Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, maravra είπε

καλησπέρα, μια διευκρίνηση, στο EXCELL στον υπολογισμό της nrg on time  ποιά έκπτωση έχει υπολογιστεί; το πρόγραμμα αναφέρει 30%τους δύο πρώτους μήνες και 10% τους επόμενους

μέσος όρος 12μηνου (0,7*2+0,9*10)=0,8666 , αλλά βλέπω έχω 0,892 για κάποιο λόγο , θα κάνω edit

21 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εντάξει, υποκλίνομαι, σούπερ ιδέα!

@ekrepali  ®

10 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Εγώ το έκανα στην ελιν και χρεώθηκε 2 φορές.. παρόλο που με πήρα επιβεβαίωση και από τη τραπεζα πως δεν θα εκτελεστεί η πάγια αν πληρωθεί νωριτερα ο λογαριασμος

πως γίνεται να χρεωθείς αν δεν τραβήξει η Ελίν ? Λογικά θα είχες και διπλοχρέωση

___________________________________

@maravra απλά άλλαξε κάποια στιγμή , αρχικά ήταν :

Spoiler

image.png.54391b850a9d187b5e5cfcb81337c8f7.png

έκανα edit το excel

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε
30 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εντάξει, υποκλίνομαι, σούπερ ιδέα!

@ekrepali  ®

@ekrepali Μήπως διατρέχουμε τον κίνδυνο να διπλοχρεωθούμε εάν βάλουμε παγία και πληρώσουμε πριν από μόνοι μας; Προφανώς δεν μιλάω για την περίπτωση να πληρώσουμε τελευταία στιγμή και να μην προλάβει να ενημερωθεί το σύστημά τους κλπ κλπ.. Μιλάμε για την περίπτωση που πληρώνουμε αρκετές μέρες πριν, ώστε το σύστημα της εταιρίας λογικά θα έχει ενημερωθεί προτού πάει να χρεώσει την παγία.

Είναι τόσο πεινάλες οι τράπεζες για τις προμήθειες (εξάλλου μόνο αυτό κάνουν πλέον+παραρτήματα της ΑΑΔΕ), που τις έχω ικανές να χρεώνουν 2η φορά μόνο και μόνο για να εισπράξουν την προμήθεια.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

 

πως γίνεται να χρεωθείς αν δεν τραβήξει η Ελίν ? Λογικά θα είχες και διπλοχρέωση

___________________________________

@maravra 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.54391b850a9d187b5e5cfcb81337c8f7.png

Εγώ γράφω τι έπαθα, την πάγια την ορισα μέσα από το ,e banking και τον λογαριασμό τον είχα εξοφλήσει 15 μέρες πριν τη λήξη του μέσω καρτας μέσα από το my elin

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTheMeat είπε

Εγώ γράφω τι έπαθα, την πάγια την ορισα μέσα από το ,e banking και τον λογαριασμό τον είχα εξοφλήσει 15 μέρες πριν τη λήξη του μέσω καρτας μέσα από το my elin

δεν είπα οτι δε σε πιστεύω , απλά δεν έχω καταλάβει τι είδους χρέωση έγινε απο τη στιγμή που δεν έγινε συναλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Εγώ γράφω τι έπαθα, την πάγια την ορισα μέσα από το ,e banking και τον λογαριασμό τον είχα εξοφλήσει 15 μέρες πριν τη λήξη του μέσω καρτας μέσα από το my elin

 

Αυτό φοβάμαι μη γίνει, ειδικά αν έχεις πληρώσει τόσες μέρες πριν. H πάγιά σου ρουφάει απευθείας από λογαριασμό ή από κάρτα;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν είπα οτι δε σε πιστεύω , απλά δεν έχω καταλάβει τι είδους χρέωση έγινε απο τη στιγμή που δεν έγινε συναλλαγή

O τραπεζικός λογαριασμός μου χρεώθηκε μια φορά με την πληρωμή που έκανα μέσω καρτας και δεύτερη φορά με την πάγια εντολή στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού της ελιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα, ηρθε η ώρα μου να ρωτήσω για εναλλακτικό πάροχο γιατι δεν παει αλλο η ΔΕΗ.

Είχα ΚΟΤ αλλά πλεον δεν ισχύει λογω εισοδήματος , οπότε λεω να αλλάξω αν συμφέρει...

