Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

γράφει "Εlpedison Loyalty Pass" σκέτο. Δε διευκρινίζει αν είναι Αυγούστου ή προκαταβολή Σεπτεμβρίου.

ο λογαριασμός αφορά κατανάλωση (και) Αυγούστου με τιμή κιλοβατώρας Αυγούστου όπου και δίνεται το Loyalty Pass Αυγούστου Σεπτεμβρίου που ανακοινώθηκε  τώρα (0,4) για την κατανάλωση Αυγούστου

(4kw * 0,4)

εντελώς απλό είναι , ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που σκαλώνεις, ξεκάθαρο τελείως είναι (για μένα)

Το μόνο πρόβλημα είναι αν εκδοθεί ο λογαριασμός πριν βγάλουν το ποσό της έκπτωσης , το οποίο θα πάρουν στον επόμενο σε αυτή την περίπτωση

Spoiler

έστειλα ΡΑΕ μπας και κατεβάσουν τον τιμοκατάλογο που έχουν (μαζί με άλλα όπως επιστροφές εκπτώσεων , συνδρομές κτλ)

 

8 λεπτά πριν, madScientist10 είπε

Άρα κάνω λάθος και είναι κυμαινόμενη η τιμολόγηση; Μου φαίνεται λίγο μπερδευτικό να αναγράφεται πάντα η ίδια χρέωση kWh αλλά να είναι κυμαινόμενη.

φυσικά και ήταν κυμαινόμενη η χρέωση αφού είχες αρχική διαφημιζόμενη τιμή συν ρήτρα αναπροσαρμογής  και γενικότερα τα προγράμματα της W&V δυστυχώς ήταν ακριβά (μεγάλη ρήτρα)

Πλέον έχεις μπει στο Zero+ και για Αυγουστο πληρώνεις

0,585-0,337=0,248€/kw

edit τώρα είδα οτι έχεις ΚΟΤ άρα

0,585-0,377=0,208€/kw

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ok, ευχαριστώ πολύ. Για το οτι πλέον ειμαι στο Zero+ είσαι σίγουρος; Διότι με είχαν πάρει πολλά τηλ. τους τελευταίους μήνες για να μπω στο zero+ και τους έριχνα άκυρο συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, madScientist10 είπε

Ok, ευχαριστώ πολύ. Για το οτι πλέον ειμαι στο Zero+ είσαι σίγουρος; Διότι με είχαν πάρει πολλά τηλ. τους τελευταίους μήνες για να μπω στο zero+ και τους έριχνα άκυρο συνεχώς.

στο zero εννοείς , τώρα καταργήθηκαν όλα (τα κυμαινόμενα) της εταιρίας και παίζει το zero+

στείλε email και ρώτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μηδενική βγαίνει με τις επιδοτήσεις 0,639

 

Νομίζω ότι εφόσον δεν εχεις την έκπτωση της συνέπειας τον πρώτο μήνα δε θα είναι μηδενικό αλλά 0,12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mariannatzouma είπε

Νομίζω ότι εφόσον δεν εχεις την έκπτωση της συνέπειας τον πρώτο μήνα δε θα είναι μηδενικό αλλά 0,12

σωστά, εννοούσα με την έκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

Εντελώς απλό είναι , ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που σκαλώνεις, ξεκάθαρο τελείως είναι (για μένα)

Έχω μύτη εγώ... και η υπόθεση μου βρωμάει.  😄

Spoiler

x1080.jpg.6e6f4c91f9e16bd60949d1baa8ed9480.jpg

Λοιπόν, θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο... άμα θες κάνε κι εσύ το ίδιο. 210 7104852

Θα κάνω την εξής ερώτηση: Αν κάνω αλλαγή παρόχου και ενεργοποιηθώ άμεσα τον Αύγουστο... το Loyalty Pass 0.40Ε/Kwh που ανακοινώσαν θα αφορά την κατανάλωση Αυγούστου ή την κατανάλωση Σεπτεμβρίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Από ότι βλεπω  η Ελπεντισον  που ενημέρωσε για Σεπτεμβριο προς το παρόν η τελική της τιμή είναι πιο χαμηλή από όλους? 

