Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε korakios διαβαζοντας το excel σου αποφάσισα να παω στο nrgontime απο τη δεη που βρίσκομαι σημερα.

πηγα σε κατάστημα έκανα αίτηση και μου έστειλαν το συμβόλαιο 

στον γενικό τιμοκατάλογο αναγράφει το κατωτέρω και στις εκπτώσεις στους ειδικούς όρους δεν μπορώ να βρω πουθενά το 30% εκπτωση για τους 2 πρωτους μήνες και 15% εκπτωση στη συνέχεια για τους επόμενους ....

η χρέωση που δίνει παρακάτω είναι σύμφωνη με τον πινακα σου?

image.png.abe10c60980be41b373b3b1ede64ab89.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, alexander098 είπε

3ος εκκαθαριστικος

προσθέτεις τα "χρέωση προμήθειας" και δεν ξέρω αν αφαιρείται η έκπτωση λιγνιτικών (δεν έχω ιδέα), @ekrepali?

το αποτέλεσμα επί 0,2 , στείλε email και μετά myrae , αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις

μετά στον τελικό τα ίδια και αφαιρείς την έκπτωση ΚΟΤ και πάλι επί 0,2 για έκτακτο

ο έναντι και που εκδόθηκε αφαιρέθηκε άρα μη το δίνεις σημασία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

άνοιξε νέο θέμα καλύτερα

Οκ το έκανα. 

Απλα μου φάνηκε σχετικό με το θέμα εδώ. 

Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει στο θέμα που άνοιξα. 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

προσθέτεις τα "χρέωση προμήθειας" και δεν ξέρω αν αφαιρείται η έκπτωση λιγνιτικών (δεν έχω ιδέα), @ekrepali?

το αποτέλεσμα επί 0,2 , στείλε email και μετά myrae , αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις

μετά στον τελικό τα ίδια και αφαιρείς την έκπτωση ΚΟΤ και πάλι επί 0,2 για έκτακτο

ο έναντι και που εκδόθηκε αφαιρέθηκε άρα μη το δίνεις σημασία

Το λιγνιτικο δεν επηρεαζει κατι. Ο εναντι αν και αφαιρεθηκε παλι δεν πρεπει να παρω και απο εκει συνεπεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει αναφέρει κάποιος κάτι αντίστοιχο μέχρι τώρα

αν έχεις απορία το τι είναι,ανέβασε τους λογαριασμούς μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία και ημερομηνία εκπροσώπησης του νέου πάροχου (ΔΕΗ)

Δεν εχουν και τιποτα. 260 ο πρωτος και μετα πανε -22 ευρω για δημο και ερτ για να φτασει στα ~220.

Οτι ναναι ειναι αυτοι. Ο τελικος εγραφε 250 πριν κατι μηνες. Πηγα εδωσα ενα 50ρη και τους λεω τωρα πηγε ~200 σωστα; Και μου λενε οχι ειναι 380 ( ????? ) οπου και το αφησα, σημερα μου ηρθαν 3 με ιδια ημερομηνια 260, 240, 220 ισως με χρεωνουν για καθε φαση επειδη εχω τριφασικο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

στον γενικό τιμοκατάλογο αναγράφει το κατωτέρω και στις εκπτώσεις στους ειδικούς όρους δεν μπορώ να βρω πουθενά το 30% εκπτωση για τους 2 πρωτους μήνες και 15% εκπτωση στη συνέχεια για τους επόμενους ....

10% ,όχι 15 , αλλά δε σου έστειλαν αυτό ?

οι ειδικοί όροι γράφουν δίπλα για τον "κατάλογο προωθητικών ενεργειών" , που περιέχεται στο πακέτο εγγράφων που έπρεπε να σου δώσουν

