Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
16 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας, αλλά αξίζει αυτός ο μπελάς για  να γλύτώσει κάποιος τα 0,30€ προμήθεια της τράπεζας/μήνα????? Καλοπροαίρετα ρωτάω.

ούτε μισό σεντ σε τράπεζες , δεν είναι θέμα ποσού ...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

διάβασα το παρακάτω άρθρο, απ' ότι λέει θα υπάρχουν και κυμαινόμενα τιμολόγια άλλου είδους εκτός από αυτά με την ρήτρα αναπροσαρμογής.

Ερχονται νέου τύπου τιμολόγια στο ηλεκτρικό ρεύμα (msn.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, alexisz είπε

Καλημέρα,

διάβασα το παρακάτω άρθρο, απ' ότι λέει θα υπάρχουν και κυμαινόμενα τιμολόγια άλλου είδους εκτός από αυτά με την ρήτρα αναπροσαρμογής.

Ερχονται νέου τύπου τιμολόγια στο ηλεκτρικό ρεύμα (msn.com)

Έχουν έρθει καιρό τώρα...κυμαινόμενο πρόγραμμα σημαίνει σύνδεση με το κόστος χονδρεμπορίου και η τιμολόγηση θα είναι σε αντίστοιχο ύψος με τα προγράμματα ρήτρας. 

Θα υπάρχουν 2 μορφές 

1. Σύνδεση με το Μεσοσταθμικό κόστος του ΑΔΜΗΕ (που περιλαμβάνει ΤΕΑ, CRIDA, XBID, ΛΠ1, ΛΠ2, ΛΠ3 και αποκλίσεις) 

πχ από NRG  https://www.nrg.gr/el/idiotes/revma/nrg-ontime

Αρχική Τιμή: [(1,18 x M.T.A.) + 0,0350€/kWh ] + πάγιο

Προβλέπεται Έκπτωση Συνέπειας που θα υπολογίζεται στο περιθώριο του προμηθευτή.

Η χρέωση ηλεκτρικής ενέργειας του Προγράμματος καθορίζεται βάσει της εκάστοτε πρώτης δημοσιευθείσας από τον ΑΔΜΗΕ Μεσοσταθμικής Τιμής Αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας «Μ.Τ.Α.», η οποία δημοσιεύεται μηνιαίως και απολογιστικά εδώ.

2. Σύνδεση με την ΤΕΑ του χρηματιστηρίου

π.χ. από ΕΛΙΝ https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/power-on-home-bonus-plus-reyma/

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας ή και Νύχτας: 1,18*ΤΕΑ + 0,055€/kWh

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας ή και Νύχτας με έκπτωση συνέπειας: 1,18*ΤΕΑ + 0,0275€/kWh

Πάγιο/30 ημέρες: 5,00€ 

Τώρα αν βγει και τίποτα άλλο δεν το ξέρω...

 

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, alexisz είπε

Καλημέρα,

διάβασα το παρακάτω άρθρο, απ' ότι λέει θα υπάρχουν και κυμαινόμενα τιμολόγια άλλου είδους εκτός από αυτά με την ρήτρα αναπροσαρμογής.

Ερχονται νέου τύπου τιμολόγια στο ηλεκτρικό ρεύμα (msn.com)

προϋπήρχαν με πρώτο το Zero της watt&volt που το διαφήμιζαν χωρίς ρήτρα 😛 (και η ΡΑΕ 🤪)

μετά ήρθε και το prime της NRG και το Home Max της Ζενιθ

Πλέον τα περισσότερα έτσι θα είναι μιας και η λεξη "ρήτρα αναπροσαρμογής" απέκτησε ρετσινιά , μέχρι και ο μηχανισμός που ενσωματώνει τη ρήτρα στη βασική τιμή που ανακοινώνεται ανα μήνα απο τον πάροχο πλασαρίστικε ως "κατάργηση" της ρήτρας στη μπανανία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εδώ και λίγες μέρες ψάχνω με τον αδελφό μου για πάροχο ρεύματος. Πρώτη φορά θα νοικιάσει σπίτι και είναι στην αναζήτηση. 

