Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτημα, η ΗΡΩΝ όντως (όπως φαίνεται να λέει στο e-contract δίνει 50 Ε δώρο στον πρώτο λογαριασμό); Ξέρει κανείς αν ισχύει ακόμα αυτό ή έχει καταργηθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Sovjohn είπε

Ερώτημα, η ΗΡΩΝ όντως (όπως φαίνεται να λέει στο e-contract δίνει 50 Ε δώρο στον πρώτο λογαριασμό); Ξέρει κανείς αν ισχύει ακόμα αυτό ή έχει καταργηθεί;

στείλε email και ρώτα , σίγουρα πάντως θα καθυστερήσει παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

To βρήκα

@BadIronTree τι έγινε τελικά έβγαλες άκρη; Ίδια περίπτωση ο @kokas10

 

@kokas10 Είπαν  και καλά   ότι η Ρήτρα  είναι  με 1-2  μήνες καθυστέρηση   ΠΧ. την  κατανάλωση  του Ιουλίου   την   πληρώνεις όχι τέλος  του μήνα  αλλά  τέλος  Αυγούστου... 

@@ πλήρωσα (γιατί είμαι εταιρία) και  έφυγα και κλείδωσα  με WE ENERGY 0.30€  και  πληρώνω  τα  ίδια για   6 μήνες :( 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

Για Ελιν καποια αποψη;

Με τραβαει το On! Οικιακο με μηδενικο(για την ωρα παγιο).

 

προσωπική μου άποψη. Υπάρχει σωστή ενημέρωση στο κέντρο ενημερωσης πελατών , διαφάνεια στους λογαριασμούς. Οσες φορές είχα απορίες ,άμεσα μεσω email  απαντούσαν. Στα 4 χρονια ,μια φορά που εκδώσανε εναντι πριν το δίμηνο(ειμαι κοτ β και οι λογαριασμοι ερχονται καθε 2 μηνες) ,έκανα αναφορά και ακυρώθηκε σε 2 μερες ο έναντι λογαριασμος. Ημουν 4 χρονια στην Ελίν και έκανα την κοτσάνα να φυγω 9 αυγουστου για δεη.. σημερα μιλησα μαζι τους και επιστρέφω Ελίν !!! Καταρχήν δεν μου είπαν τα χαζά που ακουσα απο we ,ηρων  και δεη οτι για να γίνει  αλλαγη παρόχου πρεπει οποσδήποτε να έχω πληρωμένο εκκαθαριστικο απο προηγούμενο πάροχο. Να στείλω εγω 3 φωτογραφίες του μετρητή μου ζητησαν (ηλεκτρονικος μετρητης γιαυτο 3 φωτογραφιες)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

@@ πλήρωσα (γιατί είμαι εταιρία) και  έφυγα και κλείδωσα  με WE ENERGY 0.30€  και  πληρώνω  τα  ίδια για   6 μήνες :( 

το οτι πλήρωσες δε σημαίνει οτι δε θα μπορούσες να κάνεις κινήσεις αμφισβήτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

we και Ηρών μέχρι στιγμής είναι απο τα φθηνότερα

η we μικρή εταιρία , δεν ξέρω αν αντέξει το φόρτο για συνδέσεις, Ηρών μεγάλη εταιρία αλλά δεν έχει μηχανογράφηση (όποτε ναναι έκδοση λογαριασμών)

Μπερδευτηκα γιατι στη we εχει το excel σαν αρχικη τιμη αυτη με την εκπτωση συνεπειας ανω στην Ηρων χωρις και υπολογιζεται μετα

Οταν λες χαλια μηχανογραφηση και στις δυο δεν μπορεις να δινεις online μετρησεις και να πληρωνεις πχ με παγια τελος του μηνα?

