Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Και παλι στους ηλεκτρονικους δεν μπορει να παρει την  ενδειξη ο Δεδδηε σε αλλαγη ονοματος η αλλαγη παροχου...Δεν ειναι ετοιμο το συστημα... Αυτα γινονται εντος τριων ημερων..Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις..Χωρια , μικρες πολεις που δεν  υπαρχει  το προσωπικο..

1661283275492.jpeg

Συμφωνώ. Δεν είναι όλη η ελλάδα Αθήνα. Ευχαριστω για την πληροφορία.Δεν γνωριζα πως το συστημά ακόμα δεν ειναι έτοιμο. Ο τεχνικός που έβαλε το μετρητή μου, απρίλιο μου ειχε πει οτι σύντομα θα μπορώ μεσω μιας εφαρμοφής να βλέπω τις καταναλώσεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Ωχ, συγνώμη,Δεν γνωρίζω τι είναι το teamviewer - εγω εκανα copy και αναζητηση για να το δω 

...και αυτό που πόσταρες ως λινκ, ήταν η διεύθυνση όχι του ΦΕΚ από το ΕΤ, αλλά η διαδρομή στον υπολογιστή σου (όπου το PDF αποθηκεύτηκε). Γι' αυτό σου έκανε πλάκα ο kirileman, "ζητώντας σου teamviwer" (πρόγραμμα με το οποίο μπορεί κάποιος να συνδεθεί μέσω ΄Ιντερνετ σε υπολογιστή άλλου που έχει το ίδιο πρόγραμμα να "τρέχει" - αφού φυσικά γίνουν το σχετικό αίτημα σύνδεσης και η σχετική αποδοχή από τους δύο ενδιαφερόμενους - και να μπορέσει να δει το περιεχόμενο του δίσκου του απομακρυσμένου αυτού υπολογιστή - καλή ώρα το περί ου ο λόγος ΦΕΚ :P)

9 ώρες πριν, Mariannatzouma είπε

Τον νου μου τον έχω... Αλλά σε αυτό που είπες πριν δεν ισχύει δε μπορείς να ξέρεις ποιος πάροχος έχει χαμηλές τιμές συνέχεια γιατί πολύ απλά δεν έχει κανένας... Αυτός που είχε τον περασμένο μήνα την χαμηλότερη τώρα έχει την υψηλότερη και μάλλον έτσι θα συνεχίσει για να μοιραστούν και στους υπόλοιπους παρόχους.

...δεν εννοούσε για "από εδώ και πέρα" (και τί τιμές ΘΑ έχει ο κάθε πάροχος στο μέλλον), αλλά κατά βάση το τί τιμές (...και όχι μόνο τιμές κιλοβατώρας θα προσέθετα εγώ, αλλά και άλλα ψιψιψόνια, όπως τί ύψος ποινών πρόωρης αποχώρησης, τί ύψος εκπτώσεων συνέπειας, τί τύπο υπολογισμού χρεώσεων αναπροσαρμογής - γενικά τί ρόλο βάραγε ο κάθε πάροχος, ας πούμε από πέρσι τον Αύγουστο έως φέτος τον Αύγουστο) είχε ο κάθε ένας εδώ και πολύ καιρό...Ένα pattern δηλαδή, σχετικά με το προφίλ του κάθε παρόχου, που μέσες-άκρες θα ΜΠΟΡΕΙ να επιβεβαιωθεί/αποτυπωθεί και το επόμενο διάστημα. Πχ η ΕΛΠΕ φαρμάκι ήταν, ταχυδακτυλουργικά (εις βάρος των πελατών, και δη των όσων αποχωρούσαν) κατά βο΄ληση έκανε, "περιέργως" όσοι "εξωτερικοί συνεργάτες της" έβγαιναν προς άγραν πελατών, φλόμωναν τον κοσμάκη με ιστορίες περί "των φθηνότερων όλων χρεώσεων, λόγω,,,ιδιόκτητων μέσων παραγωγής = πετρέλαιο", και ό,τι άλλη μαγγανεία μπορούσες να φανταστείς....Ε ΑΥΤΗ, ΔΕΝ θ' αλλάξει, άρα μακρυά...(και φυσικά απρόμοεις ιστορίες ισχύουν και για τους άλλους).

