσμος να μπει στο green ;;; 😆 Εντάξει, το 1/6 του μήνα πέρασε, υπομονή. Εβγαλε η πράσινη όλη τη διαφορά του green από το κλεφτοnomy, οπότε πιστεύω θα αρχίσει να δέχεται σύντομα πελάτες. Πέμπτη-Παρασκευή θα λένε από Δευτέρα, οπότε οκ το φάγαμε το δεκαήμερο (όπως είχαμε σχέδιο εξ αρχής δηλαδή).

ΥΓ: Πραγματικά ανήκουστα πράγματα, έχει μια εταιρεία ένα πρόγραμμα κανονικά, στο οποίο αρνείται ουσιαστικά να βάλει κόσμο, επειδή για μερικές ακόμα ελάχιστες μέρες θα είναι το τρίτο-τέταρτο πιο φτηνό της αγοράς. Τα δε υπόλοιπα 3 προγράμματα της εταιρείας είναι πιο ακριβά ακόμα και από από τη ΔΕΗ. Μόνο στην Ελλάδα αυτά, και ο καταναλωτής τρέχει για την αλλαγή και ιδρώνει....

εμένα με έβαλαν εχθές και εγινε κ η μετάβαση κατευθείαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, makrixeris είπε

εμένα με έβαλαν εχθές και εγινε κ η μετάβαση κατευθείαν

εξαρτάται και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις

πάντως κάνε έναν έλεγχο αν φαίνεται το πρόγραμμα στην καρτέλα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, makrixeris είπε

εμένα με έβαλαν εχθές και εγινε κ η μετάβαση κατευθείαν

Μα εσύ είσαι ακριβώς απόδειξη του τι λέω για την πρακτική τους (αν σε πήγανε στο νέο όντως). Οι υπόλοιποι ακόμα το παλεύουν(;). Και γιατί άραγε; Τόσο δύσκολο ήταν να προστεθεί η λέξη "green" πριν από το economy στα συμβόλαιά σας;;;

Αστεία πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν έχει κανένας ελιν... Μου παρήλθε ο χρόνος που έπρεπε να στείλω μέτρηση...θα αργήσουν πάλι, να βγάλουν λογαριασμούς για τον 6ο; Μήπως να τους την στείλω, κι αν την περάσουν, την πέρασαν...αν το αφήσω έτσι, τι ένδειξη θα βάλουν (αν δεν έχει στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ), σύμφωνα με την τελευταία κατανάλωση του 5ου ή κατά δική τους εκτίμηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ερώτηση αν έχει κανένας ελιν... Μου παρήλθε ο χρόνος που έπρεπε να στείλω μέτρηση...θα αργήσουν πάλι, να βγάλουν λογαριασμούς για τον 6ο; Μήπως να τους την στείλω, κι αν την περάσουν, την πέρασαν...αν το αφήσω έτσι, τι ένδειξη θα βάλουν (αν δεν έχει στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ), σύμφωνα με την τελευταία κατανάλωση του 5ου ή κατά δική τους εκτίμηση;

υποτίθεται βάσει ιστορικού ΔΕΔΔΗΕ βγαίνει το έναντι

αλλά γιατί αναφέρεις αν δεν έχει στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ ? Αν είναι προγραμματισμένη τετράμηνη καταμέτρηση η Ελίν θα πάρει απο εκεί

αν , όχι , πάρε ένα τηλ μπας και περάσουν τη δικιά σου , πχ Volterra που ήμουν παλιότερα και ξεχνιόμουν , τη δεχόντουσαν

άσχετο , έβγαλες κάρτα Ελίν ? το ξέχασα τελείως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

έβγαλες κάρτα Ελίν

Όχι... ΟΚ θα τους πάρω τηλ. να ρωτήσω για την κάρτα πληροφορίες και να ρωτήσω και για την μέτρηση! Thx!
Ρωτάω για τον ΔΕΔΔΗΕ, γιατί λέει μεν επόμενη καταμέτρηση 30/6, αλλά δεν έχω δει ΔΕΗτζή να περνάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Όχι... ΟΚ θα τους πάρω τηλ. να ρωτήσω για την κάρτα πληροφορίες και να ρωτήσω και για την μέτρηση! Thx!
Ρωτάω για τον ΔΕΔΔΗΕ, γιατί λέει μεν επόμενη καταμέτρηση 30/6, αλλά δεν έχω δει ΔΕΗτζή να περνάει. 

