Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/6/2023 στις 1:59 ΜΜ, tryfos είπε
Στις 21/6/2023 στις 1:49 ΜΜ, barimagas είπε

1-07 αίτηση για αλλαγή σε green και βλέπουμε.

Αυτό και μόνο δεν σας προβληματίζει δηλαδή; Ότι θέλει να κλέψει μέρες Ιουλίου καλά-καλά προτού καν ξεκινήσει το πρόγραμμα 😃 Γιατί δηλαδή να μην επιτρέπει μετάβαση στο green από τώρα, έστω για τους ήδη πελάτες;;; Θα γίνει η αλλαγή με τον αραμπά, είμαι σίγουρος...

 

Στις 21/6/2023 στις 2:10 ΜΜ, tryfos είπε

Καλά εγώ προβλέπω εκεί 1-5/7 με τα πρώτα 38άρια πολύ κόσμο να ξεροσταλιάζει χωρίς κλιματισμό στα τηλέφωνα με ελπέ μέχρι να τους αλλάξει από το 0,19 €, τιμή 2022...😄 

 

Στις 21/6/2023 στις 2:03 ΜΜ, tryfos είπε
Στις 21/6/2023 στις 2:01 ΜΜ, makrixeris είπε

να παρω 3/7 εδω μου ειπαν 2181818128

Ναι, καλή τύχη, θα σπεύσουν να κάνουν τις μεταβάσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα 😆

Για το "drama" με την ελπέ για την αλλαγή από το κλεφτόnomy, που μόνο drama δεν είναι κατά τη γνώμη μου, αλλά 100% προμελετημένο και προσχεδιασμένο από την πράσινη, παραθέτω τις παραπάνω τοποθετήσεις/προβλέψεις μου σε διάφορα μηνύματα από 21/6. Δηλαδή αυθημερόν μόλις ανακοινώθηκε η τιμή κλεφτόnomy Ιουλίου και όταν έφυγα αμέσως για Ήρωνα (μέχρι να φύγω κι απ' αυτόν φυσικά).

Απορώ ειλικρινά, πως κάποιοι μετά από τόσα, εξακολουθούν να έχουν εμπιστοσύνη σε διάφορες 23χρονες τηλεφωνήτριες/ές των εταιριών και εν γένει στις ίδιες τις εταιρίες και στο τι λένε.
Όταν ήδη από 21/6 έλεγαν στον κόσμο διάφορες χοντρ...κίες ότι ΔΕΝ θα γίνει από 1/7 η μετάβαση στο green, δεν ήταν ΗΔΗ εμφανές από τότε τί πάνε να κάνουνε;;; Τώρα με τα 35άρια και χωρίς κλιματισμό ενόψει 0,19€ κάποιοι ξυπνάνε και κοιμούνται με το αν/πότε θα τους λυπηθεί κάποια στιγμή η ελπέ να τους πάρει κανά τηλέφωνο να τους βάλει στο green (που θα εξελιχθεί φυσικά σε...red κλοπής, με κάτι παραμονές 12μηνες που διαβάζω και δεν έχω καταλάβει τίποτα). Εύχομαι πραγματικά να είναι πλέον ελάχιστοι.

ΥΓ: Τονίζω ξανά, ότι βάσει του τεράστιου excel του τιτανοτεράστιου @korakios η συγκεκριμένη εταιρία για τον Ιούλιο έχει 3 στα 4 προγράμματά της ακριβότερα από τη ΔΕΗ, που πρέπει να αποτελεί πανελλήνιο, διαχρονικό και παγκόσμιο ρεκόρ. Στο δε green βλέπω ότι αποτρέπει να μπείτε, μάλλον προτιμά να κλέβει στο κλεφτόnomy Δηλαδή τί άλλο πρέπει να σας πει/κάνει για πείτε bye-bye;;;;;

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

elpedison green κοροιδια.
καταρχας παιρνεις τηλ στο τμημα ανανεωσεων και σου λενε σκεφτειτε το γιατι ειναι 12 μηνες εντος elpedison. ενω αν θυμαμαι καλα η 12μηνη ειναι για το green σαν extra. δλδ θεωρητικα μπορεις να αλλαξεις και να κρατησεις το green σαν εξτρα.

