Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, reyma3 said:

για τον ΗΡΩΝ εχετε καλες εμπειρίες επειδη ειδα οτι εχει χαμηλες τιμες αλλα στο  FB  κανουν πολλα παραπονα εσεις τι εχετε βιωση;

Εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί τους εκτός από την καθυστερημένη τιμολόγηση. Βγαίνουν κάθε μήνα λογαριασμοί αλλά πχ τέλη Ιουνίου βγαίνει λογαριασμός μέχρι τέλη Μαΐου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα σας , επειδη δεν εχω χρονο να παρακολουθησω το φορουμ  στις 20/7/2023 θα βγουνε αλλες τιμες οπως μεχρι τωρα; ή οχι; μπαινει η ρητρα αναπροσαρμογης; .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα σας , επειδη δεν εχω χρονο να παρακολουθησω το φορουμ  στις 20/7/2023 θα βγουνε αλλες τιμες οπως μεχρι τωρα; ή οχι; μπαινει η ρητρα αναπροσαρμογης; .  

20/7 και 20/8 θα βγει για Αύγουστο και Σεπτέμβριο αντίστοιχα

αν έχεις καιρό να μπεις στο φόρουμ , τσέκαρε το excel γιατί βγαίνουν νέα φθηνά και αφήνουν τα παλιά ακριβά (ή και τα ακριβαίνουν όπως η ελπεδισον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Συγγνώμη για τι οφ, να ρωτήσω τωρα που επανέρχεται η Ρήτρα θα έχουμε κάποιο θέμα απο Φθινόπωρο; Οχι τίποτα αλλο αλλά δεν μπορώ να πάω πιο κατω την κατανάλωσή μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

Παιδιά καλημέρα. Συγγνώμη για τι οφ, να ρωτήσω τωρα που επανέρχεται η Ρήτρα θα έχουμε κάποιο θέμα απο Φθινόπωρο; Οχι τίποτα αλλο αλλά δεν μπορώ να πάω πιο κατω την κατανάλωσή μου ;)

Η ρήτρα αν θα επανέλθει θα είναι από 1 Οκτωβρίου Ως τότε θα έχουν ανακοινωθεί οι νέοι τύποι τιμολογίων που είναι σε διαβούλευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, korakios είπε

20/7 και 20/8 θα βγει για Αύγουστο και Σεπτέμβριο αντίστοιχα

αν έχεις καιρό να μπεις στο φόρουμ , τσέκαρε το excel γιατί βγαίνουν νέα φθηνά και αφήνουν τα παλιά ακριβά (ή και τα ακριβαίνουν όπως η ελπεδισον)

Η βασική συμβουλή εδώ είναι, "όπου πας τελικά, κάθε 21 του μήνα ρίχνε μια ματιά, γιατί ό,τι είναι το φτηνότερο του σήμερα, σε κάποιον επόμενο μήνα γίνεται ξαφνικά το ακριβότερο της αγοράς". Δεν ακριβαίνει απλά, γίνεται μακράν τον ακριβότερο της αγοράς. Το έκανε ο Ήρων, το έκανε η πράσινη, θα το ξανακάνει ο Ήρων, το κάνουν όλοι. Οπότε αν ξεχαστείς 1-2 μήνες και δεν πάρεις σακίδιο για τουρισμό, ό,τι γλύτωσες στην αρχή θα τα δώσεις Χ2 στην πορεία. Εγώ τουλάχιστον σε αυτό έχω καταλήξει. Και μην δίνετε ούτε 1 μήνα ευκαιρία, μόλις το ανεβάσουν παραμένει υψηλό και για τους επόμενους μήνες (δεν το κάνουνε τυχαία, ποντάρουνε ακριβώς ότι θα μπεις και μετά δεν θα ξαναασχολείσαι). Για αυτό καίγονται να καταργηθεί ο μηχανισμός, να κάτσει ο ανταγωνισμός, να τα βρούνε μεταξύ τους και να αρχίσουνε (συνεχίσουνε) το πάρτι σε βάρος μας.

Στο ενδιάμεσο φυσικά προσπαθούν όλοι με νύχια και με δόντια να κλέβουν και όπου μπορούν, ρήτρες, συνέπεια, τιμολόγια με κόλπα, χρεώσεις πειραγμένες κλπ. Οπότε γενικά θέλει προσοχή. 