Θα ήθελα να ξέρω, τι ακριβώς πρέπει να αναζητήσουμε για να μην πέσουμε σε παγίδες; Να προτιμήσει σταθερό ή κυμαινόμενο κόστος αν και δεν νομίζω ότι συμφέρει το σταθερό.

Αυτή τη στιγμή είμαστε σε τρεις διαφορετικές επιλογές. 

1. Zenith Home Day & Night

2. NRG Simple

3. Elpedison Economy

Θεωρείται ότι μια από τις παραπάνω επιλογές είναι σωστές ή θα πρέπει να κοιτάξουμε κάτι τελείως διαφορετικό; Όπως ανέφερα, πρώτη φορά θα μείνει σε δικό του σπίτι και δεν υπάρχουν προηγούμενοι λογαριασμοί για σύγκριση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σταθερο εχω δει ειναι πολυ ακριβο, αν ηταν ~20% πανω απο την αγορα θα ηταν συμφερον

Θα ελεγα να αποφυγετε με καθε δυνατο τροπο την Elpedison για παρα πολλους λογους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Trikala_city είπε

Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας, αλλά αξίζει αυτός ο μπελάς για  να γλύτώσει κάποιος τα 0,30€ προμήθεια της τράπεζας/μήνα????? Καλοπροαίρετα ρωτάω.

Spoiler

Φίλε ούτε μισό σεντ εκεί, δεν είναι το ποσό, είναι το μόνιμο άρμεγμα που κάνουν από παντού χωρίς να προσφέρουν τίποτα. Σε αντιμετωπίζουν ως μόνιμο χορηγό και με υποταγή και μονίμως "τσιμπάνε" από 'δω κι από "κει" ό,τι μπορούνε. Ίσως είμαστε η μόνη χώρα που σε οποιοδήποτε(!) εισερχόμενο έμβασμα βουτάνε 3-4 Ευρώ! Δεν γίνεται πουθενά αυτό. Και χιλιάδες άλλα παραδείγματα: Να πω ότι τώρα εισπράττουν τις ωραίες καταθέσεις μας (όσες υπάρχουν) με 0% επιτόκιο και δανείζουν με 10%; Παίρνουν με 0% δίνουν με 10%. Η απόλυτη κλεψιά. Να πω για τον ΕΦΚΑ, που ενώ είναι Δημόσιο δεν υπάρχει απολύτως κανένας τρόπος να πληρώσεις τις εισφορές σου ΧΩΡΙΣ προμήθεια; Υπάρχει ταμείο να πάω να πληρώσω τζάμπα; Όχι. Άρα τί μου προσφέρεις δήθεν, αφού δεν υπάρχει εναλλακτική λύση; Πληρώνω, για να πληρώσω το δημόσιο...Είναι ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ αυτές οι προμήθειες παιδιά! Συν την αντιμετώπιση σε όλα τα άλλα, ποτέ δεν τους έχω αισθανθεί ως "συνεργάτες", μόνο ως ελεεινούς λωποδύτες.

Μην δέχεσαι να ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ για να ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ. Αυτή είναι η προμήθεια αυτή: Πληρώνεις για να πληρώνεις! Οπότε καλό είναι να μην υπάρχει η νοοτροπία, "έλα μωρέ 30 σεντ εδώ, 1 ευρώ εκεί". Αφενός γιατί μαζεύονται και για μας στο τέλος για το ΤΙΠΟΤΑ, και αφετέρου για αυτούς αν τα πολλαπλασιάσεις επί εκατοντάδες χιλιάδες που είναι οι πελάτες βγαίνουν ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ. Και πλέον στην Ελλάδα οι ελάχιστες 4 τράπεζες που υπάρχουν χωρίς κανένα ανταγωνισμό, το μόνο που κάνουν σοβαρά είναι να μας κλέβουν στις προμήθειες.

Σόρρυ για το off topic, δεν θα το συνεχίσω.