επισης ενω λεγανε παρτε 1/7, μετα 3/7, τελικα πηρα χτες και μου λενε θα σας καλεσουμε εμεις! καλα κρασια!

υπομονη μεχρι τελος Σεπτεμβρη π ληγει το gas home fix 50% κι εφυγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

ειναι 12 μηνες εντος elpedison

Αν ισχύει αυτό, πραγματικά μείνε στο κλεφτόnomy ή πήγαινε ακόμα και στη ΔΕΗ ή σε ό,τι ακριβότερο υπάρχει, δεν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν ισχύει αυτό, πραγματικά μείνε στο κλεφτόnomy ή πήγαινε ακόμα και στη ΔΕΗ ή σε ό,τι ακριβότερο υπάρχει, δεν έχει σημασία.

12 μήνες σε υποχρεώνει να μείνεις στο green αν θες να πας σε άλλη εταιρεία δεν εχεις θέμα πας οποτε θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, makrixeris είπε

green

Τί είναι αυτό το green, τζάμπα είναι δηλαδή; Βλέπω στο site και δεν καταλαβαίνω πως μας εξυπηρετεί και θα θέλαμε να το παντρευτούμε για 12 μήνες! Και πως γίνεται πχ., πας ΔΕΗ και έχεις το green της green στο κεφάλι σου, 0,50 € μηνιαία διόδια στην πράσινη για το τίποτα; ΠΡΟΣΟΧΗ στις παντρειές, ειδικά τόσο κοντά στις 1/10, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκάκια μου τον ήπιαμε μίλησα με την κοπέλα που μου είχε κάνει το συμβόλαιο στην ελπε βρήκα το τηλ της κ την πήρα Η ιδια μου είπε κακός είπαν στον κόσμο για 1 του μήνα γιατί τώρα γίνεται χαμός και δεν μπορούν να τους εξυπηρετήσουν όλους άμεσα εγώ τις έλεγα μ@λ@κιες οτι θα φύγω εξωτερικό σε 2 μέρες και θέλω να αλλάξω πρόγραμμα κλπ μπας και αλλά @@ μου λέει τέλος της εβδομάδας κ αν σας πάρουν τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikiangel είπε

Καλησπερα σε ολους! Μολις μπηκα στο φορουμ κ εγω..γνωριζετε να μου πειτε ποια ειναι η πιο συμφερουσα εταιρια για το ρευμα; Ειμαι στη ζενιθ κ εχω κ το αεριο εκει. Με πηραν πριν λιγο απο ελπεντισον να μου δωσουν λεει την καλυτερη κ οικονομικοτερη τιμη στην αγορα κ ποσα δωρα μπλα μπλα μπλα! Δεν πειθομαι! Αλλα δεν ξερω κ που να παω! Φοβαμαι τωρα με το air condition ολη μερα ανοιχτο τι θα πληρωσουμε!

Στη ζενιθ πως είναι απο τιμές ειδα οτι έχει 0.099€ . Ισχύει ; Και για κάρτα υγείας σου τη δίνουν ;

 

Στο φυσικό αέριο με έκπτωση συνέπειας έχει 0.077€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/07/2023 at 12:39, makrixeris said:

Πήρε κανείς για το green της ελπε ? 

 

2 hours ago, Dark_son20 said:

αφού είπαν χτες θα με καλέσουν και σήμερα 10 λεπτά αναμονή, έκανα αίτηση και γω για simple generous

ούτε μέσα σε 2 ώρες από την αίτηση, με πήραν τηλέφωνο από heron, στείλανε στο email ότι είναι και προχωράμε

αυτοί είχαν προετοιμάσει το τηλεφωνικό τους κέντρο για το ολίσθημα της elpedison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στη Watt & Wolt. 

Είχα πει να πληρώνω με πάγια εντολή για να μην έχω εγγύηση, όμως τελικά στο 2ο μήνα αποφάσισα να αλλάξω πάροχο, οπότε δεν την ενεργοποιησα ποτέ. 

