Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, psn555 είπε

ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΕΔΔΗΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ ΤΗΣ  ΡΑΕ

"Καλησπέρα σας,

Από την πλευρά του ΔΕΔΔΗΕ όπως ήδη γνωρίζετε έχουν γίνει όλες οι απαιτούμενες ενέργειες. Η επίλυση του ζητήματος σας είναι αρμοδιότητα του  προμηθευτή σας.

Με εκτίμηση,"

πότε έκανες το αίτημα ? Ήταν διπλό ? (κατα πάροχου και διαχειριστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

πότε έκανες το αίτημα ? Ήταν διπλό ? (κατα πάροχου και διαχειριστή ?

Σημερα και ηταν διπλο ΝΑΙ και κατα παροχου και κατα Διαχειριστη.

Απο ΔΕΔΔΗΕ απαντησαν αμεσα. 

Θεωρω οτι απο την πλευρα του παροχου ειναι το προβλημα.....αλλα ποιο ειναι το κινητρο δν μπορω να καταλαβω...!! Γιατι δηλαδη να μπει σε αυτη την διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, psn555 είπε

Σημερα και ηταν διπλο ΝΑΙ και κατα παροχου και κατα Διαχειριστη.

Απο ΔΕΔΔΗΕ απαντησαν αμεσα. 

Θεωρω οτι απο την πλευρα του παροχου ειναι το προβλημα.....αλλα ποιο ειναι το κινητρο δν μπορω να καταλαβω...!! Γιατι δηλαδη να μπει σε αυτη την διαδικασια?

δεν έχει κάποιο κέρδος στην καθυστέρηση ενημέρωσης του συστήματος για νυχτερινό , απλά είναι ότι είναι ....

στέιλε email στην elpedison με τον αριθμό πρωτοκόλλου του αιτήματος στο myrae και να απαντήσουν εκεί

επίσης με την ευκαιρία ζήτα να αναφέρουν εκεί και ποιο το ποσό αποζημίωσης λογω ελλιπής ποιότητας υπηρεσιών τους 😛 (όπως και προβλέπεται σύμφωνα με τη νομοθεσία)

αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει κάποιο κέρδος στην καθυστέρηση ενημέρωσης του συστήματος για νυχτερινό , απλά είναι ότι είναι ....

στέιλε email στην elpedison με τον αριθμό πρωτοκόλλου του αιτήματος στο myrae και να απαντήσουν εκεί

επίσης με την ευκαιρία ζήτα να αναφέρουν εκεί και ποιο το ποσό αποζημίωσης λογω ελλιπής ποιότητας υπηρεσιών τους 😛 (όπως και προβλέπεται σύμφωνα με τη νομοθεσία)

αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις

Το εστειλα!!!! Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου!!!

Τωρα πρεπει να μπω στο καταπληκτικο σου excell και ψαξιμο για αλλες παραλιες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Μιλησε κανεις με ΕΛΙΝ γιατι δεν εχω ορεξη για τηλέφωνα; Προς τι αυτη η καθυστερηση, να πλερωσουμε θελουμε.

έχει αναφερθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2023 στις 7:59 ΜΜ, korakios είπε

10% ,όχι 15 , αλλά δε σου έστειλαν αυτό ?

οι ειδικοί όροι γράφουν δίπλα για τον "κατάλογο προωθητικών ενεργειών" , που περιέχεται στο πακέτο εγγράφων που έπρεπε να σου δώσουν

επίσης τώρα πρόσεξα το

😁

δεν εμπνέει και πολύ εμπιστοσύνη , βέβαια δεν έχει αναφέρει κάποιος οτι δεν πήρε την έκπτωση , αλλά θα το προσθέσω στο excel σα σχόλιο . Δε νομίζω οτι είναι καν νόμιμος ο όρος ....

όχι , δε γίνεται να πάρεις συνέπεια σε κάτι που δεν πλήρωσες

αν ήταν 1δις ευρώ επειδή κάνανε λάθος θα έπρεπε να πάρεις 200εκατομύρια € και να σου επιστρέψουν το δις που δεν πλήρωσες ? 😁

πάντως σου χρωστάνε παραπάνω απο τον προηγούμενο εκκαθαριστικό (και φυσικά και τον τελικό)

οκ, επειδή σε ΚΟΤ πχ είναι (προμήθεια μείον ΚΟΤ) επι 0,20 , νόμιζα μήπως είναι το ίδιο

αν το έγραψες για χιουμορ οκ , αλλιώς ούτε καν

είδα λίγο το προφίλ και τις αναρτήσεις σου , έχεις χρωστούμενο υπόλοιπο , δεν ξέρω αν τελικά έβαλες δικηγόρο , αλλά έχε το νου σου η Ελπε συγκεκριμένα θα εκδώσει "Διαταγή Πληρωμής" οπότε αν πας δικαστικώς μετά , τουλάχιστον να είχες υπο αμφισβήτηση τα ποσά (σε ΡΑΕ, ΣτΚ)

σε συνέχεια ανωτέρω και πηγαίνοντας στο κατάστημα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με την nrg.τους λεω οτι στους όρους πρέπει να αναγράφεται η διαφημιζόμενη προσφορά του 30% και 10% και αυτοί μου λένε @ριες....οτι και καλά ισχύει το λέει στο σαιτ και τετοιες μπούρδες....