Τι παιζει αυτη την περίοδο ? κάποια πρόταση ?

 

στους έναντι εχω περίπου : 330 - 400kWh & στους εκκαθαριστικούς 730 - 800kWh 

ευχαριστώ εκ των προτερων

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTheMeat είπε

O τραπεζικός λογαριασμός μου χρεώθηκε μια φορά με την πληρωμή που έκανα μέσω καρτας

λογικό

Μόλις τώρα, NickTheMeat είπε

και δεύτερη φορά με την πάγια εντολή στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού της ελιν

1. ωραία , εκεί χρεώθηκε το ποσό του λογαριασμού ρεύματος ?

2. αν όχι , τι είδους χρέωση εμφανίστηκε στο ebanking ?

3. πόσες εργάσιμες είχαν περάσει απο την χειροκίνητη πληρωμή μέχρι την ημερομηνία λήξης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αυτό φοβάμαι μη γίνει, ειδικά αν έχεις πληρώσει τόσες μέρες πριν. H πάγιά σου ρουφάει απευθείας από λογαριασμό ή από κάρτα;

Η πάγια τραβάει από τον λογαριασμό που έχεις ορίσει. Υπάρχει κ επιλογή να σου τραβάει και από πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

O τραπεζικός λογαριασμός μου χρεώθηκε μια φορά με την πληρωμή που έκανα μέσω καρτας και δεύτερη φορά με την πάγια εντολή στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού της ελιν

Ναι εγώ κατάλαβα τι έγινε. Το ερώτημα είναι πότε χρεώνει η εταιρία ρεύματος: α) Με το που εκδίδεται ο λογαριασμός, απλά βάζει καθυστερημένη εκτέλεση στην τράπεζα, οπότε την πατήσαμε ή β) με την λήξη του λογαριασμού. Έχω ακούσει κι άλλες περιπτώσεις παρόμοιες να γκρινιάζουν σε άλλου είδους χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MontzOlee είπε

Τι παιζει αυτη την περιοδο ? καποια προταση ?

κατέβασε το excel , δες και το φύλλο με ιστορικό τιμών να δεις τιμές

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

και διαβάζουμε 10 ημερών σελίδες πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Εγώ έχω ορίσει πάγια σε λογαριασμό που δεν κινώ. Πληρώνω από άλλο λογαριασμό και κομπλέ. Εγγύηση δεν έχει πέσει.

Εταιρία;

3 λεπτά πριν, korakios είπε

3. πόσες εργάσιμες είχαν περάσει απο την χειροκίνητη πληρωμή μέχρι την ημερομηνία λήξης ?

Φοβάμαι μήπως κανούν αυτό που λέω παραπάνω στον φίλο:

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

α) Με το που εκδίδεται ο λογαριασμός, απλά βάζει καθυστερημένη εκτέλεση στην τράπεζα, οπότε την πατήσαμε

 

3 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Η πάγια τραβάει από τον λογαριασμό που έχεις ορίσει. Υπάρχει κ επιλογή να σου τραβάει και από πιστωτική.

Τελικά πως διευθετήθηκε το θέμα; Φαινόσουν πιστωτικός; Στα επέστρεψαν με διορθωτικό, πώς έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Το ερώτημα είναι πότε χρεώνει η εταιρία ρεύματος: α) Με το που εκδίδεται ο λογαριασμός, απλά βάζει καθυστερημένη εκτέλεση στην τράπεζα, οπότε την πατήσαμε ή β) με την λήξη του λογαριασμού.

η πάγια εντολή πάντα εκτελείται την ημερομηνία λήξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

η πάγια εντολή πάντα εκτελείται την ημερομηνία λήξης

Αν ισχύει αυτό και ο @NickTheMeat είχε όντως πληρώσει 15 μέρες πριν την λήξη, δεν είναι λογικό να χρεώθηκε δεύτερη φορά.

Προσοχή τη διαφορά: Δεν λέω ότι σου παίρνουν τα λεφτά στην έκδοση του λογαριασμού. Λέω μήπως με την έκδοση του λογαριασμού στέλνουν εντολή στην τράπεζα για χρέωση όταν λήξει ο λογαριασμός. Οπότε, επειδή έχει ήδη δοθεί η εντολή, δεν ενδιαφέρει μετά το σύστημα όταν πας και πληρώνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...