επίσης τώρα πρόσεξα το

Αναφορά σε κείμενο

Α. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ “nrg on time”
Σε περίπτωση που ορισμένος Πελάτης έχει επιλέξει να ενταχθεί σε ορισμένο εκ των προγραμμάτων
προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας «nrg on time», «nrg on time 4BUSINESS1» και «nrg on time 4BUSINESS3»
του Προμηθευτή και εξοφλεί εμπροθέσμως τους λογαριασμούς του, και δη ανεξαρτήτως αν οι εν λόγω
λογαριασμοί είναι ΕΝΑΝΤΙ ή ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΙ, τότε, θα μπορεί να λαμβάνει τυχόν προσφερόμενες από τον
Προμηθευτή εκπτώσεις συνέπειας, όπως αυτές θα ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή nrg.gr
εντός του ημερολογιακού μήνα ν-1, έναντι του μήνα έναρξης εφαρμογής v, για κάθε χρονική περίοδο ισχύος
τους. Διευκρινίζεται ότι σε καμία περίπτωση ο Προμηθευτής δεν εγγυάται την παροχή έκπτωσης συνέπειας.
Η χορήγηση τυχόν έκπτωσης συνέπειας για ορισμένη περίοδο κατανάλωσης, το ποσοστό αυτής, ως και κάθε
άλλο ζήτημα συναφές με αυτήν εναπόκειται στην ελεύθερη κρίση και διακριτική ευχέρεια του Προμηθευτή.

😁

δεν εμπνέει και πολύ εμπιστοσύνη , βέβαια δεν έχει αναφέρει κάποιος οτι δεν πήρε την έκπτωση , αλλά θα το προσθέσω στο excel σα σχόλιο . Δε νομίζω οτι είναι καν νόμιμος ο όρος ....

11 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Ο εναντι αν και αφαιρεθηκε παλι δεν πρεπει να παρω και απο εκει συνεπεια;

όχι , δε γίνεται να πάρεις συνέπεια σε κάτι που δεν πλήρωσες

αν ήταν 1δις ευρώ επειδή κάνανε λάθος θα έπρεπε να πάρεις 200εκατομύρια € και να σου επιστρέψουν το δις που δεν πλήρωσες ? 😁

πάντως σου χρωστάνε παραπάνω απο τον προηγούμενο εκκαθαριστικό (και φυσικά και τον τελικό)

15 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Το λιγνιτικο δεν επηρεαζει κατι.

οκ, επειδή σε ΚΟΤ πχ είναι (προμήθεια μείον ΚΟΤ) επι 0,20 , νόμιζα μήπως είναι το ίδιο

8 λεπτά πριν, παπι είπε

ισως με χρεωνουν για καθε φαση επειδη εχω τριφασικο 

αν το έγραψες για χιουμορ οκ , αλλιώς ούτε καν

είδα λίγο το προφίλ και τις αναρτήσεις σου , έχεις χρωστούμενο υπόλοιπο , δεν ξέρω αν τελικά έβαλες δικηγόρο , αλλά έχε το νου σου η Ελπε συγκεκριμένα θα εκδώσει "Διαταγή Πληρωμής" οπότε αν πας δικαστικώς μετά , τουλάχιστον να είχες υπο αμφισβήτηση τα ποσά (σε ΡΑΕ, ΣτΚ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

10% ,όχι 15 , αλλά δε σου έστειλαν αυτό ?

οι ειδικοί όροι γράφουν δίπλα για τον "κατάλογο προωθητικών ενεργειών" , που περιέχεται στο πακέτο εγγράφων που έπρεπε να σου δώσουν

επίσης τώρα πρόσεξα το

😁

δεν εμπνέει και πολύ εμπιστοσύνη , βέβαια δεν έχει αναφέρει κάποιος οτι δεν πήρε την έκπτωση , αλλά θα το προσθέσω στο excel σα σχόλιο . Δε νομίζω οτι είναι καν νόμιμος ο όρος ....

