Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικό

1. ωραία , εκεί χρεώθηκε το ποσό του λογαριασμού ρεύματος ? Ναι όλο το ποσό.

2. αν όχι , τι είδους χρέωση εμφανίστηκε στο ebanking ?

3. πόσες εργάσιμες είχαν περάσει απο την χειροκίνητη πληρωμή μέχρι την ημερομηνία λήξης ? 7 εργάσιμες ίσως  να φταίει αυτό.. 

 

7 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τελικά πως διευθετήθηκε το θέμα; Φαινόσουν πιστωτικός; Στα επέστρεψαν με διορθωτικό, πώς έγινε;

Θα συμψηφιστουν στον επόμενο μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, NickTheMeat είπε

Ναι όλο το ποσό.

άρα λύθηκε η απορία μου , δε μιλάμε για για το αν πήρε προμήθεια στο άκυρο απο πουθενά , έγινε κίνηση

1 λεπτό πριν, NickTheMeat είπε

7 εργάσιμες ίσως  να φταίει αυτό.. 

οκ , είναι αρκετός χρόνος , κακώς δεν ενημερώθηκε έγκαιρα η μηχανογράφηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα λύθηκε η απορία μου , δε μιλάμε για για το αν πήρε προμήθεια στο άκυρο απο πουθενά , έγινε κίνηση

Εντάξει αυτό έλειπε, είπαμε!! Έλεος. Το επόμενο είναι να έρθει ο τραπεζικός εκεί που περπατάς αμέριμνος και να χώσει το χέρι του στην τσέπη σου :lol:

Πάντως το θέμα είναι σοβαρό και υπό διερεύνηση, διότι 7 εργάσιμες μέρες πριν να πληρώνεις και να σε χρεώνουν ξανά...Κάτι μου βρωμάει και μάλλον γίνεται αυτό που λέω παραπάνω (δίνουν εντολή με το που βγαίνει ο λογαριασμός για μεταχρονολογημένη χρέωση-και οι τράπεζες άλλο που δεν θέλουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Κάτι μου βρωμάει και μάλλον γίνεται αυτό που λέω παραπάνω (δίνουν εντολή με το που βγαίνει ο λογαριασμός για μεταχρονολογημένη χρέωση-και οι τράπεζες άλλο που δεν θέλουν).

μα είπε πριν , στη λήξη έγινε η κίνηση , όπως προβλέπεται, edit το πρόβλημα "απλά" ήταν οτι δεν είχε ενημερωθεί η μηχανογράφηση

στην τελική βάλε πάγια συνδεδεμένη με χρεωστική ή λογαριασμό που δεν έχει ποσό μέσα να τραβήξει αν ανησυχείς για διπλοχρεώσεις

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

στην τελική βάλε πάγια συνδεδεμένη με χρεωστική ή λογαριασμό που δεν έχει ποσό μέσα να τραβήξει αν ανησυχείς για διπλοχρεώσεις

Νομίζω τελικά ότι αυτή είναι η καλύτερη και πιο ασφαλής λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akisdg είπε

@korakios έλαβες και το sms τελικά?

όχι , αλλά δεν περιμένω ειδοποίηση να σου πω την αλήθεια , απο τη στιγμή που φάνηκε στο ΔΕΔΔΗΕ έχει ολοκληρωθεί

@akisdg απο περιέργεια μπήκα στο myzenith (ήμουν παλιότερα εκεί πελάτης) και βλέπω οτι δείχνει ημερομηνία ολοκλήρωσης , βέβαια ετεροχρονισμένη Δευτέρα 5/6 ( ενώ φάνηκε στο ΔΕΔΔΗΕ απο Σάββατο 3/6)

Βέβαια ενεργό πρόγραμμα δε φάνηκε , μάλλον είναι θέμα ημερών

Spoiler

image.png.5189c1b9323ff2c2adae58df94a875a7.png  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , αλλά δεν περιμένω ειδοποίηση να σου πω την αλήθεια , απο τη στιγμή που φάνηκε στο ΔΕΔΔΗΕ έχει ολοκληρωθεί

@akisdg απο περιέργεια μπήκα στο myzenith (ήμουν παλιότερα εκεί πελάτης) και βλέπω οτι δείχνει ημερομηνία ολοκλήρωσης , βέβαια ετεροχρονισμένη Δευτέρα 5/6 ( ενώ φάνηκε στο ΔΕΔΔΗΕ απο Σάββατο 3/6)

Βέβαια ενεργό πρόγραμμα δε φάνηκε , μάλλον είναι θέμα ημερών

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.5189c1b9323ff2c2adae58df94a875a7.png  

 

Μπορούμε να δούμε στον ΔΕΔΗΕ online εάν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση στον νέο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, walex είπε

Μπορούμε να δούμε στον ΔΕΔΗΕ online εάν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση στον νέο πάροχο;

ναι , έχει αναφερθεί πολλές φορές , βάζεις τον αριθμό παροχής σου εδώ

και κοιτάς αν στο αποτέλεσμα έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tryfos είπε

Πληρώνεις εσύ χωρίς πάγια; Έτσι όμως σου κρατάνε την εγγύηση, που από όσο μου είπε στο Γ22 είναι 200(!) ευρώ και τη μείωσε ύστερα στα 150 € (σε μένα λόγω μικρής κατανάλωσης). Γενικά υπάρχει ένα μειονέκτημα σε αυτούς σε σχέση με το πως πληρώνω: Δεν μπορείς να βάλεις την πάγια μέσω της We αλλά πρέπει να πας υποχρεωτικά μέσω τράπεζας, που σημαίνει προμήθεια, κάτι που σιχαίνομαι. Η μόνη λύση είναι να μην βάλεις παγία και να πληρώνεις απευθείας στο σάιτ τους (χωρίς προμήθεια), αλλά έτσι σου κρατάει την εγγύηση.

Πληρωνω χωρις παγια και μου κρατανε εγγυηση 200 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTheMeat είπε

Εγώ γράφω τι έπαθα, την πάγια την ορισα μέσα από το ,e banking και τον λογαριασμό τον είχα εξοφλήσει 15 μέρες πριν τη λήξη του μέσω καρτας μέσα από το my elin

 

Ποια τράπεζα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, NickTheMeat said:

eurobank, βλεποντας το ιστορικο ηταν τελικα 7 εργασιμες και οχι 15 μερες

Και εγω το ίδιο κανω με Πειραιως, κανενα προβλημα ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tryfos είπε

Αν ισχύει αυτό και ο @NickTheMeat είχε όντως πληρώσει 15 μέρες πριν την λήξη, δεν είναι λογικό να χρεώθηκε δεύτερη φορά.

Προσοχή τη διαφορά: Δεν λέω ότι σου παίρνουν τα λεφτά στην έκδοση του λογαριασμού. Λέω μήπως με την έκδοση του λογαριασμού στέλνουν εντολή στην τράπεζα για χρέωση όταν λήξει ο λογαριασμός. Οπότε, επειδή έχει ήδη δοθεί η εντολή, δεν ενδιαφέρει μετά το σύστημα όταν πας και πληρώνεις μόνος σου.

Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας, αλλά αξίζει αυτός ο μπελάς για  να γλύτώσει κάποιος τα 0,30€ προμήθεια της τράπεζας/μήνα????? Καλοπροαίρετα ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...