Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Άρα θεωρώ ότι είμαι ανάμεσα σε Zenith Day and Night, nrg simple και είδα ένα καλό πρόγραμμα από τη Φυσικό Αέριο.  Ανάμεσα σε αυτά τα τρία θεωρώ ότι μάλλον θα καταλήξω στη Ζενίθ. Θεωρείται καλή εταιρεία; Για προγράμματα της ΔΕΗ έχετε να προτείνετε κάτι; Στο πατρικό είμαστε πολλά χρόνια στη ΔΕΗ και δεν έχω κάποια άλλη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Nick64 είπε

ια προγράμματα της ΔΕΗ έχετε να προτείνετε κάτι; Στο πατρικό είμαστε πολλά χρόνια στη ΔΕΗ και δεν έχω κάποια άλλη εμπειρία.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=getNewComment

2 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Θεωρείται καλή εταιρεία;

δεν υπάρχει "καλή εταιρία" στην Ελλάδα δυστυχώς . Πάντως δεν έχουν αναφερθεί σοβαρά θέματα (πλην του κλασσικού φαγοποτιού με τη ρήτρα που κάνανε όλοι παλιότερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Άρα θεωρώ ότι είμαι ανάμεσα σε Zenith Day and Night, nrg simple και είδα ένα καλό πρόγραμμα από τη Φυσικό Αέριο.  Ανάμεσα σε αυτά τα τρία θεωρώ ότι μάλλον θα καταλήξω στη Ζενίθ. Θεωρείται καλή εταιρεία; Για προγράμματα της ΔΕΗ έχετε να προτείνετε κάτι; Στο πατρικό είμαστε πολλά χρόνια στη ΔΕΗ και δεν έχω κάποια άλλη εμπειρία.

Γιατί κοιτάς σταθερά προγράμματα αυτή την περίοδο; Λάθος κατά τη γνώμη μου, δεσμεύεσαι και δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί ούτε η εταιρία που θα διαλέξεις ούτε ο ανταγωνισμός στις τιμές. Προτίμησε καλύτερα κάποιο κυμαινόμενο μέχρι τον Σεπτέμβρη (τον φτηνότερο), που θα σκοτωθούν στις προσφορές, και διαλέγεις τότε με ποιον να δεσμευτείς μακροπρόθεσμα.

Να συμπληρώσω πάντως σε όσα έγραψα παραπάνω για τη μετάβαση Γ22 στη We σε σχέση με την πάγια κλπ., πως μέχρι στιγμής οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες, τουλάχιστον μέχρι να τσιμπήσουν τον πελάτη (που άλλοι ούτε αυτό δεν μπορούνε να κάνουνε). Άμεση επικοινωνία ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ, με άμεση απάντηση στα emails και με τηλέφωνα, και αίτημα εκπροσώπησης σε 1 μέρα υποβληθέν. Καταλαβαίνεις αμέσως ότι η εταιρία είναι μικρή και επειδή έχει λίγους καίγεται να μαζέψει κόσμο. Για να δούμε, γιατί τις ίδιες ελπίδες είχα αρχικά και με τον Ήρωνα αλλά δεν έκατσα ούτε 3 μήνες τελικά....😀

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε έλεγχο μου μόλις τώρα στο myzenith, χωρίς να έχω λάβει ακόμα το πολυπόθητο sms, διαπίστωσα ότι πλέον έχω ενεργή σύμβαση, με έναρξη από 01.06.2023. @korakios, έχεις ίδια εικόνα μιας και κάναμε μαζί την αίτηση?

Υποθέτω λοιπόν ότι το sms δεν θα έρθει ποτέ🤣...επίσης για το χρονικό διάστημα από 25.5.2023-31.05.2023, πως θα γίνει η χρέωση της κατανάλωση στην ΕΛΙΝ, αφού της είχα στείλει μετρήσεις εκείνη την ημέρα και ο ΔΕΔΔΗΕ αποκλείεται να πέρασε, αφού είχε κάνει μετρήσεις αρχές Μαϊου?

image.png.a11ae96f5923bf5c246628059b506365.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, akisdg είπε

επίσης για το χρονικό διάστημα από 25.5.2023-31.05.2023, πως θα γίνει η χρέωση της κατανάλωση στην ΕΛΙΝ, αφού της είχα στείλει μετρήσεις εκείνη την ημέρα και ο ΔΕΔΔΗΕ αποκλείεται να πέρασε, αφού είχε κάνει μετρήσεις αρχές Μαϊου?

