Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια θελω να ρωτησω τα εξης΄α)΄εκει στις ρυθμιζομενες χρεωσεις στις ΥΚΩ εχει 139 και 50 συνολο 189 οι κιλοβατωρες.γιατι το σπαει ετσι και δεν το σπαει πχ 160 και 29,και οι τιμες που εχει 0,0690  που πολλαπλασιαζει τι ειναι;β)ΕΤΜΕΑΡ 189 επι 0,01700επισης δεν ξερω τι ειναι.γ)στον πινακα με τις τιμες του Ιουνιου γραφει για επιδοτηση γραφει 0,01500,το 0,04000 για νυχτερινο δεν το λεει καπου πως προκυπτει αυτο;καλά για τα 2 πρώτα στις ρυθμιζόμενες χερεώσεις είναι μπερδεμα λιγακι.

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

α)΄εκει στις ρυθμιζομενες χρεωσεις στις ΥΚΩ εχει 139 και 50 συνολο 189 οι κιλοβατωρες.γιατι το σπαει ετσι

λάθος μηχανογράφησης το αγνοείς απο τη στιγμή που το χρεώνει στη σωστή 1η κλίμακα

7 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

και οι τιμες που εχει 0,0690  που πολλαπλασιαζει τι ειναι;

η χρέωση των ΥΚΩ 1ης κλίμακας ,όπως πάντα ήταν

9 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

β)ΕΤΜΕΑΡ 189 επι 0,01700επισης δεν ξερω τι ειναι

ότι πλήρωνες απο το 1999 για να έχουμε δωρεάν ρεύμα σήμερα 😁

11 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

γ)στον πινακα με τις τιμες του Ιουνιου γραφει για επιδοτηση γραφει 0,01500,το 0,04000 για νυχτερινο δεν το λεει καπου πως προκυπτει

α, έχεις νυχτερινό ? τότε για το α) είναι ξεχωριστά τα kw μέρας και νύχτας

η επιδότηση αφορά το σύνολο και όχι ξεχωριστά μέρας/νύχτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iliata2410 είπε

σε γενικες γραμμες οι ρυθμιζομενες χρεωσεις ειναι πανω κατω οι ιδιες 

όχι πάνω κάτω , ακριβώς ίδιες , δεν παίζει ρόλο ο πάροχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την βοηθεια ,σε αναμονη μεχρι 30/9 να δουμε τι θα αλλαξει μετα.Εκτος αν η κυβερνηση κανει στροφη 180 μοιρων και τα παρατεινει μεχρι τελους του 23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

ευχαριστω για την βοηθεια ,σε αναμονη μεχρι 30/9 να δουμε τι θα αλλαξει μετα.Εκτος αν η κυβερνηση κανει στροφη 180 μοιρων και τα παρατεινει μεχρι τελους του 23

Έχουμε μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου να το δούμε.. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.. Πάντως οι τιμές έχουν πέσει και θα πέσουν ακόμα.. Συν και τα χρήματα που δίνουν μέσω της επιδότησης στους λογαριασμούς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
31 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

ευχαριστω για την βοηθεια ,σε αναμονη μεχρι 30/9 να δουμε τι θα αλλαξει μετα.Εκτος αν η κυβερνηση κανει στροφη 180 μοιρων και τα παρατεινει μεχρι τελους του 23

χλωμό λόγω εντολής της Κομησιών , ευτυχώς το φαγοπότι του μηχανισμού και επιδοτήσεων τελειώνει , βέβαια το ρεύμα θα παραμένει χρηματιστήριο χωρίς ουσιαστικό έλεγχο με τις γνωστές επιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, davarisx είπε

Η Ελίν ποτε θα βγάλει λογαριασμούς ρε παιδιά?

Τόσο πολύ τους περνει να αλλάξουν τις χρεώσεις?

έχει αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες

αν είχε κάποιος κάτι νεότερο θα είχε ήδη ποστάρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα οι γονείς μου στο σπίτι τους μεταφέρθηκαν 1/2/2023 επίσημα στον ΗΡΩΝ πρόγραμμα  generous home bonus. 

Εχω δώσει τις ενδείξεις απο τον μετρητή οποτε ανοίγει στην πλατφόρμα myheron (έχουν 3φασικο με νυκτερινο μετρητή).

