Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akisdg είπε

Δεν υπήρξε εγγύηση, αλλά υπήρξε χρέωση παγίου ενώ νόμιζα ότι ο 1ος μήνας είναι δωρεάν (θα το ψάξω λίγο)...

σε μένα ήταν δωρεάν το πάγιο και όντως το αφαίρεσαν

Spoiler

image.png.5798804751b02356d1b08b05fd9119e6.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, walex είπε

Τι εννοείς το αφαίρεσαν? Το είχαν χρεώσει και μετά το αφαίρεσαν ή δεν το χρέωσαν καθόλου εξαρχής.

ότι δείχνει η φωτό μέσα στο spoiler :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, πιστευω να μην ειμαι εκτος θεματος..Στο πατρικο εχουμε Γ1, με συμφερει πιστευετε να παω σε εναλλακτικο παροχο πχ ΗΡΩΝ simply generous ή σε καποιο αλλο; Δινουν ακομη 50αρικο δωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Καλησπερα, πιστευω να μην ειμαι εκτος θεματος..Στο πατρικο εχουμε Γ1, με συμφερει πιστευετε να παω σε εναλλακτικο παροχο πχ ΗΡΩΝ simply generous ή σε καποιο αλλο; Δινουν ακομη 50αρικο δωρο;

πήγαινε για το 50ρικο , το δίνουν ακόμα με ηλεκτρονική αίτηση (είναι στο site)

απο Σεπτέμβριο βλέπεις ξανά τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, korakios είπε

πήγαινε για το 50ρικο , το δίνουν ακόμα με ηλεκτρονική αίτηση (είναι στο site)

απο Σεπτέμβριο βλέπεις ξανά τι παίζει

καλησπέρα ήμουν στον ΗΡΩΝ (generous) έως 29/4 πήγα ΕΛΠΕ economy να ξαναπάω ΗΡΩΝ SIMPLY ή να πάω στο Green ? Τι με συμβουλεύεις ; 

Επεξ/σία από Dimperor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dimperor είπε

καλησπέρα ήμουν στον ΗΡΩΝ (generous) έως 29/4 πήγα ΕΛΠΕ economy να ξαναπάω ΗΡΩΝ SIMPLY ή να πάω στο Green ? Τι με συμβουλεύεις ; 

λογικά αν ξαναπάς στον Ηρών θα ξαναπάρεις 50ρικο

το θέμα με την ελπέ είναι το αν θα ενεργοποιήσουν το green 1η του μηνός ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

πήγαινε για το 50ρικο , το δίνουν ακόμα με ηλεκτρονική αίτηση (είναι στο site)

απο Σεπτέμβριο βλέπεις ξανά τι παίζει

Εντωμεταξυ στο λογαριασμο εκει που λεει εγγυηση, δεν εχει τιποτα διπλα, σαν να ειναι μηδεν..αραγε να θελει παγια εντολη ο Ηρων για να μη με χρεωσει εγγυηση αλλα τι να με χρεωσει αφου ειναι μηδεν;; γιατι και στην Δεη παγια εντολη εχουμε, αφου πριν ημασταν στο παλιο enter..To γνωριζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εντωμεταξυ στο λογαριασμο εκει που λεει εγγυηση, δεν εχει τιποτα διπλα, σαν να ειναι μηδεν..αραγε να θελει παγια εντολη ο Ηρων για να μη με χρεωσει εγγυηση αλλα τι να με χρεωσει αφου ειναι μηδεν;; γιατι και στην Δεη παγια εντολη εχουμε, αφου πριν ημασταν στο παλιο enter..To γνωριζεις;

για την εγγύηση πρέπει να συνεννοηθείς με τον πάροχο , μπορεί να χρεώνει άσχετα αν στον προηγούμενο είχες μηδενική

σίγουρα με πάγια εντολή δε θα χρεώσουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι στην elpe economy από 14/3 και δεν έχω λάβει κανένα λογαριασμό ...Παρακάτω το σεντόνι-story μου. 