όχι , δε γίνεται να πάρεις συνέπεια σε κάτι που δεν πλήρωσες

αν ήταν 1δις ευρώ επειδή κάνανε λάθος θα έπρεπε να πάρεις 200εκατομύρια € και να σου επιστρέψουν το δις που δεν πλήρωσες ? 😁

πάντως σου χρωστάνε παραπάνω απο τον προηγούμενο εκκαθαριστικό (και φυσικά και τον τελικό)

οκ, επειδή σε ΚΟΤ πχ είναι (προμήθεια μείον ΚΟΤ) επι 0,20 , νόμιζα μήπως είναι το ίδιο

αν το έγραψες για χιουμορ οκ , αλλιώς ούτε καν

είδα λίγο το προφίλ και τις αναρτήσεις σου , έχεις χρωστούμενο υπόλοιπο , δεν ξέρω αν τελικά έβαλες δικηγόρο , αλλά έχε το νου σου η Ελπε συγκεκριμένα θα εκδώσει "Διαταγή Πληρωμής" οπότε αν πας δικαστικώς μετά , τουλάχιστον να είχες υπο αμφισβήτηση τα ποσά (σε ΡΑΕ, ΣτΚ)

Ο εναντι πληρωθηκε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

10% ,όχι 15 , αλλά δε σου έστειλαν αυτό ?

οι ειδικοί όροι γράφουν δίπλα για τον "κατάλογο προωθητικών ενεργειών" , που περιέχεται στο πακέτο εγγράφων που έπρεπε να σου δώσουν

επίσης τώρα πρόσεξα το

😁

δεν εμπνέει και πολύ εμπιστοσύνη , βέβαια δεν έχει αναφέρει κάποιος οτι δεν πήρε την έκπτωση , αλλά θα το προσθέσω στο excel σα σχόλιο . Δε νομίζω οτι είναι καν νόμιμος ο όρος ....

όχι , δε γίνεται να πάρεις συνέπεια σε κάτι που δεν πλήρωσες

αν ήταν 1δις ευρώ επειδή κάνανε λάθος θα έπρεπε να πάρεις 200εκατομύρια € και να σου επιστρέψουν το δις που δεν πλήρωσες ? 😁

πάντως σου χρωστάνε παραπάνω απο τον προηγούμενο εκκαθαριστικό (και φυσικά και τον τελικό)

οκ, επειδή σε ΚΟΤ πχ είναι (προμήθεια μείον ΚΟΤ) επι 0,20 , νόμιζα μήπως είναι το ίδιο

αν το έγραψες για χιουμορ οκ , αλλιώς ούτε καν

είδα λίγο το προφίλ και τις αναρτήσεις σου , έχεις χρωστούμενο υπόλοιπο , δεν ξέρω αν τελικά έβαλες δικηγόρο , αλλά έχε το νου σου η Ελπε συγκεκριμένα θα εκδώσει "Διαταγή Πληρωμής" οπότε αν πας δικαστικώς μετά , τουλάχιστον να είχες υπο αμφισβήτηση τα ποσά (σε ΡΑΕ, ΣτΚ)

μου εστειλαν ενα συμβολαιο 35 σελιδων ολα αυτα που αναγράφεις (πακετο εγγραφων) εκτος απο το χαρτί (που αναφέρεις παραπανω) που λεει για τις εκπτωσεις....30% και 10% .

αν θες μπορω να σου ανεβάσω το συμβολαιο να το ρήξεις μια ματια....

θα παω αυριο απο το κατάστημα μου φαίνεται για διευκρινήσεις.....

στους ειδικούς ορους προωθητικές ενέργειες το μονο που αναγραφει ειναι το εξής : 

image.png.b8f5c78f5a17d2fc1b3019a20d945ef2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexander098 είπε

Ο εναντι πληρωθηκε κανονικα.

ναι αλλά αφορά κατανάλωση που ποτέ δεν έγινε , το ποσό είναι σαν να μην υπάρχει απο τη στιγμή που εκκαθαρίζεται

δε γίνεται να βγάζεις και κέρδος , όσα πλήρωσες (59,9) τα πήρες

Κανονικά πρέπει να επιστρέψεις το 14,03 του προηγούμενου εκκαθαριστικού που αφορά έναντι , αλλά πάλι δε βγαίνουν τα νούμερα. Ζήτα ανάλυση στο email

  

6 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

στους ειδικούς ορους προωθητικές ενέργειες το μονο που αναγραφει ειναι το εξής : 

image.png.b8f5c78f5a17d2fc1b3019a20d945ef2.png

είναι το ίδιο που πόσταρα

6 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

θα παω αυριο απο το κατάστημα μου φαίνεται για διευκρινήσεις.....

