Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marinna είπε

Μίλησα με Ελιν, μου είπαν (πάλι) ότι θα χρειαστούν κάποιες μέρες για να στείλουν τους λογαριασμούς γιατί προσπαθούν να μη βγάλουν λάθος τις νέες ρυθμιζόμενες και εξαρτώνται από μια συνεργαζόμενη εταιρεία (δεν ξέρω ποια), αλλά σε κάθε περίπτωση οι λογαριασμοί θα αφορούν μόνο τον Μάιο (μέχρι 31/5 δηλαδή), μετά θα υπάρχει το 20ήμερο για να πληρωθεί αυτός και μετά θα βγει ο επόμενος, άρα από εδώ και πέρα θα υπάρχει μια χρονοκαθυστέρηση στις εκδόσεις λογαριασμών. Αυτά τουλάχιστον μου είπε η κοπέλα με την οποία μίλησα.

Μία είναι η συνεργαζόμενη εταιρεία και την έχουν σχεδόν όλοι οι προμηθευτές...

 

 

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτι που (νομίζω ότι) βρήκα στο simply generous, είναι ότι βάσει αυτού https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/simply-generous-home  δεν μπορείς να το πάρεις αν είσαι με ΚΟΤ ("Το πρόγραμμα δεν προσφέρεται σε Ευάλωτους Πελάτες").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κρατική επιδότηση την παίρνεις αυτόματα στο λογαριασμό κ μειώνετε η κιλοβατώρα..?μπαίνει σε όλους?

Το ΚΟΤ είναι άλλο?

Αν κάνω αίτηση για ΚΟΤ παίρνεις κ την έκπτωση από την κρατική επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μου απάντησαν.

5 ώρες πριν, lacta13 είπε

οι υφισταμενοι πελατες μπορουμε-προτεινεται τηλεφωνικα αλλαγη σε green economy απο economy ή σε καταστημα;

"την αλλαγή μπορείτε να την κάνετε οταν ενεργοποιηθείτε είτε τηλεφωνικώς στο 2107104852 (επιλογη2) ή πηγαίνοντας σε κάποιο κατάστημα Εlpedison"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Αυτο μου απάντησαν.

"την αλλαγή μπορείτε να την κάνετε οταν ενεργοποιηθείτε είτε τηλεφωνικώς στο 2107104852 (επιλογη2) ή πηγαίνοντας σε κάποιο κατάστημα Εlpedison"

το θέμα είναι πότε θα την ολοκληρώσουν 

36 λεπτά πριν, sakis61462 είπε

Την κρατική επιδότηση την παίρνεις αυτόματα στο λογαριασμό κ μειώνετε η κιλοβατώρα..?μπαίνει σε όλους?

Το ΚΟΤ είναι άλλο?

Αν κάνω αίτηση για ΚΟΤ παίρνεις κ την έκπτωση από την κρατική επιδότηση?

σε όλα , ναι και παίρνεις και μεγαλύτερη επιδότηση , για ΚΟΤ υπάρχει νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικό-τιμολόγιο-ηλεκτρικού-ρεύματος/?do=getNewComment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilis_g είπε

 

Ξέρετε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο επαγγελματικά προγράμματα;

Ηρών Generous Business Small 0,1432
Ηρών Simple Generous Business Small 0,1242

Το ένα είναι 2 λεπτά φθηνοτερο από το άλλο...το βρήκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

@korakiosβλέπεις τελικά τίποτα περίεργο στο simple generous? Αν συνυπολογιστεί και το πάγιο εξακολουθεί να παραμένει το φτηνότερο (για μικρές καταναλώσεις); Και αυτό προφανώς κραχτης είναι και θα αλλάξει λίαν συντόμως, το μόνο βέβαιο.

έχει κάμποσο καιρό που βγήκε , δε νομίζω να αλλάξει σύντομα , βέβαια τίποτε σίγουρο

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Πάντως πραγματικά τι μας περιμένει από Οκτώβριο... Πάρτι θα γίνει, πως και πως το περιμένουν.

πιστεύω θα παίξουν με τρίτες υπηρεσίες . παροχές , δώρα κτλ σαν παγίδες και με τις εκπτώσεις

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Edit:Και το volton energy control καλουτσικο φαίνεται... @ekrepaliτί λέει σαν εταιρία; Λογαριασμοί οκ στην ώρα τους κλπ;

το νου σου μη σου πασάρουν το smart μετρητή , θα το χρυσοπληρώσεις αν φύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

σε όλα , ναι και παίρνεις και μεγαλύτερη επιδότηση , για ΚΟΤ υπάρχει νήμα

Από μια έρευνα που κάνω τώρα, ξεκινώντας από το simply generous (που δεν δέχεται ΚΟΤ), υπάρχουν άλλα προγράμματα που δέχονται ΚΟΤ άλλα που δεν δέχονται και άλλα που είναι μόνο ΚΟΤ. Οπότε πρέπει να μπει κι αυτό στην εξίσωση για όσους το δικαιούνται.