Αναμεσα στις 2 θα προτιμουσες Ηρων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

προσωπική μου άποψη. Υπάρχει σωστή ενημέρωση στο κέντρο ενημερωσης πελατών , διαφάνεια στους λογαριασμούς. Οσες φορές είχα απορίες ,άμεσα μεσω email  απαντούσαν. Στα 4 χρονια ,μια φορά που εκδώσανε εναντι πριν το δίμηνο(ειμαι κοτ β και οι λογαριασμοι ερχονται καθε 2 μηνες) ,έκανα αναφορά και ακυρώθηκε σε 2 μερες ο έναντι λογαριασμος. Ημουν 4 χρονια στην Ελίν και έκανα την κοτσάνα να φυγω 9 αυγουστου για δεη.. σημερα μιλησα μαζι τους και επιστρέφω Ελίν !!! Καταρχήν δεν μου είπαν τα χαζά που ακουσα απο we ,ηρων  και δεη οτι για να γίνει  αλλαγη παρόχου πρεπει οποσδήποτε να έχω πληρωμένο εκκαθαριστικο απο προηγούμενο πάροχο. Να στείλω εγω 3 φωτογραφίες του μετρητή μου ζητησαν (ηλεκτρονικος μετρητης γιαυτο 3 φωτογραφιες)

Αυτο με την φωτογραφια του μετρητη δεν το καταλαβαινω. Εγω πχ λειπω απο το σπιτι και για το επομενο 20ημερο. Αρα δηλαδη δεν μπορω να αλλαξω; Ας παει απο εκει ο υπαλληλος της δεδηε να παρει μετρηση.

Εκανα το e-contract μολις για ΗΡΩΝ, αλλα απ'ότι λες θα μου ζητησουν φωτογραφιες του μετρητη.

Επισης η Elpedison που ειμαι τωρα μου βγαζει Εναντι λογαριασμους εδω και 5 μηνες και η επομενη καταμετρηση ειναι τον Οκτωβριο. Αρα πως θα στειλω τον τελευταιο εκκαθαριστικο και πληρωμενο μαλιστα?

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

 

@kokas10 Είπαν  και καλά   ότι η Ρήτρα  είναι  με 1-2  μήνες καθυστέρηση   ΠΧ. την  κατανάλωση  του Ιουλίου   την   πληρώνεις όχι τέλος  του μήνα  αλλά  τέλος  Αυγούστου... 

 

 

Καλά θυμάμαι λοιπόν. Για να μη χάσουν πελάτες πέρυσι το καλοκαίρι, δήθεν απορρόφησαν τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Και μετά τη χρέωναν στους λογαριασμούς με 2 μήνες καθυστέρηση... και φάνηκε ο κομπίνα στους τελικούς.

Την ίδια πουστιά θα κάνουν με το loyalty pass, δε θα δώσουν τίποτα για τον Αύγουστο. Παλιά τους τέχνη κόσκινο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτα τα λογιαλτι και δε συμμαζευεται σου βγαζουν ενα ορο οτι για να το παρεις πρεπει να μεινεις πελατης για 329048290384 μηνες, αλλιως το επιστρεφεις φευγοντας, και μενεις με την ψευδαισθηση οτι ειχες χαμηλες τιμες. Μη στηριζεστε σ'αυτα

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Την ίδια πουστιά θα κάνουν με το loyalty pass, δε θα δώσουν τίποτα για τον Αύγουστο. Παλιά τους τέχνη κόσκινο.

φαγώθηκες , ήδη στο λογαριασμό που ανέβηκε τη βάλανε για Αύγουστο

Spoiler

image.png.c1becad86cb3ab93547d7935d3bd4603.png

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αυτα τα λογιαλτι και δε συμμαζευεται σου βγαζουν ενα ορο οτι για να το παρεις πρεπει να μεινεις πελατης για 329048290384 μηνες, αλλιως το επιστρεφεις φευγοντας, και μενεις με την ψευδεσθηση οτι ειχες χαμηλες τιμες. Μη στηριζεστε σ'αυτα

που έχει τέτοιο όρο ? σε κάποια προγράμματα ήταν γνωστό οτι σου ζητούσαν εκπτώσεις συνέπειας πίσω σε πρόωρη αποχώρηση , αλλά για το loyalty pass δεν είδα κάτι τέτοιο

17 λεπτά πριν, adi32 είπε

Οταν λες χαλια μηχανογραφηση και στις δυο δεν μπορεις να δινεις online μετρησεις και να πληρωνεις πχ με παγια τελος του μηνα?

