Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά.....ειμαι στο My Home Online Νυχτερινο με εκπτωση ΚΟΤ Β και λήγει σε 1 μήνα κ σκέφτομαι τι εναλλακτικές έχω για να πάω σε κάποιο πάροχο!! Το Excellaki λιγο με μπερδευει λογω του KOT...για να εμφανιστει το τι θα πληρωνω πρεπει απλα να βαλω οριο kwh? Εχει κανεις καποιος προτασεις σε ποια 2-3 προγραμματα να δωσω βάση για πιθανή μετάβαση? Με ενδιαφερει πολυ κ η εξυπηρετηση στο αν προκειται να αλλαξω εταιρεια...

Οσο για την καταναλωση μου ειναι περιπου 750kwh το 4μηνο με περιπου το 25% απο αυτες να ειναι νυχτερινες!!

Σας ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 hours ago, korakios said:

βάλαν δωρεάν πάγιο , υπόψιν το 100ευρο θα το πάρεις σπαστά , δλδ ~4,2€/μήνα , αλλά τσιμπημένη κιλοβατώρα

@korakios απο ότι βλέπω το "Οικιακό plus" δεν είναι πλέον διαθέσιμο και έχει προστεθεί το "Οικιακό SpitiMou". Απλά σε ενημερώνω για να ενημερώσεις και εσύ το excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desiro είπε

Καλημέρα παιδιά.....ειμαι στο My Home Online Νυχτερινο με εκπτωση ΚΟΤ Β και λήγει σε 1 μήνα κ σκέφτομαι τι εναλλακτικές έχω για να πάω σε κάποιο πάροχο!! Το Excellaki λιγο με μπερδευει λογω του KOT...για να εμφανιστει το τι θα πληρωνω πρεπει απλα να βαλω οριο kwh? Εχει κανεις καποιος προτασεις σε ποια 2-3 προγραμματα να δωσω βάση για πιθανή μετάβαση? Με ενδιαφερει πολυ κ η εξυπηρετηση στο αν προκειται να αλλαξω εταιρεια...

Οσο για την καταναλωση μου ειναι περιπου 750kwh το 4μηνο με περιπου το 25% απο αυτες να ειναι νυχτερινες!!

Σας ευχαριστω πολυ!!

Καλημερα... Να περιμενεις λιγο ακομα.. Αφου σε ενα μηνα θα ληξει..Εχεις το περιθωριο...Θα εχεις ΚΟΤ Β και μετα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, desiro είπε

Καλημέρα παιδιά.....ειμαι στο My Home Online Νυχτερινο με εκπτωση ΚΟΤ Β και λήγει σε 1 μήνα κ σκέφτομαι τι εναλλακτικές έχω για να πάω σε κάποιο πάροχο!! Το Excellaki λιγο με μπερδευει λογω του KOT...για να εμφανιστει το τι θα πληρωνω πρεπει απλα να βαλω οριο kwh? Εχει κανεις καποιος προτασεις σε ποια 2-3 προγραμματα να δωσω βάση για πιθανή μετάβαση? Με ενδιαφερει πολυ κ η εξυπηρετηση στο αν προκειται να αλλαξω εταιρεια...

Οσο για την καταναλωση μου ειναι περιπου 750kwh το 4μηνο με περιπου το 25% απο αυτες να ειναι νυχτερινες!!

Σας ευχαριστω πολυ!!

Εκεί που λέει kw ανά τετράμηνο, βάζεις 560 ημερήσιο και 190 νυχτερινό σε κάθε τετράμηνο.

Τα 2 κουτάκια επιδοτήσεων (που έχουν αριστερά τα κόκκινα γράμματα), μηδένισε τα εντελώς εφόσον οι επιδοτήσεις θα καταργηθούν.

Έκπτωση ΚΟΤ βάζεις 0.045 αν είναι ΚΟΤ-Β ή 0.075 αν είναι ΚΟΤ-Α, κι από κάτω συμπληρώνεις το όριο ΚΟΤ 4μήνου.

Αφού τα κάνεις αυτά, θα διαπιστώσεις ότι πολλά προγράμματα θα αναγράφουν 'ΟΧΙ ΚΟΤ", αγνοείς κι αυτά που είναι κόκκινα καθώς είναι ακριβότερα απ'το Γ1 της ΔΕΗ και κοιτάς τα υπόλοιπα που έχεις ετήσιο όφελος.

Προσοχή όμως γιατί τα προγράμματα που βλέπεις ισχύουν γι'αυτό το μήνα μόνο (βάσει έκτακτου μηχανισμού), οπότε το ετήσιο όφελος που βλέπεις είναι πλασματικό. Όταν επιστρέψουμε σε προγράμματα με ρήτρα αναπροσαρμογής ή προγράμματα χονδρικής (τύπου Zero), τότε θα είναι εντελώς διαφορετικό το τοπίο.

Ίσως θα είναι καλύτερα να  περιμένεις λίγο.

