Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
4 λεπτά πριν, Weiss είπε

Για κατανάλωση 1kwh σε μονοφασική παροχή (κοινόχρηστο μόνο φωτισμός), μου ήρθε αύξηση +8€ σε σχέση με πέρσι.

Σε τριφασικό +20€ , ίδια κατανάλωση με πέρσι.

Κλοπή.

κατέβασε το excel , έχω την νέα ταρίφα σε σχέση με πριν και μετά στο τελευταίο φύλλο (χωρίς 6% ΦΠΑ)

σε τριφασικό ειδικά είναι φαρμάκι , αλλά ειμαστε oftopic

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, korakios είπε

το θέμα με την ελπέ είναι το αν θα ενεργοποιήσουν το green 1η του μηνός ή όχι

Δεν πρόκειται 1η είναι Σάββατο πάμε για δευτέρα 3 του μήνα κ ΑΝ. ελπίζω να πάνε όλοι ηρων και μην παίρνουν τηλ για αλλαγή στο γκριν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

κατέβασε το excel , έχω την νέα ταρίφα σε σχέση με πριν και μετά στο τελευταίο φύλλο (χωρίς 6% ΦΠΑ)

σε τριφασικό ειδικά είναι φαρμάκι , αλλά ειμαστε oftopic

 

Spoiler

Σε ποιό σημείο του excel είναι αυτά; Επισήμως που τα βλέπουμε; Δεν ξέρουμε από που να προφυλαχθούμε πια, έλεος

Spoiler

Edit: Άκυρο το βρήκα

 

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
8 λεπτά πριν, tryfos είπε

Σε ποιό σημείο του excel είναι αυτά; Επισήμως που τα βλέπουμε; Δεν ξέρουμε από που να προφυλαχθούμε πια, έλεος

τελευταίο φύλλο "Χρέωση Δικτύου Διανομής" , είναι οι νέες χρεώσεις απο 1/6/23, απλά το έβαλα απο περιέργεια να δω την αύξηση

Υπόψιν ,όπως έχω  αναφέρει αρκετές φορές ,  οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι λάθος στα φύλλα ρεύματος

με το που λήξει ο μηχανισμός θα το διορθώσω

14 λεπτά πριν, makrixeris είπε

Δεν πρόκειται 1η είναι Σάββατο πάμε για δευτέρα 3 του μήνα κ ΑΝ. ελπίζω να πάνε όλοι ηρων και μην παίρνουν τηλ για αλλαγή στο γκριν 😂

το οτι πέφτει Σάββατο δεν έχει σημασία (ή Κυριακή) , είναι θέμα μηχανογράφησης

περιμένω να δω αν θα υπάρξει καθυστέρηση μετάβασης ( "συστημικό πρόβλημα" ) απο αναφορές μελών για να το προσθέσω στο λινκ του excel περί "προσοχής" 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

τελευταίο φύλλο "Χρέωση Δικτύου Διανομής" , είναι οι νέες χρεώσεις απο 1/6/23, απλά το έβαλα απο περιέργεια να δω την αύξηση

Υπόψιν ,όπως έχω  αναφέρει αρκετές φορές ,  οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι λάθος στα φύλλα ρεύματος

με το που λήξει ο μηχανισμός θα το διορθώσω

Spoiler

Εξωφρενικές διαφορές, τραβάω τα μαλλιά μου...Είμαι σε διαδικασία μείωσης από 35kva (3φ) και ήθελα αρχικά να πάω σε 12kva 1φ. Και με συμβούλεψαν μην πέσεις σε 1φ, με την αλλαγή του ρολογιού, τις χρεώσεις του ΔΕΔΔΗΕ για τις εργασίες και τις εργασίες στον πίνακα από τον ηλεκτρολόγο+ΥΔΕ θα σου βγούνε πολλά λεφτά. Και τελικά πέφτω σε 15kva 3φ. Άμα τα βάλω κάτω τώρα, το πολύ σε 6-7 χρόνια θα έκανα απόσβεση, μπορεί και πιο γρήγορα...Δηλαδή έλεος, δεν μαζεύεται από πουθενά η κατάσταση. 

 

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimitris55555 είπε

Καλησπέρα. Είμαι στην elpe economy από 14/3 και δεν έχω λάβει κανένα λογαριασμό ...Παρακάτω το σεντόνι-story μου. 