για Ηρών αναφέρθηκα και συγκεκριμένα σε έκδοση λογαριασμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω εδώ και 3 περίπου χρόνια Watt & Volt με σταθερή τιμή κιλοβατώρας 0.08277€. Η ρήτρα αναπροσαρμογής θα παραμείνει και για την περίοδο μετά τις 1/8? Θα ανασταλεί μόνο στους λογ/μούς με κυμαινόμενη τιμή kWh και όχι σε αυτούς με σταθερή?

Επεξ/σία από madScientist10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, madScientist10 είπε

Έχω εδώ και 3 περίπου χρόνια Watt & Volt με σταθερή τιμή κιλοβατώρας 0.08277€.

χωρίς ρήτρα ? είσαι σίγουρος ?

4 λεπτά πριν, madScientist10 είπε

Θα ανασταλεί μόνο στους λογ/μούς με κυμαινόμενη τιμή kWh και όχι σε αυτούς με σταθερή?

στα σταθερά ποτέ δεν έμπαινε ρήτρα , οπότε δεν υπάρχει ισχύει αναστολή μιας και δεν αφορά τα σταθερά προγράμματα η τροποποίηση απο 1/8

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

1) φαγώθηκες , ήδη στο λογαριασμό που ανέβηκε τη βάλανε για Αύγουστο

3.jpg.3d416288e40d131632579893c818e747.jpg

 

Γράφει "Εlpedison Loyalty Pass" σκέτο. Δε διευκρινίζει αν είναι Αυγούστου ή προκαταβολή Σεπτεμβρίου. Ας πάρει κάποιος να ρωτήσει και θα δικαιωθώ. 😛 Πιστεύω ότι έβαλαν έναντι κατανάλωση 4kw για Αύγουστο, ΤΕΜ 4kw για Αύγουστο και προκαταβολή 4kw για Loyalty Σεπτεμβρίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, hellojim είπε

Αυτο με την φωτογραφια του μετρητη δεν το καταλαβαινω. Εγω πχ λειπω απο το σπιτι και για το επομενο 20ημερο. Αρα δηλαδη δεν μπορω να αλλαξω; Ας παει απο εκει ο υπαλληλος της δεδηε να παρει μετρηση.

Εκανα το e-contract μολις για ΗΡΩΝ, αλλα απ'ότι λες θα μου ζητησουν φωτογραφιες του μετρητη.

Επισης η Elpedison που ειμαι τωρα μου βγαζει Εναντι λογαριασμους εδω και 5 μηνες και η επομενη καταμετρηση ειναι τον Οκτωβριο. Αρα πως θα στειλω τον τελευταιο εκκαθαριστικο και πληρωμενο μαλιστα?

Καλησπερα...Γιατι σου εχουν βγαλει εναντι λογαριασμο... Ο Δεδδηε δεν περασε για την καταμετρηση...Κακως ζητανε  τις φωτογραφιες... Κανονικα θα πρεπει να περασει καποιος απο τον Δεδδηε... Και αν καποιος εχει πειραξει τον μετρητη... Και αν ειναι φωτογραφια παλια...Θα πρεπει να αναφερετε οτι για την αλλαγη περνουν απο τον Δεδδηε... Εκτος στις εξαιρετικες περιπτωσεις που ειναι καποιος σε ενα βουνο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

χωρίς ρήτρα ? είσαι σίγουρος ?

στα σταθερά ποτέ δεν έμπαινε ρήτρα , οπότε δεν υπάρχει ισχύει αναστολή μιας και δεν αφορά τα σταθερά προγράμματα η τροποποίηση απο 1/8

Σε όλους τους λογ/μούς η τιμή χρέωσης ενέργειας kWh ήταν 0.08277 (μέχρι και σήμερα). Έμπαινε ρήτρα αναπροσαρμογής, φυσικά, απλά ήταν σαν έξτρα χρέωση. Και έμπαινε μόνο σε συγκεκριμένους λογ/μούς, όχι όλους.  Την τιμή της kWh στο λογ/μό την έδειχνε πάντα τόσο.

Άρα κάνω λάθος και είναι κυμαινόμενη η τιμολόγηση; Μου φαίνεται λίγο μπερδευτικό να αναγράφεται πάντα η ίδια χρέωση kWh αλλά να είναι κυμαινόμενη.

image.png.5d2502550331f16d9709c8bf067e0eb6.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...