4 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Δεν γνωριζα πως το συστημά ακόμα δεν ειναι έτοιμο. Ο τεχνικός που έβαλε το μετρητή μου, απρίλιο μου ειχε πει οτι σύντομα θα μπορώ μεσω μιας εφαρμοφής να βλέπω τις καταναλώσεις μου

...όλα θέμα οπτικής είναι - για τον "τεχνικό", το 2030 προφανώς είναι "σύντομα"...🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, xariskk24 είπε

πλεον δεν υπαρχει θεμα με πεναλτι. Φευγεις οποτε θες. το θεμα ειναι οτι αν δεν φυγεις απο οσο ξερω στην προτεργια θα σε πανε αυτοματα στο ανακοινωμενο βασικο τους προγραμμα. οποτε πρεπει εστω μια μερα πριν ληξει να τους πεις με ποιο προγραμμα θεσ να πας αν μεινεις σε αυτους εν τελη.

Επειδή και εγώ είμαι με το σταθερό τους πρόγραμμα και προς τιμή τους στο ότι ακόμα και σήμερα μου λέμε παραμένεις στο πρόγραμμα σου χωρίς αλλαγή στο εξάμηνο ούτε από πρώτη Αυγούστου που άλλαξαν όλα, μιλάω για την προτεργια, μου είπαν όταν λήξει το συμβόλαιο να με πάνε στο  mvp με την κιλοβατώρα όπως έχει ανακοινωθεί σήμερα τους είπα όχι θα παραμείνω στο αορίστου το οποίο είναι 2 λεπτά παραπάνω από την τιμή της κιλοβατώρας mvp αλλά με 1€ πάγιο αντί για 5 € που είναι το mvp , καθώς με συμφαιρει αφού δεν καταναλώνω πολλές κιλοβατώρες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμπεριφέρθηκαν πολύ καλά σαν εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Επειδή και εγώ είμαι με το σταθερό τους πρόγραμμα και προς τιμή τους στο ότι ακόμα και σήμερα μου λέμε παραμένεις στο πρόγραμμα σου χωρίς αλλαγή στο εξάμηνο ούτε από πρώτη Αυγούστου που άλλαξαν όλα, μιλάω για την προτεργια, μου είπαν όταν λήξει το συμβόλαιο να με πάνε στο  mvp με την κιλοβατώρα όπως έχει ανακοινωθεί σήμερα τους είπα όχι θα παραμείνω στο αορίστου το οποίο είναι 2 λεπτά παραπάνω από την τιμή της κιλοβατώρας mvp αλλά με 1€ πάγιο αντί για 5 € που είναι το mvp , καθώς με συμφαιρει αφού δεν καταναλώνω πολλές κιλοβατώρες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμπεριφέρθηκαν πολύ καλά σαν εταιρεία.

ποιό πρόγραμμα απο protergia ακριβώς είναι αυτό το αορίστου που αναφέρεις; Υπάρχουν οι τιμές να τις δούμε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν παραμείνει έτσι όπως τα υπολογίζουμε στον Ήρωνα, θα μιλάμε πια εκτός από απεριόριστα data και για απεριόριστη ενέργεια; Ή έχει κάποια κλίμακα για μεγάλες καταναλώσεις εκεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω μία βοήθεια,

είμαι από το Πάσχα περίπου στο WE YELLOW με 0,21 / KWh και 10 ευρώ πάγιο.

Καίω τα τελευταία 3 έτη περίπου 3000 KWh /  τετράμηνο (5μελής οικογένεια).

Έχω λίγο μπερδευτεί αν δεν μου αλλάξουν την τιμή (μέχρι και τον τωρινό λογαριασμό είναι κανονικά 0.21) με συμφέρει να πάω σε κυμαινόμενο ή όχι; Υπάρχει κάτι άλλο που συμφέρει με δεδομένο ότι έχω υψηλή κατανάλωση;

Επεξ/σία από EGRANEROE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, EGRANEROE είπε

Παιδιά θέλω μία βοήθεια,

είμαι από το Πάσχα περίπου στο WE YELLOW με 0,21 / KWh και 10 ευρώ πάγιο.

