Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

ήθελα να ρωτήσω, αν η διαδικασία αλλαγής παροχου έχει απλοποιηθεί καθόλου ή εξακολουθούν να ζητάνε υπογεγραμμένα και σκαναρισμένα χαρτιά με υπογραφές κλπ? Υπάρχει περίπτωση να γίνεται και ηλεκτρονικά?

 

 

Εγώ που έκανα το Γενάρη, ζήταγε υπογεγραμμένη τη σύμβαση. Αυτό μόνο. Ε καλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο. Θεωρητικά, θα μπορούσες αντί εκτύπωσης, υπογραφής και σκαναρίσματος, να το κάνεις ψηφιακή υπογραφή εγγράφου στο gov.gr. Δεν ξέρω βέβαια αν το δέχεται κάθε πάροχος, ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως όχι μόνο το δέχεται, αλλά πρόσφατα σε έργο σύνδεσης φωτοβολταϊκού ζήτησε ΜΟΝΟ τέτοια υπογραφή, ΟΧΙ σκαναρισμένο!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εγώ που έκανα το Γενάρη, ζήταγε υπογεγραμμένη τη σύμβαση. Αυτό μόνο. Ε καλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο. Θεωρητικά, θα μπορούσες αντί εκτύπωσης, υπογραφής και σκαναρίσματος, να το κάνεις ψηφιακή υπογραφή εγγράφου στο gov.gr. Δεν ξέρω βέβαια αν το δέχεται κάθε πάροχος, ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως όχι μόνο το δέχεται, αλλά πρόσφατα σε έργο σύνδεσης φωτοβολταϊκού ζήτησε ΜΟΝΟ τέτοια υπογραφή, ΟΧΙ σκαναρισμένο!!!

Αν όντως γίνεται και με ψηφιακή υπογραφή, είναι μια χαρά. Επειδή σπίτι δεν έχω εκτυπωτή - σκάνερ και δεν δέχονται καν φωτογραφίες από τα έντυπα, βαριέμαι (και μου την δίνει αυτή η διαδικασία). Μπορεί να πάρω να ρωτήσω αν δεν απαντήσει κάποιος φίλος. 

Το σκέφτομαι κυρίως για το επόμενο διάστημα (χωρίς τις επιδοτήσεις) που θα είναι και χειμώνας και ίσως χρειάζεται ευελιξία και αλλαγή παρόχου κάθε μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το "πλησιάζει" είναι σχετικό... θα είναι αισθητά ακριβότερα τον Οκτώβρη. Με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα χτες, το φτηνότερο πρόγραμμα της Ελίν αν τιμολογούνταν αυτή τη στιγμή με ΤΕΑ θα είχε 0.14, ενώ αρκετοί πάροχοι έχουν δώσει μηνιαία τιμή μηχανισμού με 0.10. Τιμές κάτω του κόστους πλέον θα τις ξεχάσουμε.

Ναι εννοούσα σαν καθεστώς ότι 1η του μήνα θα ξέρουμε τι θα πληρώσουμε.Τωρα για τελική τιμή θα δείξει τουλάχιστον στην αρχή θα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των παρόχων.Ταβανι βέβαια θεωρώ το 0,16 από εκεί και πάνω θα υπάρξει παλι παρέμβαση.Θα δούμε. 

19 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν όντως γίνεται και με ψηφιακή υπογραφή, είναι μια χαρά. Επειδή σπίτι δεν έχω εκτυπωτή - σκάνερ και δεν δέχονται καν φωτογραφίες από τα έντυπα, βαριέμαι (και μου την δίνει αυτή η διαδικασία). Μπορεί να πάρω να ρωτήσω αν δεν απαντήσει κάποιος φίλος. 

Το σκέφτομαι κυρίως για το επόμενο διάστημα (χωρίς τις επιδοτήσεις) που θα είναι και χειμώνας και ίσως χρειάζεται ευελιξία και αλλαγή παρόχου κάθε μήνα. 

