Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πάλι με αυτα που λέτε, τοτε συμφέρει κατα τον Σεπτέμβρη να βάλουμε σταθερό! Ο μόνος λόγος που συμφερε το κυμαινόμενο αυτους τους μηνες ήταν η επιδότηση του κράτους! Με την κατάργηση της, δεν υπαρχει λόγος να μείνουμε σε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, lacta13 είπε

επισης ειδα στον ΔΕΔΔΗΕ οτι ενω πριν την αλλαγη ειχα 04 στο τελος τωρα ειναι 05 και στις ενδειξεις στο σαιτ εχει τις τελευταιες που υπεβαλλα στον Ηρων στις 21/6... ελπιζω να ειναι καλο σημαδι και να τελειωνουμε...

Αν δεν κάνω λάθος έχει ήδη ολοκληρωθεί η μετάβασή σου βάσει αυτών που λες. Εμένα δυστυχώς είμαι ακόμα στην αποστολή του αιτήματος και δεν έχει αλλάξει το νούμερο παροχής στον ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν δεν κάνω λάθος έχει ήδη ολοκληρωθεί η μετάβασή μου βάσει αυτών που λες. Εμένα δυστυχώς είμαι ακόμα στην αποστολή του αιτήματος και δεν έχει αλλάξει το νούμερο παροχής στον ΔΕΔΔΗΕ.

το περιεργο ειναι οτι στο μνμ που εστειλε ο Ηρων οτι υπεβαλλε το αιτημα εκπροσωπησης,εγραφε για την παροχη ταδε και ηταν ηδη 05 ...αλλα παλι αν παω να κανω λογαριασμο στον ηρων,δεν με αφηνει...

 

ισως να ειναι 2 διαφορετικα κομματια η εναρξη εκπροσωπησης και εγγραφη στην εταιρεια

 

αρα θα περιμενω οσονουπω τον τελικο απο την ελπε...

εντω μεταξυ με παιρνουν καθε μερα τηλεφωνο απο την Δευτερα για προφανεις λογους,αλλα δεν το σηκωνω.... :-)

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Και πάλι με αυτα που λέτε, τοτε συμφέρει κατα τον Σεπτέμβρη να βάλουμε σταθερό! Ο μόνος λόγος που συμφερε το κυμαινόμενο αυτους τους μηνες ήταν η επιδότηση του κράτους! Με την κατάργηση της, δεν υπαρχει λόγος να μείνουμε σε αυτα

Δεν το αποκλείω. Προσωπικά αν τα βάλω κάτω και είναι η διαφορά ακόμα και 10-15% παραπάνω ίσως πάω σε "σταθερό" τότε. Να δούμε και τους υπόλοιπους όρους βέβαια... Έστω και αν αρχικά φαίνονται τα κυμαινόμενα φτηνότερα (στην πορεία όχι). Για πολλούς λόγους, με πρώτο και καλύτερο ότι δεν θα φοβάμαι συνέχεια μη με κλέβουν και και δεν θα έχω το άγχος ότι θα χρεώνουν ό,τι να 'ναι. Μην ξεχνάτε, ότι τότε δεν θα μπορούμε να πούμε γεια σας και να πηγαίνουμε αλλού όπως σήμερα. Θα ισχύουν ελάχιστες παραμονές και πέναλτι, οπότε θα έχουν κάθε λόγο και δικαίωμα να σε γδύνουν επειδή δεν θα μπορείς να φύγεις εύκολα όπως τώρα. Και εμείς θα εξαρτόμαστε αποκλειστικά και μόνο σε άσκοπες καταγγελίες στην ανύπαρκτη ΡΑΕ και στην καλή (ΟΧΙ) θέληση του εκάστοτε παρόχου, αν γίνονται μαϊμουδιές.

Φυσικά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τίποτα, θα τα δω όλα τότε και θα αποφασίσω. Τουλάχιστον αρχικά και μέχρι να μαζέψει ο καθένας τον κόσμο του πιστεύω να υπάρξουν κάποιες προτάσεις (μέχρι φυσικά να μαζέψει ο καθένας όσους έχει υπολογίσει και να αρχίσει το πάρτι).

3 λεπτά πριν, lacta13 είπε

εντω μεταξυ με παιρνουν καθε μερα τηλεφωνο απο την Δευτερα για προφανεις λογους,αλλα δεν το σηκωνω....