Το αίτημα για αλλαγή παρόχου έγινε έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία από πωλητή-εκπρόσωπο της elpedison στις 7/3/23. Έπειτα ακολούθησε ο τελικός λογαριασμός της ΔΕΗ, του προηγούμενου παρόχου μου στις 13/3/23. Ύστερα από πολλά τηλεφωνήματα στην εξυπηρέτηση πελατών της elpedison, καθώς δεν μπορούσα να κάνω καν λογαριασμό στο ebill τους, myelpedison όπως το ονομάζουν, μου ανέφεραν ότι δεν έχουν λάβει τις τιμές-μετρήσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ-διαχειριστή δικτύου και μου έβγαζε  ότι δεν εκπροσωπούμαι ακόμα από την εταιρεία elpedison. Η εξυπηρέτηση πελατών με διαβεβαίωσε ότι είναι συστημικό λάθος και ΄ότι θα λυθεί σύντομα αλλά και ότι εκπροσωπούμαι κανονικά από την elpedison. Μίλησα και με τον ΔΕΔΔΗΕ, 3 φορές και με διαβεβαίωσε ότι έχουν δώσει τις μετρήσεις κανονικά και έπειτα μου τις έδωσαν κι μένα τηλεφωνικώς από τα τοπικά γραφεία τους στην πόλη μου. Στη συνέχεια, έστειλα mail στο [email protected] με το ΄πρόβλημα που αντιμετωπίζω για την μη είσοδο μου στο ebill και δεν έλαβα καμία απάντηση, με ημερομηνία 15/4/23. Ξανά κάλεσα αρκετές φορές στην εξυπηρέτηση πελατών ως που μια μέρα μπορώ να κάνω έστω λογαριασμό στο ebill τους για να περάσω την πάγια εντολή για να μην πληρώσω την εγγύηση, όπως είχαμε συμφωνήσει τηλεφωνικά και με την πωλήτρια του προγράμματος της elpedison. Παρόλο αυτό, ακόμα και τώρα δεν μπορώ να κάνω login-είσοδο, μόνο η εγγραφή ολοκληρώθηκε, στην υπηρεσία του ebill-my elpedison και μου βγάζει ακόμα και σήμερα το μήνυμα ότι η εφαρμογή δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους, στην εξυπηρέτηση πελατών μιλάνε για συστημικό πρόβλημα ακόμα. Τέλος, μετά από ακόμα περισσότερα τηλεφωνήματα, στην εξυπηρέτηση πελατών της elpedison, για το πότε θα γίνει έκδοση πρώτου λογαριασμού και το ότι έχει περάσει πάνω από 3 μήνες, η ενημέρωση που είχα κάθε φορά από την εξυπηρέτηση είναι ότι το αίτημά σας έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα, όπου και μέχρι σήμερα δεν έχω λάβει κάποιο mail με έκδοση λογαριασμού, ούτε έναντι, ούτε εκκαθαριστικού, καθώς έχει δώσει ξανά μετρήσεις τον Απρίλιο ο ΔΕΔΔΗΕ για να εκδοθεί ο εκκαθαριστικός λογαριασμός. Εννοείται ότι έχω ανοίξει αίτηση στην ΡΑΕ, από 31 Μαϊου, με όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά και κοινοποιημένο και το ΔΕΔΗΕ. Μέχρι πότε πρέπει να απαντήσει ο πάροχος; Αν δεν απαντήσει μέχρι το deadline που ορίζει η ΡΑΕ, κερδίζω κάτι εγώ σαν πελάτης; ΜΕΤΑ από όλα αυτά, το βασικό ερώτημα είναι το εξής. 

Περιμένω ακόμα και κάνω άμεσα αίτηση για το green της ΕΛΠΕ, ή πάω ΗΡΩΝ SIMPLE GENEROUS και τους χαιρετάω κλέφτικα;;;;

Υ.Γ. : Στην αίτηση για να πάω στην ελπέντισον, είχαν τάξει 40 ευρώ δωροεπιταγή σκλαβενίτη και 100 ευρώ έκπτωση για 5 μήνες, 20 ευρώ τον μήνα δηλαδή. Μη σας πω τι πήρα, καθώς δεν έλαβα ΠΟΤΕ λογαριασμό αυτούς τους μήνες.

Υ.Γ. 2ο: Μιλάμε για πάνω από 25 κλήσεις στην "εξυπηρέτηση πελατών".

Υ.Γ. 3ο: Είμαι ο μόνος που την έχω φάει έτσι άραγε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimitris55555 είπε

Υ.Γ. 3ο: Είμαι ο μόνος που την έχω φάει έτσι άραγε;

εδώ δεν έχει αναφερθεί κάτι αντίστοιχο παρα καθυστέρηση εκπροσώπησης και (δώσε βάση)

οτι η ελπέ έπαιρνε μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ απο προηγούμενο εκκαθαριστικό με αποτέλεσμα ο τελικός προηγούμενου πάροχου να είναι μηδενικός στη χρέωση ενέργειας και να φορτώνονται οι κιλοβατώρες στον 1ο λογαριασμό της ελπέ με αποτέλεσμα να μην καλύπτει η επιδότηση και αυξημένες ΥΚΩ

Δλδ να προσέξεις (όταν έρθει λογαριασμός) , τις κιλοβατώρες που αναγράφονται στην αρχή εκπροσώπησης

Αν τα 40€ και τα 100€ ήταν στο "μιλητό" , χλωμό , ζήτα όμως την ηχογράφηση της συνομιλίας

Σπάσε τα τηλέφωνα στη ΡΑΕ και στείλε email στο info

Στις 28/12/2022 στις 10:44 ΠΜ, ekrepali είπε

Αν εννοείς το myRAE δε πρόκειται να απαντήσουν πότε.