οπότε δεν υπογράφω το συμβόλαιο και πάω σε άλλη εταιρεία...

φιλε korakios αν επιτρέπεται εσύ σε ποιο πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

οπότε δεν υπογράφω το συμβόλαιο και πάω σε άλλη εταιρεία...

η ίδια εταιρία σε επίσημο έγγραφο έχει πετάξει και την ατάκα οτι "δεν είναι δεσμευτικό αυτό που λένε οι υπάλληλοι 😁"

22 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

φιλε korakios αν επιτρέπεται εσύ σε ποιο πρόγραμμα ηλεκτρικής ενέργειας είσαι?

κοίτα , δεν υπάρχει ούτε ένας πάροχος που να μην έχει κάνει παπαντζιλίκια στο παρελθόν ,

τώρα απο Ελίν πήγα Ζενίθ στο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-day-night/

η τελευταία έχει την κλασσική τάση (όπως άλλοι) να βγάζει νέα προγράμματα φθηνότερα και να πετά παπάντζες στους παλιότερους οτι είναι μόνο για νέους πελάτες και όποιος ψαρώσει ψάρωσε

άσε που κάνουνε τηλεφωνικά το συμβόλαιο το οποίο εξυπηρετεί φυσικά άλλους σκοπούς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

η ίδια εταιρία σε επίσημο έγγραφο έχει πετάξει και την ατάκα οτι "δεν είναι δεσμευτικό αυτό που λένε οι υπάλληλοι 😁"

κοίτα , δεν υπάρχει ούτε ένας πάροχος που να μην έχει κάνει παπαντζιλίκια στο παρελθόν ,

τώρα απο Ελίν πήγα Ζενίθ στο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-day-night/

η τελευταία έχει την κλασσική τάση (όπως άλλοι) να βγάζει νέα προγράμματα φθηνότερα και να πετά παπάντζες στους παλιότερους οτι είναι μόνο για νέους πελάτες και όποιος ψαρώσει ψάρωσε

άσε που κάνουνε τηλεφωνικά το συμβόλαιο το οποίο εξυπηρετεί φυσικά άλλους σκοπούς

φιλε korakios πως και διάλεξες την zenith και δεν πηγες στο  Fisiko Aerio Maxi Free + (!) το οποίο απο οτι βλέπω στο excel σου είναι και πιο φθηνό (στην ουσία σύμφωνα με το excel είναι το φθηνότερο απο όλα) και έχει και bonus ποντους με καθε ευρώ συναλλαγής (Επιβράβευση Alpha Bank Bonus)

υφίστανται τίποτα θέματα με αυτή την εταιρεία τα οποία πρέπει να γνωρίζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

φιλε korakios πως και διάλεξες την zenith και δεν πηγες στο  Fisiko Aerio Maxi Free + (!) το οποίο απο οτι βλέπω στο excel σου είναι και πιο φθηνό (στην ουσία σύμφωνα με το excel είναι το φθηνότερο απο όλα) και έχει και bonus ποντους με καθε ευρώ συναλλαγής (Επιβράβευση Alpha Bank Bonus)

υφίστανται τίποτα θέματα με αυτή την εταιρεία τα οποία πρέπει να γνωρίζω?

προτιμώ χαμηλή κιλοβατώρα χωρίς συνέπεια (έχω και νυχτερινό) και ποτέ δε μου άρεσε που στους όρους είχε συνδρομή

μπορεί μεν τώρα να είναι με "διακριτή διαγραφή" η συνδρομή ,  αλλά δεν εχω όρεξη να παλεύω με email να πάρω γραπτή απάντηση (συν του οτι στο αέριο δεν είχα καλή εμπειρία ηλεκτρονικά και τους παράτησα)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ηρων που είμαι στο home generous στον λογαριασμό είχα 22,73 έκπτωση συνέπειας. Η έκπτωση αυτή από που βγαίνει;Στο σύνολο του προηγούμενου λογαριασμού, η κάτι άλλο είναι από τον προηγούμενο λογαριασμό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Στον ηρων που είμαι στο home generous στον λογαριασμό είχα 22,73 έκπτωση συνέπειας. Η έκπτωση αυτή από που βγαίνει;Στο σύνολο του προηγούμενου λογαριασμού, η κάτι άλλο είναι από τον προηγούμενο λογαριασμό; 

στην χρέωση ενέργειας του προηγούμενου λογαριασμού ~113,65€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

Στον ηρων που είμαι στο home generous στον λογαριασμό είχα 22,73 έκπτωση συνέπειας. Η έκπτωση αυτή από που βγαίνει;Στο σύνολο του προηγούμενου λογαριασμού, η κάτι άλλο είναι από τον προηγούμενο λογαριασμό; 

Λεω να παω ηρων γιατι βλεπω στην nrg οτι την εκπτωση 30% (αφορα τους 3 πρωτους νομιζω μηνες νομιζω και μετα ισχυουν οι αλλες εκπτωσεις) η 15% η 10% δεν το βαζουν στον λογαριασμο και που ρωτησα μου ειπαν υπολογιζεται στον εκκαθαριστικο 4μηνου και υποτιθεται μετραω καθε μηνα.Στην ηρων οταν πληρωνεις μεσα απο την εφαρμογη ενημερωνεται αμεσως το υπολοιπο.Επισης οταν κανεις μετρηση μετα απο ποσες μερες βγαινει ο λογαριασμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...