Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Για το μήνα Ιούλιο η διαφορά τιμής είναι γύρω στα 6 λεπτά.Νομιζω αξίζει να πας.50αρικο λογικά όχι γιατί είσαι ήδη πελάτης.

Εχει διαφορα στην εκπτωση 20% στο home 10% στο simply , και 0,5 ευρω στο παγιο. Οποτε η  διαφορά στην τελική ειναι 3 λεπτα περιπου
Βεβαια δεν εχω να χασω και κατι




 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, antykaps είπε

Εχει διαφορα στην εκπτωση 20% στο home 10% στο simply , και 0,5 ευρω στο παγιο. Οποτε η  διαφορά στην τελική ειναι 3 λεπτα περιπου
Βεβαια δεν εχω να χασω και κατι

0,1432 vs 0,0855

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορα στο site επιδεχεται διαφορες ερμηνειες. Απο την μια λεει ειναι για νεες παροχες δηλαδη οχι για αλλαγη προγραμματος.

Επισης λεει κανοντας την εγγραφη σου ηλεκτρονικα μεσω του myΗΡΩΝ...

Πιο πανω λεει κανε την αιτηση σου ηλεκτρονικα...

Γενικα ειναι παραδοξο να πας για ενα μηνα στον ΗΡΩΝ να σου δωσει 50€ να φυγεις πχ για ΔΕΗ και μετα ξαναγυρνωντας στον ΗΡΩΝ να σου ξαναδωσει άλλα 50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

22 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Γενικα ειναι παραδοξο να πας για ενα μηνα στον ΗΡΩΝ να σου δωσει 50€ να φυγεις πχ για ΔΕΗ και μετα ξαναγυρνωντας στον ΗΡΩΝ να σου ξαναδωσει άλλα 50

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/630/#comment-59844807

 

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2023 στις 12:15 ΜΜ, korakios είπε

θα εξαρτηθεί απο το που θα κυμαίνεται η χοντρική του χρηματιστηρίου

λίγο χλωμό να παίξουν φθηνότερα σταθερά

Οκ ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε σήμερα από το Φυσικό Αέριο, να μου προσφέρει Γ21...της λέω άστο δεν συμφέρετε...
Μα γιατί το λέτε αυτό, μου λέει... πήγα να της πω ότι έχω μπροστά μου το excel του @korakios, με το ζόρι κρατήθηκα και αρκέστηκα να της πω να μου κάνει κάτω από 0.13 αλλιώς μην χαλάμε τον χρόνο μας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2023 στις 11:38 ΠΜ, tryfos είπε

Η βασική συμβουλή εδώ είναι, "όπου πας τελικά, κάθε 21 του μήνα ρίχνε μια ματιά, γιατί ό,τι είναι το φτηνότερο του σήμερα, σε κάποιον επόμενο μήνα γίνεται ξαφνικά το ακριβότερο της αγοράς". Δεν ακριβαίνει απλά, γίνεται μακράν τον ακριβότερο της αγοράς. Το έκανε ο Ήρων, το έκανε η πράσινη, θα το ξανακάνει ο Ήρων, το κάνουν όλοι. Οπότε αν ξεχαστείς 1-2 μήνες και δεν πάρεις σακίδιο για τουρισμό, ό,τι γλύτωσες στην αρχή θα τα δώσεις Χ2 στην πορεία. Εγώ τουλάχιστον σε αυτό έχω καταλήξει. Και μην δίνετε ούτε 1 μήνα ευκαιρία, μόλις το ανεβάσουν παραμένει υψηλό και για τους επόμενους μήνες (δεν το κάνουνε τυχαία, ποντάρουνε ακριβώς ότι θα μπεις και μετά δεν θα ξαναασχολείσαι). Για αυτό καίγονται να καταργηθεί ο μηχανισμός, να κάτσει ο ανταγωνισμός, να τα βρούνε μεταξύ τους και να αρχίσουνε (συνεχίσουνε) το πάρτι σε βάρος μας.

Στο ενδιάμεσο φυσικά προσπαθούν όλοι με νύχια και με δόντια να κλέβουν και όπου μπορούν, ρήτρες, συνέπεια, τιμολόγια με κόλπα, χρεώσεις πειραγμένες κλπ. Οπότε γενικά θέλει προσοχή. 

