Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ΗΡΩΝ, πήγα ΕΛΠΕ, τώρα λέω ΗΡΩΝ ξανά ή NRG. Ξέρει κανείς αν η NRG βγάζει λογαριασμό σαν τον ΗΡΩΝ; Είσαι πάντα δυο μήνες πίσω στη τιμολόγηση; 

Γενικά κοιτάω κάτι με όσο πιο χαμηλό πάγιο και kwh ει δυνατόν, χωρίς να περιμένω μήνες. 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στην elpedison από το νέο έτος σταμάτησαν να δέχονται την καταμέτρηση kw από το τηλέφωνο και γίνεται μόνο μέσω app? 

Αυτά είπε μια πωλήτρια στο τηλέφωνο..και λέει ότι γινεται μόνο για έκτακτη καταμέτρηση/εκκαθάριση.. που δεν ήμουν εγώ στο τηλέφωνο και δεν ξέρω τι σημαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το excel η οικονομικότερη πρόταση για σταθερη ειναι το Ηρώων Fixed. (μου βγαίνει με 1700 το 4μηνο τελική τιμή 929. Ομως πες ότι κάνω συμβόλαιο τωρα, με τις νέες τιμές που λένε απο Οκτώβριο αλλάζουν κ αυτά  τα σταθερά ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nebtios είπε

Με βάση το excel η οικονομικότερη πρόταση για σταθερη ειναι το Ηρώων Fixed. (μου βγαίνει με 1700 το 4μηνο τελική τιμή 929. Ομως πες ότι κάνω συμβόλαιο τωρα, με τις νέες τιμές που λένε απο Οκτώβριο αλλάζουν κ αυτά  τα σταθερά ?

με έβαλες να ξαναψάξω τα σταθερά 😛

αν ντε και καλά θες ακριβό σταθερό , περίμενε τουλάχιστον λίγο καιρό

τώρα είδα κατέβασε και η we στα 0,18

αλλαγή όχι , δε μπορούν να κάνουν , μάλιστα έχει ενδιαφέρον οτι πλέον στου Ηρών γράφει για μη αλλαγή σε όλη τη διάρκεια και όχι στο 6μηνο που ήταν παλιότερα (θα το ψάξω καλύτερα όταν επανέλθουν τα σταθερά στο παιχνίδι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, korakios said:

με έβαλες να ξαναψάξω τα σταθερά 😛

αν ντε και καλά θες ακριβό σταθερό , περίμενε τουλάχιστον λίγο καιρό

τώρα είδα κατέβασε και η we στα 0,18

αλλαγή όχι , δε μπορούν να κάνουν , μάλιστα έχει ενδιαφέρον οτι πλέον στου Ηρών γράφει για μη αλλαγή σε όλη τη διάρκεια και όχι στο 6μηνο που ήταν παλιότερα (θα το ψάξω καλύτερα όταν επανέλθουν τα σταθερά στο παιχνίδι)

Δεν μπορώ να περιμένω αλλο πρεπει να απο βδομάδα να κάνω αίτηση. Ειτε στο κοστοστρεφές με 0 πάγιο και τιμή κοντά στου κόστους, είτε Ηρώων fixed - Weyellow τα οποία θα ειναι με σταθερό τιμολόγιο. 

Αν πχ έχει καποιος κυμαινόμενο σε μια εταιρεία πχ, Volton Home (καθαρά στη τύχη) , το Οκτώβριο είχε τιμη 0,5890 αρα πχ σε 400 kw = 400 * 0,5890  = 235,6 σε ενα μηνα μονο χρεώσεις ρευματος ? Χωρις τις άλλες χρεωσεις σωστά (δημος κλπ)?

Επεξ/σία από nebtios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, nebtios said:

Αν πχ έχει καποιος κυμαινόμενο σε μια εταιρεία πχ, Volton Home (καθαρά στη τύχη) , το Οκτώβριο είχε τιμη 0,5890 αρα πχ σε 400 kw = 400 * 0,5890  = 235,6 σε ενα μηνα μονο χρεώσεις ρευματος ? Χωρις τις άλλες χρεωσεις σωστά (δημος κλπ)?

Η διαφορά είναι ότι τα κυμαινόμενα δικαιούνται και επιδότηση. Τον Οκτώβριο ήταν 0,436/kwh. Αλλά και χωρίς επιδότηση πλέον τα κυμαινόμενα είναι πολύ πιο φτηνά από τα σταθερά. 

5 minutes ago, nebtios said:

Δεν μπορώ να περιμένω αλλο πρεπει να απο βδομάδα να κάνω αίτηση. Ειτε στο κοστοστρεφές με 0 πάγιο και τιμή κοντά στου κόστους, είτε Ηρώων fixed - Weyellow τα οποία θα ειναι με σταθερό τιμολόγιο. 

Γιατί δε πας σε κυμαινόμενο με ανακοίνωση τιμής? 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dasnowy said:

Η διαφορά είναι ότι τα κυμαινόμενα δικαιούνται και επιδότηση. Τον Οκτώβριο ήταν 0,436/kwh. Αλλά και χωρίς επιδότηση πλέον τα κυμαινόμενα είναι πολύ πιο φτηνά από τα σταθερά. 

Ναι, εκτός απο Ηρωων Fixed και WEYellow οπου και ειναι 0,16 & 0,18. 
0,436 ηταν η επιδότηση ή η τελική τιμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, nebtios said:

Ναι, εκτός απο Ηρωων Fixed και WEYellow οπου και ειναι 0,16 & 0,18. 
0,436 ηταν η επιδότηση ή η τελική τιμή ?

Η επιδότηση. Τότε τα σταθερά είχαν 0,80 και 0,60 τιμή. 