Αυτό δεν το καταλαβαίνω τι κυνηγανε, αφού ούτως ή άλλως το green economy είναι ακριβότερο από το simply simple. Αφού μπήκε κανείς στη διαδικασία να φύγει, λίγο δύσκολο να τα ακυρώσει όλα και να πάει σε ακριβότερο τελικά πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios, στο g-sheet στο προγραμμα της Ελιν (Elin Power On! Home Bonus +), δεν αναφέρεται κάπου ότι με έκπτωση συνέπειας κατεβαίνει στο 0,0975€.

Το βλέπω μήπως λάθος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν δεν κάνω λάθος έχει ήδη ολοκληρωθεί η μετάβασή σου βάσει αυτών που λες. Εμένα δυστυχώς είμαι ακόμα στην αποστολή του αιτήματος και δεν έχει αλλάξει το νούμερο παροχής στον ΔΕΔΔΗΕ.

Να παρεις τηλέφωνο στον Δεδδηε 8004004000 αν έχει γίνει η αλλαγή που ζήτησες.. Και έχει σταλεί η αλλαγή προμηθευτη.. 

1 ώρα πριν, tryfos είπε

https://www.ot.gr/2023/06/28/energeia/ilektrismos/logariasmoi-reymatos-i-narki-tou-logariasmou-ton-yko-apeilei-me-ayksiseis/

Έρχονται νέα κουστούμια με τις ΥΚΩ και πολύ δύσκολος χειμώνας, αφού τελειώσαμε και με τις εκλογές. Και σε συνδυασμό με τις δηλώσεις του νέου υπουργού, ότι μας ενδιαφέρει (δήθεν) η "κλιματική αλλαγή" και τέρμα ο μηχανισμός και ο ενεργειακός τουρισμός, φαίνεται ότι αφήνονται οι εταιρίες πλέον να κάνουν πάρτι από Οκτώβρη ξεκάθαρα -αν πάμε και μέχρι Οκτώβρη. Και ο νέος υπουργός δεν φημίζεται ιδιαίτερα για τις κοινωνικές ευαισθησίες του... Η ΡΑΕ φυσικά θα λάμψει διά της απουσίας της για άλλη μια φορά. Πλησιάζει το πλιάτσικο.

Επίσης φαίνεται να φαγώνεται πλέον και η επιδότηση Ιουλίου μέχρι και Σεπτέμβρη κατά τα φαινόμενα (κουβέντα στην παράδοση-παραλαβή). Έστω αυτό το 0,000001 που δίνανε. Είπαμε, τέρμα οι εκλογές, μόλις τελειώσουν και τα μπάνια του λαού η προσγείωση θα είναι ΠΟΛΥ απότομη.

Τέλος, παρά τις φιλότιμες "διαβεβαιώσεις" του @korakios ότι οι νέοι τρόποι τιμολόγησης θα είναι ξεκάθαροι ή σχετικά απλοί, εξακολουθώ να πιστεύω, ότι θα απευθύνονται στους πιο hardcore χομπίστες της ενέργειας και σίγουρα θα υπάρχει μόνιμη προσπάθεια να μας γδύσουν. Εδώ υπάρχει τώρα που είναι υποχρεωμένοι να ανακοινώνουν μια fix τιμή για κάθε μήνα, δεν θα υπάρχει τότε που θα αλλάζουν τα δεδομένα κάθε μέρα;;;

Τα είχαμε πει από την πρώτη μέρα που ανακοινώθηκε η τιμή (=γδύσιμο) του economy και ευτυχώς που με άκουσες και έφυγες. Βάσει του excel 3/4 προγράμματα της πράσινης είναι ακριβότερα της ΔΕΗ!!! Όλως τυχαίως πριν ξεκινήσουν πιο μαζικά τα μπάνια του κόσμου 😆 ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ λοιπόν πλέον. Ελπίζω να υπάρχει κύμα φυγής πραγματικά μπας και έστω το σκεφτούν, αν και νομίζω ότι πολλοί γυρνώντας από το μπανάκι θα δούνε το 0,18 και θα τρέχουνε αλλά θα είναι αργά.

Εγώ αυθημερόν έφυγα και μόλις σήμερα είδα στο myheron ότι εστάλη το αίτημα προς ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε οριακά θα προλάβω εκπροσώπηση από 1/7 και αν. Που να περίμενα την πράσινη να κάνω την αίτηση στις 1/7. Από 15/7 και βλεπουμε....