Το αίτημα για αλλαγή παρόχου έγινε έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία από πωλητή-εκπρόσωπο της elpedison στις 7/3/23. Έπειτα ακολούθησε ο τελικός λογαριασμός της ΔΕΗ, του προηγούμενου παρόχου μου στις 13/3/23. Ύστερα από πολλά τηλεφωνήματα στην εξυπηρέτηση πελατών της elpedison, καθώς δεν μπορούσα να κάνω καν λογαριασμό στο ebill τους, myelpedison όπως το ονομάζουν, μου ανέφεραν ότι δεν έχουν λάβει τις τιμές-μετρήσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ-διαχειριστή δικτύου και μου έβγαζε  ότι δεν εκπροσωπούμαι ακόμα από την εταιρεία elpedison. Η εξυπηρέτηση πελατών με διαβεβαίωσε ότι είναι συστημικό λάθος και ΄ότι θα λυθεί σύντομα αλλά και ότι εκπροσωπούμαι κανονικά από την elpedison. Μίλησα και με τον ΔΕΔΔΗΕ, 3 φορές και με διαβεβαίωσε ότι έχουν δώσει τις μετρήσεις κανονικά και έπειτα μου τις έδωσαν κι μένα τηλεφωνικώς από τα τοπικά γραφεία τους στην πόλη μου. Στη συνέχεια, έστειλα mail στο [email protected] με το ΄πρόβλημα που αντιμετωπίζω για την μη είσοδο μου στο ebill και δεν έλαβα καμία απάντηση, με ημερομηνία 15/4/23. Ξανά κάλεσα αρκετές φορές στην εξυπηρέτηση πελατών ως που μια μέρα μπορώ να κάνω έστω λογαριασμό στο ebill τους για να περάσω την πάγια εντολή για να μην πληρώσω την εγγύηση, όπως είχαμε συμφωνήσει τηλεφωνικά και με την πωλήτρια του προγράμματος της elpedison. Παρόλο αυτό, ακόμα και τώρα δεν μπορώ να κάνω login-είσοδο, μόνο η εγγραφή ολοκληρώθηκε, στην υπηρεσία του ebill-my elpedison και μου βγάζει ακόμα και σήμερα το μήνυμα ότι η εφαρμογή δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους, στην εξυπηρέτηση πελατών μιλάνε για συστημικό πρόβλημα ακόμα. Τέλος, μετά από ακόμα περισσότερα τηλεφωνήματα, στην εξυπηρέτηση πελατών της elpedison, για το πότε θα γίνει έκδοση πρώτου λογαριασμού και το ότι έχει περάσει πάνω από 3 μήνες, η ενημέρωση που είχα κάθε φορά από την εξυπηρέτηση είναι ότι το αίτημά σας έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα, όπου και μέχρι σήμερα δεν έχω λάβει κάποιο mail με έκδοση λογαριασμού, ούτε έναντι, ούτε εκκαθαριστικού, καθώς έχει δώσει ξανά μετρήσεις τον Απρίλιο ο ΔΕΔΔΗΕ για να εκδοθεί ο εκκαθαριστικός λογαριασμός. Εννοείται ότι έχω ανοίξει αίτηση στην ΡΑΕ, από 31 Μαϊου, με όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά και κοινοποιημένο και το ΔΕΔΗΕ. Μέχρι πότε πρέπει να απαντήσει ο πάροχος; Αν δεν απαντήσει μέχρι το deadline που ορίζει η ΡΑΕ, κερδίζω κάτι εγώ σαν πελάτης; ΜΕΤΑ από όλα αυτά, το βασικό ερώτημα είναι το εξής. 

Περιμένω ακόμα και κάνω άμεσα αίτηση για το green της ΕΛΠΕ, ή πάω ΗΡΩΝ SIMPLE GENEROUS και τους χαιρετάω κλέφτικα;;;;

Υ.Γ. : Στην αίτηση για να πάω στην ελπέντισον, είχαν τάξει 40 ευρώ δωροεπιταγή σκλαβενίτη και 100 ευρώ έκπτωση για 5 μήνες, 20 ευρώ τον μήνα δηλαδή. Μη σας πω τι πήρα, καθώς δεν έλαβα ΠΟΤΕ λογαριασμό αυτούς τους μήνες.

Υ.Γ. 2ο: Μιλάμε για πάνω από 25 κλήσεις στην "εξυπηρέτηση πελατών".

Υ.Γ. 3ο: Είμαι ο μόνος που την έχω φάει έτσι άραγε;

Και εγώ πίεσα κατάστημα στον 2ο μήνα και έπειτα με πήραν από το κατάστημα και μου τις έδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο elpedison economy για elpedison economy green, τηλεφωνική συνομιλία.

-υπαρχει δέσμευση για την αλλαγή;

-μισο λεπτό να ρωτήσω..ναι υπάρχει δέσμευση 1 έτους και το πρόγραμμα economy green ξεκινάει από 1 Ιουλίου δεν δεχόμαστε αιτήσεις νωρίτερα.

Ισχύει κάτι από αυτά; Αξίζει να γίνει η αλλαγή από economy σε economy green ή να δούμε κάποια άλλη εταιρεία;

Από το Excel ξεχώρισα

nrg simple

zenith power home day & night 

Ηρών simple generous 

 

Ο "ενεργειακός τουρισμός" που αναφέρεται λίγο παραπάνω, είναι ότι κάθε μήνα αλλάζετε στον φθηνότερο πάροχο ή είναι κάτι άλλο;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Έκανα αίτηση στην ζενίθ και για το πρώτο πάγιο δωρεάν δεν μου είπαν κουβέντα. Τελικά τι ισχύει;

αν δε σου είπαν , χλωμό μιας και δεν αναγράφεται κάπου .