Τωρα το φτηνότερο κυμαινόμενο χωρίς κάποια επιδότηση έχει 0,085/kwh. Σχεδόν μισή τιμή σε σχέση με το φτηνότερο σταθερό. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dasnowy said:

Γιατί δε πας σε κυμαινόμενο με ανακοίνωση τιμής? 

Οπως ?
 

Οι τιμές στο excel ειναι τελικές στο πεδίο που γράφει τελική ?
Εννοώ τελική στις χρεώσεις ρεύματος ή γενικά με δημους κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, nebtios said:

Οπως ?

Στην καρτέλα ιστορικό τιμών έχει όλες τις τιμές για τον Ιούλιο. Το πιο φτηνό για τον Ιούλιο είναι το ήρων simply generous με 3,5 πάγιο, τιμή 0,0855/kwh και 50 ευρώ δώρο με ηλεκτρονική αίτηση.

Μετά είναι η ζενίθ με 5 πάγιο, 0,099/kwh τη μέρα και 0,079/kwh τη νύχτα και 1 πάγιο δώρο.

8 minutes ago, nebtios said:

Οι τιμές στο excel ειναι τελικές στο πεδίο που γράφει τελική ?
Εννοώ τελική στις χρεώσεις ρεύματος ή γενικά με δημους κλπ ?

Έχει μόνο τη χρέωση ρεύματος. Δεν έχει ρυθμιζόμενες, δήμο και ερτ που έτσι και αλλιώς οι χρεώσεις είναι ίδιες σε όλους τους παρόχους.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nebtios είπε

Ειτε στο κοστοστρεφές με 0 πάγιο και τιμή κοντά στου κόστους

για το πρόγραμμα που λες έκανα edit εκεί , δεν ξέρω αν το πρόσεξες

39 λεπτά πριν, nebtios είπε

Αν πχ έχει καποιος κυμαινόμενο σε μια εταιρεία πχ, Volton Home (καθαρά στη τύχη) , το Οκτώβριο είχε τιμη 0,5890

δεν έχουν σχέση οι τιμές τότε , δες το Ιστορικό Τιμών (και επέλεξε με επιδοτήσεις ) για να δεις πόσο περίπου έβγαιναν οι τιμές . Για Ιούλιο δεν έχει ανακοινωθεί , αλλά αν δεις χωρίς επιδοτήσεις έχουν πέσει οι τιμές

Κανένας δεν εγγυάται για το μέλλον , απλά άποψή μου είναι οτι είναι νωρίς για σταθερό . Αν η αγορά κουνηθεί και πάνε να το εκμεταλλευτούν πάλι , τότε θα ξανατρέξουμε για σταθερό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, korakios said:

για το πρόγραμμα που λες έκανα edit εκεί , δεν ξέρω αν το πρόσεξες

δεν έχουν σχέση οι τιμές τότε , δες το Ιστορικό Τιμών (και επέλεξε με επιδοτήσεις ) για να δεις πόσο περίπου έβγαιναν οι τιμές . Για Ιούλιο δεν έχει ανακοινωθεί , αλλά αν δεις χωρίς επιδοτήσεις έχουν πέσει οι τιμές

Κανένας δεν εγγυάται για το μέλλον , απλά άποψή μου είναι οτι είναι νωρίς για σταθερό . Αν η αγορά κουνηθεί και πάνε να το εκμεταλλευτούν πάλι , τότε θα ξανατρέξουμε για σταθερό

 

Δεν το είχα δει το edit .

Τι θα πρότεινες εσυ για μια νεα συνδεση τωρα ?

22 hours ago, korakios said:

σου κάνανε φαντάζομαι  και σένα "προσφορά" για κυμαινόμενο απο τώρα ?

@nebtios

θα τιμολογείσαι με :

[ 1,25 * ( Τ.Ε.Α. + Λ.Π. ) ] + 0,0250€/kWh

ΤΕΑ εκεί (Avg MCP)

ΛΠ εκεί , δεν έχουν εκκαθαριστεί παίξε με τις τελευταίες τιμές (συνολο λογαριασμών προσαυξήσεων)

επειδή είναι ανα μεγαβατ κάνεις δια χίλια ωστε να πάει ανα κιλοβάτ

πχ

1,25*(87+11)/1000=0,1225€/kw

σε αυτό προσθέτεις και την προμήθεια 0,025

ΥΓ. φυσικά και έχει ρήτρα , πληρώνεις τα 0,025 συν ρήτρα 😁

Αυτα μου αναφέρουν.
 

  • Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, ακόμα και μετά το διάστημα αναστολής της!
  • Χωρίς δέσμευση!

    Χωρίς ποινή πρόωρης αποχώρησης!

  • Με αξία ενέργειας, άμεσα συνδεδεμένη με το κόστος ενέργειας!
  • Επιστροφή 0,50 € με την ενεργοποίηση E-bill!
  • Μηδενική ετήσια συνδρομή!
  • Μηδενικό πάγιο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nebtios είπε

Τι θα πρότεινες εσυ για μια νεα συνδεση τωρα ?

Για νέα σύνδεση δεν ξέρω αν ο Ηρών στο simple generous σε καθυστερήσει ατην αίτηση (έχει το 50ρικο δώρο)

Ας μας πουν άλλα μέλη πόσο έκανε η μετάβαση

Ελπέδισον σίγουρα όχι

Volton δεν έχω εμπειρία

Δες σε NRG μιας και όταν παλαιότερα είχα κάνει αίτηση ήταν γρήγοροι ηλεκτρονικά  , τώρα δεν ξέρω

Ή σε Ελίν, Ζενίθ 

(στα αντίστοιχα φτηνά προγράμματα)

περίμενε και καμια γνώμη απο άλλα μέλη

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...