Πρέπει να κάνεις επίσημη καταγγελία στο [email protected], υπόψιν του τμήματος προστασίας καταναλωτών.

Γραφεις ονοματεπώνυμο, αφμ, διεύθυνση, τηλέφωνο, Αρ. Παροχής.

Εξηγείς το περιεχόμενο της καταγγελίας, επισυνπατεις οποία επικοινωνία είχες με την elpedison.

Κρατάς το εξερχόμενο mail, υποτίθεται απο τη μέρα που το στέλνεις μετράνε οι 2 μήνες.

Αν σου έρθει αυτοματοποιημένο mail που σε παραπέμπει στο MyRAE, ξαναπροωθεις το mail ζητώντας να πάει στο τμήμα προστασίας καταναλωτών, εξηγώντας πάλι ότι ήδη έχεις χρησιμοποιήσει τη πλατφόρμα και δεν έχει βρεθεί λύση.

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

εδώ δεν έχει αναφερθεί κάτι αντίστοιχο παρα καθυστέρηση εκπροσώπησης και (δώσε βάση)

οτι η ελπέ έπαιρνε μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ απο προηγούμενο εκκαθαριστικό με αποτέλεσμα ο τελικός προηγούμενου πάροχου να είναι μηδενικός στη χρέωση ενέργειας και να φορτώνονται οι κιλοβατώρες στον 1ο λογαριασμό της ελπέ με αποτέλεσμα να μην καλύπτει η επιδότηση και αυξημένες ΥΚΩ

Δλδ να προσέξεις (όταν έρθει λογαριασμός) , τις κιλοβατώρες που αναγράφονται στην αρχή εκπροσώπησης

Αν τα 40€ και τα 100€ ήταν στο "μιλητό" , χλωμό , ζήτα όμως την ηχογράφηση της συνομιλίας

Σπάσε τα τηλέφωνα στη ΡΑΕ και στείλε email στο info

Έχω κανονικά σημειωμένες kwh και σε pdf στον τελικό της ΔΕΗ. 

Το θέμα όμως είναι αλλάζω πάροχο καρφί, όπως είπα και πάνω ΗΡΩΝ και 50ευρω τσέπη, γλιτώνοντας όλη αυτή την κατάσταση παράνοιας και καληνύχτα; (ξέρω ότι αργεί κι αυτός να εκδόσει λογαριασμό 2 ΜΗΝΕΣ) ή αναμένω και με τα μαιλς σε ΡΑΕ όπως είπες μπας και πάρω τα bonus-τυράκια; ή δεν τα παίρνω ποτέ; Είναι στο μαιλ του συμβολαίου.

Ο τουρισμός ρεύματος θέλει γερά στομάχια τελικά...

Επεξ/σία από dimitris55555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris55555 είπε

Έχω κανονικά σημειωμένες kwh και σε pdf στον τελικό της ΔΕΗ. 

Το θέμα όμως είναι αλλάζω πάροχο καρφί, όπως είπα και πάνω ΗΡΩΝ και 50ευρω τσέπη, γλιτώνοντας όλη αυτή την κατάσταση παράνοιας και καληνύχτα; (ξέρω ότι αργεί κι αυτός να εκδόσει λογαριασμό 2 ΜΗΝΕΣ) ή αναμένω και με τα μαιλς σε ΡΑΕ όπως είπες μπας και πάρω τα bonus-τυράκια; ή δεν τα παίρνω ποτέ; Είναι στο μαιλ του συμβολαίου.

Ο τουρισμός ρεύματος θέλει γερά στομάχια τελικά...

αυτό είναι κάτι που εξαρτάται απο σένα , δε μπορεί να σου πει κάποιος το τι θα γίνει τελικά

πάντως δεν έχω τυχαία το "Προσοχή με τη συγκεκριμένη εταιρία" στο excel ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akisdg είπε

Καλησπέρα,

Μόλις έλαβα και τον 1ο λογαριασμό της ZeniΘ, χωρίς να προλάβω να κάνω καταχώριση. Σύμφωνα με την μέτρηση μου η κατανάλωση του μήνα ήταν 336kw και ο λογαριασμός ήρθε έναντι στις 137kw (θα μου έρθουν μαζεμένα μετά). Με έιχαν ενημερώσει βέβαια ότι ο 1ος λογαριασμός δεν θα πάρει τις μετρήσεις μου, αλλά θα έχω τον νου μου πλέον μέσα σε 5 μέρες από την ημερομηνία λήξης του παρόντος, να κάνω την καταχώριση για να έχω τους μηνιαίους εκκαθαριστικούς. Δεν υπήρξε εγγύηση, αλλά υπήρξε χρέωση παγίου ενώ νόμιζα ότι ο 1ος μήνας είναι δωρεάν (θα το ψάξω λίγο)...

ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΕΝΙΘ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...