Καίω τα τελευταία 3 έτη περίπου 3000 KWh /  τετράμηνο (5μελής οικογένεια).

Έχω λίγο μπερδευτεί αν δεν μου αλλάξουν την τιμή (μέχρι και τον τωρινό λογαριασμό είναι κανονικά 0.21) με συμφέρει να πάω σε κυμαινόμενο ή όχι; Υπάρχει κάτι άλλο που συμφέρει με δεδομένο ότι έχω υψηλή κατανάλωση;

εγω οπως το βλεπω πρεπει να αλλαζεις καθε μηνα παροχο!! ειδικα εσυ με τοσες κιλοβατορες.. πρεπει να πηγαινεις στον πιο φτηνο μετα την ανακοινωση τησ επιδοτησης του καθε μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, EGRANEROE είπε

Παιδιά θέλω μία βοήθεια,

είμαι από το Πάσχα περίπου στο WE YELLOW με 0,21 / KWh και 10 ευρώ πάγιο.

Καίω τα τελευταία 3 έτη περίπου 3000 KWh /  τετράμηνο (5μελής οικογένεια).

Έχω λίγο μπερδευτεί αν δεν μου αλλάξουν την τιμή (μέχρι και τον τωρινό λογαριασμό είναι κανονικά 0.21) με συμφέρει να πάω σε κυμαινόμενο ή όχι; Υπάρχει κάτι άλλο που συμφέρει με δεδομένο ότι έχω υψηλή κατανάλωση;

Αν αλλάξεις σε WeGreen ο Σεπτέμβρης θα βγει εντελώς τζάμπα... λογικά και τον Οκτώβρη θα παίξουν μεγάλες επιδοτήσεις σε οικιακά οπότε σε συμφέρει να κάνεις την αλλαγή από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kirilas είπε

Με βάση ένα γρήγορο ψάξιμο η πιο φθηνή είναι η Ήρων με 0.608 χωρίς παγιο με έκπτωση συνέπειας και η we energy 0.640 με 2.75 ευρώ παγιο? Η we energy εντωμεταξυ δεν κατάλαβα έχει συμβόλαιο για 1 χρόνο?

Η Ήρων έχει 0.76 δεν δίνει την έκπτωση συνέπειας στον πρώτο λογαριασμό οπότε 0.12 βγαίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ήρων: η αρχική τιμή στο πρόγραμμα Generous είναι 75 λεπτά και διαμορφώνεται στα 60 λεπτά με την έκπτωση συνέπειας (20 % ή 15 λεπτά ανά κιλοβατώρα). Έτσι με την αφαίρεση και της επιδότησης που είναι 63,9 λεπτά, το τιμολόγιο για τους συνεπείς πελάτες μηδενίζεται (η επιπλέον διαφορά των 3,9 σεντς όπως διευκρίνισαν στο ΑΠΕ - ΜΠΕ αρμόδιες πηγές της εταιρείας, θα αφαιρεθεί από το πάγιο). Είναι αυτονόητο ότι μηδενίζεται μόνο η χρέωση της ενέργειας ενώ οι λοιπές χρεώσεις για δίκτυα, ΥΚΩ, δημοτικά τέλη κλπ. ισχύουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα κ εγω τα δικαιολογητικα στην Elin κ αναμενω τη μεταβαση....εχω πολυ μικρη καταναλωση οποτε το μηδενικο παγιο ειναι δελεαστικο....και στην εξυπηρετηση οποτε πηρα τηλεφωνο σε 2 λεπτα απαντουσαν στην γραμμη....ελπιζω να μην το μετανιωσω αλλα ειπα μια φορα να το κανω το πειραμμα....υποψιν εφυγα απ τη δεη κ το γ1 οικιακο...

