Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποψη οτι με συνηγορο καταναλωτη βρηκα ακρη με ενα θεμα που ειχα (καλα τεκμηριωμενο με screenshots,ημερομηνιες συνομιλιων,στοιχεια,read receipts κτλ)

Η ΡΑΕ δεν φαινεται να προλαβαινει να ασχολειται ουτε να υπολογιζεται απο τις εταιρειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Υποψη οτι με συνηγορο καταναλωτη βρηκα ακρη με ενα θεμα που ειχα (καλα τεκμηριωμενο με screenshots,ημερομηνιες συνομιλιων,στοιχεια,read receipts κτλ)

ποιο λες ? για το 25% επιστροφής της αναδρομικής ρήτρας απο ελπέ?

και πάλι δε μπορεί να κάνει ο ΣτΚ κάτι παραπάνω , απλά ανεβάζει τα πορίσματα με την επωνυμία της επιχείρησης

το μόνο που μετρά είναι αν πας δικαστικώς

4 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Η ΡΑΕ δεν φαινεται να προλαβαινει να ασχολειται

δεν ασχολείται καν στην πλατφόρμα , δλδ δεν επεμβαίνει ,ούτε τόσα χρόνια βρήκα οποιεσδήποτε κυρώσεις (χρηματικό πρόστιμο)

απλά παρακολοθούν το τι γίνεται

5 λεπτά πριν, vagos789 είπε

ουτε να υπολογιζεται απο τις εταιρειες 

ακούνε , δλδ έβαλε χέρι για κυμαινόμενα πάγια , κυμαινόμενες εκπτώσεις , ειδοποιήσεις , για τα "μονο για νέους πελάτες" κτλ

αλλά κατόπιν εορτής , αφού τα φάγανε καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το simply generous λέει ότι ισχύει μέχρι 7/23 εκτός κ αν πάρει παράταση ο μηχανισμός. Επίσημα έχει πάρει παράταση; Βλέπω ότι συζητείται και γίνεται αναφορά αλλά δεν είδα κάτι από μια τσαπατσούλικη αναζητηση για παράταση και τυπικά. Μετά που θα τα γυρίσουν; Σε generous λογικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιο λες ? για το 25% επιστροφής της αναδρομικής ρήτρας απο ελπέ?

οχι ηταν ενα θεμα που αφορουσε υπερηλικα συγγενη που τριτοι πωλητες τον εβαλαν σε ακριβο προγραμμα και μετα η εταιρεια δεν τον εβγαζε με τιποτα παροτι κινηθηκαμε ποικιλοτροπως και εγκαιρα (μεσα στο διαστημα των 14 ημερων)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagos789 είπε

οχι ηταν ενα θεμα που αφορουσε υπερηλικα συγγενη που τριτοι πωλητες τον εβαλαν σε ακριβο προγραμμα και μετα η εταιρεια δεν τον εβγαζε με τιποτα παροτι κινηθηκαμε ποικιλοτροπως και εγκαιρα (μεσα στο διαστημα των 14 ημερων)

αν υποχώρησε η εταιρία  ,όλα καλά :)

8 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το simply generous λέει ότι ισχύει μέχρι 7/23 εκτός κ αν πάρει παράταση ο μηχανισμός. Επίσημα έχει πάρει παράταση; Βλέπω ότι συζητείται και γίνεται αναφορά αλλά δεν είδα κάτι από μια τσαπατσούλικη αναζητηση για παράταση και τυπικά. Μετά που θα τα γυρίσουν; Σε generous λογικά;

μέχρι 30/9 λένε οι ειδικοί όροι

μετά θα ισχύει η κυμαινόμενη χρέωση αφού στείλει ατομική ειδοποίηση 60 μέρες πριν , δλδ μέχρι τέλος του μήνα θα σκάσουν επιστολές, email, sms, viber κτλ

ο Ηρών συνηθίζει να αλλάζει όρους με ανακοίνωση στο site , δημοσιεύοντας με πλαστή ημερομηνία ανάρτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, korakios said:

αν υποχώρησε η εταιρία  ,όλα καλά :)

μέχρι 30/9 λένε οι ειδικοί όροι

μετά θα ισχύει η κυμαινόμενη χρέωση αφού στείλει ατομική ειδοποίηση 60 μέρες πριν , δλδ μέχρι τέλος του μήνα θα σκάσουν επιστολές, email, sms, viber κτλ

ο Ηρών συνηθίζει να αλλάζει όρους με ανακοίνωση στο site , δημοσιεύοντας με πλαστή ημερομηνία ανάρτησης

Ποτέ άλλαξαν τους ορους; Σήμερα που τσέκαρα Ιούλιο έλεγαν. Πιο γρήγοροι και από την σκιά τους μάλλον 🤷🏻‍♀️

ωχ όντως δίκιο έχεις το είδα στην σελίδα τους. Μου είχαν στείλει στο μειλ τους παλιούς ορους 

IMG_6429.png

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

korakios εχει ενημερωθεί το excel με τιμές Ιουλίου?

εχουμε διαφορές στα προγραμματα?

είμαι σε αναμονή μετα τις βλακειες της nrg και περιμένω τις τιμές Ιουλίου για να μεταβώ σε κάποια άλλη εταιρεία (απο τη ΔΕΗ που είμαι τώρα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

korakios εχει ενημερωθεί το excel με τιμές Ιουλίου?

όχι ακόμα , αργά βράδυ

7 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

εχουμε διαφορές στα προγραμματα?

μικρές , με εξαιρέσεις όπως της elpedison το economy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι είστε zenith, όταν δίνεις ένδειξη ο λογαριασμός που βγαίνει είναι έναντι ή εκκαθαριστικός;

Οι λογαριασμοί βγαίνουν στην ώρα τους;

Και κάτι ακόμα. Το econtract της zenith είναι τελείως ηλεκτρονικό ή παίρνουν τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Και κάτι ακόμα. Το econtract της zenith είναι τελείως ηλεκτρονικό ή παίρνουν τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

τυχερός είσαι , το βάλανε στο e-contract

https://econtract.zenith.gr

πριν έτρωγες στη μάπα μπίρι-μπίρι απο τηλέφωνο , δεν ξέρω αν θα το γλυτώσεις οριστικά ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ίδια αρκετοί πάροχοι , ακρίβυναν οι υπόλοιποι και αφήσαν σχεδόν στα ίδια τα νέα προγράμματα ,

κορυφή η elpedison που έσφαξε το economy για το νέο economy green (το νέο πρόγραμμα Ιουλίου)

Έβαλε και το απλό economy για Γ22

H watt&volt σιγά σιγά βάζει τα προγράμματα της Προτέργια με ίδια ονομασία ,υποθέτω για συγχώνευση (έχει εξαγοραστεί εδώ και καιρό) .

Spoiler

Τον ΟΤΕ δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί το έχω , ακόμα να ακολουθήσει τα ΕΛΤΑ...

Έτοιμο το excel , οι τιμές κομπλέ , μένει ο σωστός υπολογισμός για ΚΟΤ στον Ηρών / solar και αύριο μεθαύριο θα φτιάξω και τις ρυθμιζόμενες μιας και είναι τελείως λάθος

Κλασσικά για τυχών λάθη ποστάρετε εδώ

Καλό είναι να διαβάζετε προηγούμενες σελίδες , τη στήλη σχόλια στο excel και μιας και δεν έχει νόημα να βάζετε κιλοβατώρες αυτό το διάστημα που ανακοινώνονται οι τιμές απλά δείτε το φύλλο "Ιστορικό Τιμών"

Spoiler

oftopic

πέταξα και στο τελευταίο φύλλο την πρόσφατη αύξηση του ΔΕΔΔΗΕ, (απο Μάιο)

