Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, korakios είπε

ρε μαν εδώ λογαριασμός βγήκε και βλέπεις ο ίδιος τι παίζει....

To τι βλέπω στον έναντι δε μου λέει κάτι. Στην εκκαθάριση θέλω να δω τι θα γίνει, που θα υπάρχει ξεκάθαρη αναλογία κατανάλωσης ανά ημέρες πχ 31 μέρες για Αύγουστο και 28 για Σεπτέμβρη. Eκεί θα φανεί αν το 0.04Ε/KWH πήγε στον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβρη.

1.jpg.57411aee6a5eaea754c7bae943910a5c.jpg

Το Loyalty Pass Σεπτεμβρίου (0.40 Ε/ΚWH) δίνεται προκαταβολικά στους λογαριασμούς Αυγούστου και στον επόμενο λογαριασμό εκκαθαρίζεται με τη κατανάλωση Σεπτεμβρίου. Αν αφορούσε τον Αύγουστο, δε θα έλεγε ότι εκκαθαρίζεται με τη κατανάλωση Αυγούστου; Εκεί κολλάω. 🙂

Θα λυθεί αύριο η απορία όταν τους πάρω τηλέφωνο... αν και θα είναι τόσο εκπαιδευμένοι οι υπάλληλοι που στο τέλος θα με πείσουν να κλείσω κι εγώ. 🤣 Χωρίς πλάκα η τελευταία φορά που είχα τέτοιο προαίσθημα ότι κάτι δε πάει καλά, ήταν πέρυσι με το ΚΟΤ της EFA.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

δε φημίζεται η εταιρία για τη σβελτάδα της γενικότερα δυστυχώς...

αρνητικό βγαίνει , φαντάζομαι οτι θα βγει κάποιο ΦΕΚ να μη βγαίνει πιστωτικό το ποσό και να μηδενίζει

Αρα πας τον Σεπτέμβριο και καταναλωνεισ Αβέρτα και δεν πληρωνεις και τπτ για την κατανάλωση αφού είναι 0 μετά την επιδότηση. Μα είναι δυνατόν; Τι σύστημα είναι αυτό; Αλαλούμ  κανονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To τι βλέπω στον έναντι δε μου λέει κάτι. Στην εκκαθάριση θέλω να δω τι θα γίνει, που θα υπάρχει ξεκάθαρη αναλογία κατανάλωσης ανά ημέρες πχ 31 μέρες για Αύγουστο και 28 για Σεπτέμβρη.

1.jpg.57411aee6a5eaea754c7bae943910a5c.jpg

Το Loyalty Pass Σεπτεμβρίου (0.40 Ε/ΚWH) δίνεται προκαταβολικά στους λογαριασμούς Αυγούστου και στον επόμενο λογαριασμό εκκαθαρίζεται με τη κατανάλωση Σεπτεμβρίου. Αν αφορούσε τον Αύγουστο, δε θα έλεγε ότι εκκαθαρίζεται με τη κατανάλωση Αυγούστου; Εκεί κολλάω. 🙂

αυτό το ερμήνευσες ο ίδιος (επειδή δεν το έχεις καταλάβει :) )

edit

λογικό είναι να γράφει με την κατανάλωση Σεπ , αφού το Σεπ θα περιέχει κιλοβατώρες του Σεπ (με άγνωστη τότε έκπτωση , αν έχει δημοσιευτεί θα τη βάλουν , αλλιώς στον επόμενο,)

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θα λυθεί αύριο η απορία όταν τους πάρω τηλέφωνο... αν και θα είναι τόσο εκπαιδευμένοι οι υπάλληλοι που στο τέλος θα με πείσουν να κλείσω κι εγώ. 🤣 Χωρίς πλάκα η τελευταία φορά που είχα τέτοιο προαίσθημα ότι κάτι δε πάει καλά, ήταν πέρυσι με το ΚΟΤ της EFA.

απο τηλ δε νομίζω να βγει άκρη και γενικά δε θα έδινα σημασία , περισσότερο το θέμα είναι όταν φύγεις Σεπ μπας και αρνηθούν να δώσουν την έκπτωση που θα ανακοινωθεί τον Οκτ , θα έστελνα email ,όχι τηλ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Αρα πας τον Σεπτέμβριο και καταναλωνεισ Αβέρτα και δεν πληρωνεις και τπτ για την κατανάλωση αφού είναι 0 μετά την επιδότηση. Μα είναι δυνατόν; Τι σύστημα είναι αυτό; Αλαλούμ  κανονικό.

Αν δεν δω στον site τους αύριο τελική με 20% έκπτωση συνέπειας 0.01 λεπτά δεν πιστεύω τίποτα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios Τελικα μπηκε επιδοτηση και στα επαγγελματικα που βλεπω στο sheet σου? Ακομα δεν καναμε κινηση για nrg, και απο οτι βλεπω εχει πιο φθηνη kwh η nrg για τον Σεπτ

Τι φαση με την Ηρων? Παμε ολοι εκει για mining?

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, conne είπε

Αν δεν δω στον site τους αύριο τελική με 20% έκπτωση συνέπειας 0.01 λεπτά δεν πιστεύω τίποτα.... 