δεν ισχύει λέμε το 0,40 , θα ανακοινωθεί τον Οκτ

και φυσικά δεν είναι η χαμηλότερη , κατέβασε το excel της 1ης σελίδας

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Από ότι βλεπω  η Ελπεντισον  που ενημέρωσε για Σεπτεμβριο προς το παρόν η τελική της τιμή είναι πιο χαμηλή από όλους? 

image.jpeg

@korakios Ολοκληρώθηκε και το πινακάκι (ολόσωστο πλέον)... ό,τι βλέπεις είναι για Σεπτέμβριο. 😛

Ο Αύγουστος ήταν αυτό που ανακοινώθηκε τον Αύγουστο δηλαδή σκέτο ευρώ μείον Κρατική επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

@korakios Ολοκληρώθηκε και το πινακάκι (ολόσωστο πλέον)... ό,τι βλέπεις είναι για Σεπτέμβριο. 😛

Ο Αύγουστος ήταν αυτό που ανακοινώθηκε τον Αύγουστο δηλαδή σκέτο ευρώ μείον Κρατική επιδότηση.

δεν ισχύει , σε αναμονή για διόρθωση

ρε μαν εδώ λογαριασμός βγήκε και βλέπεις ο ίδιος τι παίζει....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hellojim είπε

Αυτο με την φωτογραφια του μετρητη δεν το καταλαβαινω. Εγω πχ λειπω απο το σπιτι και για το επομενο 20ημερο. Αρα δηλαδη δεν μπορω να αλλαξω; Ας παει απο εκει ο υπαλληλος της δεδηε να παρει μετρηση.

Εκανα το e-contract μολις για ΗΡΩΝ, αλλα απ'ότι λες θα μου ζητησουν φωτογραφιες του μετρητη.

Επισης η Elpedison που ειμαι τωρα μου βγαζει Εναντι λογαριασμους εδω και 5 μηνες και η επομενη καταμετρηση ειναι τον Οκτωβριο. Αρα πως θα στειλω τον τελευταιο εκκαθαριστικο και πληρωμενο μαλιστα?

Μα δεν υπάρχει λογική,σε αυτη την τρέλα που ζούμε.Οπως πολυ σωστα λες μπορει να λειπεις για το επομενο 20ήμερο. Λογικά μετά την υπογραφή της σύμβασης θα επρεπε ο δεδδηε μεσα στις επομενες 3 εργασιμες ημερες,να έρχετε για καταμέτρηση. Σε ηλεκτρονικους μετρητες οπως εχω εγω δεν χρειάζετε καν να ερθει,το βλεπει στο συστημά του. Δεν ξερω αν θα σου ζητήσουν εκκαθαριστικό πληρωμένο, εγω ειπα την δική μου εμπειρία,. Ο κάθε πάροχος ζητάει ότι θέλει,και ανάλογα με τις γνώσεις του κάθε υπαλλήλου κυλάει η φάση. Γιατί ομως δεν σου εχουν εκδόσει εκκαθαριστικό? δεν μπορεις να δώσεις εσυ την μέτρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

@korakios ακονισε τα εξελακια, σε λιγο θα πρεπει να εχετε phd στα μαθηματικα και κανα fields medal για να υπολογιστει η Kwh

 

 

 

ελπεντισον.jpg

τώρα το excel αφορά του Σεπ και δεν έχει βγει η έκπτωση , άρα παραμένει η αρχική τιμή , όπως και της Volton

Για Αύγουστο της elpedion πχ το Free βγαίνει

0,9395-0,40-0,337=0,2025

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Για την έκπτωση του τελικού στον ΗΡΩΝ, παίζει πάντα δικαίωση στο ΜyRAE.

Εντάξει δεν έχεις άδικο ένα μεγάλο ποσοστό δικαίωσης παίζει όντως αλλά με αρκετή ψυχική οδύνη τηλέφωνα κλπ παπαριες του τύπου «δεν ήμαστε υποχρεωμένοι αλλά σας δίνουμε Χ € σε ένδειξη καλής συνεργασίας»...

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Λογικά μετά την υπογραφή της σύμβασης θα επρεπε ο δεδδηε μεσα στις επομενες 3 εργασιμες ημερες,να έρχετε για καταμέτρηση

όχι δεν ισχύει αυτό , έχει χιλιοαναλυθεί

το γιατί δεν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση τόσους μήνες δεν αφορά το παρών νήμα (θα μπορούσε να δώσει ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ)

για αλλαγή απλά θα ζητήσει ο πάροχος τον τελευταίο λογαριασμό πληρωμένο καθώς και φωτό/ενδείξεις μετρητή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...