 

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας έναν ψιλό απολογισμό τώρα για τον τελευταίο τετραμηνιαίο λογαριασμό  στην Solar (16/12-19/4)με το excel και το ιστορικό τιμών μπορώ να πω ότι την βγάλαμε καλούτσικα βέβαια θα μπορούσε να πάει και λίγο καλύτερα απλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να αφήσω τον Σούμπαση😂!!!!  @korakios στο excel μου βγάζει ότι το zenith power home day and night δεν ισχύει για ΚΟΤ ενώ στους ειδικούς όρους αναφέρει ότι  είναι διαθέσιμο και σε δικαιούχος του ΚΟΤ,το γλυκοκοιτάζω λίγο να πω την αλήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οτι σταθερο εχω δει ειναι πολυ ακριβο, αν ηταν ~20% πανω απο την αγορα θα ηταν συμφερον

Θα ελεγα να αποφυγετε με καθε δυνατο τροπο την Elpedison για παρα πολλους λογους

Υπάρχει κάποιος πολύ συγκεκριμένος λόγος να αποφύγω την elpedison; Γενικά η Ζενιθ και η nrg φέρεται να έχουν καλύτερα πακέτα απλά θα ήθελα να μάθω γιατί όχι elpedison 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Έχουν έρθει καιρό τώρα...κυμαινόμενο πρόγραμμα σημαίνει σύνδεση με το κόστος χονδρεμπορίου και η τιμολόγηση θα είναι σε αντίστοιχο ύψος με τα προγράμματα ρήτρας. 

Θα υπάρχουν 2 μορφές 

1. Σύνδεση με το Μεσοσταθμικό κόστος του ΑΔΜΗΕ (που περιλαμβάνει ΤΕΑ, CRIDA, XBID, ΛΠ1, ΛΠ2, ΛΠ3 και αποκλίσεις) 

πχ από NRG  https://www.nrg.gr/el/idiotes/revma/nrg-ontime

Αρχική Τιμή: [(1,18 x M.T.A.) + 0,0350€/kWh ] + πάγιο

Προβλέπεται Έκπτωση Συνέπειας που θα υπολογίζεται στο περιθώριο του προμηθευτή.

Η χρέωση ηλεκτρικής ενέργειας του Προγράμματος καθορίζεται βάσει της εκάστοτε πρώτης δημοσιευθείσας από τον ΑΔΜΗΕ Μεσοσταθμικής Τιμής Αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας «Μ.Τ.Α.», η οποία δημοσιεύεται μηνιαίως και απολογιστικά εδώ.

2. Σύνδεση με την ΤΕΑ του χρηματιστηρίου

π.χ. από ΕΛΙΝ https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/power-on-home-bonus-plus-reyma/

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας ή και Νύχτας: 1,18*ΤΕΑ + 0,055€/kWh

Χρέωση Ενέργειας Ημέρας ή και Νύχτας με έκπτωση συνέπειας: 1,18*ΤΕΑ + 0,0275€/kWh

Πάγιο/30 ημέρες: 5,00€ 

Τώρα αν βγει και τίποτα άλλο δεν το ξέρω...

 

Κατάλαβε κανείς; Εγώ πάντως κατάλαβα ότι γίνεται ό,τι είναι δυνατόν, για να μην καταλαβαίνει τίποτα ο απλός, μέσος καταναλωτής για το τι πληρώνει και να γίνεται πάρτυ αισχροκέρδειας σε βάρος μας. Τρίβουν τα χέρια τους, πως και πως περιμένουν να σταματήσουν οι επιδοτήσεις, για να επιβάλουν αυτές τις ακαταλαβίστικες μπαρούφες, που δεν μπορούμε καλά-καλά να ελέγξουμε, για να παραπονεθούμε ή για να επιλέξουμε προγράμματα.

"Απολογιστικά" θα βγαίνουν οι χρεώσεις, δηλαδή μετά το τέλος του μήνα(;). Δηλαδή πρώτα θα αγοράζουμε κάτι και μετά θα μας λένε πόσο κάνει -και φυσικά θα το υπολογίσουν όπως τους καπνίσει...Ωραία πράγματα, δεν λέω.

