Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

νοίκιασα πρόσφατα ένα κατάστημα και είδα πως έχει τριφασικό ρεύμα. Η ΔΕΗ βλέπω χρεώνει 300+ για εγγύηση σε τριφασικό μαγαζιά.

Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί η εγγύηση, πχ κάποιος μου είπε με πάγια εντολή. Ισχύει αυτό και με ΔΕΗ ή πρέπει αναγκαστικά να πάω σε κάποιον πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, teris3 είπε

Καλησπέρα,

νοίκιασα πρόσφατα ένα κατάστημα και είδα πως έχει τριφασικό ρεύμα. Η ΔΕΗ βλέπω χρεώνει 300+ για εγγύηση σε τριφασικό μαγαζιά.

Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί η εγγύηση, πχ κάποιος μου είπε με πάγια εντολή. Ισχύει αυτό και με ΔΕΗ ή πρέπει αναγκαστικά να πάω σε κάποιον πάροχο;

για ΔΕΗ καλύτερα στο άλλο νήμα , όλοι οι πάροχοι την επιστρέφουν την εγγύηση με πάγια οπότε δε βλέπω το λόγο γιατί όχι

ρίξε και μια ματιά το excel (1η σελίδα) και δες τι παίζει απο τιμές για Γ21 , Γ22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλως τυχαίως (;) η απαράδεκτη NRG, μόλις έφυγα για Ζενίθ, μου έστειλε τον μεγαλύτερο (εκκαθαριστικό) λογαριασμό που έχω λάβει ποτέ στα 6 χρόνια που είμαι πελάτης, δίχως να έχω καθυστερήσει ούτε μέρα από λογαριασμό (πάγια). Μετά από την άθλια αντιμετώπιση που είχα (καμία απάντηση σε οχλήσεις, αλλαγή προγράμματος δίχως ειδοποίηση και τόσα ακόμα) αναρωτιέμαι πραγματικά αν δεν πληρώσω την οφειλή αυτή τι μπορεί να γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rebirth είπε

αναρωτιέμαι πραγματικά αν δεν πληρώσω την οφειλή αυτή τι μπορεί να γίνει. 

εισπρακτικές , μπορεί και Διαταγή Πληρωμής

2 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Όλως τυχαίως (;) η απαράδεκτη NRG, μόλις έφυγα για Ζενίθ, μου έστειλε τον μεγαλύτερο (εκκαθαριστικό) λογαριασμό που έχω λάβει ποτέ στα 6 χρόνια που είμαι πελάτης, δίχως να έχω καθυστερήσει ούτε μέρα από λογαριασμό (πάγια).

χλωμό έως αδύνατον , εκτός αν έγινε λάθος απο ΔΕΔΔΗΕ ή NRG στις κιλοβατώρες ή στη χρέωση , πράγμα που θα το έβλεπες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

εισπρακτικές , μπορεί και Διαταγή Πληρωμής

αν η επικοινωνία με εισπρακτικές μπορεί να οδηγήσει σε έναν διακανονισμό, ή ένα -μικρό έστω- «κούρεμα» της οφειλής, τότε ίσως να μην είναι κακή ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rebirth είπε

αν η επικοινωνία με εισπρακτικές μπορεί να οδηγήσει σε έναν διακανονισμό, ή ένα -μικρό έστω- «κούρεμα» της οφειλής, τότε ίσως να μην είναι κακή ιδέα. 

το αν θες να πιστολιάσεις ή όχι , δεν αφορά το παρών νήμα

αν νομίζεις οτι έγινε λάθος χρέωση κάνε αμφισβήτηση αρχικά , αν έγινε λάθος θα το διορθώσουν οι ίδιοι ,

αν καθυστερούν κινήσου μέσω ΣτΚ και άνοιξε να υπάρχει αίτημα στη ΡΑΕ

αν δεν καταλαβαίνεις κάτι στη χρέωση ,ανέβασε εδώ ολόκληρο το λογαριασμό (σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία) να δούμε τι παίζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