Εγω μενω σταθερά πρωτεργια και βλέπουμε για την ωρα οκ..σιγα μην αλλαζω σαν τα πουκάμισα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Εγω μενω σταθερά πρωτεργια και βλέπουμε για την ωρα οκ..σιγα μην αλλαζω σαν τα πουκάμισα 

σχετικό είναι να αλλάζεις πάροχο , σίγουρα θέλει παρακολούθηση να αλλάζεις πρόγραμμα αν χρειαστεί

πάντως σε Γ21/Γ22 και μεγάλες καταναλώσεις είναι πολλά τα λεφτά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απρόσμενο τηλ από elpedison, να με ενημερώσουν για το νέο πρόγραμμα green και ότι μπορώ να αιτηθώ από τώρα. Πάει το πουλάκι πέταξε του λέω, το είχα ζητήσει από 21 του μηνός αλλά η υπάλληλος είχε πει δεν γίνεται, μόνο από 01-07 οι αιτήσεις. Πρέπει να έχει ξεκινήσει κύμα φυγής και τρέχουν και δεν φτάνουν.

Φυσικά επειδή κανενας δεν είναι Άγιος, στο site του Ήρων στο simple λέει 10% και μετά τους έξι μήνες 20% έκπτωση στο ρεύμα. Όμως στο συμβόλαιο που απέστειλαν λέει για 5% μετά τους 6 μήνες. Ο κλέψας του κλέψαντος.

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, barimagas είπε

Απρόσμενο τηλ από elpedison, να με ενημερώσουν για το νέο πρόγραμμα green και ότι μπορώ να αιτηθώ από τώρα. Πάει το πουλάκι πέταξε του λέω, το είχα ζητήσει από 21 του μηνός αλλά η υπάλληλος είχε πει δεν γίνεται, μόνο από 01-07 οι αιτήσεις. Πρέπει να έχει ξεκινήσει κύμα φυγής και τρέχουν και δεν φτάνουν.

εκεί το χάσανε , άλλο αίτηση απο τώρα και ενεργοποίηση 1/7 (που κανονικά αυτό έπρεπε να γίνεται) και άλλο αίτηση 1/7 και ενεργοποίηση ...όποτε ...

κύμα , δεν νομίζω , αρκετοί θα την πατήσουν με το economy , θα δείξει αν υπάρξει και "τυχαία" καθυστέρηση έκδοσης λογαριασμού που θα αφορά την κατανάλωση Ιουλίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει άιτηση να φύγω από elpedison economy και με κάλεσαν για να παραμείνω, όποτε μου έκαναν προσφορά να πάω στο green economy, μαζί με μια δωροεπιταγή σκλαβενίτη 40 ευρώ και έκπτωση 100 ευρώ στις χρεώσεις ρεύματος για τους πρώτους 5 μήνες, 20 κάθε μήνα. Ειναι δελεαστικό, απλά το αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexisz είπε

Είχα κάνει άιτηση να φύγω από elpedison economy και με κάλεσαν για να παραμείνω, όποτε μου έκαναν προσφορά να πάω στο green economy, μαζί με μια δωροεπιταγή σκλαβενίτη 40 ευρώ και έκπτωση 100 ευρώ στις χρεώσεις ρεύματος για τους πρώτους 5 μήνες, 20 κάθε μήνα. Ειναι δελεαστικό, απλά το αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται.

αν παραμείνεις πάρε γραπτώς οτι δεν επιστρέφεις την έκπτωση (ή και το δώρο 😁) , σε περίπτωση που την κάνεις τέλη Σεπτεμβρίου

με την ευκαιρία ρώτα και για το green κιόλας , οι όροι δεν αναφέρουν τίποτα περίεργο , αλλά για κάθε ενδεχόμενο καλό είναι να έχεις γραπτώς οτι δε το χρεωθείς αν φύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια στο φυσικο αεριο για τον ιουνιο μου ειπαν 0,077kWh με συνεπεια. αλλα τρεις μερες του ιουνιου με χρεωσαν 0,12300 kWh. Η χρεωση ανα μηνα αλλαζει απο την 1η του μηνος η χρειαζετε να περασει χρονος;

Επεξ/σία από reyma3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...