Α, και μην ξεχάσω, το πάγιο (δηλαδή η πληρωμή για το τίποτα) φαίνεται ότι καθιερώνεται πλέον για τα καλά σε όλα τα προγράμματα και του ρεύματος... 

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, tryfos είπε

Κατάλαβε κανείς; Εγώ πάντως κατάλαβα ότι γίνεται ό,τι είναι δυνατόν, για να μην καταλαβαίνει τίποτα ο απλός, μέσος καταναλωτής για το τι πληρώνει και να γίνεται πάρτυ αισχροκέρδειας σε βάρος μας. Τρίβουν τα χέρια τους, πως και πως περιμένουν να σταματήσουν οι επιδοτήσεις, για να επιβάλουν αυτές τις ακαταλαβίστικες μπαρούφες, που δεν μπορούμε καλά-καλά να ελέγξουμε, για να παραπονεθούμε ή για να επιλέξουμε προγράμματα.

"Απολογιστικά" θα βγαίνουν οι χρεώσεις, δηλαδή μετά το τέλος του μήνα(;). Δηλαδή πρώτα θα αγοράζουμε κάτι και μετά θα μας λένε πόσο κάνει -και φυσικά θα το υπολογίσουν όπως τους καπνίσει...Ωραία πράγματα, δεν λέω.

Α, και μην ξεχάσω, το πάγιο (δηλαδή η πληρωμή για το τίποτα) φαίνεται ότι καθιερώνεται πλέον για τα καλά σε όλα τα προγράμματα και του ρεύματος... 

πάντα απολογιστικά βγαίναν οι χρεώσεις (πριν το μηχανισμό )

το θέμα είναι οτι την ΤΕΑ τη βλέπεις εύκολα αυθημερόν

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

αλλά το Μεσοσταθμικό κόστος  (ΜΤΑ) το εκκαθαρίζει ο ΑΔΜΗΕ μήνες μετά , πχ τώρα δείχνει για Απρίλιο

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

και υπάρχει περίπτωση να βαρέσουν αναδρομικά (όπως η αγαπητή ελπέδισον)

1 ώρα πριν, Nick64 είπε

Υπάρχει κάποιος πολύ συγκεκριμένος λόγος να αποφύγω την elpedison; Γενικά η Ζενιθ και η nrg φέρεται να έχουν καλύτερα πακέτα απλά θα ήθελα να μάθω γιατί όχι elpedison 

το προσοχή με τη συγκεκριμένη εταιρία στο excel πάει σε αυτόν το σύνδεσμο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/301/#comment-59556869

η χειρότερη εταιρία με διαφορά , άσε που είχε και τις ακριβότερες χρεώσεις εποχές ρήτρας

πλέον προσθέτεις και αργή εξυπηρέτηση (καθυστέρηση στη μετάβαση , έκλεψε και κιλοβατώρες απο έναν χρήστη πρόσφατα) , κακή εξυπηρέτηση σε μένα (δεν ενδιαφερόταν να γίνει ηλεκτρονικά η αίτηση με απάθεια σαν να μου κάνανε χάρη που μου μιλούσαν στο τηλ , μπορεί να έτυχε)

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Κάνοντας έναν ψιλό απολογισμό τώρα για τον τελευταίο τετραμηνιαίο λογαριασμό  στην Solar (16/12-19/4)με το excel και το ιστορικό τιμών μπορώ να πω ότι την βγάλαμε καλούτσικα βέβαια θα μπορούσε να πάει και λίγο καλύτερα απλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να αφήσω τον Σούμπαση😂!!!!  @korakios στο excel μου βγάζει ότι το zenith power home day and night δεν ισχύει για ΚΟΤ ενώ στους ειδικούς όρους αναφέρει ότι  είναι διαθέσιμο και σε δικαιούχος του ΚΟΤ,το γλυκοκοιτάζω λίγο να πω την αλήθεια 