Αυτό από που προκύπτει; Υπάρχει πλέον κανένας λόγος; Τέρμα οι εκλογές, η ΕΕ λέει αφήστε τους καταναλωτές στην τύχη τους, ο νέος υπουργός εμμέσως πλην σαφώς είπε άκυρα όλα, αντίο. Εγώ φοβάμαι μη σε λίγο βλέπουμε 0,25 και λέμε φτηνό είναι...

Υπομονή... Κάτι θα γίνει.. Όπως εδώ και καιρό δεν άφησαν να ξεφύγουν οι τιμές.. Δεν τους συμφέρει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H WE που υποτίθεται θα έχει τεράστιο όφελος απ'τη επιστροφή στη κανονικότητα (λόγω ΑΠΕ), έχει βάλει σταθερή τιμή 0.18 στο Yellow... ακριβότερα απ'τον ΗΡΩΝ. Σκούρα τα πράγματα... μακάρι να διατηρηθούν τα προγράμματα ενεργειακού τουρισμού ώστε να χτυπάει οένας τον άλλον, αλλιώς τη βάψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

H WE που υποτίθεται θα έχει τεράστιο όφελος απ'τη επιστροφή στη κανονικότητα (λόγω ΑΠΕ), έχει βάλει σταθερή τιμή 0.18 στο Yellow... ακριβότερα απ'τον ΗΡΩΝ. Σκούρα τα πράγματα... μακάρι να διατηρηθούν τα προγράμματα ενεργειακού τουρισμού ώστε να χτυπάει οένας τον άλλον, αλλιώς τη βάψαμε.

Τελειώνει ο τουρισμός από 1/10, είναι πλέον δεδομένο αυτό μετά και τις χτεσινές δηλώσεις υπουργού και γενικά τη στάση της ΕΕ.

Δε βλέπεις ότι εδώ τέλειωσε ΣΤΟ ΑΘΟΡΥΒΟ η επιδότηση Ιουλίου;;; Πούντη αυτή;;;

Όσο για την τιμή από Οκτώβρη, θα βλέπουμε 0,20 και θα λέμε "καλά είναι"....

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

πάντως Elpedison που πήρα σήμερα μου είπαν αλλαγή στο green από δευτερα, και ότι η αλλαγή είναι άμεση

Έχεις μια ελπίδα αν είσαι ήδη πελάτης δηλαδή, και αυτό με 3 μέρες χασούρα...Αν δεν είσαι, καλές 15/7 μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, tryfos said:

Τελειώνει ο τουρισμός από 1/10, είναι πλέον δεδομένο αυτό μετά και τις χτεσινές δηλώσεις υπουργού και γενικά τη στάση της ΕΕ.

Δε βλέπεις ότι εδώ τέλειωσε ΣΤΟ ΑΘΟΡΥΒΟ η επιδότηση Ιουλίου;;; Πούντη αυτή;;;

Όσο για την τιμή από Οκτώβρη, θα βλέπουμε 0,20 και θα λέμε "καλά είναι"....

Έχεις μια ελπίδα αν είσαι ήδη πελάτης δηλαδή, και αυτό με 3 μέρες χασούρα...Αν δεν είσαι, καλές 15/7 μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση...

Προφανώς γίνεται σύγκριση με την τρέχουσα τιμή που μπορεί κάποιος να έχει και  με 0,09  την kWh,  επιδότηση υπήρχε για να κρατήσει την τιμή κοντά στο 0,10 με 0,15.

Τιμες που είχαμε παλιότερα με 0,05  θα πρέπει να θυμάστε πως είχανε καλή ρήτρα αναπροσαρμογής και βαρούσε απο τα 40-50  και μετά φώναζε ο κόσμος γιατί αφού 0,05  μου είπανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τελειώνει ο τουρισμός από 1/10, είναι πλέον δεδομένο αυτό μετά και τις χτεσινές δηλώσεις υπουργού και γενικά τη στάση της ΕΕ.

Δε βλέπεις ότι εδώ τέλειωσε ΣΤΟ ΑΘΟΡΥΒΟ η επιδότηση Ιουλίου;;; Πούντη αυτή;;;

Όσο για την τιμή από Οκτώβρη, θα βλέπουμε 0,20 και θα λέμε "καλά είναι"....

Έχεις μια ελπίδα αν είσαι ήδη πελάτης δηλαδή, και αυτό με 3 μέρες χασούρα...Αν δεν είσαι, καλές 15/7 μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση...

Ποιο αθόρυβο?

