Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 minutes ago, kostask007 said:

Καλησπέρα παιδιά. Στο simply generous home δεν το δίνουν το 10% σε ΚΟΤ. Το γράφει στους όρους. Ωστόσο για τον Ιούλιο με ΚΟΤ βγαίνει 0€/kwh οπότε και πάλι αξίζει. Εγώ έχω ξεμείνει στο Γ1Ν της ΔΕΗ και σκέφτομαι την αλλαγή. Λογικά αξίζει η αλλαγή σε Ήρων. Τι λέτε!?

IMG_20230701_124729.jpg

Έχουν αλλάξει οι όροι. Δεν αναγράφεται πλέον κάποιος περιορισμός για ΚΟΤ. 

https://www.heron.gr/media/eswa5lb0/ειδικοί-όροι-εμπορικού-προγράμματος-simply-generous-home.pdf

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Ήρων από όσο είδα έχει ετοιμάσει τους ειδικούς όρους των προγραμμάτων του για την αλλαγή τον Οκτώβριο. Τα προγράμματα από αορίστου έγιναν 12μηνης διάρκειας (όχι δέσμευσης) και αναφέρεται και το 6μηνο που δεν μπορούν να αλλάξουν τις τιμές. Επίσης αναφέρεται και η αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς, άρα μάλλον ο Ήρων θα γυρίσει στο σύστημα με τη ρήτρα αναπροσαρμογής και δε θα ακολουθήσει με τα τιμολόγια βάσει χονδρικής. 

Είναι καλύτερα να έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ή χρέωση βάσει χονδρικής? Κάποια προγράμματα που έχουν ήδη δημοσιευμένο τύπο υπολογισμού βγαίνουν ακριβά με κάποιους υπολογισμούς που έκανα με τα τωρινά δεδομένα. 

14 minutes ago, Secone said:

Καλησπέρα από σταθερά αξίζει του Ηρων το Φιξ? Ευχαριστώ

Ναι. Είναι το πιο φτηνό αυτή τη στιγμή. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostask007 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Στο simply generous home δεν το δίνουν το 10% σε ΚΟΤ. Το γράφει στους όρους. Ωστόσο για τον Ιούλιο με ΚΟΤ βγαίνει 0€/kwh οπότε και πάλι αξίζει. Εγώ έχω ξεμείνει στο Γ1Ν της ΔΕΗ και σκέφτομαι την αλλαγή. Λογικά αξίζει η αλλαγή σε Ήρων. Τι λέτε!?

IMG_20230701_124729.jpg

0€ H kWh δηλαδή δεν θα χρεώνεσαι τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, reyma3 είπε

0€ H kWh δηλαδή δεν θα χρεώνεσαι τίποτα;

9 λεπτά πριν, reyma3 είπε

0€ H kWh δηλαδή δεν θα χρεώνεσαι τίποτα;

Έχει ξανασυμβεί και πάλι,χρεώνεσαι τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τον δήμο ΕΡΤ κλπ μόνο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, reyma3 είπε

0€ H kWh δηλαδή δεν θα χρεώνεσαι τίποτα;

Ναι, με ΚΟΤ. Αν δίνουν και την έκπτωση 10% σε ΚΟΤ, γιατί τελικά ο dasnowy παραπάνω έχει δίκιο. Δεν αναγράφεται κάτι για το ΚΟΤ στους νέους όρους του προγράμματος. Οπότε αν ισχύει και το 10%, τότε βγαίνει αρνητική η τιμή της kwh (-0,0095€). Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι παιζει σίγουρα. Παλαιότερα απ' όσο ξέρω παιδιά εδώ είχαν αναφέρει ότι ο Ήρων πίστωνε την αρνητική τιμή στους λογαριασμούς. Τώρα και να χει αλλάξει κάτι, απλά θα είναι μηδενική η χρέωση και δεν θα υπάρχει επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΧΡΕΩΝΟΥΝ 0,077€ ΤΗΝ kWh. https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi-free-plus/?product-category=household&product-commodity=electric-power

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΣΕΣ kWh ΚΑΨΩ ΘΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟ 0.077€ Ή Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, reyma3 είπε

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΧΡΕΩΝΟΥΝ 0,077€ ΤΗΝ kWh. https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi-free-plus/?product-category=household&product-commodity=electric-power

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΣΕΣ kWh ΚΑΨΩ ΘΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟ 0.077€ Ή Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ; 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59846451

το ξαναρώτησες ,

0,125 θα χρεωθείς και θα πάρεις κρατική επιδότηση ΤΕΜ , στον επόμενο θα πάρεις το 25% απο τα 0,125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john anad είπε

image.png.36f59d0ea1941396b4bd5c7500d91064.png

ναι , εφαρμόζει +5% σαν συνέπεια παραμονής σε όλα τα προγράμματα για όσους παραμένουν 9 μήνες)

υπόψιν ξεκινά απο 1/9 η εφαρμογή

επίσης,  αργότερα το ποσό έκπτωσης θα αφορά την προμήθεια , όχι τη ρήτρα , άρα ψιλοαδιάφορο το 5%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε σταθερό my home enter με 0.245 ημερήσιο και 0.18 νυχτερινό, τελειώνει το 12μηνο μου τον επόμενο μήνα και είδα το σταθερό του Ήρων 0.16. 