την τελευταία μέτρηση που έδωσες στη Ζενίθ θα την πάρει η Ελίν και θα βγάλει τελικό βάσει αυτής

36 λεπτά πριν, akisdg είπε

σε έλεγχο μου μόλις τώρα στο myzenith, χωρίς να έχω λάβει ακόμα το πολυπόθητο sms, διαπίστωσα ότι πλέον έχω ενεργή σύμβαση, με έναρξη από 01.06.2023. @korakios, έχεις ίδια εικόνα μιας και κάναμε μαζί την αίτηση?

ναι και εγώ 1/6 είμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ούτε μισό σεντ σε τράπεζες , δεν είναι θέμα ποσού ...

Στο συγκεριμένο είσαι λάθος κατά την γνώμη μου.  Γενικά αυτή είναι η λογική του "θέλω να είμαι πελάτης κάπου, να έχω όμως τις υπηρεσίες τζάμπα, αλλά να γκρινιάζω κιόλας αν πχ το μηχανογραφικό σύστημα της τάδε εταιρείας έχει bugs και γίνονται διπλοχρεώσεις ή οτιδήποτε άλλο".  Το σύστημα των πάγιων εντολών έχει ένα κόστος αγοράς (από κάπου αγόρασε η τράπεζα αυτό το πρόγραμμα), κόστος συντήρησης (προσωπικό στην πληροφορική) και πρέπει να βγάλει τα χρήματα του.

Και μη μου πει κάποιος είμαι πελάτης σε μια τράπεζα και έχω δικαιώματα. Το 90% όσων το λέει αυτό, ζήτημα είναι αν έχουν 3000euro στην τράπεζα κατάθεση, αλλά θεωρούν τους  ευατούς τους μεγαλοπελάτες. Σαν να πάω εγώ σε μια ταβέρνα μια φορά το εξαμήνο, να παραγγέλνω μια χωριάτικη και δύο σουβλάκια αλλά να απαιτώ ο μαγαζάτορας να είναι σούζα και να κάνω παράπονα που η παραγγελία δεν ετοιμάστηκε στο πεντάλεπτο. Και να του λέω το κλασσικό "εσύ ζεις από εμένα φιλαράκι". Κάπως έτσι είναι αυτός που θέλει η τράπεζα να έχει το super ουάου σύστημα, μήδεν αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο όταν θα πάρει τηλέφωνο, αλλά αυτός να μην πληρώνει φράγκο ποτέ.

Από την μεριά μου το κλείνω εδώ γιατί θα βγεί off topic,  απλά ήθελα να ξέρετε ότι υπάρχει και άλλη άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Από την μεριά μου το κλείνω εδώ γιατί θα βγεί off topic

μα γιατί το λες ? 🤪

7 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

απλά ήθελα να ξέρετε ότι υπάρχει και άλλη άποψη.

σεβαστή , συνέχεια όμως σε ξεχωριστό νήμα , αν ήξερα οτι θα το έπαιρνες κατάκαρδα δε θα πόσταρα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παιδιά. Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό νήμα, για αυτό που θα ρωτήσω. Αν όχι, συγγνώμη.

Η ερώτηση είναι η εξής: Δεν είχε επιδότηση για τους μήνες Απρίλιο-Μάιο; 

Μου ήρθε λογαριασμός Elpedison 122€, για περίοδο κατανάλωσης 57 ημερών (24/3-20/5), με κατανάλωση: 384 kwh (πολλά, παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ειδικά για την περίοδο την οποία μιλάμε) και η κρατική επιδότηση ήταν: 7,27€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triantaepta είπε

Καλημέρα, παιδιά. Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό νήμα, για αυτό που θα ρωτήσω. Αν όχι, συγγνώμη.

Η ερώτηση είναι η εξής: Δεν είχε επιδότηση για τους μήνες Απρίλιο-Μάιο; 

Μου ήρθε λογαριασμός Elpedison 122€, για περίοδο κατανάλωσης 57 ημερών (24/3-20/5), με κατανάλωση: 384 kwh (πολλά, παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ειδικά για την περίοδο την οποία μιλάμε) και η κρατική επιδότηση ήταν: 7,27€.

Η επιδότηση Μαϊου Απριλίου ήταν 0,015 / kwh οπότε χοντρικά είναι σχετικά σωστή 384* 0.015 =5,76 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triantaepta είπε

Καλημέρα, παιδιά. Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό νήμα, για αυτό που θα ρωτήσω. Αν όχι, συγγνώμη.

Η ερώτηση είναι η εξής: Δεν είχε επιδότηση για τους μήνες Απρίλιο-Μάιο; 

Μου ήρθε λογαριασμός Elpedison 122€, για περίοδο κατανάλωσης 57 ημερών (24/3-20/5), με κατανάλωση: 384 kwh (πολλά, παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ειδικά για την περίοδο την οποία μιλάμε) και η κρατική επιδότηση ήταν: 7,27€.