Από 'κει και πέρα δεν καταλαβαίνω τις ερωτήσεις για το green της πράσινης, αφού υπάρχει ήδη το simply generous, που τουλάχιστον για τον Ιούλιο είναι αρκετά φτηνότερο (και έχουν ίδιο πάγιο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Αυτο μου απάντησαν.

"την αλλαγή μπορείτε να την κάνετε οταν ενεργοποιηθείτε είτε τηλεφωνικώς στο 2107104852 (επιλογη2) ή πηγαίνοντας σε κάποιο κατάστημα Εlpedison"

μολις με πηραν απο την ελπε,αφου εκανα αιτηση για Ηρων simply,νομιζοντας οτι θα με παρουν για να με ρωτησουν γιατι εφυγα,να με δωσουν καποια προσφορα...

εντουτις με πηρε μια η οποια δε γνωριζει οτι ημουν στο economy και μου προτεινε το economy (!) με 0.09 λεπτα χωρις παγιο και λοιπα...ενω εχουν ανακοινωση 0.179 για τον Ιουλιο....

θα μπορουσα να το συνεχισω λεγοντας την πολλα,οτι τον Ιουλιο θα εχω 0.179 ,αλλα τελικα ηταν τελειως διαφημιστικο το τηλεφωνημα,αφου ουτε το ονομα μου με ειπε,απλα την προσφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

πιστεύω θα παίξουν με τρίτες υπηρεσίες . παροχές , δώρα κτλ σαν παγίδες και με τις εκπτώσεις

Το βασικό θα είναι η χρέωση στο ρεύμα, που απ' όσο βλέπω είναι επιεικώς αλαμπουρνέζικη. Θα υπολογίζουν όσο/όπως θέλουν και θα γίνει μεγάλο πλιάτσικο με τον κοσμάκη που δεν θα καταλαβαίνει τίποτα.

1 λεπτό πριν, lacta13 είπε

νομιζοντας οτι θα με παρουν για να με ρωτησουν γιατι εφυγα

Όσες φορές έφυγα από τον οποιονδήποτε δεν με πήρε ποτέ κανείς για τίποτα, τρώνε με χρυσά κουτάλια και από Οκτώβρη με πλατινένια.

4 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Τηλεφωνικά από την εξυπηρέτηση elpedison μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αλλαγή από το economy στο Green economy από 1η Ιουλίου 

Βάλε 10/7 μέχρι να ολοκληρωθούν όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lacta13 είπε

εντουτις με πηρε μια η οποια δε γνωριζει οτι ημουν στο economy και μου προτεινε το economy (!) με 0.09 λεπτα χωρις παγιο και λοιπα...ενω εχουν ανακοινωση 0.179 για τον Ιουλιο....

εννοούσε για Ιούνιο 😁

7 λεπτά πριν, tryfos είπε

Από μια έρευνα που κάνω τώρα, ξεκινώντας από το simply generous (που δεν δέχεται ΚΟΤ), υπάρχουν άλλα προγράμματα που δέχονται ΚΟΤ άλλα που δεν δέχονται και άλλα που είναι μόνο ΚΟΤ. Οπότε πρέπει να μπει κι αυτό στην εξίσωση για όσους το δικαιούνται.

αυτό πάντα ίσχυε , ειδικά σε περιπτώσεις με συνέπεια που ανα πάροχο αλλάζει ο υπολογισμός , πχ άλλοι δεν εφαρμόζουν , άλλοι βαζουν έκπτωση συνέπειας πριν την αφαίρεση ΚΟΤ και άλλοι μετά

10 λεπτά πριν, tryfos είπε

πό 'κει και πέρα δεν καταλαβαίνω τις ερωτήσεις για το green της πράσινης, αφού υπάρχει ήδη το simply generous, που τουλάχιστον για τον Ιούλιο είναι αρκετά φτηνότερο (και έχουν ίδιο πάγιο)

για κάποιους είναι πιο εύκολο να παραμείνουν στη εταιρία που ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tryfos είπε

Το βασικό θα είναι η χρέωση στο ρεύμα, που απ' όσο βλέπω είναι επιεικώς αλαμπουρνέζικη. Θα υπολογίζουν όσο/όπως θέλουν και θα γίνει μεγάλο πλιάτσικο με τον κοσμάκη που δεν θα καταλαβαίνει τίποτα.

Όσες φορές έφυγα από τον οποιονδήποτε δεν με πήρε ποτέ κανείς για τίποτα, τρώνε με χρυσά κουτάλια και από Οκτώβρη με πλατινένια.

Βάλε 10/7 μέχρι να ολοκληρωθούν όλα.

το θεμα ειναι πως λενε τηλεφωνικα για χρεωσεις 0.09 χωρις παγιο ,ενω εχει ανακοινωθει επισημα απο την εταιρεια 0.179;

 

ακομα και για το green να ελεγε 0.111 ειναι....

κατι βρωμαει....

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...