Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγηκε ο εκκαθαριστικος  λογαριασμος μου στην Elpedison για 9 μερες. Ειχα Ζενιθ και επειδη αρνηθηκαν τηλεφωνικα να με δωσουν το day and night, εκανα αιτηση στην Ελπε αλλα βλεποντας οτι με μειλ το δινουν μου το δωσαν τελικα, αλλα η Ελπε δεν προλαβε να ακυρωσει και εκανα αιτηση υπαναχωρησης. Βλεπω ομως στο λογαριασμο ΧΡΕΩΣΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ 25ευρω. Τους τηλεφωνω δεν απαντουν. Η εγγυηση δεν επιστρεφεται? Γιατι τη χρεωνουν 25 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, barimagas είπε

Τελικά έκανα αίτηση econtract στον Ηρωνα simply burgers beef. Την προηγούμενη φορά με το 50ρικο τους έβαλα μέσα και μου επιστρέψανε και 20 ευρό. Ηταν τότε που είχα φύγει γρήγορα για elpe economy το οποίο μας άφησε χρόνους. Ο λόγος φυσικά που έφυγα τώρα είναι ότι θεωρώ ανέντιμο ότι δεν σε αφήνει να προχωρήσεις σε αίτηση για το green και θα πρέπεi να περιμένεις έως 01-07 που είναι Σάββατο και άντε να βγάλεις γραμμή που θα το έχουν πάρει και οι  τελευταίοι χαμπάρι έως τότε + 10 μέρες ακριβής ''επεξεργασίας''. Βέβαια να τονίσω ότι 5 μήνες εκπροσώπησης στην ελπε κύλισαν αναίμακτα, οικονομικά και το σημαντικότερο ξεκούραστα. 

Ήρθες στα λόγια μου βλέπω 😀Θα είσαι από αυτούς που θα τολμήσουν να ανάψουν κλιματιστικό 1/7, γιατί οι υπόλοιποι στο green θα περιμένουν και θα περιμένουν... Και ούτως ή άλλως ρε παιδιά είναι πιο ακριβό από το simply, όπως και να το κάνουμε.

Κι εγώ simply simple, αλλά μην περιμένετε πολλά, τον Αύγουστο πάλι θα τρέχουμε να αλλάξουμε, κραχτης είναι, δεν θα κρατήσει... Επίσης πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρξει δεύτερο 50αρικο.

1 ώρα πριν, barimagas είπε

θα το έχουν πάρει και οι  τελευταίοι χαμπάρι έως τότε

Σιγά το κελεπουρι, δεν είναι καν το πιο φτηνό.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2023 στις 11:37 ΠΜ, MasterBlaster είπε

Μία είναι η συνεργαζόμενη εταιρεία και την έχουν σχεδόν όλοι οι προμηθευτές...

 

 

Κατά τα λοιπά έχουμε ανταγωνισμό, ελεύθερη αγορά κλπ. Πλην Μυτιληναίου έχει άλλος μονάδες παραγωγής; Μάλλον ελεύθερη αγορά μεσαζόντων μας φόρεσαν και ασχολούμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nlogginidis είπε

Κατά τα λοιπά έχουμε ανταγωνισμό, ελεύθερη αγορά κλπ. Πλην Μυτιληναίου έχει άλλος μονάδες παραγωγής; Μάλλον ελεύθερη αγορά μεσαζόντων μας φόρεσαν και ασχολούμαστε

Τι σχέση έχει ένα λογισμικό τιμολόγησης με την ελεύθερη αγορά; Σκοπεύεις να εγκαταστήσεις και εσύ στον υπολογιστή σου και δεν μπορείς να πάρεις προσφορά από αλλού; Πλην Μυτιληναίου, θερμικές μονάδες παραγωγής έχει η ΔΕΗ, ΕΛΠΕ, ΗΡΩΝ, NRG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios λόγω της γνωστής προτίμησης/συμπάθειάς σου στη συγκεκριμένη εταιρία, υπάρχει λάθος στο excel στην καταπράσινο green (στον χώρο σας από 10/7): Έχεις βάλει 3,5 πάγιο για όλο τον χρόνο, αντί για το σωστό 42. Με αποτέλεσμα το "κέρδος" να φαίνεται λανθασμένα μεγαλύτερο (220 €), αντί του σωστού μικρότερου 179 €. Κάτι που κάνει ακόμα πιο θελκτικό το πράσινο green, για όσους αντέξουν χωρίς κλιματισμό μέχρι μέσα Ιουλίου.