επίτηδες το έχω έτσι να μη φύγεις απο τη Solar 😛

έκανα διόρθωση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

πλέον προσθέτεις και αργή εξυπηρέτηση (καθυστέρηση στη μετάβαση , έκλεψε και κιλοβατώρες απο έναν χρήστη πρόσφατα) , κακή εξυπηρέτηση σε μένα (δεν ενδιαφερόταν να γίνει ηλεκτρονικά η αίτηση με απάθεια σαν να μου κάνανε χάρη που μου μιλούσαν στο τηλ , μπορεί να έτυχε)

Μικρή Διόρθωση Κοράκιε...(έκλεψε και κιλοβατώρες απο έναν εκατοντάδες χρήστηες πρόσφατα)!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MasterBlaster είπε

Μικρή Διόρθωση Κοράκιε...(έκλεψε και κιλοβατώρες απο έναν εκατοντάδες χρήστηες πρόσφατα)!!!

μπορεί , αλλά προς το παρών μόνο ένας έχει ποστάρει κάτι τέτοιο οπότε δε βγαίνει συμπέρασμα γενικευμένο

εννοείται δε θα μου έκανε εντύπωση αν ήταν γενικό το φαινόμενο και αν επίτηδες δεν δεχόταν μέτρηση απο τον πελάτη στις αιτήσεις και όχι απο λάθος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

καλύτερα απλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να αφήσω τον Σούμπαση😂!!!!

Γιατί να τον αφήσεις; Για να πας σε μία εταιρεία που στην ζούλα θα βγάλει άλλο φθηνότερο πρόγραμμα και θα σου αυξήσει την τιμή στο "φθηνότερο" που επέλεξες; Μείνε εκεί, μικρή εταιρία, πράσινη με καλή εξυπηρέτηση και άσε τους άλλους να κυνηγούν διαφημίσεις! 

Κοίτα το Power Home Now για παράδειγμα...ήταν το φθηνό της ΖΕΝΙΘ. Αντί να μειώσει την τιμή του από Μάιο σε Ιούνιο (όπως θα έπρεπε λόγω των φθηνότερων futures), το αύξησε 24€/mWh. Γιατί; Για να τα πάρει από αυτούς και να χρηματοδοτήσει το Home day & night. Τα ίδια θα κάνει σε εσένα σε κανά 2 μήνες

image.png.23440ddf73fcfe9ed10b6c6cf3243f56.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντα απολογιστικά βγαίναν οι χρεώσεις (πριν το μηχανισμό )

το θέμα είναι οτι την ΤΕΑ τη βλέπεις εύκολα αυθημερόν

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

αλλά το Μεσοσταθμικό κόστος  (ΜΤΑ) το εκκαθαρίζει ο ΑΔΜΗΕ μήνες μετά , πχ τώρα δείχνει για Απρίλιο

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

και υπάρχει περίπτωση να βαρέσουν αναδρομικά (όπως η αγαπητή ελπέδισον)

Δεν ξέρω, εμένα με πιάνει πονοκέφαλος πλέον με όλα αυτά. Βαρέθηκα να κυνηγάω ποιος/που θα με πρωτοκλέψει και είμαι σίγουρος ότι θα γίνουν μαϊμουδιές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Σεπτέμβρης θα εξελιχθεί σε σταυρόλεξο για γερούς λύτες για το που θα πάμε.

Εγώ προσέθεσα τώρα κι άλλο πονοκέφαλο μπας και μειώσω λίγο τα τιμολόγια, να κατεβάσω την ισχύ μου από 35kva(!!!) σε 12 ή 15, θα δούμε πως θα εξελιχθεί κι αυτό με τον διαλυμένο ΔΕΔΔΗΕ. Ένας απλός χώρος γραφείο είναι και έχω ρεύμα για εργοστάσιο, ποιος έκανε τέτοιο έγκλημα στο παρελθόν και το "κληρονόμησα" τώρα εγώ δεν ξέρω. Το λέω, όχι ως off topic, αλλά για να ελέγξουν όλοι τι έχουν, πλέον παίζει μεγάλο ρόλο και αυτό στην τιμολόγηση (και όχι μόνο αν θα είσαι σε οικιακό ή επαγγελματικό πρόγραμμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...