Τώρα εκδόθηκε ο λογαριασμός του 2ου μήνα και έχει εγγύηση. Αν πληρώσω το λογαριασμό χωρίς το ποσό της εγγύησης κι αφού θα έχω φύγει, θεωρείται εξοφλημενος; 

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουνα στην elpedison στο economy έφυγα και πήγα ηρών πριν 8 μέρες με έχουν πάρει πάνω από 10 τηλέφωνα και δεν το έχω σηκώσει από την elpedison προφανώς για να πάω στο green Τι διάολο αν το σηκωνα και τους έλεγα οκ πάμε στο green τι θα μου λέγανε ότι δεν είμαστε έτοιμοι δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΞΕΡΕΤΕ ΕΑΝ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ 50€ ΚΑΙ Η ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΠΑΡΑΜΕΝΗ ΙΔΙΑ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Ήμουνα στην elpedison στο economy έφυγα και πήγα ηρών πριν 8 μέρες με έχουν πάρει πάνω από 10 τηλέφωνα και δεν το έχω σηκώσει από την elpedison προφανώς για να πάω στο green Τι διάολο αν το σηκωνα και τους έλεγα οκ πάμε στο green τι θα μου λέγανε ότι δεν είμαστε έτοιμοι δεν μπορώ να καταλάβω.

Ναι θα σε παίρνανε πίσω στο κλεφτόnomy και θα σε κρατούσαν μέχρι όσο έκριναν εκείνοι ότι δεν θα τους λιντσάρει ο κόσμος, για να σε πάνε στο green. Ενδιάμεσα θα σου έλεγαν συστημικά θέματα, άδειες, καλοκαιράκι, πίεση από τους πολλούς πελάτες που προτίμησαν την εντιμότητα της εταιρίας μας κλπ....

Παρεμπιπτόντως, λες και με παρακολουθούν εδώ τι γράφω, δεν έχουν τολμήσει ποτέ να με πάρουν ούτε μία φορά ούτε τις δυο φορές που έφυγα, και μάλιστα σε 2 χώρους, και σπίτι και δουλειά. Ούτε ο Ήρων όταν έφυγα. Παγερά αδιάφορους τους αφήνω για κάποιον λόγο...😄

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikiangel είπε

Καλησπερα σε ολους! Μολις μπηκα στο φορουμ κ εγω..γνωριζετε να μου πειτε ποια ειναι η πιο συμφερουσα εταιρια για το ρευμα; Ειμαι στη ζενιθ κ εχω κ το αεριο εκει. Με πηραν πριν λιγο απο ελπεντισον να μου δωσουν λεει την καλυτερη κ οικονομικοτερη τιμη στην αγορα κ ποσα δωρα μπλα μπλα μπλα! Δεν πειθομαι! Αλλα δεν ξερω κ που να παω! Φοβαμαι τωρα με το air condition ολη μερα ανοιχτο τι θα πληρωσουμε!

NRG simple 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Είμαι στη Watt & Wolt. 

Είχα πει να πληρώνω με πάγια εντολή για να μην έχω εγγύηση, όμως τελικά στο 2ο μήνα αποφάσισα να αλλάξω πάροχο, οπότε δεν την ενεργοποιησα ποτέ. 

Τώρα εκδόθηκε ο λογαριασμός του 2ου μήνα και έχει εγγύηση. Αν πληρώσω το λογαριασμό χωρίς το ποσό της εγγύησης κι αφού θα έχω φύγει, θεωρείται εξοφλημενος; 

όχι , εκτός αν είναι τελικός (χλωμό μιας και δε θα έπρεπε να υπάρχει εγγύηση)

τώρα ή το αφήνεις απλήρωτο μέχρι τον τελικό ή τον πληρώνεις και μετά πατσίζεται στον τελικό (ή μπορεί ο τελικός να είναι και πιστωτικός)

2 ώρες πριν, makrixeris είπε

12 μήνες σε υποχρεώνει να μείνεις στο green αν θες να πας σε άλλη εταιρεία δεν εχεις θέμα πας οποτε θες.

βέβαια ούτε αυτό ισχύει σύμφωνα με τους ειδικούς όρους , απλά έτσι λένε τον κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...