Edit: Τώρα είδα ότι και στην τιμή υπάρχει λάθος, έχει μπει 0,11 αντί του σωστού 0,111. Τελικό σωστό κέρδος: 175 € (όσο πάει γίνεται και καλύτερο).Πολύ εύνοια βλέπω....😂

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dasnowy είπε

Όσοι είστε zenith, όταν δίνεις ένδειξη ο λογαριασμός που βγαίνει είναι έναντι ή εκκαθαριστικός;

Οι λογαριασμοί βγαίνουν στην ώρα τους;

Και κάτι ακόμα. Το econtract της zenith είναι τελείως ηλεκτρονικό ή παίρνουν τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

Εγώ είδα δώσει στην Zenith και είχα βάλει και ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ. Γράφει "εκκαθαριστικός". Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι να έρθει 03/08 οπότε δεν ξέρω αν μέτρηση η ένδειξη στην ζενίθ ή στον ΔΕΔΔΗΕ.

Γενικότερα, εμένα βγαίνει όποτε να 'ναι. Για παράδειγμα πέρασε 1,5 μήνας για έναν από τους 2 λογαριασμούς.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

@korakios λόγω της γνωστής προτίμησης/συμπάθειάς σου στη συγκεκριμένη εταιρία, υπάρχει λάθος στο excel στην καταπράσινο green (στον χώρο σας από 10/7): Έχεις βάλει 3,5 πάγιο για όλο τον χρόνο, αντί για το σωστό 42. Με αποτέλεσμα το "κέρδος" να φαίνεται λανθασμένα μεγαλύτερο (220 €), αντί του σωστού μικρότερου 179 €. Κάτι που κάνει ακόμα πιο θελκτικό το πράσινο green, για όσους αντέξουν χωρίς κλιματισμό μέχρι μέσα Ιουλίου.

Edit: Τώρα είδα ότι και στην τιμή υπάρχει λάθος, έχει μπει 0,11 αντί του σωστού 0,111. Τελικό σωστό κέρδος: 175 € (όσο πάει γίνεται και καλύτερο).Πολύ εύνοια βλέπω....😂

ωραίος , το διόρθωσα :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, lacta13 said:

το 50αρικο το ειχες παρει στον 1ο λογαριασμο;(να υπολογισω δλδ +50 και -60(εγγυηση);

Στον πρώτο το δίνουν. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elin έβγαλε λογαριασμό.

Περίοδος κατανάλωσης 25/04/2023 - 26/05/2023. Δινει περιθώριο πληρωμής, συγκεκριμένα αναφέρει: **Το συνολικό ποσό πληρωμής θα εισπραχθεί την 12/07/2023 μέσω πάγιας εντολής με χρέωση του λογαριασμού σας, εφόσον υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Ποιό είναι το φθηνότερο πρόγραμμα ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΈΠΕΙΑ;

Μας έχουν τρελάνει με την συνέπεια. 

πάρε σβάρνα τα κελιά στο excel στο φύλλο "Ιστορικό Τιμών"

αν είναι τιμή επι κάτι , ή τιμή μείον κάτι , έχει συνέπεια

στην περίπτωση μείον κάτι αγνοείς το "-$N$44" (είναι για επιδότηση) και είναι σε όλα τα κελιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι δεν θέλω να είμαι συνεπής, απλά κάποια φορά μπορεί να καθυστερήσω λίγο και να φάω στο κεφάλι 25 ή 50% παραπάνω. 

Ευχαριστώ @korakios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, favou2000 είπε

Ενημέρωσε αν μπορείς όσο δυνατόν πιο σύντομα αν ξαναπάρεις και πάλι το 50αρι για δεύτερη φορά.Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση αλλά περιμένω να παραλάβω από ελπέ μια δωροεπιταγή 40 ευρω από το σκλαβενίτη και το καθυστερώ να μην τη χάσω αν φύγω για simply.

Το όσο το δυνατόν πιο σύντομα για τον ήρων είναι πάνω από δύο μήνες γιατί αργούν χαρακτηριστικά να εκδόσουν τον πρώτο λογαριασμό. Μακάρι να το δώσουν ξανά το 50ρικο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...