Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, makrixeris είπε

πήγα στο green εγώ με πήραν τηλ πριν ολα οκ κ γίνεται αμέσως η μεταφορά στο πρόγραμμα.

Ισως να είσαι ο μόνος που σε έβαλαν. Εγώ αποφάσισα να μην τους περιμένω άλλο. Με ξένιζε και το 5ευρω πάγιο (Ήρων μπιζνες 1,5Ε) και η διαφορά με το αντίστοιχο του Ηρων είναι 0,01Ε. Βάλε και το 50αρικο δώρο. Πολύ πιο κερδισμένος. Βάλε κι ότι η ελπε όπως το πάει, σε ένα μήνα θα ανεβάσει και το green γιατί αυτή είναι η τακτική της να μαζεύει κάπου τον κόσμο και μετά να αλλάζει τις τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, reyma3 είπε

λογικά θα μπορείς να βάλεις μέτρηση αμα είναι ρώτα τους 

τι εννοείς από τη αρχή πάλι ;

Εννοώ οτι μην είναι όπως οταν αλλάζεις εταιρεία..οκ θα ρωτήσω. Μας έχουν κάνει να παίζουμε τζόγο με τα αυτονόητα 

1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

Για τον φίλο που ανέβασε τον λογαριασμό από protergia ,γιατί εκκαθαριστικό για 2 μήνες;τετράμηνο δεν πάει;

Βασικα αυτο ηταν απο την εταιρεία που έρχονται μια στο τοσο.. κανονικά μου στέλνουν καθε μήνα βασει της μέτρησης που τους στέλνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, korakios είπε

αν μπορείς βάλε τη φωτό μέσα σε spoiler

πάντως μια χαρά αναλυτικά τα έχει , βέβαια η ανάλυση της φωτό εδώ είναι χαμηλή για επαλήθευση και τυχών λάθη

που να ήσουν σε πρόγραμμα της Προτέργια , εκεί δε θα έβγαζες άκρη

Το σημαντικό είναι οτι έχεις αργήσει αρκετά να μπεις στο day&night

 

Πως να την βαλω σε spoiler? Πωπω ειμαι πολυ ασχετη!! Ποιο ειναι αυτο το day&night? Ειναι το νυχτερινο που λενε; 

Μπηκα ειδα το day&night αλλα εγω δεν ανηκω στο κοινωνικο τιμολογιο; Το δικαιουναι παλι; Τι κανω; Τους παιρνω τηλ να με αλλαξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Πως να την βαλω σε spoiler? Πωπω ειμαι πολυ ασχετη!!

την επιλέγεις και πατάς το "ματάκι" (3ο απο δεξιά προς τα αρστερά)

δεν έγινε και τίποτα

3 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Ποιο ειναι αυτο το day&night? Ειναι το νυχτερινο που λενε; 

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-day-night/

έχει απο 1/6 που ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

την επιλέγεις και πατάς το "ματάκι" (3ο απο δεξιά προς τα αρστερά)

δεν έγινε και τίποτα

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-day-night/

έχει απο 1/6 που ισχύει

Το εκανα σε spoiler! Ευχαριστω!!

συμφερει πιο πολυ το day&night? 
θα τους παρω τηλνα ρωτησω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikiangel είπε

θα τους παρω τηλνα ρωτησω!

ποτέ μη δίνεις σημασία τι λέει ο υπάλληλος/πωλητής μιας εταιρίας

2 λεπτά πριν, nikiangel είπε

συμφερει πιο πολυ το day&night? 

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/τιμές/

και για σύγκριση άλλων προγραμμάτων όλων των παρόχων δες το φύλλο "Ιστορικό τιμών" στο

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάποιο εκ των Ηρών Generous Business Small και Ηρών Simple Generous Business Small που δεν δίνει την έκπτωση συνέπειας στον τελικό λογαριασμό;

Ρωτάω γιατί στο 1ο από το οποίο έφυγα τον Μάρτιο για την ΕΛΠΕ, μου την πίστωσαν κανονικά και τώρα θέλω να επιστρέψω λόγω του 0.19 του elpedison economy..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Είναι κάποιο εκ των Ηρών Generous Business Small και Ηρών Simple Generous Business Small που δεν δίνει την έκπτωση συνέπειας στον τελικό λογαριασμό;

Ρωτάω γιατί στο 1ο από το οποίο έφυγα τον Μάρτιο για την ΕΛΠΕ, μου την πίστωσαν κανονικά και τώρα θέλω να επιστρέψω λόγω του 0.19 του elpedison economy..

πρόσφατα βάλανε τον όρο και στα Generous , όχι ακόμα στα Simply

εξαρτάται βέβαια και τι θα σου στείλουν να υπογράψεις

και φυσικά μπορεί να είναι και παράνομος ο όρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Αυτη τη στιγμή έχω ένα κυμαινόμενο myHome 4 All με ΚΟΤ Β στη ΔΕΗ. Θα ήθελα να αλλάξω πάροχο. Οι δύο που σκέφτομαι είναι η protergia και το Φυσικό αέριο. Στην τετραμηνια πλήρωσα 92€ με 577 KWh. Θεωρώ πως είναι πολλά. Σκέφτομαι ή το πρόγραμμα της protergia, value με πάγιο 3€ και από το Φυσικό αέριο το πρόγραμμα Ρεύμα Οικιακό Maxi Free+ που έχει και 25% έκπτωση συνέπειας. Ποια από τις δύο εταιρείες προτείνετε και για ποιους λόγους; Ποια είναι η φθηνότερη; Ποια έχει μεγαλύτερη σταθερότητα σε τιμές το τελευταίο 4μηνο; Ποια είναι πιο έμπιστη; Εσείς τι θα επιλέγετε; Υπάρχει κάποια άλλη εταιρεία που αξίζει; Επίσης, πόσο είναι το κόστος ανά κιλοβατώρα στα προγράμματα των δύο εταιρειών μετά τον υπολογισμό της έκπτωσης από ΚΟΤ Β και κυβερνητικές επιδοτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geodimis said:

Είναι κάποιο εκ των Ηρών Generous Business Small και Ηρών Simple Generous Business Small που δεν δίνει την έκπτωση συνέπειας στον τελικό λογαριασμό;

Ρωτάω γιατί στο 1ο από το οποίο έφυγα τον Μάρτιο για την ΕΛΠΕ, μου την πίστωσαν κανονικά και τώρα θέλω να επιστρέψω λόγω του 0.19 του elpedison economy..

Στο simply δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα γιατί η έκπτωση 10% μπαίνει στον τρέχοντα λογαριασμό και όχι στον επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Stak5 είπε

Ποια από τις δύο εταιρείες προτείνετε και για ποιους λόγους;

καμία , Προτέργια λόγω μη ανάλυσης των χρεώσεων και Φυσικό Αέριο λόγω της ύπαρξης συνδρομής στους ειδικούς όρους παρόλο που είναι διαγραμμένες οι τιμές 

18 λεπτά πριν, Stak5 είπε

Ποια είναι η φθηνότερη; Ποια έχει μεγαλύτερη σταθερότητα σε τιμές το τελευταίο 4μηνο;

δες το φύλλο "Ιστορικό τιμών" στο

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

19 λεπτά πριν, Stak5 είπε

Επίσης, πόσο είναι το κόστος ανά κιλοβατώρα στα προγράμματα των δύο εταιρειών μετά τον υπολογισμό της έκπτωσης από ΚΟΤ Β και κυβερνητικές επιδοτήσεις;

https://www.protergia.gr/el/pricesres

https://www.fysikoaerioellados.gr/nees-times/

Σε κάθε περίπτωση παίρνεις γραπτή απάντηση οτι το πρόγραμμα που θα πας ,παίρνει ΚΟΤ (και δε θα σε πετάξουν σε άλλο) και οτι τυχών εκπτώσεις μπαίνουν κανονικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

καμία , Προτέργια λόγω μη ανάλυσης των χρεώσεων και Φυσικό Αέριο λόγω της ύπαρξης συνδρομής στους ειδικούς όρους παρόλο που είναι διαγραμμένες οι τιμές 

δες το φύλλο "Ιστορικό τιμών" στο

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

https://www.protergia.gr/el/pricesres

https://www.fysikoaerioellados.gr/nees-times/

Σε κάθε περίπτωση παίρνεις γραπτή απάντηση οτι το πρόγραμμα που θα πας ,παίρνει ΚΟΤ (και δε θα σε πετάξουν σε άλλο) και οτι τυχών εκπτώσεις μπαίνουν κανονικά

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις δύο εταιρείες; Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2023 στις 7:16 ΜΜ, Stak5 είπε

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις δύο εταιρείες;

Δεν είπα κάτι τέτοιο , απλά ανέφερα σημεία που πρέπει να ξέρεις και να προσέξεις 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα περιμένει κόσμος να μπει στο green ;;; 😆 Εντάξει, το 1/6 του μήνα πέρασε, υπομονή. Εβγαλε η πράσινη όλη τη διαφορά του green από το κλεφτοnomy, οπότε πιστεύω θα αρχίσει να δέχεται σύντομα πελάτες. Πέμπτη-Παρασκευή θα λένε από Δευτέρα, οπότε οκ το φάγαμε το δεκαήμερο (όπως είχαμε σχέδιο εξ αρχής δηλαδή).

ΥΓ: Πραγματικά ανήκουστα πράγματα, έχει μια εταιρεία ένα πρόγραμμα κανονικά, στο οποίο αρνείται ουσιαστικά να βάλει κόσμο, επειδή για μερικές ακόμα ελάχιστες μέρες θα είναι το τρίτο-τέταρτο πιο φτηνό της αγοράς. Τα δε υπόλοιπα 3 προγράμματα της εταιρείας είναι πιο ακριβά ακόμα και από από τη ΔΕΗ. Μόνο στην Ελλάδα αυτά, και ο καταναλωτής τρέχει για την αλλαγή και ιδρώνει....

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2023 στις 3:25 ΜΜ, korakios είπε

όχι , εκτός αν είναι τελικός (χλωμό μιας και δε θα έπρεπε να υπάρχει εγγύηση)

τώρα ή το αφήνεις απλήρωτο μέχρι τον τελικό ή τον πληρώνεις και μετά πατσίζεται στον τελικό (ή μπορεί ο τελικός να είναι και πιστωτικός)

βέβαια ούτε αυτό ισχύει σύμφωνα με τους ειδικούς όρους , απλά έτσι λένε τον κόσμο

Όχι δεν είναι τελικός, έκανα την αίτηση για να αλλάξω 3 μέρες μετά που βγήκε. 

Φοβάμαι μην είναι λιγότερα και μπλέξω, θα τον αφήσω απλήρωτο καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...