μωρέ και 0,03 να είναι καις αβέρτα και δε πληρώνεις και τπτ αν είναι δυνατόν δλδ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

1) λογικό είναι να γράφει με την κατανάλωση Σεπ , αφού το Σεπ θα περιέχει κιλοβατώρες του Σεπ (με άγνωστη τότε έκπτωση , αν έχει δημοσιευτεί θα τη βάλουν , αλλιώς στον επόμενο,)

2) απο τηλ δε νομίζω να βγει άκρη και γενικά δε θα έδινα σημασία , περισσότερο το θέμα είναι όταν φύγεις Σεπ μπας και αρνηθούν να δώσουν την έκπτωση που θα ανακοινωθεί τον Οκτ , θα έστελνα email ,όχι τηλ

1) Εννοώ όταν βγει εκκαθαριστικός λογαριασμός 4μήνου πχ 27/5 - 27/9... θα φανεί αν το 0.04 θα κουμπώσει στην αναλογική κατανάλωση των 30 ημερών του Αυγούστου ή των 27 ημερών του Σεπτεμβρίου. Αν και υπάρχει το ενδεχόμενο να παραμείνει το loyalty pass 0.40 για όλους τους μήνες, για να μη βγαίνει άκρη. 😆

2) Ή όταν βγει ανακοίνωση απ'τη κυβέρνηση ότι πχ τον Οκτώβρη καταργείται ο μηχανισμός και πάμε στο παλιό σύστημα... θα δούμε αν θα βγάλουν loyalty pass Οκτωβρίου (για τη κατανάλωση του Σεπτέμβρη) ή αν θα πούνε ότι το loyalty του Σεπτέμβρη έχει ήδη ανακοινωθεί και ο Αύγουστος δε παίρνει τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Μα δεν υπάρχει λογική,σε αυτη την τρέλα που ζούμε.Οπως πολυ σωστα λες μπορει να λειπεις για το επομενο 20ήμερο. Λογικά μετά την υπογραφή της σύμβασης θα επρεπε ο δεδδηε μεσα στις επομενες 3 εργασιμες ημερες,να έρχετε για καταμέτρηση. Σε ηλεκτρονικους μετρητες οπως εχω εγω δεν χρειάζετε καν να ερθει,το βλεπει στο συστημά του. Δεν ξερω αν θα σου ζητήσουν εκκαθαριστικό πληρωμένο, εγω ειπα την δική μου εμπειρία,. Ο κάθε πάροχος ζητάει ότι θέλει,και ανάλογα με τις γνώσεις του κάθε υπαλλήλου κυλάει η φάση. Γιατί ομως δεν σου εχουν εκδόσει εκκαθαριστικό? δεν μπορεις να δώσεις εσυ την μέτρηση?

Και παλι στους ηλεκτρονικους δεν μπορει να παρει την  ενδειξη ο Δεδδηε σε αλλαγη ονοματος η αλλαγη παροχου...Δεν ειναι ετοιμο το συστημα... Αυτα γινονται εντος τριων ημερων..Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις..Χωρια , μικρες πολεις που δεν  υπαρχει  το προσωπικο..

1661283275492.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

@korakios Τελικα μπηκε επιδοτηση και στα επαγγελματικα που βλεπω στο sheet σου? Ακομα δεν καναμε κινηση για nrg, και απο οτι βλεπω εχει πιο φθηνη kwh η nrg για τον Σεπτ

Τι φαση με την Ηρων? Παμε ολοι εκει για mining?

 

11 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

μωρέ και 0,03 να είναι καις αβέρτα και δε πληρώνεις και τπτ αν είναι δυνατόν δλδ . 

Δε μου φαίνεται λογικό να παραμείνει έτσι για πολύ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση ένα γρήγορο ψάξιμο η πιο φθηνή είναι η Ήρων με 0.608 χωρίς παγιο με έκπτωση συνέπειας και η we energy 0.640 με 2.75 ευρώ παγιο? Η we energy εντωμεταξυ δεν κατάλαβα έχει συμβόλαιο για 1 χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Δε μου φαίνεται λογικό να παραμείνει έτσι για πολύ... 

Επειδη δεν παρακολουθω, η επιδοτηση βγηκε μετα την ανακοινωση των τιμων της Ηρων? Πιστευω θα το τσιμπησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Αρα πας τον Σεπτέμβριο και καταναλωνεισ Αβέρτα και δεν πληρωνεις και τπτ για την κατανάλωση αφού είναι 0 μετά την επιδότηση. Μα είναι δυνατόν; Τι σύστημα είναι αυτό; Αλαλούμ  κανονικό.

πιθανον να βγει φεκ που να οριζει ελαχιστη χρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, moutrosl είπε

Γ22 μόλις έληξε σταθερό πρόγραμμα και πήγα ΔΕΗ. Μηνιαία κατανάλωση ~12000kw, αξίζει για Σεμπτεβρη η αλλαγή παρόχου ή μένω στη σιγουριά  της Δεη

Κι εγω στα ιδια ειμαι αν κι εχω ριξει την καταναλωσει οσο μπορω και πηγα 2 παροχες Γ22 στην ΔΕΗ.

Η συνεχεια ομως στο αλλο θεμα σχετικα με την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...