Μάλλον δίνανε κάποιοι ταληράκι στο μιλητό . Προσωπικά δεν το έδωσα σημασία

9 λεπτά πριν, prefuse είπε

τηλεφωνική συνομιλία

δε δίνεις σημασία στο τι λένε στα τηλέφωνα ...

10 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ο "ενεργειακός τουρισμός" που αναφέρεται λίγο παραπάνω, είναι ότι κάθε μήνα αλλάζετε στον φθηνότερο πάροχο ή είναι κάτι άλλο;

συχνή αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε κάποιος αίτηση για HYRON SIMPLE ηλεκτρονικα; σου στέλνουν και συμβόλαιο μετά απο ποτε μετραει η αλλαγη γιατι ενας μου ειπε για 15 ημερες λογο φορτου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Νομιζω ειδα ενα λαθακι στο Excel, στον υπολογισμο των τετραμηνων. Φαινεται ευκολα αν βαλεις ιδιες κιλοβατωρες στα τετραμηνα, θα δεις οτι για το πρωτο σε καποια (π.χ. σε ενα της Ελιν) βγαινει παραπανω.

Μαλλον θελει μια διορθωση ο τυπος εκει, γιατι πολλαπλασιαζεις την τιμη του νυχτερινου μεσα στην παρενθεση, οποτε δεν λαμβανει σωστα την τιμη εκπτωσης συνεπειας.

π.χ.  ειναι ετσι         =$B$55*(B21-0,0675)+($C$55*C21-0,0675)+(B21-$B$51)*$D$54

αντι για ετσι:     =$B$55*(B21-0,0675)+$C$55*(C21-0,0675)+(B21-$B$51)*$D$54

Το παρατηρησα και σε καποια αλλα 1α τετραμηνα.

 

Ψαχνω να δω τι συμφερει πλεον, μιας και ειμαι ακομα στο Ελιν Comfort (Δεν σε αλλαζουν αυτοματα στα νεα προγραμματα).

Και πριν με πηρε και η Ζενιθ για προσφορα, και επεμενε γιατι λεει ακουγομαι σωστος πελατης 🤣

Εχουν βαλει δεσμευσεις συμβολαιων στα νεα προγραμματα καποιοι?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dimperor είπε

Έκανε κάποιος αίτηση για HYRON SIMPLE ηλεκτρονικα; σου στέλνουν και συμβόλαιο μετά απο ποτε μετραει η αλλαγη γιατι ενας μου ειπε για 15 ημερες λογο φορτου

η αλλαγή μετρά όταν ολοκληρωθεί απο ΔΕΔΔΗΕ .

2 λεπτά πριν, KoGi είπε

Το παρατηρησα και σε καποια αλλα 1α τετραμηνα.

θυμάσαι σε ποια ? τώρα θα κάνω επανέλεγχο

σίγουρα είχα λάθος σε αυτο που ανέφερες , ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

η αλλαγή μετρά όταν ολοκληρωθεί απο ΔΕΔΔΗΕ .

θυμάσαι σε ποια ? τώρα θα κάνω επανέλεγχο

σίγουρα είχα λάθος σε αυτο που ανέφερες , ευχαριστώ :)

Στο Protergia MVP Reward και στα δυο Elin PowerOn Home Bonus

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dimperor είπε

Έκανε κάποιος αίτηση για HYRON SIMPLE ηλεκτρονικα; σου στέλνουν και συμβόλαιο μετά απο ποτε μετραει η αλλαγη γιατι ενας μου ειπε για 15 ημερες λογο φορτου

 

21/6 αιτηση αλλαγης απο ελπε σε ηρων μεσω viber.(δινοντας ενδειξεις)

σου στελνουν σε pdf το συμβολαιο και απαντας οτι συμφωνεις

22/6 μνμ viber απο ηρων οτι εκαναν αιτημα εκπροσωπησης ,με ηδη αλλαγμενο το τελευταιο ψηφιο της παροχης

29/6 μνμ viber απο ηρων οτι εγινε η εκπροσωπηση απο αυτους απο 22/6

παραλληλα εγγραφη στο myHrwn

Επεξ/σία από lacta13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KoGi είπε

π.χ.  ειναι ετσι         =$B$55*(B21-0,0675)+($C$55*C21-0,0675)+(B21-$B$51)*$D$54

αντι για ετσι:     =$B$55*(B21-0,0675)+$C$55*(C21-0,0675)+(B21-$B$51)*$D$54

Το παρατηρησα και σε καποια αλλα 1α τετραμηνα.

το διόρθωσα , είχα και στο mpv reward αντίστοιχο λάθος , με έφαγε η παρένθεση 😁

2 λεπτά πριν, KoGi είπε

Στο Protergia MVP Reward και στα δυο Elin PowerOn Home Bonus

όλα κομπλέ τώρα , ευχαριστώ :)

9 λεπτά πριν, KoGi είπε

Εχουν βαλει δεσμευσεις συμβολαιων στα νεα προγραμματα καποιοι?

όχι ,έχει καταργηθεί στα κυμαινόμενα ,

απλά η volton έχει παγίδα δώρο που αν το πάρεις και φύγεις μετά το χρυσοπληρώνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...