Παντως επειδη βλεπω οτι οι επιδοτησεις βγαινουν βαση του τιμοκαταλογου της δεη κ θελει η κυβερνηση να το κρατησει εκει κοντα στα 15 λεπτα,απ τον αλλο μηνα οι παροχοι θα περιμενουν την ανακοινωση της δεη κ θα προσπαθουν να βρισκονται εκει γυρω....δεν νομιζω να ξαναδουμε φαινομενα μηδενικης χρεωσης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Επειδή και εγώ είμαι με το σταθερό τους πρόγραμμα και προς τιμή τους στο ότι ακόμα και σήμερα μου λέμε παραμένεις στο πρόγραμμα σου χωρίς αλλαγή στο εξάμηνο ούτε από πρώτη Αυγούστου που άλλαξαν όλα, μιλάω για την προτεργια, μου είπαν όταν λήξει το συμβόλαιο να με πάνε στο  mvp με την κιλοβατώρα όπως έχει ανακοινωθεί σήμερα τους είπα όχι θα παραμείνω στο αορίστου το οποίο είναι 2 λεπτά παραπάνω από την τιμή της κιλοβατώρας mvp αλλά με 1€ πάγιο αντί για 5 € που είναι το mvp , καθώς με συμφαιρει αφού δεν καταναλώνω πολλές κιλοβατώρες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμπεριφέρθηκαν πολύ καλά σαν εταιρεία.

Εχω κι εγω σταθερο της προτεργια απο περισυ και ληγει 21/9 μιλησα και μου ειπαν οτι για να αλλαξω παροχο και να μην εχω πεναλτι 70ε πρεπει να κανω αιτηση αλλου μολις ληξει.

Οποτε πρεπει να τους ειδοποιησω 15 μερες πριν οτι δε θελω ανανεωση και μετα μεχριτην αλλαγη θα με βαλουν στο κανινικο προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

νεότερα από μέτωπο ELPEDISON.

Βγήκε χτες το βράδυ ο λσμός μέχρι 08 Αυγ. με καθυστέρηση σχεδόν 7 ημερών (συνήθως έβγαινε 14-17 κάθε μήνα). Η κατανάλωση ήταν για το διάστημα 09/07 - 08/08. Τι είδα ότι έκαναν:

α. Επιμέρισαν την κατανάλωση σε Ιουλ και Αυγ. σε αναλογία 22 ημερών Ιούλ και 08 Αυγ. 

β. Για κατανάλωση Ιουλ χρέωσαν κανονικό rate και επιπλέον ρήτρα αναπροσαρμογής μείον επιδότηση από κράτος και βγήκε κόστος περί το 0,22 ε/kwh.

γ. Για κατανάλωση Αυγ χρέωσαν 0,9775 (ανακοινωμένος τιμ Αυγ) - κρατική επιδότηση 0,337 - Loyalty Pass 0,4 = 0,2405 ε/kwh.

Προσοχή το Loyalty Pass πιστώθηκε επί του αναλογικού μέρους για τον Αύγουστο. Αρα καμία σχέση με προυπολογιζόμενο κλπ που λένε στο site τους και θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει απολογισμός. Τώρα ή αυτοί ΔΕΝ ξέρουν Ελληνικά ή εμείς δεν ξέρουμε Ελληνικά ή μπέρδεμα η κατάσταση για δικούς τους λόγους.

Εκτός αν αυτό που θέλει να πει ο ποιητής είναι:

Επειδή ο ΔΕΔΗΕ μετράει κάθε 4 μήνες και βγαίνουν 3 μηνιαίοι λσμοί ΕΝΑΝΤΙ έχουν σκοπό να επιμερίσουν την κατανάλωση 4 μηνου στους μήνες αναλογικά και να εφαρμόσουν στον εκκαθαριστικό τον τιμοκατάλογο κάθε μήνα για τις αναλογικές χρεώσεις. Ετσι στον τρέχοντα έναντι λσμό βάζουν την προϋπολογιζόμενη κατανάλωση και θα τρέξουν απολογιστικά στην εκκαθάριση.

Αν ισχύει αυτό τότε το ερώτημα είναι τι γίνεται στις περιπτώσεις που ο πελάτης καταχωρεί μετρήσεις ο ίδιος και η κατανάλωση είναι μη αναλογική στους μήνες όπως πχ. σ' ένα εξοχικό ή σ' ένα φοιτητικό σπίτι ή ακόμη και στην κύρια οικία όταν κάποιος μένει ή απουσιάζει που οι καταναλώσεις αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες διαβίωσης. Τότε θα υπερισχύσει η μέτρηση πελάτη ή θα πάει πάλι ο αλγόριθμος αναλογικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...