Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitris55555 είπε

Περιμένω ακόμα και κάνω άμεσα αίτηση για το green της ΕΛΠΕ, ή πάω ΗΡΩΝ SIMPLE GENEROUS και τους χαιρετάω κλέφτικα;;;;

Υ.Γ. : Στην αίτηση για να πάω στην ελπέντισον, είχαν τάξει 40 ευρώ δωροεπιταγή σκλαβενίτη και 100 ευρώ έκπτωση για 5 μήνες, 20 ευρώ τον μήνα δηλαδή. Μη σας πω τι πήρα, καθώς δεν έλαβα ΠΟΤΕ λογαριασμό αυτούς τους μήνες.

Αν τυχόν υπάρχει τοπικό κατάστημα elpedison στην περιοχή σου πήγαινε μπας και σε βοηθήσουν χωρίς να είναι τίποτα σίγουρο ,τις επιταγές του Σκλαβενίτη της πήρα μετά από δυόμιση μήνες περίπου από το τοπικό κατάστημα με αρκετή πίεση από μένα εκεί είχαν σταλεί αλλά αδιαφορούσαν.

Κάνε την αίτηση για αλλαγή παρόχου στο simple που σκέφτεσαι αυτό θα λειτουργήσει και ως μοχλός πίεσης Σε δύο μέρες τρεις που θα πάει η αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ και θα σε πάρουν πίσω τηλέφωνο από την ελπε εκεί πες τους αναλυτικά τι έχει συμβεί και αν σε δύο μέρες δεν τα ξεκαθαρίσετε πες τους εγώ φεύγω σας έχω κάνει και καταγγελία πιθανόν όλο αυτό να βοηθήσει.Οταν βλέπουν ότι χάνουν πελάτη δραστηριοποιούνται πιο έντονα.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα..θα ήθελα να κανω αλλαγή προμηθευτή ρεύματος έχω το πρόγραμμα τις elin το αρχικό που είχε βγάλει τότε και μετέπειτα έγιναν αλλαγές στο συμβόλαιο και το άφησα έτσι και πιστεύω πλέον ότι είναι ακριβώ. Και ψάχνονται γενικά...έχω Γ1 με νυχτερινό και κοινωνικό τιμολόγιο Κοτβ.μιλησα με μια εταιρία φτηνό ρεύμα από το θυμάμαι και με πρότειναν δύο προγράμματα ένα τις ζενίθ POWER HOME DAY & NIGHT η το πρόγραμμα MAXI FREE + τις φυσικό αέριο ..η κατανάλωση μου είναι  1450 ημερισιο και 480 βραδινό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Traxanas1991 said:

Καλησπέρα στην παρέα..θα ήθελα να κανω αλλαγή προμηθευτή ρεύματος έχω το πρόγραμμα τις elin το αρχικό που είχε βγάλει τότε και μετέπειτα έγιναν αλλαγές στο συμβόλαιο και το άφησα έτσι και πιστεύω πλέον ότι είναι ακριβώ. Και ψάχνονται γενικά...έχω Γ1 με νυχτερινό και κοινωνικό τιμολόγιο Κοτβ.μιλησα με μια εταιρία φτηνό ρεύμα από το θυμάμαι και με πρότειναν δύο προγράμματα ένα τις ζενίθ POWER HOME DAY & NIGHT η το πρόγραμμα MAXI FREE + τις φυσικό αέριο ..η κατανάλωση μου είναι  1450 ημερισιο και 480 βραδινό..

4 ευρώ βγαίνει η διαφορά μεταξύ των δύο προγραμμάτων υπέρ της φυσικό αέριο. Επειδή έχω εμπειρία από τη φυσικό αέριο, βγαίνουν γρήγορα και στην ώρα τους οι λογαριασμοί και βγάζουν εκκαθαριστικούς με την ένδειξη σου. Επίσης, εάν γίνει κάποιο λάθος στο λογαριασμό και για αυτό δεν τον πληρώσεις, δε διστάζουν να δώσουν την έκπτωση συνέπειας σε επόμενο λογαριασμό. Εγώ περίμενα να μου μεταφέρουν πιστωτικό υπόλοιπο από αέριο στο ρεύμα και επειδή δεν πλήρωσα έναν λογαριασμό ρεύματος, μου έβαλαν την έκπτωση στον επόμενο. 

Αλλά το αρνητικό είναι ότι το πρόγραμμα είναι με έκπτωση συνέπειας και τον πρώτο μήνα θα χρεωθείς με 0.123, αφού η έκπτωση μπαίνει στον επόμενο λογαριασμό. Η ζενίθ έχει κατευθείαν 0,099/0,079.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έχει κάποιος εύκαιρο το κείμενο του ekrepali για την πίστωση που ζητάμε με μορφή έκτακτου λογαριασμού;

Μου έβγαλε η ΗΡΩΝ τελικό εκκαθαριστικό λόγω αλλαγής παρόχου και δεν έχουν βάλει την έκπτωση συνέπειας όπως θα έπρεπε. 