την προσφορά να ζητήσεις υπογεγραμμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, επειδή σε ΚΟΤ πχ είναι (προμήθεια μείον ΚΟΤ) επι 0,20 , νόμιζα μήπως είναι το ίδιο

Δεν ισχύει αυτό. Είμαι Ήρων με ΚΟΤ και παίρνω έκπτωση συνέπειας χωρίς να αφαιρείται το ΚΟΤ στον υπολογισμό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι αλλά αφορά κατανάλωση που ποτέ δεν έγινε , το ποσό είναι σαν να μην υπάρχει απο τη στιγμή που εκκαθαρίζεται

δε γίνεται να βγάζεις και κέρδος , όσα πλήρωσες (59,9) τα πήρες

Κανονικά πρέπει να επιστρέψεις το 14,03 του προηγούμενου εκκαθαριστικού που αφορά έναντι , αλλά πάλι δε βγαίνουν τα νούμερα. Ζήτα ανάλυση στο email

  

είναι το ίδιο που πόσταρα

την προσφορά να ζητήσεις υπογεγραμμένη

Δεν ζητησα να βγαλω και κερδος, απλα ετσι τα υπολογισα εγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Δεν ζητησα να βγαλω και κερδος, απλα ετσι τα υπολογισα εγω 

θα δεις στην ανάλυση , πάντως οτιδήποτε ποσά αφορούν συνέπεια έναντι επιστρέφονται (όπως και το ποσό χρέωσης του έναντι)

11 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δεν ισχύει αυτό. Είμαι Ήρων με ΚΟΤ και

Μια χαρά η μηχανογράφηση ...το νου σου μήπως βγάλουνε διορθωτικό 😁

έτσι έκανε και η Ελίν και το πήρε χαμπάρι και το έκοψε (ευτυχώς δεν ζήτησε ποσά πίσω) . Το ίδιο κάνει και μια άλλη εταιρία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexander098 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2023-06-12-18-48-03-103_gr.heron.myheron-edit.jpg.b62bea48f357ca2106ffb18182f764dd.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2023-06-12-18-47-42-698_gr.heron.myheron-edit.jpg.0c3d20e1365a6733e5461fb1207e32e2.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2023-06-12-18-47-20-736_gr.heron.myheron-edit.jpg.9a52c64918236f7e62682d1aace8928e.jpg

1ος τελικος

2ος εναντι που βγηκε ιδια μερα με τον εκκαθαριστικο

3ος εκκαθαριστικος

Aπ'τον εκκαθαριστικό:

189.41+158.08+187.2+97.98 = 632.67

Η συνέπεια που δικαιούσαι για τον εκκαθαριστικό είναι 632.67 * 0.2 = 126.53

95.29 σού έβαλαν συνέπεια στον τελικό + 14.03 η συνέπεια που είχες πάρει ήδη =  109.32

126.53 - 109.34 = 17.19... τόση είναι η συνέπεια που σου χρωστάνε απ'την κατανάλωση του εκκαθαριστικού, εκτός κι αν την έχεις πάρει ήδη στον έναντι που προηγήθηκε του εκκαθαριστικού. Τσέκαρε κι εκείνο το λογαριασμό και ανέβασε τον.

 

Για τον τελικό:

41,73+30,97+12.22 = 84.92 * 0.2 = 16.98 (τόση είναι η συνέπεια που σου χρωστάνε για τον τελικό και θα τη διεκδικίσεις με τον τρόπο που ανέφερα το μεσημέρι)

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

εκτός κι αν την έχεις πάρει ήδη στον έναντι που προηγήθηκε του εκκαθαριστικού. Τσέκαρε κι εκείνο το λογαριασμό και ανέβασε τον.

ο 2ος δεν είναι ? δεν έχει

εκτός αν εννοείς άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ο 2ος δεν είναι ? δεν έχει

εκτός αν εννοείς άλλον

O έναντι που ανέβασε, λέει ότι εκδώθηκε μετά τον εκκαθαριστικό, πριν τον τελικό.

Εγώ λέω μήπως υπάρχει κάποιος έναντι πριν τον εκκαθαριστικό, όπου έλαβε το ποσό που λείπει στον υπολογισμό μου (17.19)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...