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έκανα αίτηση econtract στον Ηρωνα simply burgers beef. Την προηγούμενη φορά με το 50ρικο τους έβαλα μέσα και μου επιστρέψανε και 20 ευρό. Ηταν τότε που είχα φύγει γρήγορα για elpe economy το οποίο μας άφησε χρόνους. Ο λόγος φυσικά που έφυγα τώρα είναι ότι θεωρώ ανέντιμο ότι δεν σε αφήνει να προχωρήσεις σε αίτηση για το green και θα πρέπεi να περιμένεις έως 01-07 που είναι Σάββατο και άντε να βγάλεις γραμμή που θα το έχουν πάρει και οι  τελευταίοι χαμπάρι έως τότε + 10 μέρες ακριβής ''επεξεργασίας''. Βέβαια να τονίσω ότι 5 μήνες εκπροσώπησης στην ελπε κύλισαν αναίμακτα, οικονομικά και το σημαντικότερο ξεκούραστα. 

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, barimagas είπε

Τελικά έκανα αίτηση econtract στον Ηρωνα simply burgers beef. Την προηγούμενη φορά με το 50ρικο τους έβαλα μέσα και μου επιστρέψανε και 20 ευρό. Ηταν τότε που είχα φύγει γρήγορα για elpe economy το οποίο μας άφησε χρόνους. Ο λόγος φυσικά που έφυγα τώρα είναι ότι θεωρώ ανέντιμο ότι δεν σε αφήνει να προχωρήσεις σε αίτηση για το green και θα πρέπεi να περιμένεις έως 01-07 που είναι Σάββατο και άντε να βγάλεις γραμμή που θα το έχουν πάρει και οι  τελευταίοι χαμπάρι έως τότε + 10 μέρες ακριβής ''επεξεργασίας''. Βέβαια να τονίσω ότι 5 μήνες εκπροσώπησης στην ελπε κύλισαν αναίμακτα, οικονομικά και το σημαντικότερο ξεκούραστα. 

το ιδιο ακριβως κι εγω φιλε.ημουν σταθερο ΔΕΗ μεχρι Ιαν 23,πηγα ελπε economy Φεβ 23 ,5 μηνες τωρα ολα καλα και ενα θεματακι που ειχα με την τιμολογηση του 1ου λογαριασμου,λυθηκε με τον εκκαθαριστικο,αλλα οντως η ολη ιστορια με το green και με την μη αμεση αλλαγη απο economy,ειναι red card... οποτε κι εγω Ηρων simply simply simply και βλεπουμε...

το 50αρικο το ειχες παρει στον 1ο λογαριασμο;(να υπολογισω δλδ +50 και -60(εγγυηση);

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, barimagas είπε

Τελικά έκανα αίτηση econtract στον Ηρωνα simply burgers beef. Την προηγούμενη φορά με το 50ρικο τους έβαλα μέσα και μου επιστρέψανε και 20 ευρό. Ηταν τότε που είχα φύγει γρήγορα για elpe economy το οποίο μας άφησε χρόνους. Ο λόγος φυσικά που έφυγα τώρα είναι ότι θεωρώ ανέντιμο ότι δεν σε αφήνει να προχωρήσεις σε αίτηση για το green και θα πρέπεi να περιμένεις έως 01-07 που είναι Σάββατο και άντε να βγάλεις γραμμή που θα το έχουν πάρει και οι  τελευταίοι χαμπάρι έως τότε + 10 μέρες ακριβής ''επεξεργασίας''. Βέβαια να τονίσω ότι 5 μήνες εκπροσώπησης στην ελπε κύλισαν αναίμακτα, οικονομικά και το σημαντικότερο ξεκούραστα. 

Ενημέρωσε αν μπορείς όσο δυνατόν πιο σύντομα αν ξαναπάρεις και πάλι το 50αρι για δεύτερη φορά.Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση αλλά περιμένω να παραλάβω από ελπέ μια δωροεπιταγή 40 ευρω από το σκλαβενίτη και το καθυστερώ να μην τη χάσω αν φύγω για simply.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...