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Παιδιά καλημέρα. Συγγνώμη για τι οφ, να ρωτήσω τωρα που επανέρχεται η Ρήτρα θα έχουμε κάποιο θέμα απο Φθινόπωρο; Οχι τίποτα αλλο αλλά δεν μπορώ να πάω πιο κατω την κατανάλωσή μου ;)

θα εξαρτηθεί απο το που θα κυμαίνεται η χοντρική του χρηματιστηρίου

λίγο χλωμό να παίξουν φθηνότερα σταθερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, reyma3 είπε

ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΗΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΘΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΛΕΝΕ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΞΕΡΕΤΑ ΑΜΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ  ΣΥΝΟΛΙΚΑ

κάποια ήδη γράφουν το πως θα εφαρμόζεται η χρέωση βάσει χοντρικής ,

άλλα δε γράφουν , πχ του Ηρών

άρα τέλη Ιουλίου το αργότερο θα έρθει ατομική ειδοποίηση που θα γράφει τη χρέωση και πως προκύπτει

λογικά κάποια προγράμματα θα σταματήσουν να είναι εμπορικά διαθέσιμα και θα βγούνε νέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Λόγω υποχρεώσεων δεν είχα τον χρόνο να κοιτάξω τις τιμές Ιουλίου, όπου αν κατάλαβα καλά είναι μία ακόμη περίπτωση όπου εταιρεία (συγκεκριμενα η Elpe) αφού έχει μαζεψει όλο το πελατολόγιο στο Economy τωρα το πάει στα ύψη και λανσάρει καινούριο πιο φτηνό (green). 

Προσωπικά νομίζω με συμφέρει καλύτερα το NRG simple και σκέφτομαι να κατευθυνθώ προς τα εκεί. Μήπως ξέρει κανείς αν έχει καμιά παγίδα? Από όσο βλέπω δεν παρατήρησα κάτι.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να απαντήσει. Τώρα που θα επιστρέψει το παλιό σύστημα κάθε πόσο καιρό θα μπορούν να αλλάζουν τον τύπο υπολογισμού?

Εάν ισχύει το 6μηνο για την αλλαγή μάλλον θα είναι καλύτερα από το τρέχον σύστημα. Θα βρίσκουμε τον καλύτερο τύπο υπολογισμού και θα καθόμαστε εκεί για αρκετό καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να απαντήσει. Τώρα που θα επιστρέψει το παλιό σύστημα κάθε πόσο καιρό θα μπορούν να αλλάζουν τον τύπο υπολογισμού?

Εάν ισχύει το 6μηνο για την αλλαγή μάλλον θα είναι καλύτερα από το τρέχον σύστημα. Θα βρίσκουμε τον καλύτερο τύπο υπολογισμού και θα καθόμαστε εκεί για αρκετό καιρό. 

6μηνο και 60 μέρες πριν ατομική ειδοποίηση

δεν ξέρω αν βάλει χέρι η ΡΑΕ και στα κυμαινόμενα δεν μπορούν να αλλάξουν καθόλου τη χρέωση στη διάρκεια της σύμβασης (συντελεστές και προμήθεια)

(βλέπε όρους του σταθερου για παράδειγμα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/6/2023 στις 3:12 ΜΜ, tryfos είπε

Δεν σημαίνει απαραίτητα αυτό (ότι θα το δώσουν). Αλλά από την άλλη πουθενά στους όρους δεν υπάρχει ότι αν ήσασταν παλιά πελάτης δεν το ξαναπαίρνετε. Μιλάει για 50 € δώρο αν κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και ήσουν αλλού προφανώς. Δεν προϋποθέτει να μην υπήρξες ποτέ πελάτης στο παρελθόν. Συνεπώς, κανονικά πρέπει να το δώσουν, αν κι εγώ αμφιβάλλω.

Στην σύμβαση που μόλις μου στείλανε στο 4. ΛΟΙΠΕΣ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ αναγράφεται:

50€ Δώρο εγγραφής, σύμφωνα με το άρθρο 4.2 των Ειδικών Όρων. Έκπτωση Ποσότητας 10%,σύμφωνα με το άρθρο Ε5 των Ειδικών Όρων. Μηδενική Εγγύηση με την ενεργοποίηση της πάγιας εντολής αυτόματης εξόφλησης Λογαριασμών και υπό την προϋπόθεση της εμπρόθεσμης και προσήκουσας εξόφλησης των Λογαριασμών Κατανάλωσης,

Οπότε λογικά θα το δώσουν.

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..
Ειμαι στο ΗΡΩΝ GENERUS HOME και
Αξιζει να πάω στο ΗΡΩΝ GENERUS SIMPLY
Η τελικη  Διαφορά τιμης  με βαση του καταλογους ειναι περιπου 3λεπτα
Θα πάρω το 50ρικο?

Εχετε καποια άλλη εταιρία να προτεινετε ?

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα..
Ειμαι στο ΗΡΩΝ GENERUS HOME και
Αξιζει να πάω στο ΗΡΩΝ GENERUS SIMPLY
Η τελικη  Διαφορά τιμης  με βαση του καταλογους ειναι περιπου 3λεπτα
Θα πάρω το 50ρικο?

Εχετε καποια άλλη εταιρία να προτεινετε ?

Ευχαριστω

 

Για το μήνα Ιούλιο η διαφορά τιμής είναι γύρω στα 6 λεπτά.Νομιζω αξίζει να πας.50αρικο λογικά όχι γιατί είσαι ήδη πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...