με ΔΕΗ  δεν έχει σχέση , πάντως αν έχει πρόσβαση τότε θα πέρασε , είναι κομάντο 😁

πάρε τηλ στο ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσεις ,αν και θα σου πούνε και απο Ελίν αν πήραν απο ΔΕΔΔΗΕ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

με ΔΕΗ  δεν έχει σχέση , πάντως αν έχει πρόσβαση τότε θα πέρασε , είναι κομάντο 😁

Εντάξει τυπικά δεν έχει, αλλά ΔΕΗτζήδες τους λέω, χάριν απλουστεύσεως (δεν μου πάει το ΔΕΔΔΗΕτζή !!!) :) :):) 

update: πήρα Ελίν, έχει στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ κομπλέ...ρε τα κομάντα!!!
Ρώτησα και για κάρτα, μου λέει δεν χρειάζεται κατέβασε το app στο κινητό και γράψου στο πρόγραμμα επιβράβευσης...
ΥΓ: Πολύ καλή η τηλ. εξυπηρέτηση της Ελιν, από τις καλύτερες που έχω αντιμετωπίσει...Άμεση απάντηση ούτε 10" αναμονή, ανταπόκριση σε όλα τα ερωτήματα, άμεσα αποστολή email ενώ μιλούσαμε, με το link για το πρόγραμμα επιβράβευσης... Μπράβο τους...ίσως να μην έχουν τόσο μεγάλο πελατολόγιο και να μπορούν να ανταπεξέρχονται, αλλά και πάλι!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2023 στις 3:08 ΜΜ, favou2000 είπε

Πουθενά δεν αναφέρει δέσμευση και ότι πρέπει να γυρίσεις το 50 ευρώ πίσω αλλά επειδή ο πρώτος λογαριασμός κάνει δύο μήνες για να βγει εγώ προτείνω δύο μήνες να δεις ότι πιστώθηκε το πενηντάευρω στο 1ο λογαριασμό και μετά  φεύγεις 

Τον Ιανουάριο είχα φύγει στο δεκαήμερο. Εννοείται πιστώσανε το 50ρικο μετά από δύο μήνες που βγήκε ο λογαριασμός. Πρέπει να είμαι ο Ρομπέν των Δασών που κατάφερε να βάλει μέσα  εναλλακτικό πάροχο🤣.

Screenshot_20230706-141519.jpg

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, @pnea1973 said:

Εγώ θα δοκιμάσω ηρων.. Ελπίζω μέχρι Οκτώβριο να μην αναγκαστώ να φύγω και από εκεί.. 

Το πρωί έφυγε αίτηση μέσω e-contract για το simply generous (business).

Είναι η 3η φορά που επιστρέφω στον ΗΡΩΝ (η 2η από τότε που οι τιμές ανακοινώνονται κάθε μήνα) αυτή τη φορά από elpedison.

δεν περιμένω κάτι καινούργιο ως προς τις καθυστερήσεις εκδόσεων λογαριασμών κλπ αλλά είναι ένας πάροχος που θα ήθελα να με βρεί το τέλος του "τιμή μήνα-μήνα".. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Το Ιανουάριο είχα φύγει στο δεκαήμερο. Εννοείται πιστώσανε το 50ρικο μετά από δύο μήνες που βγήκε ο λογαριασμός. Πρέπει να είμαι ο Ρομπέν των Δασών που κατάφερε να βάλει μέσα  εναλλακτικό πάροχο🤣.

Screenshot_20230706-141519.jpg

Στην ίδια κατηγορία κι εγώ φεύγοντας από το σολαρ δεν μου ζητήσανε τις επιδότησεις που είχα πάρει πίσω μάλλον το ξεχασανε 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...