Έχει ανακοινωθεί εδώ και καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τώρα υπήρχε η ρήτρα και οι τιμές των κυμαινόμενων ήταν π.χ. 0,08Ε, με τη ρήτρα πόσο θα έφτανε η τελική τιμή στο περίπου; Θα ήταν +0,10 ας πούμε και θα έφτανε στην τωρινή τιμή ή θα πήγαινε η ρήτρα +0,20Ε; Καλό είναι από τώρα να αρχίσουμε να υπολογίζουμε μήπως τα σταθερά συμφέρουν. Είναι δεδομένο ότι τα σταθερά θα αυξηθούν από Οκτώβρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Maverickj13 είπε

@korakios, στο g-sheet στο προγραμμα της Ελιν (Elin Power On! Home Bonus +), δεν αναφέρεται κάπου ότι με έκπτωση συνέπειας κατεβαίνει στο 0,0975€.

Το βλέπω μήπως λάθος?

στο φύλλο Ιστορικό Τιμών το έχω κανονικά

στο φύλλο με κυμαινόμενα πάντα έμπαινε η αρχική τιμή και η έκπτωση είναι στα τετράμηνα

4 ώρες πριν, tryfos είπε

Μην ξεχνάτε, ότι τότε δεν θα μπορούμε να πούμε γεια σας και να πηγαίνουμε αλλού όπως σήμερα. Θα ισχύουν ελάχιστες παραμονές και πέναλτι, οπότε θα έχουν κάθε λόγο και δικαίωμα να σε γδύνουν επειδή δεν θα μπορείς να φύγεις εύκολα όπως τώρα. Και εμείς θα εξαρτόμαστε αποκλειστικά και μόνο σε άσκοπες καταγγελίες στην ανύπαρκτη ΡΑΕ και στην καλή (ΟΧΙ) θέληση του εκάστοτε παρόχου, αν γίνονται μαϊμουδιές.

ήδη η ρήτα αποχώρησης καταργήθηκε ένα μήνα πριν το μηχανισμό με τα νέα τιμολόγια απο ΡΑΕ

η ΡΑΕ όντως ανύπαρκτη στο myrae για τα λεφτά που παράνομα φάγανε , αλλά πλέον (κατόπιν εορτής)  δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης

4 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Και πάλι με αυτα που λέτε, τοτε συμφέρει κατα τον Σεπτέμβρη να βάλουμε σταθερό! Ο μόνος λόγος που συμφερε το κυμαινόμενο αυτους τους μηνες ήταν η επιδότηση του κράτους! Με την κατάργηση της, δεν υπαρχει λόγος να μείνουμε σε αυτα

σιγά την επιδότηση που παίρναμε πρόσφατα

θα δείξει απο Σεπ ποιες οι τιμές και πως θα κινηθεί η χοντρική και βλέπουμε για σταθερό

17 ώρες πριν, angelponiros είπε

Είμαι στην Elpedison στο Economy, τώρα ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα που να έχει και ΚΟΤ;

Σας ευχαριστώ αγαπητοί...

άλλαξε άμεσα στο green economy

4 ώρες πριν, lacta13 είπε

επισης ειδα στον ΔΕΔΔΗΕ οτι ενω πριν την αλλαγη ειχα 04 στο τελος τωρα ειναι 05 και στις ενδειξεις στο σαιτ εχει τις τελευταιες που υπεβαλλα στον Ηρων στις 21/6... ελπιζω να ειναι καλο σημαδι και να τελειωνουμε...

έχεις ήδη περάσει στο νέο πάροχο

_____________________

φτου , βγήκε έναντι λογαριασμός απο Ζενίθ και δεν έδωσα ένδειξη .....

τουλάχιστον είναι μικρό το ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μόλις έλαβα και τον 1ο λογαριασμό της ZeniΘ, χωρίς να προλάβω να κάνω καταχώριση. Σύμφωνα με την μέτρηση μου η κατανάλωση του μήνα ήταν 336kw και ο λογαριασμός ήρθε έναντι στις 137kw (θα μου έρθουν μαζεμένα μετά). Με έιχαν ενημερώσει βέβαια ότι ο 1ος λογαριασμός δεν θα πάρει τις μετρήσεις μου, αλλά θα έχω τον νου μου πλέον μέσα σε 5 μέρες από την ημερομηνία λήξης του παρόντος, να κάνω την καταχώριση για να έχω τους μηνιαίους εκκαθαριστικούς. Δεν υπήρξε εγγύηση, αλλά υπήρξε χρέωση παγίου ενώ νόμιζα ότι ο 1ος μήνας είναι δωρεάν (θα το ψάξω λίγο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...