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες αλλά είτε είναι πιο πίσω, είτε το προσπέρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, wasd είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έχει κάποιος εύκαιρο το κείμενο του ekrepali για την πίστωση που ζητάμε με μορφή έκτακτου λογαριασμού;

Μου έβγαλε η ΗΡΩΝ τελικό εκκαθαριστικό λόγω αλλαγής παρόχου και δεν έχουν βάλει την έκπτωση συνέπειας όπως θα έπρεπε. 

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες αλλά είτε είναι πιο πίσω, είτε το προσπέρασα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59815552

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ασφαλιστικος μου συνεργατης ο οποιος κανει και συμβολαια ρευματος(εχει 2-3 εταιριες) με παροτρυνει να φυγω απ το solar του ηρωνα γιατι οι εκπτωσεις που μου εδωσε (τα 90 ευρω βασικα) θα μου τα παρει πισω το επομενο εξαμηνο με αυξημενη τιμη κιλοβατωρας (ηδη το solar ειναι στα 0,13 για Ιουλιο). Μου λεει να με παει σε ενα προγραμμα της nrg με 0,09 παγιο 3,5 με δωρο καρτα 20 ευρω για εξαργυρωση σε πρατηρια shell και 30 ευρω στο χερι..Ψαχνω στο σαιτ της nrg δεν το βρισκω, γνωριζουμε κατι; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ο ασφαλιστικος μου συνεργατης ο οποιος κανει και συμβολαια ρευματος(εχει 2-3 εταιριες) με παροτρυνει να φυγω απ το solar του ηρωνα γιατι οι εκπτωσεις που μου εδωσε (τα 90 ευρω βασικα) θα μου τα παρει πισω το επομενο εξαμηνο με αυξημενη τιμη κιλοβατωρας (ηδη το solar ειναι στα 0,13 για Ιουλιο). Μου λεει να με παει σε ενα προγραμμα της nrg με 0,09 παγιο 3,5 με δωρο καρτα 20 ευρω για εξαργυρωση σε πρατηρια shell και 30 ευρω στο χερι..Ψαχνω στο σαιτ της nrg δεν το βρισκω, γνωριζουμε κατι;

0,099 , NRG Simple με πάγιο που εξαρτάται αν θα έχεις μόνο ηλεκτρονικό και βάλεις πάγια εντολή

τα άλλα είναι bonus απο των πωλητή , το αν τα πάρεις άλλο θέμα

στην τελική γιατί δεν τον ρώτησες ο ίδιος για το πρόγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

0,099 , NRG Simple με πάγιο που εξαρτάται αν θα έχεις μόνο ηλεκτρονικό και βάλεις πάγια εντολή

τα άλλα είναι bonus απο των πωλητή , το αν τα πάρεις άλλο θέμα

στην τελική γιατί δεν τον ρώτησες ο ίδιος για το πρόγραμμα ?

Τον ρωτησα αλλα ειχαμε κουβεντα και για τα ασφαλιστρα και δεν το συγκρατησα..Φανταστηκα πως θα το βρω και στο σαιτ..Με ψηνει αλλα σκεφτομαι να περιμενω τον επομενο απο Ηρων που ναι εκκαθαριστικος να παρω την εκπτωση συνεπειας 15% και μετα που οι καταναλωσεις μου ειναι λιγες απ οτι διαπιστωνω( θα χασω λιγα απ τον τελικο που δεν θα μου βαλουν εκπτωση συνεπειας) να την κανω και να απεμπλακω απ την ¨ετησια παραμονη¨στο προγραμμα του solar.. αυτα τα μπλεξιματα βαριεμαι..

Παντως οι πληροφοριες που δινουν στο σαιτ δεν ειναι ξεκαθαρες..που αναφερουν τιμη kw για το nrg simple? Θα τους παρω τηλ. μου φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Παντως οι πληροφοριες που δινουν στο σαιτ δεν ειναι ξεκαθαρες..που αναφερουν τιμη kw για το nrg simple? Θα τους παρω τηλ. μου φαινεται..

2+ χρόνια περάσανε ....στα τηλέφωνα ο καθένας λέει ότι θέλει , προσωπικά θα έδινα κανα κότερο λόγω σεζόν

https://www.nrg.gr/el/dimosieusitimwnenergeias

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Με ψηνει αλλα σκεφτομαι να περιμενω τον επομενο απο Ηρων που ναι εκκαθαριστικος να παρω την εκπτωση συνεπειας 15% και μετα που οι καταναλωσεις μου ειναι λιγες απ οτι διαπιστωνω( θα χασω λιγα απ τον τελικο που δεν θα μου βαλουν εκπτωση συνεπειας) να την κανω και να απεμπλακω απ την ¨ετησια παραμονη¨στο προγραμμα του solar.. αυτα τα μπλεξιματα βαριεμαι..