Καλημερα...Ποσο θα ηθελες να ειναι δηλαδη;; Δεν εχεις ακουσει κατι...

https://www.tovima.gr/2023/03/24/finance/sta-15-eyro-ana-megavatora-i-epidotisi-sto-reyma-ton-aprilio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, triantaepta είπε

Καλημέρα, παιδιά. Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό νήμα, για αυτό που θα ρωτήσω. Αν όχι, συγγνώμη.

Η ερώτηση είναι η εξής: Δεν είχε επιδότηση για τους μήνες Απρίλιο-Μάιο; 

Μου ήρθε λογαριασμός Elpedison 122€, για περίοδο κατανάλωσης 57 ημερών (24/3-20/5), με κατανάλωση: 384 kwh (πολλά, παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ειδικά για την περίοδο την οποία μιλάμε) και η κρατική επιδότηση ήταν: 7,27€.

Σε ποιο πρόγραμμα είσαι στην Elpedison ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, korakios είπε

μπορεί , αλλά προς το παρών μόνο ένας έχει ποστάρει κάτι τέτοιο οπότε δε βγαίνει συμπέρασμα γενικευμένο

εννοείται δε θα μου έκανε εντύπωση αν ήταν γενικό το φαινόμενο και αν επίτηδες δεν δεχόταν μέτρηση απο τον πελάτη στις αιτήσεις και όχι απο λάθος 😁

Το έκαναν και σε μένα πάντως 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Το έκαναν και σε μένα πάντως 😅

ενδιαφέρον ,

για ποστάρετε όσοι μπήκατε elpedison και δε δώσετε οι ίδιοι μέτρηση (η δε δέχτηκαν) , τι κιλοβατώρες γράψανε ?

Δηλαδή δείτε αν είχαν σαν αρχική ένδειξη τις ίδιες με τον προηγούμενο εκκαθαριστικό του προηγούμενου πάροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα κανονικά, υπήρχε μεγάλη καθυστέρηση να γίνει η μετάβαση και μετά φαίνεται περάσανε απλά την αρχική ένδειξη. Δε το κυνήγησα γιατί θα έπρεπε να κάνω αμφισβήτηση σε αυτούς και μετά αίτηση στον Ήρων για απόδοση συνέπειας μετά τον τελικό. Τουλάχιστον έτσι βγήκε πιστωτικός στον Ήρων και επίσης ήταν και ακριβός ο Ήρων Φεβρουάριο Μάρτιο, οπότε συνολικά πρέπει να είμαι στα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, triantaepta είπε

Μου ήρθε λογαριασμός Elpedison 122€, για περίοδο κατανάλωσης 57 ημερών (24/3-20/5), με κατανάλωση: 384 kwh (πολλά, παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ειδικά για την περίοδο την οποία μιλάμε) και η κρατική επιδότηση ήταν: 7,27€.

το 122€ δε λεει απολύτως τίποτα μιας και έχει άλλες άσχετες χρεώσεις (ρυθμιζόμενες, τέλη/ερτ κτλ). Ανέβασε λογαριασμό αν νομίζεις οτι κάτι είναι λάθος (μέσα σε spoiler αν μπορείς χωρίς προσωπικά στοιχεία) . Για τις επιδοτήσεις , τις λιγες κιλοβατώρες που σπάσανε αναλογικά το Μάρτιο παίρνεις 0,04 και τις υπόλοιπες 0,015 , κομπλέ φαίνεται σαν νούμερο

1 λεπτό πριν, Dimitris156 είπε

Εγώ έδωσα κανονικά, υπήρχε μεγάλη καθυστέρηση να γίνει η μετάβαση και μετά φαίνεται περάσανε απλά την αρχική ένδειξη. Δε το κυνήγησα γιατί θα έπρεπε να κάνω αμφισβήτηση σε αυτούς και μετά αίτηση στον Ήρων για απόδοση συνέπειας μετά τον τελικό. Τουλάχιστον έτσι βγήκε πιστωτικός στον Ήρων και επίσης ήταν και ακριβός ο Ήρων Φεβρουάριο Μάρτιο, οπότε συνολικά πρέπει να είμαι στα ίδια.

φαντάσου να μην έδινες ένδειξη κιόλας 😛

για την καθυστέρηση , ήταν γνωστό οτι τα ξύνουν

απλά όταν μαζεύονται πολλές στον άλλο πάροχο για διάστημα λίγων ημερών ανεβαίνουν οι ρυθμιζόμενες , δεν είναι μόνο η χρέωση προμήθειας του πάροχου  , το άλλο μέλος στις περισσότερες (είχε πολλές) έφαγε καπέλο +0,085€/kw . Συν το οτι δεν καλύπτουν οι επιδοτήσεις όλη την κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...