το αν θες να πιστολιάσεις ή όχι , δεν αφορά το παρών νήμα

αν νομίζεις οτι έγινε λάθος χρέωση κάνε αμφισβήτηση αρχικά , αν έγινε λάθος θα το διορθώσουν οι ίδιοι ,

αν καθυστερούν κινήσου μέσω ΣτΚ και άνοιξε να υπάρχει αίτημα στη ΡΑΕ

αν δεν καταλαβαίνεις κάτι στη χρέωση ,ανέβασε εδώ ολόκληρο το λογαριασμό (σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία) να δούμε τι παίζει :)

Ορθώς, το λήγω αγαπητέ κοράκιε. Θα κοιτάξω λογαριασμούς (σύγκριση με αντίστοιχο περυσινό) και αν δω κάτι περίεργο θα ποστάρω. Θενκς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 6:07 ΜΜ, korakios είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

προετοιμάσου για αυξήσεις όμως άρα αν περισσεύει τίποτα κάνε καμια μόνωση και πέτα ανακύκλωση θερμοπομπούς βάζοντας κανα κλιματιστικό με δόσεις
συνέχεια εκεί :
https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=getNewComment

 

 

Φίλε Κοράκιε σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν και δεν ξέρω αν έχει ξανααπαντηθει.

σκοπεύουμε να κάνουμε αλλαγή ονόματος στο νεο συμβόλαιο του σπιτιού με την κοπέλα μου οποτε ως εκ τουτου πρέπει να αλλάξουμε και το συμβόλαιο ρεύματος.

είμαι στον ηρων. σκέφτομαι να κάνω διακοπή και εκ νέου εγγραφή μέσω εφαρμογής για να κερδίσουμε το 50αρι. φανταζομαι μέχρι εδώ γίνονται όλα. το θέμα είναι πόσο γρήγορα θα γίνει η αλλαγή για να μην μείνουμε και χωρίς ρεύμα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chocorellos είπε

καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν και δεν ξέρω αν έχει ξανααπαντηθει.

σκοπεύουμε να κάνουμε αλλαγή ονόματος στο νεο συμβόλαιο του σπιτιού με την κοπέλα μου οποτε ως εκ τουτου πρέπει να αλλάξουμε και το συμβόλαιο ρεύματος.

είμαι στον ηρων. σκέφτομαι να κάνω διακοπή και εκ νέου εγγραφή μέσω εφαρμογής για να κερδίσουμε το 50αρι. φανταζομαι μέχρι εδώ γίνονται όλα. το θέμα είναι πόσο γρήγορα θα γίνει η αλλαγή για να μην μείνουμε και χωρίς ρεύμα στο σπίτι.

απλά θα κάνει νέα αίτηση , όχι διακοπή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, chocorellos είπε

καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν και δεν ξέρω αν έχει ξανααπαντηθει.

σκοπεύουμε να κάνουμε αλλαγή ονόματος στο νεο συμβόλαιο του σπιτιού με την κοπέλα μου οποτε ως εκ τουτου πρέπει να αλλάξουμε και το συμβόλαιο ρεύματος.

είμαι στον ηρων. σκέφτομαι να κάνω διακοπή και εκ νέου εγγραφή μέσω εφαρμογής για να κερδίσουμε το 50αρι. φανταζομαι μέχρι εδώ γίνονται όλα. το θέμα είναι πόσο γρήγορα θα γίνει η αλλαγή για να μην μείνουμε και χωρίς ρεύμα στο σπίτι.

Θα ζητησεις  την αλλαγη του ονοματος.. Και οχι διακοπη... Αυτο γινεται εντος 3-4 ημερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα ζητησεις  την αλλαγη του ονοματος.. Και οχι διακοπη... Αυτο γινεται εντος 3-4 ημερων...

με αυτόν τον τρόπο θα πάρω το 50αρι όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας

Έχω το σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ my home enter με τιμή 0,105 μέρας 0,078 βράδυ θα μετακομίσω σε άλλο σπίτι θα μπορώ να συνεχίσω το πρόγραμμα στο καινούργιο σπίτι ή θα πρέπει να το διακόψω?

Το συμβόλαιο λήγει στης 1-12-23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...