εννοείται οτι θα αμφισβητήσεις μέσω ΡΑΕ τον όρο του Solar Generous

"Ε5.3 Ρητώς διευκρινίζεται ότι οι Εκπτώσεις ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ & ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ δεν εφαρμόζονται επί της Βασικής Χρέωσης Προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας του τυχόν εμπροθέσμως εξοφλημένου Τελικού Εκκαθαριστικού Λογαριασμού του Πελάτη."

σαν καταχρηστικό που έρχεται σε αντίθεση με

Αναφορά σε κείμενο

 Άρθρο 38 Διόρθωση Λογαριασμών Κατανάλωσης

2. Σε περίπτωση υπαιτιότητας του Προμηθευτή, όπως, ενδεικτικά, λόγω λαθών στην τιμολόγηση ή την έκδοση λογαριασμών, ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διόρθωση λογαριασμών παρελθούσης περιόδου, καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και για χρονική περίοδο δύο (2) ετών μετά τη λύση της. Τα ποσά των διορθωτικών χρεώσεων και πιστώσεων καταβάλλονται ατόκως.

και ζητάς έκδοση διορθωτικού

(και οτι γίνει έγινε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

2+ χρόνια περάσανε ....στα τηλέφωνα ο καθένας λέει ότι θέλει , προσωπικά θα έδινα κανα κότερο λόγω σεζόν

https://www.nrg.gr/el/dimosieusitimwnenergeias

εννοείται οτι θα αμφισβητήσεις μέσω ΡΑΕ τον όρο του Solar Generous

"Ε5.3 Ρητώς διευκρινίζεται ότι οι Εκπτώσεις ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ & ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ δεν εφαρμόζονται επί της Βασικής Χρέωσης Προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας του τυχόν εμπροθέσμως εξοφλημένου Τελικού Εκκαθαριστικού Λογαριασμού του Πελάτη."

σαν καταχρηστικό που έρχεται σε αντίθεση με

και ζητάς έκδοση διορθωτικού

(και οτι γίνει έγινε)

Σ ευχαριστω και παλι!!!!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, energy52 είπε

Ο ασφαλιστικος μου συνεργατης ο οποιος κανει και συμβολαια ρευματος(εχει 2-3 εταιριες) με παροτρυνει να φυγω απ το solar του ηρωνα γιατι οι εκπτωσεις που μου εδωσε (τα 90 ευρω βασικα) θα μου τα παρει πισω το επομενο εξαμηνο με αυξημενη τιμη κιλοβατωρας (ηδη το solar ειναι στα 0,13 για Ιουλιο). Μου λεει να με παει σε ενα προγραμμα της nrg με 0,09 παγιο 3,5 με δωρο καρτα 20 ευρω για εξαργυρωση σε πρατηρια shell και 30 ευρω στο χερι..Ψαχνω στο σαιτ της nrg δεν το βρισκω, γνωριζουμε κατι; 

 

Εννοείται πως θα σε παρότρυνε να φύγεις! Θα πάρει ένα 80άρι ευρουλάκια αν σε πείσει να αλλάξεις...αλλά ρώτησε τον διακριτικά "Ασφαλιστικέ μου σύμβουλε, ο ΗΡΩΝ θα μου πάρει με αυξημένες χρεώσεις τα 90€ που μου έδωσε ως δώρο, η NRG δεν θα μου πάρει πίσω τα 20€ κάρτας, 30€ στο χέρι και 80€ της δικής σου αμοιβής;" ...όλοι αυτοί έχουν πολύ πλάκα λέμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Weiss είπε

Εντωμεταξύ έχουν αρχίσει να έρχονται αυξημένοι λογαριασμοί λόγω αύξησης στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Μόνιμο μέτρο και αυτό?

ναι και λογικά θα έρθει και κάποιο έκτακτο γιατί χάσανε λεφτά και απο τις ΥΚΩ και δεν ξέρουν που είναι 😁

βάλε και τις επιδοτήσεις ΤΕΜ που φεσωθήκαμε , κάποια στιγμή θα έρθει η λυπητερή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατανάλωση 1kwh σε μονοφασική παροχή (κοινόχρηστο μόνο φωτισμός), μου ήρθε αύξηση +8€ σε σχέση με πέρσι.

Σε τριφασικό +20€ , ίδια κατανάλωση με πέρσι.

Κλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...