 

edit: @korakiosΠω πω... όλοι σχεδόν οι πάροχοι έχουν καταργήσει εντελώς τα ρητρογράμματα και θα πουλάνε τύπου Ζero; Ειδικά για ΚΟΤ οι επιλογές είναι πολύ λιγότερες... εμένα τελειώνει το Online αρχές Οκτωβρίου.

Το Simple της We ίσως και να συμφέρει τότε, αλλά θα θέλω να μπλέξω μαζί τους λόγω μηνιαίων εκκαθαριστικών λογαριασμών που θα με πετάξουν εκτός. Κατά προσέγγιση έναντι δε βγάζουν αυτοί.

Νομίζω ότι μόνο ο Σουμπάσης έχει κρατήσει τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Bάστα γερά πρόεδρε... με βλέπω να'ρχομαι μεταγραφή τον Οκτώβρη. 🤣

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

edit: @korakiosΠω πω... όλοι σχεδόν οι πάροχοι έχουν καταργήσει εντελώς τα ρητρογράμματα και θα πουλάνε τύπου Ζero;

όπως πιστεύουν οτι καταργήθηκε με το μηχανισμό η ρήτρα , έτσι θα πιστεύουν οτι το πρόγραμμα που θα μπουν δε θα έχει ρήτρα και θα είναι φθηνό , χαρές που θα κάνουν στην αρχή όταν θα ακούνε για 0,00κάτι χρεώση

ειδικά οι πωλητές θα το πλασάρουν σαν ευκαιρία του αιώνα, "χωρίς ρήτρα λεμμεεεε, πάμε τρέλααα,παρεπαρεπαρεπαρε" 🤣

3 ώρες πριν, tempo είπε

@korakios απο ότι βλέπω το "Οικιακό plus" δεν είναι πλέον διαθέσιμο και έχει προστεθεί το "Οικιακό SpitiMou". Απλά σε ενημερώνω για να ενημερώσεις και εσύ το excel

θα το τσεκάρω μετά , 100 προγράμματα θα βγάλει αυτή η εταιρία στο τέλος μπας και τσιμπήσουν κόσμο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

ειδικά οι πωλητές θα το πλασάρουν σαν ευκαιρία του αιώνα, "χωρίς ρήτρα λεμμεεεε, πάμε τρέλααα,παρεπαρεπαρεπαρε" 🤣

9 στους 10 υπαλλήλους θα το πιστεύουν κιόλας ότι πουλάνε τζάμπα πράγμα.

Θα ζητάμε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής και θα μας περνάνε για μαζοχιστές. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

9 στους 10 υπαλλήλους θα το πιστεύουν κιόλας ότι πουλάνε τζάμπα πράγμα.

Θα ζητάμε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής και θα μας περνάνε για μαζοχιστές. 🤣

θα δούμε απο Σεπτέμβριο , θα έχουν λογικά άλλα όρια και άλλο τύπο υπολογισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tempo είπε

@korakios απο ότι βλέπω το "Οικιακό plus" δεν είναι πλέον διαθέσιμο και έχει προστεθεί το "Οικιακό SpitiMou". Απλά σε ενημερώνω για να ενημερώσεις και εσύ το excel

το έβαλα , έκοψαν και το MVP Plus απο ότι είδα

έκανα και edit σε κάποια της Ελίν που τα είχα λανθασμένα οτι δεν παίρναν ΚΟΤ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Να περιμενεις λιγο ακομα.. Αφου σε ενα μηνα θα ληξει..Εχεις το περιθωριο...Θα εχεις ΚΟΤ Β και μετα; 

Ναι κανονικα θα εχω ΚΟΤ Β κ μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, korakios said:

το έβαλα , έκοψαν και το MVP Plus απο ότι είδα

έκανα και edit σε κάποια της Ελίν που τα είχα λανθασμένα οτι δεν παίρναν ΚΟΤ

στο Protergia SpitiMou βλέπω έχεις υπολογίσει ήδη την έκπτωση-δώρο των 100ευρώ (που είναι 50 ευρώ για τον 1ο χρόνο)

 

Επεξ/σία από tempo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tempo είπε

στο Protergia SpitiMou έχεις υπολογίσει ήδη την έκπτωση-δώρο των 100ευρώ (που είναι 50 ευρώ για τον 1ο χρόνο);

ναι , την έκανα την πατάτα , είχα 50/12 αλλά το διόρθωσα -50€ στο Η15

4 λεπτά πριν, tempo είπε

Επίσης κάτι ακόμη, τα πάγια βλέπω ότι τα έβαλες 0 ευρώ/έτος (γιατί τα πάγια είναι δωρεάν τον 1ο χρόνο), απο τον επόμενο χρόνο τα πάγια χρεώνονται κανονικά.

το έχω σαν σχόλιο στο κελί G15, θα το γράψω και στη στήλη σχόλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jasonas21 είπε

ουτε σε εμενα εχει ερθει λογαριασμος της Ελιν

Γενικά λογαριασμοί ΜΑΙΟΥ έχει λάβει κανείς; Θεωρώ πως ίσως να είναι γενικό το θέμα λόγω της αλλαγής των ρυθμιζόμενων και της ενσωμάτωσης στους στα συστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...