Πριν πάω στο my home enter ήμουν πάλι στον Ήρων με σταθερό 0.11 αλλά άλλαξαν μονομερώς την σύμβαση. Μιας και μετά τον Σεπτέμβριο λένε ότι επιστρέφει η ρήτρα θα παρατείνω ένα 2 μηνο ξανά μέχρι να αλλάξουν μονομερώς την σύμβαση για να πάρω περισσότερο χρόνο και να πληρώνω λιγότερα αυτό το διάστημα. 

Σε κυμαινόμενο λόγο των πολλών kwh που καίω τον μήνα δεν θέλω να πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε σταθερό my home enter με 0.245 ημερήσιο και 0.18 νυχτερινό, τελειώνει το 12μηνο

πως και το άφησες ? σκοπός ήταν να καβαντζωθεί κάποιος να δει πως θα παιζαν οι τιμές και να έφευγε . Απο σχετικά νωρίς φαινόταν οτι δε συνέφερε ( δες "Ιστορικό Τιμών" στο excel )

9 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

και είδα το σταθερό του Ήρων 0.16. 

Πριν πάω στο my home enter ήμουν πάλι στον Ήρων με σταθερό 0.11 αλλά άλλαξαν μονομερώς την σύμβαση

μάλλον έβαλε χέρι η ΡΑΕ , στους όρους γράφει οτι δε μπορεί να αλλάξουν μονομερώς τις τιμές στη διάρκεια της σύμβασης

10 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Μιας και μετά τον Σεπτέμβριο λένε ότι επιστρέφει η ρήτρα

ποτέ δεν έφυγε ωστε να επιστρέψει , απλά ενσωματώθηκε προσωρινά

7 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Σε κυμαινόμενο λόγο των πολλών kwh που καίω τον μήνα δεν θέλω να πάω.

προσωπικά θα το σκεφτόμουν , απο εκεί και μετά κάνεις ότι νομίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

πως και το άφησες ? σκοπός ήταν να καβαντζωθεί κάποιος να δει πως θα παιζαν οι τιμές και να έφευγε . Απο σχετικά νωρίς φαινόταν οτι δε συνέφερε ( δες "Ιστορικό Τιμών" στο excel )

Προτίμησα την σταθερότητα αλλά μετά από όλα αυτά τελικά φάνηκε ότι έκανα λάθος στο θέμα τις τιμής.
 

22 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον έβαλε χέρι η ΡΑΕ , στους όρους γράφει οτι δε μπορεί να αλλάξουν μονομερώς τις τιμές στη διάρκεια της σύμβασης

Spoiler

Για αυτό εδώ αναφέρεσαι έτσι ; 
Ε2.4 Συµφωνείται ρητά ότι ο Προµηθευτής δεν δύναται να τροποποιήσει τη Σταθερή Τιµή και τη Χρέωση Παγίου του εν θέµατι Εµπορικού Προγράµµατος, όπως αυτές προσδιορίζονται στην Αίτηση Προµήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, κατά τη διάρκεια ισχύος της Συµβάσεως και οι Γενικοί Όροι 7.3 έως 7.5 δεν εφαρµόζονται. Σε περίπτωση που ο Προµηθευτής τροποποιήσει τους υπόλοιπους όρους της Σύµβασης, σύµφωνα µε τις προβλέψεις του Κώδικα Προµήθειας Ηλεκτρική Ενέργεια και τους Γ.Ο. πριν από τη συµπλήρωση των δώδεκα (12) µηνών από την Ηµεροµηνία Έναρξης Προµήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας στο Εµπορικό Πρόγραµµα «HOME FIX 2», ο Πελάτης δικαιούται να καταγγείλει, σύµφωνα µε τον Κώδικα Προµήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες, την παρούσα Σύµβαση χωρίς να επιβαρυνθεί µε Ρήτρα Πρόωρης Αποχώρησης, όπως αυτή ορίζεται στον ανωτέρω Ειδικό Όρο Ε2.3.

25 λεπτά πριν, korakios είπε

προσωπικά θα το σκεφτόμουν , απο εκεί και μετά κάνεις ότι νομίζεις

Μέσα στον χειμώνα δεν νομίζω να υπάρξει μεγάλη διαφορά στην τελική τιμή από το 0,16 (προσωπική μου άποψη φυσικά που μπορεί να αποδεχθεί ξανά λάθος.)
Όπως και να έχει ότι και να διαλέξω πιο φθηνά θα είμαι από ότι τώρα , θα το κοιτάξω πάντως καλύτερα για τα κυμαινόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Lazos_21 είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σε σταθερό my home enter με 0.245 ημερήσιο και 0.18 νυχτερινό, τελειώνει το 12μηνο μου τον επόμενο μήνα και είδα το σταθερό του Ήρων 0.16. 

Πριν πάω στο my home enter ήμουν πάλι στον Ήρων με σταθερό 0.11 αλλά άλλαξαν μονομερώς την σύμβαση. Μιας και μετά τον Σεπτέμβριο λένε ότι επιστρέφει η ρήτρα θα παρατείνω ένα 2 μηνο ξανά μέχρι να αλλάξουν μονομερώς την σύμβαση για να πάρω περισσότερο χρόνο και να πληρώνω λιγότερα αυτό το διάστημα. 

Σε κυμαινόμενο λόγο των πολλών kwh που καίω τον μήνα δεν θέλω να πάω.

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΩς ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...