Ναι γίνεται,επίσης στην τελευταία αλλαγή που έκανα ο πάροχος έστειλε την σύμβαση την ανοίγεις με κωδικό που σου στέλνει και απλά απαντάς στο μαιλ κάνοντας αποδοχή (Αποδέχομαι) δεν χρειάστηκε καν υπογραφή το κάνουν για ευκολία κατι που τελευταία συμβαίνει και στους παρόχους τηλεφωνίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν όντως γίνεται και με ψηφιακή υπογραφή, είναι μια χαρά. Επειδή σπίτι δεν έχω εκτυπωτή - σκάνερ και δεν δέχονται καν φωτογραφίες από τα έντυπα, βαριέμαι (και μου την δίνει αυτή η διαδικασία). Μπορεί να πάρω να ρωτήσω αν δεν απαντήσει κάποιος φίλος. 

Το σκέφτομαι κυρίως για το επόμενο διάστημα (χωρίς τις επιδοτήσεις) που θα είναι και χειμώνας και ίσως χρειάζεται ευελιξία και αλλαγή παρόχου κάθε μήνα. 

Adobe scan to pdf με το κινητό. Το θέμα είναι ο εκτυπωτής.... Κανονικά με την ψηφιακή υπογραφή δεν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν, θεωρείται κανονικά υπογεγραμμένο έγγραφο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Ναι γίνεται,επίσης στην τελευταία αλλαγή που έκανα ο πάροχος έστειλε την σύμβαση την ανοίγεις με κωδικό που σου στέλνει και απλά απαντάς στο μαιλ κάνοντας αποδοχή (Αποδέχομαι) δεν χρειάστηκε καν υπογραφή το κάνουν για ευκολία κατι που τελευταία συμβαίνει και στους παρόχους τηλεφωνίας.

Σε ποιον πάροχο αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@userAnon Προσοχή με την Elpedison και τις συμβάσεις από απόσταση, γιατί δεν αναγράφεται η ένδειξη του μετρητή στην αίτηση και τα κάνουν μπαχαλο στο αίτημα προς τον Δεδδηε. Παράδειγμα συμφορουμητης που χρεώθηκε κατανάλωση 8μηνου μέσα σε 1 4μηνο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στη Ζενιθ 8/4/23 και ακομα δεν εχει εκδοθει πρωτος λογαριασμος. τους ψαχνω και κανείς δεν εχει απάντηση.

Η πλακα είναι οτι συνεχίζουν και με παιρνουν απο προωθητικες ενεργειες για να παω Ζενιθ.

Στο site τους φαίνονται ολα οκ.

Ζήτησα να με πανε στο νεο πακέτο με το νυχτερινό, λέει δεν τους επιτρέπουν και θα πρεπει να κανουν "μαγικα" να παω σε αλλο παροχο και να με ξαναπαρουν πισω στο νεο.

Τωρα απλα περιμενω να δω πως θα μου σκάσει ή μηπως φύγω με τις τιμές του Ιουλίου.

Εχει κανεις καμια εμπειρία απο Ζενιθ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikniknikniknik είπε

Ζήτησα να με πανε στο νεο πακέτο με το νυχτερινό, λέει δεν τους επιτρέπουν και θα πρεπει να κανουν "μαγικα" να παω σε αλλο παροχο και να με ξαναπαρουν πισω στο νεο.

myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

Να κανουν "μαγικα" να παω σε αλλο παροχο και να με ξαναπαρουν πισω στο νεο.

Στο αέριο μπορούν και κάνουν μαγικα και αλλάζεις πρόγραμμα χωρίς να αποχωρησεις... στο ρεύμα δε μπορούν ε;

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο αέριο μπορούν και κάνουν μαγικα και αλλάζεις πρόγραμμα χωρίς να αποχωρησεις... στο ρεύμα δε μπορούν ε;

😛

χρειάζονται απόφοιτο μαγικής αλλαγής προγράμματος με εξειδίκευση στο ρεύμα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

Ζήτησα να με πανε στο νεο πακέτο με το νυχτερινό, λέει δεν τους επιτρέπουν και θα πρεπει να κανουν "μαγικα" να παω σε αλλο παροχο και να με ξαναπαρουν πισω στο νεο.

Zήτησέ το επίσημα με email, όχι τηλεφωνικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios τα οικιακά πάνε μέχρι και 12kva μόνο ή μπορεί κάποιος να δίνει και στα 15kva? Ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα όλο από 25kva μιλάνε για τα επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...