1ος λογ/μος περίοδος: 01/02-04/03/2023 (32ημερες) 346 KWh - πληρωτέο ποσό: 70,45€

2ος λογ/μος περίοδος: 05/03-03/04/2023 (30ημερες) 287 KWh - πληρωτέο ποσό: 84,32€

3ος λογ/μος περίοδος ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ απο ΔΕΔΔΗΕ: 01/02-09/05/2023 (98ημερες) 1197 KWh - πληρωτέο ποσό: 172,23€

Δεν μπορώ να κατανοήσω οτι για τις υπόλοιπες 36 ημέρες δηλαδή απο 04/04 εως 09/05/2023 έχουν καταναλώσει οι γονείς μου 564 KWh (και μάλιστα για θέρμανση έχουν λέβητα πετρελαίου). Δεν είχαν ποτέ όλα αυτά τα χρονια πάνω απο 450KWh και δεν έχουν πληρώσει ποτέ για ένα μηνα 172+€ για ρεύμα. Σας επισυνάπτω τους τρεις λογαριασμούς και παρακαλώ εαν κάποιο μέλος εχει χρόνο και τους δει και εντοπίσει κατι περίεργο ας μου πει, μπορεί να είναι και σωστος ο λογ/μος οκ και να κανω εγώ λάθος ερμηνεία. Σε επικοινωνία που είχαμε με τον ΗΡΩΝ μας είπαν ότι είναι σωστος ο λογαριασμος. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

https://ibb.co/Dg0Q49g
https://ibb.co/QnS1fw6
https://ibb.co/kK8CNjR

 

 

 

 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Επεξ/σία από greekparot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, greekparot είπε

Καλησπέρα

αν μπορείς βάλε τις φωτό σε spoiler

22 λεπτά πριν, greekparot είπε

Δεν μπορώ να κατανοήσω οτι για τις υπόλοιπες 36 ημέρες δηλαδή απο 04/04 εως 09/05/2023 έχουν καταναλώσει οι γονείς μου 564 KWh

άγνωστο , δες το ρολόι μήπως κάνανε λάθος απο ΔΕΔΔΗΕ , πάντως 1197 είναι το σύνολο για 98 μέρες

στον επόμενο θα πάρεις τη συνέπεια για τη χρέωση ενέργειας πάντως

Δες και το simple του Ηρών μιας και είναι φθηνότερο (εκτός αν βγάλουν σε λίγο νέο πρόγραμμα πιο φθηνό μιας και είναι της μόδας φθηνά νέα και ακριβά παλιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, greekparot είπε

Δεν μπορώ να κατανοήσω οτι για τις υπόλοιπες 36 ημέρες δηλαδή απο 04/04 εως 09/05/2023 έχουν καταναλώσει οι γονείς μου 564 KWh (και μάλιστα για θέρμανση έχουν λέβητα πετρελαίου). Δεν είχαν ποτέ όλα αυτά τα χρονια πάνω απο 450KWh και δεν έχουν πληρώσει ποτέ για ένα μηνα 172+€ για ρεύμα. Σας επισυνάπτω τους τρεις λογαριασμούς και παρακαλώ εαν κάποιο μέλος εχει χρόνο και τους δει και εντοπίσει κατι περίεργο ας μου πει, μπορεί να είναι και σωστος ο λογ/μος οκ και να κανω εγώ λάθος ερμηνεία. Σε επικοινωνία που είχαμε με τον ΗΡΩΝ μας είπαν ότι είναι σωστος ο λογαριασμος. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Οι λογαριασμοί φαίνονται σωστοί,Αν οι KWh σου φαίνονται πολλές ρίξε μια ματιά στην ένδειξη ρολογιού μην τυχόν και έχει γίνει λάθος στην καταμέτρηση.Οσo για το κόστος η τιμή του προγράμματος που έχεις είναι τσιμπημένη πλέον,  21 και 18 cents. /KWh ειναι αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, davarisx said:

Η Ελίν ποτε θα βγάλει λογαριασμούς ρε παιδιά?

Τόσο πολύ τους περνει να αλλάξουν τις χρεώσεις?

Εχουν πει πως αργουν γιατι τους παιρνει χρονος να αλλαξουν χρεωσεις;; Παντως 17 χωρις λογαριασμους υποπτο πολυ μου φαινεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...